Jak dbać o stawy?

Jak dbać o stawy?

Stawy w naszym organizmie pełnią bardzo istotną rolę. Dzięki nim nie tylko możemy się sprawnie poruszać, ale również spożywać i żuć pokarmy. Jest to po prostu połączenie kości, dzięki któremu może być wykonywany ruch.

W ciele człowieka znajdują się następujące stawy: zawiasowy, obrotowy, zawiasowo-obrotowy, śrubowy, eliptyczny, siodełkowaty, kulisty, panewkowy oraz płaski. Są one często narażane na przeciążenia, co doprowadza do występowania bólu, zapaleń oraz chorób zwyrodnieniowych oraz schorzeń reumatycznych. Jak więc sobie radzić, aby unikać tych dolegliwości?

Często tak jest, że dźwigając jakiś ciężar, paczkę, torbę pełną zakupów, to obciążamy najczęściej tylko jedną stronę naszego ciała. Ważne więc, żeby taki ciężar rozkładać równomiernie. Przy unoszeniu ciężkich przedmiotów rób to z przysiadu, a nie ze skłonu. Lepiej coś pchać np. w wózku lub przenosić w dwie osoby niż samemu.

Kolejną ważną sprawą jest wzmacnianie mięśni oraz ćwiczenia pozwalające na podnoszenie ruchomości naszych stawów. Joga, pływanie, zajęcia fitness, gimnastyka, marszobiegi, jazda na rowerze to aktywności, które pozwolą na stymulowanie stawów i utrzymywanie ich na właściwym poziomie sprawności. Poza tym ruch wzmocni również nasze kości.

Jednak ważny jest także budulec, a tym dla naszego organizmu są właściwe produkty spożywcze. Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta wpłynie na poprawę jakości stawów. Warto jest dostarczać im sporej dawki witaminy C zawierającej kolagen, który podziała na nie regenerująco i wzmacniająco. Znajduje się on w różnego rodzaju galaretkach, a także porzeczkach. W zapobieganiu zapalenia stawów bardzo dobre są kwasy omega-3, które występują w rybach, owocach morza, oleju rzepakowym, pestkach dyni oraz witamina E zawarta w oleju słonecznikowy, a także orzechach laskowych. Na zmęczone i bolące stawy właściwe będzie spożywanie imbiru. Dodaje się go do potraw, lemoniad przeciwzapalnych, a także różnego rodzaju sałatek.

Dbając o stawy należy utrzymywać odpowiednią wagę, gdyż otyłość może spowodować ich przeciążenia, a także wywołać choroby zwyrodnieniowe. Warto też pomyśleć o odpoczynku i relaksie, gdyż stres wpływa na występowanie chorób autoimmunologicznych, a także powoduje napięcie mięśni, co ma wpływ na przeciążenie stawów.

Komentarzy: 3

Bogdan

21.04.2017

Od schodzenia mogą być problemy. Przy wchodzeniu pracują mięśnie więc jest ok.

rwetes

20.04.2017

spokojnie geranium, nie panikuj:) pojdz do lekarza ortopedy i skonsultuj. Ja też sporo chodzę po schodach i nic mi nie jest, don`t panic:)

geranium

09.04.2017

a mnie bolą stawy:( wydaje mi się że od częstego schodzenia ze schodów (10 piętro) - czy to możliwe??????

Badania profilaktyczne dla aktywnych

08.04.2017
Badania profilaktyczne dla aktywnych

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest ruch i aktywny styl życia. Ci, którzy decydują się na amatorskie uprawianie różnych dyscyplin sportowych powinni pamiętać, o tym że również istotne jest regularne konsultowanie się ze specjalistami, którzy dokładnie przebadają ich organizm. Obciążenia jakimi poddawane jest nasze ciało podczas ćwiczeń wymagają, aby ze szczególną troską je potraktować.

Przynajmniej raz w roku powinniśmy zlecić wykonanie kilku badań, aby mieć pewność czy intensywny wysiłek nie powoduje negatywnych zjawisk w naszym organizmie. Po pobraniu próbki krwi, czyli  przy badaniu morfologicznym będziemy znali stan hematokrytów oraz hemoglobiny. Jeśli jest zbyt niski, to znaczy, że prawdopodobnie obniżył się poziom żelaza. Badanie wskaże także na zawartość leukocytów. Są one odpowiedzialne za ochronę organizmu właśnie podczas znacznego osłabienia. Analiza próbki krwi może również objąć lipidogram, czyli badanie wykrywające nieprawidłowy poziom cholesterolu, a także trójglicerydów. Pobierając krew sprawdza się także tzw. OB, czyli czy w organizmie występuje stan zapalny. Wyniki pokażą też poziom glikozy.

