Art

Hobby. Co wynika z jego posiadania?

23.10.2014
Hobby. Co wynika z jego posiadania?

Hobby, czyli zainteresowanie które z założenia nie przynosi nam wymiernych korzyści, a jedynie satysfakcję. Czy jest tylko zapełniaczem czasu dla tych, którzy mają go dużo? Dlaczego warto interesować się innymi rzeczami, niż te które pochłaniają większość naszej energii na co dzień?

Pierwszą korzyścią jest unikanie problemu ze stresem. Bo jak stara prawda głosi: “chcesz zapomnieć o stresie, pomyśl o czymś przyjemnym”. A co jest jeszcze lepsze od samego myślenia? Najlepiej jeśli po prostu poświęcimy czas na robienie czegoś przyjemnego. To da nam najwięcej radości. Zostało to udowodnione naukowo. Ludzie, którzy przeznaczają swój czas na hobby, o wiele rzadziej mają problemy ze stresem. Wynika to stąd, że pochłonięci pasją nie rozpamiętują problemów, zapominają o stresie związanym z pracą i życiem prywatnym. Tacy ludzie żyją chwilą obecną. Zamiast nieustannie troskać się o rzeczy,

które nie mają większego znaczenia poświęcają swoją uwagę, tym które są budujące i przyjemne. Niewątpliwie wpływa to na lepsze samopoczucie oraz podejście do życia. Już sama świadomość, że w czymś jesteśmy dobrzy wpływa na nasze poczucie własnej wartości.

Hobby to również pasja, a ta z kolei daje nam pełne zaangażowanie w to co robimy, popycha do dalszego rozwoju i daje poczucie spełnienia. Jest to bardzo ważny czynnik w dążeniu do samorealizacji.

Wyjątkowo korzystne hobby to wszelkie związane z ruchem i sportem, zwłaszcza jeśli na codzień większość czasu spędzamy przy biurku, czy też w bezruchu. Oprócz korzyści płynących z samego posiadania zainteresowań dojdą te związane ze zdrowiem fizycznym. Nie oznacza to, że zbieranie znaczków jest mniej wartościowe od biegania. Każdy dobiera sobie zainteresowania zgodne ze swoimi potrzebami oraz temperamentem. Jednemu potrzeba więcej ruchu i wrażeń, dlatego co weekend może uprawiać sporty ekstremalne, a drugiemu mniej, stąd zainteresują go lub ją bardziej zajęcia wyciszające i odprężające.

O ile nie szkodzi naszemu i innym zdrowiu, każde hobby jest dobre. Warto otworzyć się na nowe zainteresowania i inspiracje oraz zgłębiać je. Oznacza to, że jeśli np. moim hobby jest pływanie to oprócz doskonalenia techniki i skracania czasu potrzebnego na przepłynięcie dystansu, mogę zainteresować się historią tego sportu oraz innymi ciekawostkami z nim związanymi.

Niech brak czasu nie będzie dla nas wymówką. Posiadając hobby, czyli coś co nas interesuje, pochłania naszą uwagę oraz przyciąga nas nauczymy się lepiej zarządzać czasem. A nierzadko bywa, że wiedza i umiejętności wynikające z naszych zainteresowań mogą się przydać w pracy oraz w życiu codziennym.

Autorka: Clementine Zielińska

Zalety porannego treningu

22.10.2014
Zalety porannego treningu

Aktywny poranek to dobry pomysł, warto wstać wcześniej i wybrać swoją ulubiona aktywność. Doda ci to energii na cały dzień i da perspektywę wolnego wieczoru. Często planując trening na późne godziny coś nagle wypada i trzeba zrezygnować z aktywności. Po pracy jesteśmy też często zmęczeni i brakuje chęci, żeby pójść na siłownie czy do parku. Poranki są zwykle spokojne, nikt nie dzwoni i nas nie rozprasza, W takiej atmosferze łatwiej skoncentrować się na tych co chcemy osiągnąć i zachować równowagę.

Rano budzimy się pełni energii warto przekonać się do treningu o tej porze, zalet jest wiele:

1. Zastrzyk energii na cały dzień.

W czasie treningu i po nim poczujesz zastrzyk endorfin, który pozwoli ci utrzymać wysoki poziom energii przez pozostałą część dnia. Zaczynając dzień zdrowo o wiele łatwiej jest trzymać się zdrowych nawyków przez cały dzień. Chętniej zjesz sałatki niż tłuste dania i zmotywuje cię to do regularnych treningów o poranku.

