Art

Jak i za co nie karać dzieci?

03.06.2017
Jak i za co nie karać dzieci?

Dzieci są ciekawe świata. Często też chcą wykonywać i robić to samo co ich rodzice. Nie mają jednak pełnej wiedzy i doświadczenia dorosłych. Należy pamiętać, że wszystkiego dopiero się uczą. Nie rozumieją ograniczeń, nie wiedzą na co mogą sobie pozwolić, co jest właściwe, a co niedozwolone lub szkodliwe dla nich i innych osób. Często eksperymentują za co spotyka ich czasami kara i nagana ze strony dorosłych. Bardzo to przeżywają. Takie  sytuacje mogą odbić się bardzo głęboko na ich psychice, co będzie skutkowało różnymi negatywnymi konsekwencjami w dalszym ich życiu.

Bądź konsekwentny

Należy przekazać dziecku w sposób jasny i zdecydowany, że pewne zachowania nigdy nie będą tolerowane. Jeśli pozwalamy, by nasza pociecha mówiła w pogardliwy sposób o innych, okazywała agresję w stosunku np. do zwierząt, lub zaśmiewamy się gdy np. kogoś szturchnie lub się zezłości, to kiedy kolejnym razem zachowa się tak w stosunku do nas  i wymierzamy mu karę, może to odebrać jako dziwne i niesprawiedliwe zachowanie.

Przykład idzie z góry

Czasami uczymy dziecka pewnych zachowań, a następnie sami się do tego nie stosujemy. Jeśli dziecko zauważy, że dorosły nie dziękuje za jakąś przysługę, nie przeprasza za przewinienia lub nie prosi tylko żąda od niego czegoś, to później nie dziwmy się, że samo tego nie robi. Jeśli chcemy go za takie zachowanie ukarać, to na karę tak naprawdę zasługujemy właśnie my - dorośli.

Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz

Dziecko często chce nam pomóc przy wykonywaniu jakiejś czynności. Nie karzmy go gdy coś mu się nie uda, połamie jakiś przedmiot lub też wykona jakieś działanie niezbyt dokładnie. Lepiej jest, gdy samo spostrzeże swoje niedociągnięcia. Jeśli będziemy za każdym razem zwracali mu uwagę i do tego nerwowo wyrażając swoje niezadowolenie, to może pomyśleć, że niczego nie potrafi i nie warto się w nic angażować.

Absolutnie zabronione

Są takie kary, których nigdy nie powinniśmy stosować. Należą do nich: szarpanie dziecka, bicie, wyzywanie, wyśmiewanie, zawstydzanie, poniżanie (zwłaszcza w obecności innych osób), używanie wulgaryzmów w stosunku do niego, agresja. Kara powinna uczyć, ale w taki sposób, by dziecko samo wyciągało wnioski, a nie czuło się przegrane. Rodzic ma wzbudzać szacunek, a nie strach i przerażenie.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Trening funkcjonalny dla każdego

02.06.2017
Trening funkcjonalny dla każdego

Wiele osób zaczynając aktywność fizyczną chce poprawić swoją kondycję ogólną, zrzucić zbędne kilogramy oraz mieć sportową sylwetkę. Nie zależy im na zbudowaniu dużej masy mięśniowej i startowaniu w zawodach. Po prostu chcą mieć dużo energii, aby sprostać wymaganiom i obowiązkom dnia codziennego, a do tego choć na chwilę oderwać się od problemów. Dobrym na to sposobem jest trening funkcjonalny.

Ma on na celu wzmocnienie wszystkich partii mięśniowych, ale tak by mięśnie nie były zbyt duże. Ćwiczenia naśladują ruchy wykonywane podczas codziennych, normalnych czynności. W pracy, szkole i w domu. Chodzi o to, aby trening ten był nie tylko korzystny dla naszego ciała, ale również użyteczny podczas różnych sytuacji, które zdarzają się każdego dnia. Po prostu dzięki temu zapewniamy sobie komfort i lepiej funkcjonujemy w świecie.

W treningu funkcjonalnym nie stawia się na specjalizowanie się w jednej aktywności np. tylko w bieganiu lub kulturystyce. To spojrzenie w kontekście, obejmujące wiele form aktywności ruchowej. Ma być różnorodnie, ciekawie i funkcjonalnie właśnie.

Taki trening jest dość mocny wysiłkowo. Tempo jest szybkie i można się solidnie zmęczyć. Ćwiczenia wykonuje się seriami i bez większego odpoczynku przechodzi do kolejnych. Ważne, żeby były różnorodne. Można trenować z przyrządami takimi jak skakanka, stepy, piłki lekarskie, taśmy TRX, hantle, kettlebell, płotki i inne. Chodzi o to, aby w jednym ćwiczeniu angażować wiele mięśni. Dlatego wykonuje się jak najbardziej różnorodne ruchy.     

Jeśli ćwiczymy z piłką lekarską to np. unosimy ją z podłoża i następnie skręcamy tułów w bok. Możemy też zatrzymać piłkę przed sobą w wyprostowanych rękach i następnie próbować unieść nogę zgiętą w kolanie, aby dotknąć nim piłki. Ćwicząc z hantlami możemy jednocześnie unosić do boku wyprostowane ręce oraz przed siebie zgiętą w kolanie na przemian raz jedną raz drugą nogę. Chodzi o to, aby właśnie łączyć kilka ruchów w jednym ćwiczeniu. Można także trenować bez sprzętu. Doskonałym ćwiczeniem jest np. wykonanie pompki, a następnie oderwanie od podłoża najpierw jednej nogi, powrót do wcześniejszej pozycji, a później uniesienie drugiej.

Oczywiście należy zawsze pamiętać, że przed treningiem wykonujemy rozgrzewkę.    

 

Jarosław Cieśla  

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Jak radzić sobie podczas burzy?

01.06.2017
Jak radzić sobie podczas burzy?

Wiosną rozpoczyna się sezon burzowy. Trwa od kwietnia do września. Znalezienie się w samym środku szalejącej nawałnicy nie jest przyjemne i dlatego warto wiedzieć jak należy się zachować podczas burzy.

1. Kiedy wiemy np. z komunikatów medialnych, że zbliża się burza, wtedy powinniśmy w mieszkaniu pozamykać wszystkie okna i drzwi. Trzeba tak zrobić, gdyż wyładowaniom atmosferycznym i grzmotom może również towarzyszyć porywisty wiatr oraz deszcz.

2. Najlepiej podczas burzy pozostać w mieszkaniu. Nie opuszczajmy go, nie obserwujmy wyładowań stojąc poza pomieszczeniem np. na dachu, werandzie, czy też balkonie. Rozsądne też będzie znajdować się jak najdalej od szyb.   

3. Gdy w czasie burzy jesteśmy na powietrzu, wtedy należy pamiętać, aby nie chronić się pod drzewami, gdyż piorun może właśnie tam uderzyć. Należy unikać również chowania się pod drewnianymi wiatami. Także przebywanie w pobliżu linii i słupów energetycznych może skończyć się dla nas tragicznie. Jeśli korzystamy z akwenów wodnych, to natychmiast powinniśmy wyjść z wody na brzeg. Kąpiel podczas burzy jest bardzo ryzykowna.

4. Przed burzą można schronić się w samochodzie. Lepiej jednak na czas nawałnicy zatrzymać się i nie jechać, tylko poczekać, aż warunki atmosferyczne się zmienią.

5. Wszelkie urządzenia elektroniczne i metalowe mogą przyciągać wyładowania atmosferyczne. Dlatego gdy przebywamy na powietrzu w trakcie burzy, to lepiej nie rozmawiać w tym czasie przez telefon komórkowy. Kiedy natomiast znajdujemy się w tym czasie mieszkaniu, nie korzystajmy z urządzeń podłączonych do gniazdka na prąd. 

6. Znajdując się na powietrzu w trakcie burzy należy unikać wzniesień, pagórków i szczytów górskich. Najlepiej zejść niżej np. w dolinę.

7. Przebywając w czasie burzy na polu, polanie, czy też odkrytej przestrzeni należy pamiętać o tym, aby raczej nie iść. Jeśli wyładowania są bardzo blisko nas, to warto, abyśmy zbliżyli stopy jak najbliżej siebie. Bardzo dobrą pozycją będzie kucnięcie. Podczas burzy najlepiej nie biegać.

8. Przebywając w grupie istnieje większe prawdopodobieństwo porażenia piorunem. Dlatego najlepiej jest trzymać się w bezpiecznej odległości od innych osób.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się