Art

Jak koronawirus otrzymał swoją nazwę?

05.11.2020
Jak koronawirus otrzymał swoją nazwę?

Zarówno wirusy, jak i wywoływane przez nie choroby zyskują z czasem swoje specyficzne nazwy, dzięki którym łatwo jest odróżnić je między sobą. Jednostki chorobowe o określonej nazwie pozwalają w sposób szczegółowy opisać daną przypadłość, towarzyszące jej dolegliwości czy powikłania. W jaki sposób wybrano nazwę dla nowej choroby i wirusa?

Co to jest koronawirus?

Warto podkreślić, że epidemia, z jaką obecnie zmaga się cały świat wywołana została przez wirusa sklasyfikowanego w grupie koronawirusów. Grupa ta nie jest nowa, gdyż jej przedstawiciele wywołują różne choroby już od dawna.

W dużym uproszczeniu wskazać można, że koronawirusy dzielą się na takie, które występują u zwierząt oraz u człowieka. U ludzi zakażenie koronawirusem po raz pierwszy odnotowano w latach 60-tych XX w. jednak do dzisiaj zachowało się niewiele informacji na jego temat. Pierwsze dobrze poznane i opracowane koronawirusy pojawiły się w roku 2002, kiedy to w Chinach odnotowano przypadki ciężkiego zespołu niewydolności oddechowej, wywołane przez SARS-CoV.

Nazwa koronawirus

Nazwa koronawirus nawiązuje do specyficznej budowy tej grupy wirusów, która swoim kształtem przypomina znaną wszystkim koronę. Jest to specyficzna osłonka, która chroni znajdującą się we wnętrzu pojedynczą nitkę RNA. Analiza osłonki dokonana pod mikroskopem pozwoliła zaobserwować, że wirusy z tej grupy wyglądają, jakby zostały ukoronowane. Na ich powierzchni wyodrębnić można liczne pierścienie, na których znajdują się niewielkie struktury, przypominające kształtem żarówki.

Nazwa COVID-19

Pojawiające się kolejne koronawirusy otrzymywały swoją specyficzną nazwę. Przyjęcie określonej nomenklatury pozwala na różnicowanie kolejnych, wywołujących choroby wirusów.

Obecnie za światową epidemię odpowiedzialny jest koronawirus o nazwie SARS-CoV-2. Jego nazwa w sposób bezpośredni nawiązuje do epidemii, jaka miała miejsce w 2002 r. Wówczas zmagano się z tzw. SARS-CoV, chociaż na znacznie mniejszą skalę niż ma to miejsce obecnie. Nazwa tego wirusa jest skrótem od angielskiego Severe Acute Respiratory Syndrome. Obecnie, ze względu na charakter choroby wywoływanej przez wirusa dostał on nazwę SARS-CoV-2.

COVID-19 to oficjalna nazwa choroby, jaka wywoływana jest przez wirusa SARS-CoV-2. Znajdująca się w terminologii liczba 19 oznacza dwie ostatnie cyfry roku, w którym wirus po raz pierwszy został stwierdzony u pacjentów (2019). Natomiast COVID, to skrót od COrona VIrus Disease.

 

Badania na koronawirusa SARS-CoV-2

 


 

Test genetyczny przesiewowy
FRANKD do wykonania w punkcie pobrań

Cena: 250 zł

KUP ONLINE

 


 

Test na koronawirusa RT-PCR
do wykonania stacjonarnie w Punkcie Pobrań

Cena: 420 zł

KUP ONLINE

 


 

Test na koronawirusa RT-PCR
do wykonania w domu pacjenta na terenie Warszawy

Cena: 750 zł

KUP ONLINE

 


 

Test wykrywający przeciwciała IgM

Cena: 120 zł

KUP ONLINE

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Innowacja w ortopedii - terapia osoczem bogatopłytkowym i fibryną bogatopłytkową

28.10.2020
Innowacja w ortopedii - terapia osoczem bogatopłytkowym i fibryną bogatopłytkową

Ortopedia to prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny, oferująca coraz bardziej innowacyjne rozwiązania leczenia schorzeń ortopedycznych. W poniższym artykule przybliżamy kilka słów na temat nowoczesnej terapii osoczem bogatopłytkowym oraz fibryną bogatopłytkową w ortopedii. 

Osocze bogatopłytkowe i fibryna bogatopłytkowa - czym są? 

