Art

Frisbee drużynowe

18.03.2017
Frisbee drużynowe

Fred Morrison amerykański wynalazca wpadł na pomysł latającego dysku. Nazwał go frisbee i od tej pory wiele osób bawi się nim rzucając go, łapiąc i tworząc wiele gier z nim związanych. Wprawiony w ruch dysk, kręci się wokół swojej osi mogąc przebyć w locie nawet kilkadziesiąt metrów. Frisbee często wykorzystuje się w zabawie z psami, ale jest także elementem gry zespołowej.  

Drużynowa odmiana tej zabawy z latającym dyskiem właściwie określana jest jako ultimate frisbee. Jest to gra, gdzie do rozgrywki stają dwie ekipy. Zawodnicy rzucają do siebie dysk próbując dostać się na pole punktowe przeciwników. Charakterystyczną cechą tej rozgrywki jest to, że po uchwyceniu frisbee, nie można z nim biec dalej. Należy go podać do partnera w ciągu 10 sekund.

Mecze najczęściej rozgrywa się na boisku z naturalną lub sztuczną trawą. Ma ono wymiary 100 m na 37 m. Drużyny liczą po siedmiu zawodników. Ich składy mogą być mieszane ze względu na płeć, co oznacza że w jednej ekipie mogą grac zarówno kobiety jak i mężczyźni.

Pomiędzy zawodnikami drużyn przeciwnych nie może być kontaktu fizycznego. W przeciwnym wypadku uznawane jest to jako przewinienie, czyli faul. Zawodnicy zgłaszają takie zdarzenie i sami rozstrzygają sporne sytuacje, gdyż w meczach ultimate frisbee nie ma sędziów. W trudnych do rozstrzygnięcia sytuacjach zagranie jest po prostu powtarzane. 

Celem drużyny jest zdobycie punktu. Można to osiągnąć łapiąc dysk na polu o długości 18 metrów, które należy do przeciwnej drużyny. Jest ono nazywane zoną. Zespół, który miał dysk w swoim posiadaniu traci go, jeśli upadnie on na podłoże lub zostanie złapany poza boiskiem. Wtedy to przeciwnicy go przejmują, przechodząc do ataku. Najczęściej gra się do zdobycia przez jedną z drużyn 17 punktów. Cała rozgrywka może trwać ponad półtorej godziny. 

Spotkania w ultimate frisbee rozgrywane są w ramach różnorodnych turniejów. Odbywają się one na odkrytych boiskach trawiastych, jak też w halach. Wyłania się mistrzów krajowych, ale także prowadzone są Mistrzostwa Świata. W 2016 roku najlepszymi na świecie zostały zespoły Kanady wśród kobiet i USA spośród mężczyzn.   

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jedzenie regularne - jak sobie z tym poradzić?

17.03.2017
Jedzenie regularne - jak sobie z tym poradzić?

Systematyczność pomaga nam w wielu sytuacjach życiowych. Dotyczy to również jedzenia.  Organizm przyzwyczaja się do takich nawyków, a dzięki temu nasz organizm może w pełni i zdrowo funkcjonować. Dlatego spożywanie posiłków o regularnych porach wpływa na jakość naszego życia na wszystkich płaszczyznach.

Powinno się jeść 5 razy w ciągu dnia. Odstępy pomiędzy posiłkami najlepiej jakby wynosiły  ok. trzech godzin. Dzięki temu nie odczuwa się głodu. Organizm pracuje wydajniej, bez uczucia osłabienia, czy wyczerpania. Człowiek czuje się w pełni sił i ma mnóstwo energii. Jednak w dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć czas, by przyrządzać sobie dobrze zbilansowane jedzenie. Jak więc się do tego zabrać?

Przede wszystkim, wszystko sobie dokładnie zaplanuj. Zrób listę potrzebnych składników na najbliższe kilka dni. Po przyjściu z pracy i odpoczynku przygotuj sobie posiłki lub produkty, które chcesz spożyć następnego dnia. Nie zostawiaj wszystkiego na rano, bo możesz się nie wyrobić. Zapisz sobie godziny spożywania posiłków, a później trzymaj się tych ustaleń.

Posiłki, które zabierasz do pracy lub w podróż przechowuj w plastykowych pojemnikach. Nie zapominaj o jedzeniu nawet podczas wyjazdów służbowych. Możesz miksować ugotowane produkty, żeby zmieściły się do pojemniczków. Zabieraj ze sobą sztućce.

Zawsze kupuj warzywa, tak by mieć zapas na kilka dni. Gdy posiadasz miejsce do ich przetrzymywania, wtedy możesz kupić np. od rolnika cały worek warzyw lub owoców. Będzie taniej i zaoszczędzisz czas.

Gotuj zupę w większym garnku. Możesz potem przechowywać ją w słoikach i dodawać do różnych posiłków. W ten sposób nie trzeba będzie codziennie spędzać zbyt wiele czasu przy sporządzaniu sobie posiłków.

Zaplanuj sobie jadłospis z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu nie będziesz musiał w ostatniej chwili zamartwiać się co zjeść. Umów się z domownikami, żeby wzajemnie przygotowywać sobie posiłki. Możecie wyznaczać sobie dyżury. W ten sposób odciążycie się nawzajem w obowiązkach.

Dopilnuj żeby zawsze mieć w lodówce produkty, z których możesz przyrządzić zbilansowany posiłek. Ciesz się jedzeniem i eksperymentuj w kuchni. Nie dojadaj i pij ok. 2 litrów płynów. Jedz tylko w porach posiłków.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

MeA

28.03.2017

Eh wiem że regularne jedzenie jest zdrowe, ale potrzeba na to duuużo czasu, żeby przygotować. To jest mój główny problem....

Art

Trening CrossFit

16.03.2017
Trening CrossFit

Świadomość bycia sprawniejszym i aktywniejszym ruchowo w naszym społeczeństwie jest coraz większa. Wiele osób decyduje się na zdrowy styl życia. Popularne staje się nie tylko uprawianie jednej wybranej dyscypliny sportu, ale także takie ćwiczenia, które upiększają sylwetkę, a jednocześnie wpływają na poprawę ogólnej kondycji organizmu. Bardzo dobrym sposobem na łączenie tych elementów jest CrossFit.

To po prostu cały program ćwiczeń, który polega na treningu siłowym oraz wydolnościowym. Chodzi o to, aby mięśnie były przygotowane na wykonywanie działań w ruchu i w odpowiedniej dynamice. Czyli nie liczy się tu statyczna ,,siłówka", ale połączenie jej z  pliometrią oraz ćwiczeniami cardio. Poszczególne elementy wykonuje się dość intensywnie. Podczas jednej sesji nie ma miejsca na dłuższy odpoczynek.

Ćwiczenia są bardzo zróżnicowane. Trening polega na dźwiganiu ciężarów, ale także stawia się na szybkość, elementy stabilizacyjne, równowagę, wydolność i wytrzymałość tempową oraz mięśniową. Tu liczy się nie tylko siła, ale także motoryka.

Trening crossfitowy pozwala na wyrzeźbienie sportowej sylwetki. Jest też doskonałym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów, czyli nadmiaru tkanki tłuszczowej. Poprawia także wytrzymałość i kondycję.

Trening polega na wykonywaniu od 6 do 10 różnych ćwiczeń w danym czasie i powtórzeniu takiej serii 2, 3 razy. Przerwa pomiędzy kolejnymi powtórzeniami może trwać od 2 do 5 minut. Przed rozpoczęciem właściwego treningu należy oczywiście przeprowadzić ok. 10- minutową rozgrzewkę. Może to być trucht. Ćwiczenia jakie wykonują crossfitowcy to np. pompki, przysiady, planki, podciąganie się na drążku, wyskoki w górę z przysiadu, brzuszki w różnych możliwych wariantach, wykroki z hantlami, wyciskanie sztangi, wskoki i zeskoki na podwyższenie, ćwiczenia z kettlebell, wykroki w przód, burpeesy, biegi sprinterskie na niedużym dystansie, skakanka itp.

Trening CrossFit jest bardzo dobrym sposobem na przygotowanie się do zawodów biegowych z przeszkodami. Tam właśnie jest potrzebna nie tylko siła, ale również doskonała kondycja i sprawność.    

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

joa

25.04.2017

bardzo męczące, trochę trenowałam, efekty były super, ale chyba za bardzo się obciążyłam - więc zdanie mam mieszane, pozdrawiam joa

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się