1. Nie musisz zrywać się o świecie.

Wystarczy budzik nastawiony 30 minut wcześniej. Wybierz intensywny trening, który może trwać kilkanaście minut. Możesz wybrać się jogging, albo wykonać trening cardio w domu. Ważne, żeby w treningu uwzględnić ćwiczenia na wszystkie partie ciała- ramiona, klatka piersiowa, brzuch, nogi i pośladki.

1. Spalisz więcej tkanki tłuszczowej w ciągu dnia.

Przyspieszysz swój metabolizm od samego rana, dzięki temu szybciej spalisz wszystkie kalorie, które zjesz danego dnia. Jeśli oprzesz się pokusie słodyczy i niezdrowych przekąsek szybko zobaczysz efekty regularnych, porannych treningów.

1. Unikniesz tłumów.

Zarówno na siłowni jak i na ścieżkach biegowych w parku, wieczorem jest tam zdecydowanie więcej osób. Unikniesz hałasu i czekania w kolejkach.

1. Możesz pospać dłużej i wykonać szybki trening nie wychodząc z domu.

Znajdź w internecie krótkie programy treningowe i wykonuj je zaraz po przebudzeniu, nawet jeśli pierwszy tydzień będzie ciężki, szybko przyzwyczaisz się do takiej pobudki.

1. Polubisz wolne popołudnia.

Nie będziesz musiała spieszyć się na siłownie zaraz po pracy, a nieoczekiwane spotkania popołudniu nie zniwecza ci planów treningowych. Mając taką świadomość chętniej wstaniesz na trening kolejnego dnia rano.

Autorka: Daria Występek

Ćwiczenia  dla oczu poprawiające wzrok

21.10.2014
Ćwiczenia  dla oczu poprawiające wzrok

Większość społeczeństwa jest wzrokowcami i to oczy są głównym źródłem pozyskiwania informacji. Bardzo ważne jest dbanie o wzrok, tak aby jak najdłużej pozostał sprawny.  Prawidłowo funkcjonujące oczy widzą dobrze i wyraźnie zarówno z bliska jak i z daleka, nie potrzebują wspomagania ani korekcji. Jednak akomodacja soczewki z czasem może zawodzić i osłabia ostrość widzenia. Jest to spowodowane zmianami jakie zachodzą wraz z wiekiem, są one osobniczo zależne i u każdego mogą pojawiać się w innym czasie. Dodatkowo czasu w których żyjemy nie sprzyjają oszczędzaniu wzroku, długotrwałe siedzenie przed komputerem  ze wzrokiem skierowanym w jeden punkt nie jest korzystne dla naszych oczu.  Niepokojące jest to, że problem pogorszenie wzroku staje się nagminny u coraz młodszych dzieci. O swój wzrok powinny zadbać też osoby, które dużo czasu poświęcają czytaniu. Skupianie wzroku na małych literkach też nadwyręża oczy i warto co kilka godzin wykonywać proste ćwiczenia, które poprawią komfort widzenia i pozwolą odpocząć oczom.

Czy można wyćwiczyć mięśnie oka żeby dłużej zachowały sprawność?

Najprostszym ćwiczeniem dla oczu jest patrzenie na zieleń w czasie spacerów na świeżym powietrzu, dobrze działa też naprzemienne patrzenie w dal i blisko. Stopniowo wydłużamy czas tych dwóch etapów dochodząc do około 25-25 sekund patrzenia blisko i w dal.

Kolejnym ćwiczeniem  jakie można wykonywać kilka razy w ciągu dnia jest skupianie uwagi na palcu stawionym w linii nosa, który następnie przesuwamy na boki.

Prostym ćwiczeniem są ruch gałek ocznych, np. wahadłowe ruchy gałek ocznych przez zamkniętych i otwartych oczach, ale też ósemki, ruchy w płaszczyźnie poziomej i pionowej, ruchy okrężne gałek ocznych oraz zbieżne i rozbieżne.

Takie ćwiczenia usuwają zmęczenie i znacząco poprawiają jakość widzenia. Pomagają także rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie skroni i karku i mogą być pomocne kiedy boli głowa. Jak w każdym treningu liczy się systematyczność, żeby ćwiczenia były skuteczne trzeba wykonywać je minimum raz dziennie. Ćwiczenia nie są męczące, mają nawet relaksujące działanie dlatego warto się ich podjąć.

Ważna jest profilaktyka i odpowiednie dbanie o narząd wzroku. Zdolność akomodacji obniża się  fizjologicznie po 40 roku życia, wtedy wzrok ulega pogorszeniu. Dbając o niego wcześniej zmiany te mogą być znacznie mniej dotkliwe.

Autorka: Daria Występek