Osocze bogatopłytkowe (PRP), jak sama nazwa wskazuje, to niezwykle cenny składnik, który wykorzystywany jest w różnych dziedzinach medycyny - m.in. estetyce, ale również omawianej ortopedii. Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest z ludzkiej krwi i zawiera w sobie zwiększoną ilość drogocennych płytek krwi, które wpływają pozytywnie na przyspieszenie procesów regeneracji stawów. To właśnie pomoc w gojeniu i przyspieszenie regeneracji sprawia, że osocze wykorzystywane jest w leczeniu schorzeń ortopedycznych.

Fibryna bogatopłytkowa (I-PRF) zaś to wzbogacone o płytki krwi i komórki macierzyste osocze krwi, które zawiera w sobie czynniki wzrostu, stymulując podziały komórkowe, co bezpośrednio wpływa na regenerację stawów i przyspieszenie powrotu pacjenta do pełnej sprawności po przebytych urazach i wypadkach.

Ogromną zaletą, zarówno osocza bogatopłytkowego, jak i fibryny jest fakt, iż obydwie substancje pozyskiwane są z krwi pacjenta, powodując tym samym 100% kompatybilność. Dzięki temu zabiegi z użyciem powyższych substancji w ortopedii są zupełnie bezpieczne i niezwykle skuteczne. 

Ortopedia regeneracyjna - zastosowania PRP i I-PRF

Ortopedia regeneracyjna to nowoczesna metoda medycyny, która pomaga, poprzez stymulację naturalnych procesów regeneracyjnych zachodzących w ludzkim organizmie, powrócić pacjentom do sprawności i uzyskania komfortu podczas wysiłku fizycznego.

Osocze bogatopłytkowe oraz fibrynę bogatopłytkową wykorzystujemy w leczeniu schorzeń ortopedycznych, takich jak:

  • zerwane więzadła
  • bóle stawowo-krzyżowe
  • zapalenia ścięgien
  • skręcenia kostek
  • kontuzje mięśni
  • wczesne zmiany zwyrodnieniowe stawów
  • uszkodzenia chrząstek i stawów

Dodatkowym atutem kuracji z użyciem PRP oraz I-PRF jest również regeneracja stawów, która w przypadku osób aktywnych fizycznie i sportowców jest niezwykle istotna. 

Skuteczna innowacja w leczeniu schorzeń ortopedycznych 

Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego oraz fibryny bogatopłytkowej w ortopedii jest niezwykle szerokie i charakteryzuje się wysoką skutecznością. Osocze bogatopłytkowe oraz fibryna bogatopłytkowa wprowadzane zostają przez lekarza specjalistę w obszar zabiegowy metodą iniekcji, po uprzednim znieczuleniu. 

Nowoczesne zabiegi ortopedii regeneracyjnej, przeprowadzone pod czujnym okiem wykwalifikowanych specjalistów, dostępne są w

interdyscyplinarnym centrum medycznym SportsMedic

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

O irydologii w prostych słowach

09.10.2018
O irydologii w prostych słowach

Irydologia (z łac. irys - tęczówka) - nauka o tęczówce, jej kształcie, zmianach oraz barwie. Wygląd tęczówki od tysięcy lat fascynował ludzi, a rysunki oczu były znajdywane na ścianach w jaskiniach już w starożytności.

W starożytnych Chinach i Indii irydologia była szeroko stosowana przy kupnie bydła, by ocenić zdrowie i zdolność zwierzęcia do pracy. W starożytnym Egipcie irydologią interesował się i praktykował Hipokrates.

Ojcem współczesnej irydologii jest jednak węgierski lekarz Ignác Péczely (1826 - 1911). Legenda głosi, że jako młody chłopak będąc przy gnieździe sowy był świadkiem złamania łapki pisklęcia, korelującym z powstaniem w tym samym momencie kreski na tęczówce sówki. Był zafascynowany tym zjawiskiem, a zainteresowanie wyglądem i zmianami tęczówki zabrał ze sobą w wiek dorosły, a kiedy został lekarzem praktykował irydologię przez całe życie zawodowe. Właśnie Ignác Péczely opracował pierwsze współczesne mapy irydologiczne, które przetrwały do dziś i były podstawą do opracowania nowoczesnych map.

Więc czym tak naprawdę jest irydologia w świetle nowoczesnych metod diagnozowania? W świetle niezwykłych możliwości nowoczesnej medycyny? Dlaczego irydodiagnostyka przetrwała? I jestem tego absolutnie pewna - przetrwa następne stulecia?

