Art

Indyk w żurawinie dla malucha

05.05.2015
Indyk w żurawinie dla malucha

Danie będące prawdziwą bombą zdrowia. Jakże prosty jego skład, a jak bogaty. Szybkie w przygotowaniu, uwielbiany przez dużych i małych. Kilka słów o składnikach i ich właściwościach.

Żurawina - tak niedoceniana w polskiej kuchni. Idealnie komponuje się z mięsem indyka. Źródło witaminy C, B1, B2, kwasu cytrynowego i jabłkowego oraz soli mineralnych, takich jak: wapń, miedź, fosfor, jod. Wspaniale wspomaga organizm w walce z infekcjami układu moczowego. Podawanie żurawiny maluchom można rozpocząć już od 11 miesiąca życia.

Indyk to mięso bardzo niedoceniane, a chciałoby się powiedzieć najzdrowsze z powszechnie dostępnych w sklepach. Jako jedyny z drobiu nie przyjmuje do mięsa antybiotyków i hormonów. Jest lekkostrawny i dietetyczny. Tylko nieliczni wiedzą, że mięso indycze ma właściwości uspokajające. Polecany kobietom w ciąży oraz maluchom.

Marchewka jest niesamowicie zdrowym warzywem dostępnym przez cały rok. Skarbnica witamin (A, B1, B2, B6, C, E, H, K, PP), kwasu foliowego oraz soli mineralnych, takich jak: potas, sód, wapń, fosfor, siarka, magnez, żelazo, mangan, miedź, cynk, kobalt. Wspomaga organizm w walce z przeziębieniem, blokuje związki rakotwórcze, chroni wzrok, obniża poziom cholesterolu, zapobiega chorobom serca. Marchew przywraca równowagę po przebytej biegunce. Jej spożywanie pomoże również matkom karmiącym borykającym się z niedoborem mleka.

Składniki:

300 g indyka (pierś, udziec bez kości)

4 średniej wielkości marchewki

Garść żurawiny

2 łyżeczki majeranku

3 łyżki oliwy z oliwek

1 szklanka wody

Jako dodatek do wyboru: ryż, kasza, makaron

Indyka kroimy na około 3 cm kawałki, wkładamy do szklanej miski z oliwą i majerankiem. Wstawiamy na czas marynowania do lodówki na minimum pół godziny. Marchewkę obieramy i kroimy na talarki. Do naczynia żaroodpornego z przykrywką wkładamy marchewkę i posypujemy żurawiną. Na tak przygotowane warzywa wykładamy kawałki indyka. Wszystko zalewamy szklanką wody. Zamknięte naczynie wkładamy do zimnego piekarnika i nastawiamy temperaturę 180’C (termo obieg). Czas pieczenia to 1 godzina lub dłużej (zależy od piekarnika). Podajemy na ciepło z ryżem ugotowanym na sypko, kaszą jaglaną lub makaronem.

Szybkie, zdrowe danie dla całej rodziny, które pokochają nawet największe niejadki. Żurawina i marchewka łącząc się z majerankiem tworzą wspaniały, słodki sos. Posiłek idealny do przygotowania wieczorem dnia poprzedniego.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

III miesiąc ciąży

04.05.2015
III miesiąc ciąży

III miesiąc ciąży

Wraz z końcem tego miesiąca nadejdzie zakończenie pierwszego trymestru, który jest jednym z bardziej uciążliwych. Nudności powinny ustać, a parcie na pęcherz nie będzie już tak dokuczliwe. Przynajmniej na razie. Co słychać u malucha?

9 tydzień

W tym tygodniu embrion otrzymuje zaszczytne miano płodu. Ma już 2,5 cm i wielkością przypomina oliwkę. Wykształcają się maleńkie mięśnie, dzięki czemu maluch coraz sprawniej będzie poruszał kończynami. Na kopniaki musisz jeszcze poczekać, ale z pewnością ich brak zrekompensuje ci odgłos bicia jego serca słyszany w trakcie badania usg.

10 tydzień

Dziecko ma około 4 cm. Bardzo szybko rośnie rozwijając kości, chrząstki, kolana, łokcie i stawy skokowe. W dziąsłach powstają zalążki zębów, żołądek produkuje soki trawienne, nerki większe ilości moczu. Jeśli to chłopiec, jego małe jąderka rozpoczęły już wytwarzanie testosteronu.

11 tydzień

W tym tygodniu maluch waży już 9 g, a jego długość wynosi 5 cm. Powstają mieszki włosowe i łożyska paznokci. Jeśli to dziewczynka tworzą się jajniki.

