O irydologii w prostych słowach

09.10.2018
O irydologii w prostych słowach

Irydologia (z łac. irys - tęczówka) - nauka o tęczówce, jej kształcie, zmianach oraz barwie. Wygląd tęczówki od tysięcy lat fascynował ludzi, a rysunki oczu były znajdywane na ścianach w jaskiniach już w starożytności.

W starożytnych Chinach i Indii irydologia była szeroko stosowana przy kupnie bydła, by ocenić zdrowie i zdolność zwierzęcia do pracy. W starożytnym Egipcie irydologią interesował się i praktykował Hipokrates.

Ojcem współczesnej irydologii jest jednak węgierski lekarz Ignác Péczely (1826 - 1911). Legenda głosi, że jako młody chłopak będąc przy gnieździe sowy był świadkiem złamania łapki pisklęcia, korelującym z powstaniem w tym samym momencie kreski na tęczówce sówki. Był zafascynowany tym zjawiskiem, a zainteresowanie wyglądem i zmianami tęczówki zabrał ze sobą w wiek dorosły, a kiedy został lekarzem praktykował irydologię przez całe życie zawodowe. Właśnie Ignác Péczely opracował pierwsze współczesne mapy irydologiczne, które przetrwały do dziś i były podstawą do opracowania nowoczesnych map.

Więc czym tak naprawdę jest irydologia w świetle nowoczesnych metod diagnozowania? W świetle niezwykłych możliwości nowoczesnej medycyny? Dlaczego irydodiagnostyka przetrwała? I jestem tego absolutnie pewna - przetrwa następne stulecia?

Irydodiagnostyka jest fascynującą podróżą wgłąb naszego organizmu, naszych uwarunkowań oraz predyspozycji do chorób. W rękach doświadczonego, wykształconego irydologa irydodiagnostyka może być fenomenalnym narzędziem określenia stanu zdrowia, ilości toksyn, przyszłych zagrożeń i całego szeregu innych bardzo ważnych aspektów zdrowia. Irydodiagnostyka może być ratunkiem i odpowiedzią na trudne pytania.

Jest ona niezastąpiona w określeniu naszych uwarunkowań genetycznych do zachorowań. Każdy z nas rodzi się z określonymi cechami genetycznymi, kolorem skóry i grupą krwi. Każdy z nas ma tylko i wyłacznie swój wzór tęczówki, który jest indywidualny i niepowtarzalny.

Przeciwnicy irydologii mogą mieć słuszne uwagi – a co z chorobami? Jeśli tęczówka, dokładnie wzór tęczówki, jest wrodzoną cechą, to jak z odczytywaniem chorób?

Otóż 75-80 % obrazu tęczówki to niezmieniający się obraz ukształtowany po 4 roku życia. Reszta jest "narzędziem" w rękach irydologów. W tych 80 % kryją się nasze uwarunkowania, pozostałe zmiany pojawiają się w ciągu naszego życia, po przebytych chorobach, urazach, operacjach, zapaleniach, nałogach itd.

Można to porównać z mapą geograficzną. Ona raczej się nie zmienia – rzeki, góry, wzniesienia. Od setek lat mapy się nie zmieniają. Mogą tam powstać miasta, osiedla lub drogi, ale całokształt pozostaje.

Tak samo jest z irydologią. Rodzimy się z określonym kształtem "terenu". Reszta pojawia się w ciągu naszego życia. Im więcej "budujemy" na czystym terenie, tym więcej zmian dodatkowych pojawia się na tęczówce.

Irydologia jest nauką bardzo trudną. Wymaga ogromnej wiedzy, przede wszystkim wiedzy medycznej, wiedzy o fizjologii ludzkiego ciała.

Ta metoda diagnostyki jest metodą nieinwazyjną, natychmiastową, nie wymaga drogiego sprzętu.

