Art

Jak leczyć zaburzenia snu i stany wzmożonego napięcia nerwowego

15.02.2016
Jak leczyć zaburzenia snu i stany wzmożonego napięcia nerwowego

Rozmowa z profesorem Francois-Andre Allaertem, specjalistą badań klinicznych

Jakie problemy ze spaniem występują najczęściej?

– Zgodnie z badaniami Narodowego Instytutu 30% dorosłej populacji skarży się na kłopoty ze snem. Nasze obserwacje pokazują, że pacjenci zwykle cierpią na bezsenność, której przyczyną jest codzienny stres. Taki stan rzeczy może przerodzić się w bezsenność krótkotrwałą bądź przewlekłą lub powodować częste wybudzanie się ze snu podczas nocy.

W jakiej sytuacji pacjenci decydują się sięgnąć po pomoc?

– Po nieprzespanej nocy dzień i jego wyzwania zaczynają sprawiać trudność. Gdy pacjent zaczyna dostrzegać te problemy, stara się znaleźć szybkie, bezpieczne i skuteczne rozwiązanie, by dobrze i efektywnie spać. Większość rozpoczyna swoje poszukiwania od konsultacji z farmaceutą w aptece. Pacjenci pragną rozwiązać problem, unikając ryzyka uzależnienia i objawów niepożądanych. W rzeczywistości 80% pacjentów konsultujących swój problem pragnie uniknąć silnych leków nasennych, a 53% z nich chętniej sięgnie po preparat naturalny.

Dlaczego L 72?

Farmaceuci doradzają L 72 ze względu na fakt, że nie uzależnia ani nie wchodzi w interakcję z innymi lekami. Poza tym pacjenci dobrze znoszą przyjmowanie tego leku. I, co ważne, przy wszystkich tych zaletach ma on naprawdę wysoką skuteczność. W badaniu obserwacyjnym 60% osób zauważyło znaczną poprawę w okresie stosowani krótszym niż 10 dni. Po 2 tygodniach 34% pacjentów „zapomniało” o bezsenności a 80% odczuło wyraźną ulgę w nocy i więcej energii oraz lepsze samopoczucie w ciągu dnia.

 

*Tłumaczenie wywiadu za gazetą Lehning & Moi   PL-L72-gauche

Przeciwwskazania – jak na ulotce

lek homeopatyczny złożony

Przeciwwskazania: dzieci kobiety ciężarne oraz matki karmiące – zaleca się konsultacje z lekarzem.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Podmiot odpowiedzialny: Laboratoires Lehning.

Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego w Polsce Rustika Sp. z o.o., tel. 22 621 19 74, www.lehning.pl

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Drugi miesiąc życia dziecka

14.02.2016
Drugi miesiąc życia dziecka

Nim się obejrzeliście, minął już miesiąc, odkąd jesteście w domu. Pewnie w wielu sprawach jesteś ekspertem, ale są i takie, które spędzają ci sen z powiek. Jestem przekonana, że potrafisz zmienić pieluchę używając jednej ręki, wyspecjalizowałaś się w karmieniu dziecka przez sen i doszłaś do wniosku, że cogodzinne sprzątanie mieszkania nie ma sensu, bo zwyczajnie nie masz na to czasu.

Twój maluszek ma już miesiąc. Jest teraz bardziej przewidywalny, nieco mniej śpi i więcej czasu poświęca poznawaniu świata. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że lada moment dziecię obdarzy się przeuroczym uśmiechem. Będzie to cudowna nagroda, która sprawi, że zapomnisz o wszystkich nieprzespanych nocach, a troski odejdą w niebyt.

Po ukończeniu drugiego miesiąca twoje dziecko powinno odwzajemniać uśmiech oraz reagować na niespodziewane dźwięki (np. szczeknięcie psa lub dźwięk dzwonka). Prawdopodobnym jest, że nabędzie umiejętność wydawania z siebie gardłowych dźwięków innych niż płacz. W tym wieku większość dzieci potrafi podnieść główkę w trakcie leżenia na brzuszku pod kątem 45o. Są i takie, choć należą one do mniejszości, które potrafią trzymać sztywno główkę w pozycji pionowej, uśmiechać się spontaniczne, składać rączki, głośno się śmiać lub wydawać euforyczne odgłosy. Niektórzy rodzice doczekają się pierwszego „a gu” lub przewrotu z boku na plecy. Należy o tym pamiętać w trakcie przewijania dziecka. Nigdy nie wolno zostawiać malucha samego na przewijaku. Nieprzestrzeganie tej zasady może mieć katastrofalne skutki. Dość często dzieci w okolicach 2 miesiąca żywo interesują się małymi przedmiotami, takimi jak rodzynki, pinezki, spinacze do papieru, itp. Pamiętajmy, by usuwać takie drobiazgi z zasięgu wzroku malucha. Jeśli tego nie zrobimy, możemy być pewni, że przedmiot ten wyląduje w małej buzi. W tym przypadku sprawdza się w 100% stwierdzenie, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Mimo, że wiele spraw jeszcze cię martwi, wykonałaś już kawał dobrej pracy. Nie będę cię przekonywać, że teraz będzie już tylko lepiej. Nastaw się, że każdy dzień będzie pełen wspaniałych wyzwań, które na pewno uda ci się pokonać. Dzieci rosną, rozwijają się, a my-rodzice musimy być czujni i odnajdować się we wciąż zmieniającej się rzeczywistości. Powodzenia!

