Art

Hibiskus

27.09.2015
Hibiskus

Hibiskus jest też nazywany ketmią lub proświrnikiem. To krzew należący do rodziny ślazowatych, pochodzi z Azji, jednak obecnie ciężko spotkać go jako roślinę dziko rosnącą. Hibiskus jest jednym z najbardziej popularnych krzewów ozdobnych. W naszej strefie klimatycznej kwitnie od maja do października, a w cieplejszych krajach przez cały rok. Ma duże kwiaty, które mogą przybierać kolor czerwony, purpurowy, żółty lub biały.

Hibiskus to nie tylko piękny kwiat, ale także cenione zioło. W jego składzie znajdują się cenne składniki jak na przykład wapno, fosfor, żelazo, witamina C, kwas hibiskusowy, antocyjany, fitosterole, białka. Z nasion pozyskuje się cenny olej.

W medycynie naturalnej wykorzystuje się wszystkie części tej rośliny, jednak najwięcej cennych składników mają kwiaty. Można zbierać je w okresie owocowania rośliny i suszyć je w temperaturze pokojowej. Mają lekko kwaskowaty smak i delikatny zapach. Są częstym dodatkiem do herbat, można też przygotowywać napar z samych suszonych kwiatów hibiskusa. Ma on działanie oczyszczające, reguluje przemianę materii, polepsza przyswajanie węglowodanów. Systematyczne popijanie herbatki z hibiskusa podnosi odporność organizmu, pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu, poprawia pracę wątroby i oczyszcza nerki. Dzięki zawartości antocyjanów ma działanie przeciwnowotworowe. Flawonoidy pomagają na dłużej zachować młodość.

Jak przygotować karkade, czyli napar z hibiskusa?

Susz kwiatowy należy zalać wrzątkiem i zaparzać pod przykryciem przez minimum 15 minut. Przykrycie chroni przed ulotnieniem się wielu cennych olejków eterycznych. Po przestudzeniu można dosłodzić ją miodem, napar z hibiskusa ma gorzkawy smak, który nie każdemu przypadnie do gustu.

Hibiskus ma również zastosowanie w kosmetyce. Dawniej kobiety w Azji barwiły płatkami brwi i włosy uzyskując czarny odcień. Dziś jako składnik wielu kremów i balsamów wyciąg z hibiskusa ma za zadanie ujędrnić i odżywić skórę. Ma także działanie kojące dlatego kosmetyki z hibiskusem są polecane osobom z cerą wrażliwą, trądzikową i naczynkową. Dzięki naturalnemu występowaniu kwasów owocowych-  hibiskusowy, cytrynowy i jabłkowy) często można spotkać go z peelingach oraz tonikach złuszczających.

Na bazie hibiskusa można przygotować także desery, nalewki czy wina. Warto mieć go swojej kuchni i stosować w celu wzmocnienia organizmu.


Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Refleksologia - dobry sposób na relaks przed snem

26.09.2015
Refleksologia - dobry sposób na relaks przed snem

Często po ciężkim i stresującym dniu ciężko się zrelaksować i spokojnie zasnąć. Wiele osób przez ciągłe przemęczenie i życie w stresie ma problemy ze snem. Odpowiednia ilość, ale też jakość snu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i wyglądu. Jest wiele sposobów na poprawę snu, przed przyjmowaniem tabletek nasennych warto wypróbować naturalne metody, które sprawdzają się nawet od tysięcy lat. Można nimi wyleczyć nawet długotrwałą bezsenność.

Refleksologia polega na stymulowaniu poprzez ucisk punktów na ciele- stopach, głowie, twarzy czy uszach. Odpowiednio wykonane uciski działają kojąco na tkanki i narządy. Do leczenia poważniejszych schorzeń konieczna jest dłuższa nauka i praktyka, ale każdy może nauczyć się kilku kluczowych punktów na stopach i wypróbować na sobie tą metodę. Na każdej stopie znajduje się 15 000 tysięcy zakończeń nerwowych i to właśnie dlatego refleksologia stóp jest najskuteczniejsza. Jest też bardzo przyjemna i działa kojąco na organizm.

Jak nauczyć się refleksologii? 