Analiza jest oparta na oglądaniu tęczówki przez specjalistę. Kiedyś wykorzystywane były lampy szczelinowe, jak w gabinetach okulistycznych. Teraz używamy najczęściej aparatów fotograficznych.

Podstawą do analizy tęczówki są mapy irydologiczne.

Mapy irydologiczne to strefy tęczówki ze znajdującymi się na nich określonymi projekcjami narządów.

Każdy widział refleksologiczne mapy stóp z narysowanymi narządami. Tęczówka ma bardzo podobny podział.

W irydologii opisano już ponad 10 000 znaków, a niektóre książki irydologiczne wyglądają jak podręczniki z matematyki, pełne wykresów i tablic.

Irydologiczna analiza zdrowia jest śwetną metodą profilaktyki chorób i przyszłych zagrożeń.

Należy jednak pamiętać, że analiza tęczówki jest metodą wspomagającą. Nie powinna ona decydować ostatecznie o ważnych postanowieniach w sprawie naszego zdrowia.

Jest to holistyczna metoda analizy naszego stanu fizycznego i psychicznego.

Irydodiagnostyka nie jest metodą wykrywającą raka! O tym trzeba wiedzieć.

Czego może oczekiwać pacjent w gabinecie u irydologa?

• Określenie predyspozycji i uwarunkowań genetycznych (n.p zmian mastopatycznych lub chorób układu pokarmowego);
  • Znajdowanie aktualnych stanów zapalnych;
  • Podsumowanie stanu organizmu w kierunku ilości toksyn (ważne w przypadku wykonywania pracy w toksycznych warunkach);
  • Określenia stanu psychicznego;
  • Określenia stanu systemu odpornościowego.

Im większe doświadczenie irydologa i szersza wiedza medyczna specjalisty, tym dokładniejsza analiza zdrowia pacjenta.

Nie wolno irydodiagnostyce przepisywać możliwości których ta metoda nie posiada. Irydolodzy są bezsilni w analizie chorób krwi i nie tylko, a sama dziedzina wymaga dużej pokory, ogromnej wiedzy i niezwykłej cierpliwości.

Ta dziedzina nie musi konkurować z innymi metodami określającymi stan naszego zdrowia, zarówno akademickimi, jak i alternatywnymi, ponieważ chodzi o zdrowie, najważniejszy aspekt dla każdego. Irydodiagnostyka może być dobrym uzupełniającym aspektem całokształtu dbania o nas i naszych bliskich.

Lek. Med. Aliona Morka – Szmukała

Nie bądź ofiarą medycyny estetycznej

11.06.2018
Nie bądź ofiarą medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna jest to gałąź medycyny, której działania podlegają często szerokiej i niestety uzasadnionej krytyce. Nadkorekcja – bo o tym mowa – jest niepożądanym efektem – polega na nadaniu twarzy nienaturalnych rysów najczęściej poprzez podskórne podanie zbyt dużej ilości preparatów medycznych, takich jak usieciowany kwas hialuronowy lub toksyna botulinowa. Nie bez znaczenia jest również technika i miejscepodania, które decydują o finalnym efekcie.

Tytułem wstępu

Jeśli Pacjentka lub Pacjent korzysta z zabiegów medycyny estetycznej po raz pierwszy – lekarz powinien przeprowadzić szczegółową rozmowę, w której pozna oczekiwania co do efektów estetycznych od przyszłych zabiegów, oceni typ skóry oraz jej potrzeby, zdiagnozuje problem i zaproponuje optymalny schemat leczenia i przeprowadzenia kolejnych zabiegów.

Kwas hialuronowy to magiczna substancja chemiczna, której jedna cząsteczka może wiązać aż 250 cząsteczek wody. Dlatego używany jest nie tylko jako wypełniacz do eliminacji zmarszczek, ubytków tkanki podskórnej, poprawy konturu twarzy lub kształtu ust, ale również do nawilżenia skóry, poprawy jej kondycji i stymulacji produkcji własnego, nowego kolagenu. Podanie zbyt dużej ilości kwasu, który po zabiegu zwiąże dodatkową, ogromną ilość cząsteczek wody może doprowadzić do nadkorekcji – uzyskania nienaturalnego efektu, najczęściej niepożądanego przez Pacjentki i Pacjentów.