Ważne jest również, aby wykonać badanie moczu. Daje ono odpowiedź na temat stanu narządów wewnętrznych w naszym organizmie. Pozwala też dowiedzieć się, czy prawidłowo się odżywiamy. Wynik tego badania pozwoli też na ustalenie nieprawidłowości związanych z drogami moczowymi oraz w wykryciu chorób nerek.

Warto, aby osoby aktywne ruchowo miały wiedzę na temat stanu własnego układu oddechowego. To można uzyskać poprzez badania wydolnościowe. Dzięki temu dowiemy się jak podczas intensywnego wysiłku pracuje nasze serce, a także płuca. Jednym z takich badań  jest spirometria. Pokazuje ona jaka jest wydolność organizmu podczas spoczynku. Natomiast pracę serca w czasie wysiłku wykaże EKG wydolnościowe. Wyniki badań powinien obejrzeć specjalista, który oceni zdolność pacjenta do dalszego uprawiania aktywności fizycznej. Podpowie też jaka powinna być częstotliwość treningów.

Ważną kwestią jest też to, aby udać się do fizjoterapeuty, który oceni zakres ruchu naszego ciała. Być może zaleci odpowiednie ćwiczenia po to, aby wykorzenić pewne naleciałości i poprawić układ sylwetki. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć kontuzji wynikających z przeciążeń podczas treningów.

Komentarzy: 4

kitlle

21.04.2017

W przychodni Bessera robią w sosnowcu? ktoś wie?????

jentoła

20.04.2017

wujek Google pomoże :P

paula

09.04.2017

tanie badania w sosnowcu????

Dlaczego spada libido?

07.04.2017
Dlaczego spada libido?

Libido to inaczej popęd płciowy. Ma on na celu zaspokojenie potrzeb seksualnych. Jednak czasami może nastąpić jego obniżenie. Spadek libido może być długotrwały i uwarunkowany  zarówno poprzez czynniki fizyczne jak i psychiczne. Dotyka osoby w sile wieku jak i starsze, dlatego jeśli ktoś przez dłuższy czas nie wykazuje chęci na seks, zwłaszcza będąc w stałym związku, to najlepiej jest udać się do specjalisty, żeby ustalić z czego to wynika.

Seks jest znacznym wysiłkiem fizycznym, więc na jego uprawianie potrzeba sporo energii. Gdy jej nie ma, bo po prostu jesteśmy zmęczeni, to myślimy tylko o odpoczynku. Na miłosne harce w takim momencie nie mamy ochoty, bo nasze ciało potrzebuje regeneracji. Tak może być po pracowitym dniu pełnym obowiązków zawodowych i domowych, a także ciężkim treningu oraz ćwiczeniach na siłowni. Odpoczynek, sen i zdrowa dieta pozwolą się zregenerować i znów nabrać ochoty na seks.

Za spadek libido odpowiedzialny jest też wiek. Starzejąc się mamy mniejszą ochotę na seks. Nie jest on już tak intensywny i częsty jak u młodych osób. Dzieje się tak ze względu na obniżenie lub zanik hormonów. Tak jest np. po menopauzie u kobiet. Brak estrogenu skutkuje tym, że libido znacznie się obniża, a w niektórych przypadkach nawet dochodzi do tego, że panie nie czują potrzeby zaspokojenia popędu płciowego. U mężczyzn obniżony poziom testosteronu też hamuje libido, przez co odczuwają oni mniejszą niż w młodości chęć na seks. Obie płcie mogą sobie radzić z tym problemem kuracjami hormonalnymi i suplementacją.

Na seks mamy ochotę nie tylko wtedy, gdy czujemy się komfortowo pod względem fizycznym, ale również ważna jest sfera psychiczna. Jeśli zmagamy się z różnymi problemami, ciągle o czymś myślimy lub też mamy stresującą pracę, to miłosne igraszki spadają niestety na dalszy plan. Gdy problemy nas przytłaczają lub w naszym życiu zdarzyła się jakaś dramatyczna, traumatyczna sytuacja, to może dojść do depresji. Człowiek wtedy nie ma ochoty na seks, bo libido praktycznie zanika. Ratunkiem jest oczywiście udanie się do specjalisty, który zaleci odpowiednią terapię lub kurację farmakologiczną.

Spadek libido wiąże się też z chorobami takimi jak: anemia, gdzie pacjent nie ma siły na nic, a już na pewno nie myśli o seksie. Także cukrzyca znacznie obniża popęd płciowy. Bywa też tak, że przestajemy uprawiać seks pod wpływem przyjmowania niektórych leków. Również używki do których należą wszelkiego rodzaju narkotyki oraz alkohol mogą spowodować bardzo duży spadek libido.

Komentarzy: 0