Art

Jak dużo powinny pić dzieci?

04.02.2015
Jak dużo powinny pić dzieci?

Dzieci odczuwają pragnienie o wiele słabiej niż osoby dorosłe, co jest spowodowane nie w pełni wykszatłconym ośrodkiem pragnienia. Może to prowadzić do odwodnienia dziecka, dlatego ważna jest obserwacja i zachęcanie dziecka do picia wody i innych napojów.

Woda musi być regularnie dostarczana, zapewnia to prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jeśli we wczesnym dzieciństwie nauczymy dziecko pić regularnie, wyrobimy z nim zdrowy nawyk. Ponieważ dzieci znacznie słabiej odczuwają pragnienie są szczególnie u dzieci groźne jest odwodnienie. Maluchy mają dużą potrzebę ruchu, a z potem tracą większą ilość wody.

Kiedy dochodzi do odczucia pragnienia nie zawsze od razu sięgamy po wodę. Do tego dochodzi czas potrzebny na zmetabolizowanie jej. Dlatego bardzo ważne jest, żeby zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą i podawać ją dziecku systematycznie. Nawet mały ubytek wody w organizmie prowadzi do zmęczenia, osłabienia, spadku koncentracji, może też wywołać bóle głowy.

Woda najlepiej gasi pragnienie, czysta woda źródlana czy mineralna jest najlepsza do zaspokojenia pragnienia. Można też filtrować wodę z kranu. Trzeba uważać na wody smakowe, które zawierają bardzo dużo cukru, lub innych substancji słodzących. Do tego często barwniki i inne szkodliwe dodatki. Jeśli dziecko nie lubi smaku wody rozcieńcz ją ze świeżo wyciskanym   sokiem np. z pomarańczy, albo posłodź ją ksylitolem, który dodatkowo chroni zęby przed próchnicą.

Dobre są też świeżo wyciskane soki, które szybko można przygotować w domu. Wybierając sok w kartonie trzeba być czujnym, na półkach sklepowych znajdziemy znacznie więcej napojów i nektarów z dużą zawartością cukru. Wybieraj te oznaczone napisem „bez dodatku cukru” lub „100% sok”. Omijaj kolorowe napoje gazowane, to najgorsze co można podać dziecku. Mają mnóstwo cukru, zawierają puste kalorie i nie mają żadnych korzyści. Częste spożywanie takich napojów może skończyć się próchnicą, otyłością i problemami z żołądkiem.

Oprócz wody i świeżych soków warto przypomnieć sobie o domowym kompocie. Jabłkowy czy gruszkowy posłodzony miodem na pewno będzie smakował całej rodzinie. Herbata szczególnie zielona dobrze nawadnia organizm, te z dodatkiem owoców powinny smakować dzieciom.

Warto wyrobić w dziecku nawyk częstego sięgania po wodę i inne zdrowe napoje. Picie odpowiedniej ilości wody w ciągu całego życia znacznie poprawia stan zdrowia i dobrze wpływa na samopoczucie.

 

Autor: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak uchronić się przed rakiem?

04.02.2015
Jak uchronić się przed rakiem?

Rak to choroba naszych czasów. Dotyka coraz większej liczby Polaków. Najprawdopodobniej powstaje on w wyniku zmian jakie zachodzą w środowisku, w jakim żyjemy. Jako jego główne przyczyny wymienia się zanieczyszczenie środowiska oraz dietę.

 Jak zatrzymać ten niepokojący trend?  

Pamiętajmy, że najlepszą profilaktyką przeciwnowotworową jest zdrowy tryb życia. Zobacz naszą infografikę i zastanów się nad zmianami jakie możesz wprowadzić, by nie dać się nowotworom!

DzienWalkiZrakiem

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Orzechy zapewniają zdrowie i długowieczność

02.02.2015
Orzechy zapewniają zdrowie i długowieczność

Najnowsze badania pokazują, że regularne spożywanie orzechów w znaczny sposób obniża ryzyko występowania wielu chorób, głównie raka i chorób serca, czyli największych zagrożeń w dzisiejszych czasach. Osoby, które codziennie jedzą orzechy- np. migdały, orzechy włoskie, orzechy brazylijskie, nerkowce, pistacje, i inne o 29% zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, o 20% cukrzycy i o 11% choroby nowotworowej. Stwierdzono, że badane osoby jedzące orzechy zmniejszyły ryzyko przedwczesnej śmierci, nawet jeśli nie ćwiczyli regularnie i mieli nadwagę. Osoby jedzące orzechy, które brały udział w badaniu były w większości szczuplejsi niż osoby z grupy kontrolnej, które nie jadły orzechów. To dlatego, że regulują metabolizm i zapobiegają gromadzeniu tkanki tłuszczowej. Orzechy wpływają na lepsze odżywienie i funkcjonowanie mózgu, poprawiają koncentrację i pamięć. Skutecznie przeciwdziałają smutkom i lękom, dlatego zaleca się je osobom przemęczonym i mającym skłonność do melancholii czy depresji.Mimo, że orzechy mają dużo kalorii około 500-700 w 100 g, są kombinacją zdrowych tłuszczy, minerałów, a także antyoksydantów. Wpływają na obniżenie poziomu złego cholesterolu, obniżają ciśnienie krwi i redukują stany zapalne w organizmie. Orzechy zawierają wiele witamin i składników mineralnych, głównie magnez, potas i fosfor. Ważne żeby wybierać dobrej jakoś orzechy bez dodatku soli, która w nadmiarze jest szkodliwa. Dobrym sposobem jest prażenie orzechów na suchej patelni do momentu kiedy się zarumienią, pozwala to wydobyć bardzie intensywny smak. Warto codziennie sięgać po niewielką ilość orzechów, jedną małą garść można dodawać do śniadania, muesli, jogurtu, owsianki, a także sałatek. Dobrym sposobem na przemycanie orzechów jest masło orzechowe, przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na to, żeby nie zawierały dodatku soli i cukru. 30 g migdałów i orzechów dziennie zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na witaminę E i magnez. Włączając je do codziennej diety poprawiamy wygląd skóry, wzmacniamy włosy i paznokcie. Orzechy uznawane są za „eliksir długowieczności” dlatego warto sięgać po nie każde dnia. Często są uznawane tylko za przekąskę, ale mogą stanowić podstawę posiłków warto zapoznać się z wieloma przepisami kuchni roślinnej i częściej wykorzystywać je w kuchni.  Autor: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się