Na co warto zwrócić uwagę

Podawanie kwasu hialuronowego wymaga od lekarza doskonałej wiedzy medycznej, wyobraźni i zmysłu artystycznego, znajomosci praw fizyki oraz świetnych zdolności manualnych. Lekarz dentysta to lekarz zabiegowy, czyli taki, który całą swoją pracę opiera na manualnych, precyzyjnych i wymagających estetyki działaniach w obrębie bardzo małego pola zabiegowego. Strzykawka i igła to nieodzowny element jego pracy. Jest to również nieodzowny element zabiegów z medycyny estetycznej i stanowi główne jej narzędzie.

Należy pamiętać również o tym, że osoby nieposiadające wykształcenia medycznego (niebędące lekarzami) nie mogą w świetle prawa wykonywać zabiegów z zakresu medycyny estetycznej naruszających ciągłość tkanek – a wiec wszelkich zabiegów z użyciem igły (botoks, wypełniacze, mezoterapia). Rosnąca ilość powikłań po zabiegach wykonanych przez nieuprawnione do tego osoby świadczy o brawurze i ignorancji, ale przede wszystkim o niewiedzy oraz nieznajomości anatomii.

Weekendowe szkolenie czy dedykowane studia

Medycyna estetyczna to bardzo szerokie i wieloaspektowe zagadnienie. Jego dogłębne poznanie wymaga uzyskania tytułu lekarza oraz skończenia licznych szkoleń lub wielomiesięcznych studiów podyplomowych z jej zakresu. Takie studia można odbyć w prywatnych szkołach na terenie kraju lub w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym po przejściu przez proces rekrutacyjny i rozmowę kwalifikacyjną. Przed wyborem miejsca wykonywania przyszłych zabiegów warto zweryfikować uzyskane przez daną osobę uprawnienia.

Jakość preparatów

Jednym z elementów decydującym o efektach uzyskiwanych w medycynie estetycznej jest jakość używanych preparatów, sposób ich przygotowania i przechowywania. Nie każdy kwas hialuronowy jest odpowiedni do danej okolicy twarzy lub danego wielu. Botoks natomiast to roztwór przygotowywany bezpośrednio przez lekarza. Nie należy ulegać wyjątkowo niskim cenom tego zabiegu. Często atrakcyjna cena idzie w parze z większym – nieprawidłowym rozcieńczeniem substancji. Efekty uzyskane z użyciem rozcieńczonego botoksu mogą być zadowalające przez pewien okres po zabiegu, niestety utrzymują się znacznie krócej.

Medycyna estetyczna to prężnie rozwijająca się gałąź medycyny, za której pomocą można uzyskać spektakularne efekty odmłodzenia, poprawy jakości i gęstości skóry. Decyzję co do wyboru gabinetu należy jednak podjąć bardzo świadomie, biorąc pod uwagę ryzyko, jakie może kryć się za wyjątkowo atrakcyjnymi cenami – słabe preparaty lub brak odpowiedniego wykształcenia osoby wykonującej zabieg.

lek. dent. Renata Dąbrowska-Leśniak

Zrzuć zbędne kilogramy i pokonaj choroby z dietą paleo

05.04.2018
Zrzuć zbędne kilogramy i pokonaj choroby z dietą paleo

Decydując się na zrzucenie wagi interesuje nas nie tylko pozbycie się zbędnych kilogramów, ale również to by cały ten proces przebiegał komfortowo dla naszego organizmu. Głodowanie, ból fizyczny i psychiczna udręka podczas stosowania rygorystycznych diet często powoduje, że mamy kiepskie samopoczucie i szybko się poddajemy. Pojawiają się też efekty uboczne w postaci np. zawrotów głowy, biegunek itp. W wyniku tego wracamy znów do starych, niedobrych nawyków żywieniowych, a waga niestety zaczyna wzrastać.