Na pewno wiele razy widzieliście „mapę” stopy z zaznaczonymi narządami, gruczołami i innymi częściami organizmu. W skrócie można powiedzieć, ze palce odpowiadają za głowę, powierzchnia tuż pod palcami za kark i obręcz barkową. Przedstopie oddziałuje na klatkę piersiową. Podbicie to układ trawienny, a pięta odpowiada na układ rozrodczy. Na łukach stopy są punkty odpowiadające krzywiznom kręgosłupa.

Jak przygotować się do refleksologii?

Wystarczy 15 minut, żeby odczuć na sobie pozytywne działanie tej metody. Warto uczynić z tego rytuał, który można podzielić na kilka etapów:

  1. Zrelaksuj stopy co całym dniu, wykonaj uciski, początkowo lekkie, następnie coraz mocniejsze. Delikatnie oklepuj i opukuj podeszwę stopy. Ma to być przyjemne odczucie. Zakończ mocniejszymi uciskami kciukiem utrzymaj je przez 5-10 sekund.
  2. Skup się na punktach, które odpowiadają za obszary, które chcesz uleczyć. Skup się na nich przez kilka minut. Uciskaj je i poświęć na to po kilka minut na każdej stopie.
  3. Ponownie zastosuj techniki relaksacyjne.
  4. Delikatnie opukaj podeszwy stóp, ma to bardzo kojące działanie na zakończenia nerwowe.

Refleksologia wprowadza z stan wyciszenia i głębokiego relaksu, najlepiej znaleźć na nią czas tuż przed snem. Taka rutyna pomoże się wyciszyć, a zastosowane techniki pozytywnie wpłyną ja jakość snu. Warto spróbować.

Autorka: Daria Występek

 
Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Kto zyskuje na tabletkach antykoncepcyjnych?

25.09.2015
Kto zyskuje na tabletkach antykoncepcyjnych?

„Aby mieć udane życie seksualne, zażywaj tabletkę antykoncepcyjną” – to tytuł jednego z artykułów, który pojawił się we francuskim piśmie o zdrowiu i urodzie.

Czytamy tam dalej: „Nowe badanie przeprowadzone wspólnie przez uniwersytety brytyjski, szkocki i czeski sugeruje, że kobiety, które odstawiły tabletki antykoncepcyjne w czasie trwania związku, czują się mniej spełnione seksualnie niż kobiety, które nadal stosują tę metodę doustnej antykoncepcji. (…)”

Tabletki antykoncepcyjne sprawiają, że partner wydaje się bardziej atrakcyjny


To nowe badanie potwierdza wyniki poprzednich badań, które wskazywały, iż hormonalne środki antykoncepcyjne odgrywają rolę w wyborze idealnego partnera. Kobieta stosująca tabletkę antykoncepcyjną uważa mężczyznę za pociągającego i seksownego, a gdy tylko odstawi tabletki – ocena atrakcyjności rzekomo spada. „Mamy nadzieję, że to badanie może pomóc kobietom, które czasem obawiają się wpływu doustnej antykoncepcji na ich libido”– wyjaśnia dr Craig Roberts, który nadzorował badanie. „Wbrew utartym przekonaniom, pigułki nie obniżają pożądania. Wręcz przeciwnie, mogą być gwarancją udanego związku1”.

Wszystko to może jest interesujące, ale nieprawdziwe. Badanie w żadnym miejscu nie wskazuje, że stosowanie tabletki antykoncepcyjnej gwarantuje bardziej udane życie seksualne. Nigdzie nie jest powiedziane, że „pigułki sprawiają, że partner wydaje się bardziej atrakcyjny”. W żadnym miejscu dr Craig Roberts nie stwierdził, że „wbrew utartym przekonaniom, pigułki nie obniżają pożądania”.

Badania naukowe wskazują bowiem na wręcz odwrotne wnioski: tabletka antykoncepcyjna zmniejsza pożądanie.

Tabletki mogą zmniejszać libido


Według niektórych badań, między 20% a 40% kobiet stosujących doustną antykoncepcję zauważa utratę popędu płciowego2.

