Art

Gula java

08.11.2016
Gula java

Zdrowe zastępniki cukru to bardzo popularny temat. Producenci takich produktów zacierają ręce i ciągle wprowadzają nowe produkty. Trzeba być uważnym i pamiętać, że część z nich jest tylko o wiele droższa, a wcale nie jest zdrowsza od cukru.

 

Wystrzegaj się sztucznych słodzików i cukru, ale kiedy odczuwasz potrzebą słodkiego smaku postaw na jedną z naturalnych alternatyw. Może być to np. stewia wyhodowana w doniczce w domu. Niestety cukier biały czy trzcinowy nie dostarczają żadnych składników odżywczych poza pustymi kaloriami. Mimo, że korzenie trzciny cukrowej są bardzo wartościowe, w procesie przetwarzania tracą wszystkie wartości i cenne minerały. Cukier nie tylko dostarcza pustych kalorii, ale też wypłukuje w organizmu wiele cennych składników.

 

Słyszałeś o Gula Java?

Pojawiła się u nas niedawno. To cukier a jawy, czyli słodzik pozyskiwany z nektaru kwiatów palmy kokosowej. Palma kokosowa to drzewo, które dostarcza wszystkiego co jest nam potrzebne do życia. Określa się je mianem drzewa życia i drzewa tysiąca zastosowań, a także lekarstwem na wszystko.

 

Cukier z palmy kokosowej jest nierafinowany i bogaty w wiele składników odżywczych. Ma słodki i lekko karmelowy smak. Dodatkowo posiada niski indeks IG (35) i nie powoduje dużych wahań poziomu cukru we krwi. Mimo to, nie jest zalecany dla diabetyków. Jest polecany jaki jeden z najlepszych słodzików, który dodatkowo dostarcza wiele minerałów, jest dobry źródłem potasu. Mimo wszystko nie należy przeceniać jego właściwości odżywczych. Są o wiele lepsze źródła, w których należy szukać witamin i składników odżywczych korzystnych dla zdrowia. Nie wiej jednak wybierając słodzik, warto szukać alternatyw dla białego cukru.

 

W jakiej postaci można kupić cukier kokosowy hula jawa?

  • cukier, który można stosować tak samo jak cukier trzcinowy. Nadaje się do herbaty, kawy, wypieków. Wygląda podobnie do cukru trzcinowego, ma lekko kokosowy posmak.
  • cukier puder, dobry do dekoracji i najczęściej wykorzystywany w wypiekach.
  • napoje, szczególnie te rekomendowane dla osób aktywnych i sportowców. Często maja w sobie suplementy, które pomagają zregenerować się po ciężkim i wymagającym wysiłku.

 

 

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Zwichnięcie stawu kolanowego

06.11.2016
Zwichnięcie stawu kolanowego

Staw kolanowy to jeden z największych i najbardziej skomplikowanych stawów w organizmie człowieka. Do jego urazu może dochodzić w przypadku wypadków, ale też na skutek nadwagi, lub uprawiania sportu i eksploatację stawu. Najczęściej urazowi ulegają więzadła, które mają za zadanie utrzymywać staw stabilnie. W stawie kolanowym jest sporo więzadeł, są także chrząstki i łąkotki.

 

Najczęściej dochodzi do zerwania więzadeł i uszkodzenia łąkotki, takie kontuzje często dotyczą sportowców, szczególnie piłkarzy, narciarzy i biegaczy. Staw kolanowy jest mocny i nie tak łatwo go uszkodzić. Kości stawu są idealnie dopasowane do siebie, maja też dobrą amortyzację. Z czasem struktury zużywają się i tracą swoje możliwości amortyzujące. U każdego proces ma inne tempo, zależy od wielu czynników. Nie zawsze sport sprawia, że stawy są bardziej podatne na kontuzje. Równie niebezpieczny jest bezruch, który z czasem powoduje osteoporozę. Nie da się jednak ukryć, że niektóre sporty, zwłaszcza te które mocno obciążają kolana mogą predysponować do kontuzji i bolesności.

 

Zwichnięcie stawu kolanowego

Nie dochodzi do niego zbyt często, jego przyczyną jest uszkodzenie obu więzadeł krzyżowych. W takim wypadku konieczne jest natychmiastowe unieruchomienie kończyny. Leczenie operacyjne daje najlepsze rezultaty i szybki powrót do formy. Jeśli dodatkowo dojdzie do złamania kości rzepki, lekarze zazwyczaj decydują się na zespolenie tzw, pręgiem Wabera. 

W przypadku leczenia zachowawczego opatrunek gipsowy założony zostaje na prawie cła nogę. Od połowy uda do kostki.

 

Czy da się przed tym uchronić?

Ważne jest wzmacnianie mięśni. Jeśli trenujesz bieganie czy narciarstwo nie zapominaj o regularnym wzmacnianiu mięśni. Ważna jest też rozgrzewka przed treningiem i porządne rozciąganie po zakończonych ćwiczeniach. Przy uprawianiu sportu na zewnątrz warto zmieniać podłoże i nie trenować tylko na twardym asfalcie. Dbanie o prawidłowy zakres ruchomości w stawach i pamiętanie o regeneracji jest bardzo istotne. Jeden dzień w tygodniu warto przeznaczyć na odpoczynek od ćwiczeń.

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Cienie pod oczami- o jakich chorobach świadczą?

04.11.2016
Cienie pod oczami- o jakich chorobach świadczą?

Ciemne, często sine zabarwienie pod oczami sprawiają, że twarz wygląda na przemęczoną, a nawet chorą. Mogą być efektem przewlekłego zmęczenia, albo niewyspania, jednak przyczyny mogą być też poważniejsze.

 

Skąd ten problem?

Kiedy nie zapewniamy sobie odpowiedniej ilości snu, źle się odżywiamy i śpimy za mało organizm może reagować między innymi cieniami pod oczami. W ten sposób manifestuje zmęczenie. Skóra pod oczami jest bardzo delikatna i podatna na szybkie starzenie się. Problem z sińcami może pogłębiać się wraz z wiekiem. Problem ten może być szczególnie dokuczliwy u osób z cerą naczynkową, przy której naczynia są bardziej widoczne.

Na taki problem są też narażone osoby z alergią.

 

Zmień styl życia

Cienie są zdecydowanie bardziej widoczne u osób które palą papierosy, piją alkohol i są narażone na stres. Sprzyja temu też nieodpowiednia dieta bogata w produkty przetworzone, smażone. Predysponują do tego także niektóre leki, szczególnie kuracje hormonalne.

 

Kiedy cienie pod oczami świadczą o poważniejszych schorzeniach?

Sygnałem mogą być cienie, które nie znikają przez dłuższy czas i są przewlekła dolegliwością. Jeśli dodatkowo obserwujesz u siebie inne objawy takie jak ból głowy, bóle brzucha czy osłabienie, warto udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania. Na początek wystarczy badanie krwi i moczu. Zasinienia w okolicy pod oczami mogą być sygnałem problemów z tarczycą. Zazwyczaj dotyczy to niedoczynności, której dodatkowo towarzyszy przemęczenia, znaczny spadek nastroju i częste uczucie senności.

 

Nie tylko chora tarczyca może dawać takie objawy, mogą być podobne w przypadku cukrzycy, anemii czy nadciśnieniu tętniczym, a także chorobami nerek, śledziony i wątroby.

 

Często zmiana odżywiania, zwiększenie ilości snu i odstawienie używek pomaga zminimalizować problem. Jeśli nie zaobserwujesz poprawy, nie bagatelizuj objawów i sprawdź swój stan zdrowia. Podjęcia odpowiednich kroków może przynieść dobre efekty. Nie tylko poprawisz samopoczucie, ale też poprawisz wygląd. Często problem sinych cieni w okolicy oczu jest powodem kompleksów i gorszego nastroju. 

 

Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się