Bardzo ważną kwestią jest to, żeby dieta na jaką się zdecydowaliśmy nie wywoływała spustoszenia w naszym organizmie i szkodliwych efektów. Mogą one później rzutować na naszym zdrowiu, a dojście do normalności i dobrego samopoczucia może trwać bardzo długo.
Sposobem żywienia naturalnego, które w założeniu stawia na przyswojenie sobie zdrowych nawyków jest dieta paleolityczna w skrócie nazwana paleo.

dieta paleo

Dieta paleo

Obecna wysoko przetworzona żywność wpływa bardzo negatywnie na zdrowie i ogólną kondycję organizmu człowieka. Wytwarzane na masową skalę produkty żywieniowe sprzyjają rozwojowi różnych schorzeń i pojawianiu się skutków ubocznych. Powodują też, że organizm staje się mniej odporny na choroby i często zmaga się z wieloma dolegliwościami. Dlatego sporo osób stara się odrzucić niedobre nawyki związane z odżywianiem i wrócić do korzeni.

Dieta paleo określana jest jako dieta jaskiniowców. Jej twórcą, popularyzatorem i  propagatorem jest dr Loren Cordain. Od wielu lat bada on sposoby odżywiania się naszych praprzodków. Swoje spostrzeżenia i odkrycia zawarł w wielu publikacjach naukowych. Jest profesorem wykładającym na Uniwersytecie w Kolorado, a także należy do Amerykańskiego Instytutu Żywienia.

Badając życie ludzi pierwotnych żyjących w epoce zwanej paleolitem analizował on ich menu. W swojej publikacji książkowej twierdzi, że jest to najbardziej optymalny sposób odżywiania się, który prowadzi do dobrego zdrowia i samopoczucia. Wg dr Cordaina dieta naszych przodków jest naturalną drogą, na którą powinniśmy się zdecydować.

Dieta paleo - zasady

To do czego się przyzwyczailiśmy jest tak głęboko zakodowane w naszych umysłach, że na samą myśl o zmianie czujemy bunt i opór. Nawet wiedząc, że coś nam szkodzi bardzo niechętnie podejmujemy próby naprawcze. Jednak zasady diety paleo nie powinny być trudne do wprowadzenia w naszym życiu, gdyż jak zapewnia dr Cordain będzie to zgodne z naszą naturą. Powrócimy po prostu do źródeł i właściwego nam menu. Poza tym dieta nie niesie za sobą dokuczliwych skutków. Nie ma zbyt dużych restrykcji i ciężkich do przebrnięcia ograniczeń. Po prostu mamy postępować tak jak nasi praprzodkowie, którzy chcąc coś zjeść musieli zajmować się zbieractwem oraz polowaniem. Prowadzili koczowniczy tryb życia, więc nie uprawiali roli i nie hodowali zwierząt. Dieta paleo jest wysokobiałkowa, dlatego menu osoby, która chce ją stosować powinno zawierać sporą ilość chudego, ale nie przetworzonego mięsa oraz ryby i owoce morza.

Należy bardzo uważać z dostarczaniem sobie tłuszczy. Najlepsze są nienasycone, do których szczególnie zaliczamy omega-3 oraz omega-6. Dlatego przy spożywaniu np. drobiu należy pamiętać, aby nie jeść skóry. Używając olejów trzeba wybierać te nierafinowane. Dieta paleo zezwala na spożywanie owoców i warzyw, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników energetycznych. Należy tylko uważać, aby nie jeść produktów bogatych w skrobię. Ważne jest, aby dostarczać sobie w pożywieniu wielu cennych witamin i składników mineralnych, do których zaliczyć można błonnik, a także potas. Należy jednak ograniczać jedzenie produktów zawierających dużą ilość sodu i o dużym poziomie zasadowym. Zalecane jest też spożywanie jaj, nasion i orzechów.