 

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Głóg – silne i zdrowe serce

13.02.2016
Głóg – silne i zdrowe serce

Głóg jest tradycyjną rośliną leczniczą, którą w Polsce od wieków spożywa się pod różnymi postaciami. Szczególnym uznaniem cieszą się nalewki i wina. Przypisuje mu się stopniowe, ale zdecydowane działanie nasercowe, uspokajające i obniżające ciśnienie krwi.

Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata) jest pokaźnym krzewem dorastającym nawet do 9m. Często bardziej przypomina średnich rozmiarów drzewo. Gęsto rosnące gałęzie obdarzone groźnie wyglądającymi kolcami idealnie nadają się, jako naturalne ogrodzenie. Jest wykorzystywany również, jako roślina ozdobna, którą widujemy często na rynkach, bulwarach i parkach w miastach.

Kwitnie na biało, a spotkać go można na suchych zboczach, skrajach lasów i co rzadszych lasach. Daje jadalne jasnoczerwone owoce, które można suszyć lub przetwarzać na wina, dżemy, marmolady i soki. Do spożycia nadają się również liście i są najczęściej używane do przygotowywania leczniczych wywarów.

Głóg jest otoczony mistyczną legendą, według, której właśnie z tego krzewu miała być przygotowana korona cierniowa dla Chrystusa. Znany jest w Polsce od wieków, ale często był on mylony zamiennie z dziką różą, której owoce są iluzorycznie podobne. „Prości ludzie” chyba tylko dla własnej wygody obie rośliny nazywali głogiem.

Nie tylko w Polsce zielarze polecali go na choroby związane z sercem. Cenne lecznicze właściwości znane były praktycznie na całym świecie. Stosowali go starożytni Grecy, amerykańscy Indianie i pewien lekarz w Irlandii.

Owy lekarz, D. Greene z Ennis, z bardzo dużym powodzeniem leczył swoich pacjentów, którzy skarżyli się na problemy z sercem. Przez całe swoje życie skrzętnie skrywał tajemniczą recepturę swojego lekarstwa. Dopiero po jego śmierci pod koniec XIX wieku okazało się, że wykorzystywał on po prostu nalewkę z głogu.

Działanie głogu jest kompleksowe na cały organizm, dzięki obecności flawonoidów, a ściślej proantocyjanów. W skład tych silnych przeciwutleniaczy wchodzi m.in. witeksyna, która odgrywa główną rolę w leczeniu chorób układu krążenia. Skuteczne preparaty zawierają jej, co najmniej 1,8%.

Głóg obniża ciśnienie krwi, koi bóle zamostkowe, reguluje arytmię serca i poprawia jego pracę. Działa moczopędnie i dlatego również polecany jest na choroby nerek. Rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu substancje odżywcze docierają do wszystkich tkanek. Jednocześnie hamuje działanie konwertazy angiotensyny, który to enzym ma za zadanie zwężanie naczyń krwionośnych. Chroni przed miażdżycą tętnic. Głóg wpływa pozytywnie na naczynia wieńcowe umiejscowione również w mózgu.

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze mają dodatkowo obciążone serce, które musi znosić niesprzyjające warunki pracy. Przyjmowanie głogu jest zalecane chorym, bo ponad działanie obniżające ciśnienie krwi, dodatkowo polepsza on skurcze mięśnia sercowego.

Kwiaty są również surowcem leczniczym. Zawierają bardzo dużo flawonoidów m.in. kwercetynę, apigeninę, witeksynę i rutynę. Dodatkowo występują w nich garbniki, olejki eteryczne, kwasy organiczne i witamina C. Owoce mogą pochwalić się podobnym składem, ale ponadto znaleźć w nich można witaminy z grupy B, witaminę P, beta-karoten oraz sole mineralne (żelazo, miedź, kobalt, mangan.)

Wyciągi z kwiatów, liści czy owoców mają uspokajające działanie. Pozwalają się odprężyć i pomagają w zaśnięciu, co można wykorzystać w leczeniu bezsenności. Zawartość witaminy C oraz przeciwutleniaczy chroni kolagen przed negatywnym pływem wolnych rodników. Ta właściwość może się przydać przy zwalczaniu problemów skórnych oraz może wspomóc leczenie zapalenia stawów.

Głóg jest bezpieczny i można go brać z innymi lekami nasercowymi pod warunkiem ówczesnej konsultacji z lekarzem, który może zalecić zmniejszenie dawki farmakologicznego środka.

Pozdrawiam i życzę serca jak dzwon

Rafał Lenart

Naturalnie_zdrowy_ciemny-mini

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się