Rzeczywiście, w poprzednich badaniach, dr Craig Roberts wraz ze swoim zespołem zauważyli i ogłosili, że kobiety stosujące tabletki, w chwili gdy poznają partnera, są mniej zadowolone z seksu niż kobiety niezażywające pigułek3.

Niewielkie badanie australijskie przeprowadzone przez Uniwersytet w Monash w 2005 r. wskazało, że u kobiet stosujących tabletki ryzyko depresji może być niemal dwukrotnie wyższe, co odbija się negatywnie na popęd seksualny.

Po przebadaniu 1086 kobiet, naukowcy ze szpitala uniwersyteckiego w Heidelbergu w Niemczech odkryli, że kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne były bardziej podatne na spadek popędu seksualnego niż kobiety stosujące inne metody antykoncepcji. Badanie to zostało opublikowane w 2010 roku w „Journal of Sexual Medicine”4.

„Te tabletki antykoncepcyjne, które powodują najmniej skutków ubocznych (bóle głowy, przybieranie na wadze, nerwowość, trądzik, złe samopoczucie, rozdrażnienie), są zarazem tymi samymi pigułkami, które mogą zmniejszać pożądanie i satysfakcję seksualną (sexual responsiveness)”. Tak podaje portal „WebMD”, największy na świecie portal informacyjny o zdrowiu (niezajmujący się medycyną niekonwencjonalną)5.

Bez pigułek jest lepiej


Pigułka antykoncepcyjna zmniejsza poziom wolnego testosteronu we krwi, co zmniejsza pożądanie u kobiet.

Te wyniki są zgodne z niezliczonymi przykładami opinii, które można znaleźć na kobiecych forach internetowych. Kobiety żalą się, że odkąd stosują tabletki, ich libido znacznie spadło:

Béatrice: „Bez pigułek jest lepiej”;

Anonim: „Tak, zgadzam się! U mnie też bez pigułek jest dużo lepiej!”;

Béatrice: „Odkąd przestałam brać tabletki, to jest od 5 lat, mam udane życie seksualne, z dnia na dzień coraz bardziej”;

Anonim: „U mnie 6 rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, które przetestowałam, obniżyły moje libido do parteru!!!”.

Dziwne zaprezentowanie faktów


Tego typu artykuły również pojawiają się w polskiej prasie i Internecie, a to wszystko ma na celu, aby zachęcić do brania pigułek. Przeinacza się fakty i mówi, że kobiety, które przerywają stosowanie doustnej antykoncepcji w trakcie trwania związku z mężczyzną, są mniej zadowolone z życia seksualnego niż kobiety stosujące tabletki.

Rzekomo zażywanie pigułek zmienia u kobiet kryteria atrakcyjności. Inaczej mówiąc – jak próbuje się nam tłumaczyć – stosowanie pigułek skłania kobiety do wybrania innego partnera, niż wybrałyby w naturalnych (czyli bez stosowania antykoncepcji) warunkach. Okazuje się, że zażywanie hormonów ma wpływ na zmysł węchu6.

Gdy kobieta odstawia tabletki, jej gust ma się zmienić i mężczyzna, który do tej pory ją pociągał, już nie podoba jej się tak jak wcześniej. Stąd spadek popędu płciowego po odstawieniu pigułek7.

Tabletki skłaniają kobiety do wyboru łagodnych mężczyzn


Dr Craig Roberts i jego zespół zaobserwowali i ogłosili natomiast słuszną prawidłowość, że kobiety zażywające tabletki:

  • są mniej zadowolone z seksu niż pozostałe kobiety – wspominaliśmy o tym powyżej;

  • skłaniają się raczej w kierunku mężczyzn bardziej uprzejmych i godnych zaufania;

  • a w konsekwencji, deklarują, iż są bardziej zadowolone z innych aspektów ich związku, niezwiązanych z seksem.


Wyjaśnienie jest proste: pigułka naśladuje działanie hormonalne u kobiet w ciąży. Jest to logiczne, że wtedy kobiety zdecydowanie bardziej wolą dobrego ojca rodziny, przyjaznego w codziennym życiu niż awanturnika, który wywołuje dreszcze emocji, ale niekoniecznie łatwo z nim żyć pod jednym dachem.

Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne mogą mieć więc tendencję do wybierania mężczyzn łagodnych. Życie staje się łatwiejsze, ale jednocześnie noce są mniej ogniste…

Dopóki biorą tabletki, wszystko jest w porządku.

Jednak gdy je odstawiają, mogą poczuć nagłą „zmianę kryteriów pożądania”. Inaczej mówiąc, mogą się zacząć zastanawiać, czy nie wolą jednak przysłowiowego macho, zamiast grzecznego chłopca.

Można na to znaleźć wyjaśnienie biologiczne. W okresie płodnym kobietę bardziej może przyciągać do mężczyzn nieustraszonych, a nawet agresywnych, którzy potencjalnie mogą dać potomstwu cechy lepiej przystosowane do „walki o przetrwanie”.

Firmy chcą zarabiać na tabletkach antykoncepcyjnych


Przemysł farmaceutyczny boryka się z coraz większą niechęcią kobiet do pigułek. Minimalizuje się zagrożenia związane z zażywaniem doustnej antykoncepcji, płacąc za kampanie reklamowe i sponsorowane artykuły o „cudowności” pigułek. Stąd prasa, skazana na reklamodawców, często przeinacza fakty, mówiąc np., że tabletki antykoncepcyjne poprawiają libido.

Taka propaganda na rzecz pigułek nie jest wcale nowa. Jednak jakie są jej skutki?

W 2012 r. wybuchła burza medialna po tym, jak firma farmaceutyczna Bayer została oskarżona przez Marion Larat. Ta 25-latka została upośledzona w 65% w wyniku choroby zakrzepowo-zatorowej żył spowodowanej zażywaniem pigułek antykoncepcyjnych trzeciej generacji.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) uważa tabletki antykoncepcyjne za rakotwórcze dla człowieka.

Krajowy Instytut Walki z Rakiem w Stanach Zjednoczonych pisze bardzo wyraźnie na swojej stronie internetowej, że tabletki powodują wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi, raka szyjki macicy i raka wątroby8.

We Francji, dopiero w raporcie z 2013 r., Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Leków (ANSM), przyparta do muru, otwarcie przyznała, że tabletki powodują każdego roku średnio 2529 przypadków choroby zakrzepowo-zatorowej żył.

Ten opór przed ujawnianiem efektów ubocznych pigułek być może ma pewne wyjaśnienie: stosowanie pigułek w czasie trwania całego okresu płodności to zażycie ponad 8000 tabletek! Przelicz sobie to na złotówki i oszacuj globalne przychody firm farmaceutycznych. Teraz wszystko staje się jasne…

 

Zdrowia życzę!

 

Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. 

 

Artykuł pochodzi z newslettera Poczta Zdrowia, przekazującego najnowsze, potwierdzone badaniami naukowymi, informacje o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom. Można go  bezpłatnie  zaprenumerować na stronie www.PocztaZdrowia.pl

 

Źródła:


  1. Pour une vie sexuelle épanouie, prenez la pilule, http://www.topsante.com/couple-et-sexualite/contraception/pilule/pour-une-vie-sexuelle-epanouie-prenez-la-pilule-58639

  2. Les effets de la contraception sur le désir féminin, http://www.topsante.com/couple-et-sexualite/contraception/pilule/les-effets-de-la-contraception-sur-le-desir-feminin-55237

  3. Stirling researcher connects relationship satisfaction with oral contraception, http://www.stir.ac.uk/2011/stirlingresearcherconnectsrelationshipsatisfa/name-11157-en.html

  4. Prevalence of Sexual Dysfunction and Impact of Contraception in Female German Medical Students, http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1743-6109.2010.01742.x/abstract

  5. The Pill and Desire, http://www.webmd.com/sex/birth-control/features/the-pill-and-desire

  6. Stirling researcher connects relationship satisfaction with oral contraception, http://www.stir.ac.uk/2011/stirlingresearcherconnectsrelationshipsatisfa/name-11157-en.html

  7. Relationship Satisfaction Linked with Changing Use of Contraception, http://www.psychologicalscience.org/index.php/news/releases/relationship-satisfaction-linked-with-changing-use-of-contraception.html

  8. Oral Contraceptives and Cancer Risk, http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Risk/oral-contraceptives


 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się