Podczas przygotowywania posiłków nie należy używać olejów rafinowanych. Nie zaleca się też używanie zbyt dużej ilości soli. Jeśli kupujemy orzeszki jako przekąskę, to również sprawdzajmy, aby nie były one solone. Zabronione jest też spożywanie nabiału, a także zbóż i jego produktów takich jak pieczywa, kasze, makarony i ryż. Należy uważać, żeby nie jeść warzyw bogatych w skrobię oraz roślin strączkowych. Nie powinno się też spożywać orzeszków ziemnych. Zabronione są też produkty przetworzone powstałe na bazie produkcji. Zasady diety paleo opierają się na spożywaniu produktów naturalnych. Dlatego nie należy jeść tych, które zawierają sztuczne składniki smakowe i koloryzujące.

dieta paleo sałatka z tuńczyka

Dieta paleo - efekty

Wiele osób uważa, że to co przynosi nowoczesność nie zawsze jest korzystne dla naszego zdrowia. Przetworzona żywność, którą można kupić w sklepach po spożyciu wywołuje wiele negatywnych zjawisk, które doprowadzają do chorób i dolegliwości. Złe nawyki żywieniowe mogą przyczynić się do rozwoju nowotworów, problemów z sercem i układem krążenia. Dieta paleo wykorzystuje model żywienia naszych praprzodków. Zdobywając pożywienie ograniczali się oni do zbieractwa i łowiectwa. Nie wytwarzali pożywienia, ani nie wpływali na ich jego modyfikację.

Dieta paleo przynosi wiele korzyści. Mimo, że nie polega na liczeniu kalorii, to osoby, które ją stosują nie mają problemu z otyłością. Bardzo dobrze nadaje się dla tych, którzy chcą pozbyć się zbędnych kilogramów. Sprawdza się także u ludzi cierpiących na cukrzycę.
Dzięki temu, że podczas stosowania diety paleo wyklucza się całkowicie z menu żywność przetworzoną, to dana osoba dość szybko odczuje pozytywne efekty. Mogą zniknąć dolegliwości, które wcześniej się pojawiały. Stany zapalne zostaną zminimalizowane. Wyeliminowanie pożywienia, które do tej pory szkodziło organizmowi sprawi, że jakość naszego życia oraz samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne wyraźnie się poprawi.

Dieta paleo charakteryzuje się spożywaniem sporej ilości białka, ale w jadłospisie nie brakuje również węglowodanów i zdrowychtłuszczów. Owoce i warzywa dostarczają wiele cennych witamin oraz składników mineralnych, które wpływają na korzystne funkcjonowanie organizmu. Przyspieszony metabolizm wpływa na utrzymywanie właściwej wagi i dobre zdrowie. Serce pracuje efektywniej, co pozytywnie wpływa na jakość i komfort życia. Dieta paleo jest doskonałym rozwiązaniem dla osób uczulonych na gluten oraz tych, które cierpią z powodu ciągłych stanów zapalnych w organizmie.

Osoby odżywiające się w sposób naturalny po pewnym czasie zauważają widoczne zmiany. Poprawia się wygląd skóry, włosów, paznokci. Zmienia się także samopoczucie, a energia wręcz rozpiera. Oczywiście nie od razu efekty są tak widoczne, dlatego warto cały czas monitorować swój organizm. Dobrym sposobem jest też wykonywanie profilaktycznych badań podczas stosowania diety paleo. Ich wyniki pozwolą ocenić, czy z organizmem nie dzieje się nic niedobrego.

Dieta paleo ma wiele zalet. Na pewno można do nich zaliczyć, to że w spożywanych produktach znajduje się duża ilość potasu. Pierwiastek ten wpływa na lepszą pracę serca oraz poprawia gospodarkę wodno-elektrolitową, a także kwasowo-zasadową ludzkiego organizmu. Jedząc warzywa rośnie również podaż błonnikapokarmowego, który reguluje pracę jelit oraz przyczynia się do wydalania z ciała nagromadzonych toksyn.