12 tydzień

Dziecko waży 14 g i ma ponad 6 cm długości. Układ pokarmowy ćwiczy przesuwanie pokarmu, szpik kostny wytwarza białe krwinki, a przysadka mózgowa produkuje hormony.

13 tydzień

Maluch jest wielkości małej brzoskwini. Połowę z 7,5 cm długości stanowi głowa. W tym tygodniu powstają struny głosowe, dzięki którym po narodzinach dziecię będzie w stanie informować o swoich potrzebach.

W trakcie tych tygodni możesz zauważyć:


  • Zmęczenie, senność

  • Częste oddawanie moczu

  • Nadmierne wydzielanie śliny

  • Nudności, którym mogą towarzyszyć wymioty

  • Zawroty i bóle głowy

  • Zgagę

  • Zaparcia

  • Awersje i zachcianki jedzeniowe

  • Zwiększenie apetytu

  • Uczucie ciężkości piersi

  • Uwidocznienie żyłek na piersiach, nogach, brzuchu,

  • Zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy

  • Widoczne zaokrąglenie brzucha

  • Niestabilność emocjonalną

  • Uczucie wewnętrznego spokoju


W trzecim miesiącu kobietom w ciąży mogą towarzyszyć radość, euforia, strach czy obawy. Jedne mamy odczuwają tylko jeden z wymienionych, inne wszystkie na raz. Dla wielu mężów humory ciężarnych są ciężkim orzechem do zgryzienia. Pocieszeniem niech będzie fakt, że ten stan będzie trwał jeszcze tylko pół roku.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Wypadanie włosów i łysienie

03.05.2015
Wypadanie włosów i łysienie

Wypadanie włosów co codzienność, dziennie możemy tracić od 50 do 100 włosów i jest to normalne. Najwięcej gubimy ich w czasie czesania, a także snu. Kiedy obserwujemy większą ilość wypadających włosów warto zastanowić się nad przyczyną i nie ignorować tego objawu. Szybkie podjęcia działania może uchronić przed utratą nadmiernej ilości włosów.

Dla wielu osób to nie jedynie problem estetyczny, wypadnie włosów może też świadczyć o problemach zdrowotnych, których nie należy lekceważyć. Nadmierna utrata włosów może dotyczyć zarówno mężczyzn jak i kobiet, występuje niezależnie od wieku, nawet u nastolatków. Przyczyn jest wiele, część wynika z zaniedbań, a na niektóre nie mamy wpływu.

Najczęstszym powodem są problemy hormonalne, uwarunkowania genetyczne, zaburzenia psychiczne, choroby przewlekłe, przyjmowane leki, niedobry niektórych witamin, a także niewłaściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy.

Warto bliżej przyjrzeć się kilku aspektom i  dowiedzieć się jak i czy można im zaradzić. Łysienie i wypadanie włosów może być dużym problemem szczególnie dla młodych osób.

Genetyka- dziedziczenie skłonności do łysienia  nie musi zdeterminować tej cechy. Jeśli w rodzinie występuje taki problem warto wcześniej udać się do lekarza i wprowadzić odpowiednie leczenia oraz pielęgnację, która zapobiegnie nadmiernemu wypadaniu włosów i przyspieszy wzrost nowych, a także wzmocni włosy.

Zaburzenia hormonalne- leczenie tego typu zaburzeń zwykle trwa długo, ale jest skuteczne. Zaburzenia najczęściej dotyczą przekroczenia poziomu męskiego hormonu androgenu, który niekorzystnie wpływa na stan skóry i włosów. Przy odpowiednim leczeniu i stałej kontroli poziomu tego hormonu można zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów.

Choroby- szczególnie chodzi o choroby skóry jak łojotokowe zapalenie skóry, grzybica i łuszczyca. Wszystkie można wyleczyć.

Leki- wiele powszechnie stosowanych leków może nasilić wypadanie włosów, dlatego nie należy przyjmować ich często. Jeśli wiemy, że problem wypadania włosów jest dla nas szczególnie dotkliwy warto zapytać lekarza o bezpieczniejsze zamienniki. Leki, które szczególnie nasilają wypadanie włosów to antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe oraz immunosupresyjne.

Dieta- złam niezbilansowana dieta wpływa na wygląd i zdrowie naszego ciała. Niedobór wielu witamin i minerałów, a szczególnie żelaza może prowadzić do anemii i sprzyjać nasilaniu problemu wypadania włosów.

Stres- przewlekłe zdenerwowanie i zwiększona ilość stresu negatywnie wpływają na stan włosów, utrudniają też porost włosów.

Znając przyczyny łatwiej zaradzić temu problemowi. Nie zawsze jesteśmy bezradni, najważniejsze jest wczesne rozpoznanie problemu i wdrożenie działania, które nam pomoże.

 

Autor: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się