Irydodiagnostyka jest fascynującą podróżą wgłąb naszego organizmu, naszych uwarunkowań oraz predyspozycji do chorób. W rękach doświadczonego, wykształconego irydologa irydodiagnostyka może być fenomenalnym narzędziem określenia stanu zdrowia, ilości toksyn, przyszłych zagrożeń i całego szeregu innych bardzo ważnych aspektów zdrowia. Irydodiagnostyka może być ratunkiem i odpowiedzią na trudne pytania.

Jest ona niezastąpiona w określeniu naszych uwarunkowań genetycznych do zachorowań. Każdy z nas rodzi się z określonymi cechami genetycznymi, kolorem skóry i grupą krwi. Każdy z nas ma tylko i wyłacznie swój wzór tęczówki, który jest indywidualny i niepowtarzalny.

Przeciwnicy irydologii mogą mieć słuszne uwagi – a co z chorobami? Jeśli tęczówka, dokładnie wzór tęczówki, jest wrodzoną cechą, to jak z odczytywaniem chorób?

Otóż 75-80 % obrazu tęczówki to niezmieniający się obraz ukształtowany po 4 roku życia. Reszta jest "narzędziem" w rękach irydologów. W tych 80 % kryją się nasze uwarunkowania, pozostałe zmiany pojawiają się w ciągu naszego życia, po przebytych chorobach, urazach, operacjach, zapaleniach, nałogach itd.

Można to porównać z mapą geograficzną. Ona raczej się nie zmienia – rzeki, góry, wzniesienia. Od setek lat mapy się nie zmieniają. Mogą tam powstać miasta, osiedla lub drogi, ale całokształt pozostaje.

Tak samo jest z irydologią. Rodzimy się z określonym kształtem "terenu". Reszta pojawia się w ciągu naszego życia. Im więcej "budujemy" na czystym terenie, tym więcej zmian dodatkowych pojawia się na tęczówce.

Irydologia jest nauką bardzo trudną. Wymaga ogromnej wiedzy, przede wszystkim wiedzy medycznej, wiedzy o fizjologii ludzkiego ciała.

Ta metoda diagnostyki jest metodą nieinwazyjną, natychmiastową, nie wymaga drogiego sprzętu.

Analiza jest oparta na oglądaniu tęczówki przez specjalistę. Kiedyś wykorzystywane były lampy szczelinowe, jak w gabinetach okulistycznych. Teraz używamy najczęściej aparatów fotograficznych.

Podstawą do analizy tęczówki są mapy irydologiczne.

Mapy irydologiczne to strefy tęczówki ze znajdującymi się na nich określonymi projekcjami narządów.

Każdy widział refleksologiczne mapy stóp z narysowanymi narządami. Tęczówka ma bardzo podobny podział.

W irydologii opisano już ponad 10 000 znaków, a niektóre książki irydologiczne wyglądają jak podręczniki z matematyki, pełne wykresów i tablic.

Irydologiczna analiza zdrowia jest śwetną metodą profilaktyki chorób i przyszłych zagrożeń.

Należy jednak pamiętać, że analiza tęczówki jest metodą wspomagającą. Nie powinna ona decydować ostatecznie o ważnych postanowieniach w sprawie naszego zdrowia.

Jest to holistyczna metoda analizy naszego stanu fizycznego i psychicznego.

Irydodiagnostyka nie jest metodą wykrywającą raka! O tym trzeba wiedzieć.

Czego może oczekiwać pacjent w gabinecie u irydologa?

  • Określenie predyspozycji i uwarunkowań genetycznych (n.p zmian mastopatycznych lub chorób układu pokarmowego);
  • Znajdowanie aktualnych stanów zapalnych;
  • Podsumowanie stanu organizmu w kierunku ilości toksyn (ważne w przypadku wykonywania pracy w toksycznych warunkach);
  • Określenia stanu psychicznego;
  • Określenia stanu systemu odpornościowego.

Im większe doświadczenie irydologa i szersza wiedza medyczna specjalisty, tym dokładniejsza analiza zdrowia pacjenta.

Nie wolno irydodiagnostyce przepisywać możliwości których ta metoda nie posiada. Irydolodzy są bezsilni w analizie chorób krwi i nie tylko, a sama dziedzina wymaga dużej pokory, ogromnej wiedzy i niezwykłej cierpliwości.

Ta dziedzina nie musi konkurować z innymi metodami określającymi stan naszego zdrowia, zarówno akademickimi, jak i alternatywnymi, ponieważ chodzi o zdrowie, najważniejszy aspekt dla każdego. Irydodiagnostyka może być dobrym uzupełniającym aspektem całokształtu dbania o nas i naszych bliskich.

 

Lek. Med. Aliona Morka – Szmukała

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się