Dieta paleo - przepisy

Jadłospis I

Śniadanie: placki ziemniaczane z warzywami i chuda wołowina.
II śniadanie: sałatka pomidorowo - cebulowa z tuńczykiem.
Obiad: kurczak i spaghetti z cukinii.
Przekąska:  marchewka do przegryzania.
Kolacja: sałatka z cebuli, pomidora i rukoli oraz dorsz.

Przepis na kurczaka i spaghetti z cukinii.

Najpierw należy pokroić na drobną kostkę całą paprykę oraz średnią cebulę czerwoną. Podsmażamy warzywa, a następnie dodajemy zmielone wcześniej 400 g mięsa z kurczaka. Do smaku doprawiamy pieprzem, bazylią, majerankiem. Po kilku minutach dodajemy pomidory z puszki. Teraz obieramy całą cukinię, tak by powstało z niej ,,spaghetti". W ten sposób pokrojoną cukinię kładziemy na talerz, a do niej dodajemy ugotowany już sos z mięsa i warzyw.

Jadłospis II

Śniadanie: jajecznica z 3 jajek oraz 2 kiszone ogórki.
II śniadanie: sałatka owocowa z truskawek, kiwi, jeżyn, grejpfrutów oraz krewetki, kawa bezkofeinowa.
Obiad: pieczony dorsz z warzywami.
Przekąska:  garść orzechów włoskich.
Kolacja: frytki z selera i gulasz z wołowiny.

Przepis na frytki z selera i gulasz z wołowiny.

400 g chudej wołowiny kroimy w plasterki. Na patelni smażymy boczek, aż do momentu wytopienia się tłuszczu. Następnie dodajemy wołowinę i wszystko przyprawiamy estragonem, gałką muszkatołową, oraz czosnkiem niedźwiedzim. Jak mięso jest już podrumienione, wtedy dolewamy 2 szklanki passaty pomidorowej. Całość dusimy kilka minut.
Połówkę selera kroimy na frytki. Kładziemy je na papierze do pieczenia, a następnie całość na blaszkę. Przyprawiamy pokrojonego selera estragonem, bazylią, tymiankiem i czosnkiem niedźwiedzim. W piekarniku nastawiamy temperaturę na 180 stopniu i pieczemy przez ok. 50 minut. Frytki podajemy z gulaszem.

dieta paleo omlet

Dieta paleo - to warto wiedzieć

• Podczas stosowania diety paleo nie trzeba liczyć kalorii.
  • Stosując dietę paleo należy być aktywnym fizycznie. Przebywanie na powietrzu ma tu zasadnicze znaczenie. Tak przecież żyli nasi praprzodkowie.
  • Cukier to ,,puste" kalorie. Człowiek pierwotny go nie znał, więc przy stosowaniu ,,diety jaskiniowców" nie powinno się go spożywać.
  • Codziennie powinno się wypijać co najmniej dwa litry wody.
  • Nie powinno się spożywać ryb mrożonych i w postaci konserw.
  • Dietę warto wprowadzać powoli stopniowo eliminując niedozwolone produkty. W ten sposób uniknie się szoku i łatwiej będzie przystosować się do nowego sposobu odżywiania.
  • Przed przystąpieniem do stosowania diety paleo warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
  • Dieta paleo bez suplementacji może skutkować niedoborami.
  • Dr Loren Cordain, propagator diety paleo, wskazuje, że jej stosowanie obniża ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych.
  • Przy stosowaniu żywienia naturalnego należy wyeliminować ziemniaki z menu.
  • Osoby decydujące się na dietę paleo powinny spożywać mięso zwierząt żyjących dziko. Te hodowlane muszą być z tzw. wolnego wybiegu, jak też z gospodarstw ekologicznych.

Jarosław Cieśla

Źródła: