Art

Jak nastolatek powinien dbać o higienę osobistą?

12.03.2017
Jak nastolatek powinien dbać o higienę osobistą?

Młody człowiek w pewnym momencie zaczyna zauważać wiele zmian zachodzących w swoim ciele. Poza tym nastolatek czasami reaguje zbyt emocjonalnie lub przeżywa huśtawkę nastrojów. O młodym człowieku w okresie dojrzewania mówi się, że ,,buzują" w nim hormony. Jednak najbardziej widoczne zmiany, to te fizyczne, dlatego nastolatek w okresie dojrzewania powinien wiedzieć jak dbać o higienę i  pielęgnować swoje ciało, aby czuć się komfortowo.

Najbardziej charakterystyczne zmiany zachodzące w ciele nastolatka, to zwiększone wydzielanie potu. Towarzyszy temu intensywny zapach. Niestety nie jest on przyjemny dla otoczenia. Dzieje się tak dlatego, że gruczoły potowe wydzielają na zewnątrz pot oraz inne substancje. Warto więc uświadomić nastolatka, że powinien myć się zwłaszcza po aktywności ruchowej, nawet kilka razy dziennie, a wieczorem wziąć kąpiel. Dobrze jeśli dorosły doradzi mu używanie odpowiednich kosmetyków, które pomogą w utrzymaniu higieny ciała. Ważne jest również, aby dziecko codziennie zakładało świeżą i czystą bieliznę oraz nosiło ,,oddychającą" odzież.

W okresie dojrzewania nastolatek nagle może stwierdzić, że włosy częściej się przetłuszczają. To wpływ gruczołów łojowych, które na tym etapie życia młodego człowieka, zaczynają aktywniej pracować. Tak więc dzieci mające dłuższe włosy, zwłaszcza dziewczynki w tym okresie powinny częściej je myć.

Zmiany na ciele nastolatka, to również występujący trądzik zwłaszcza w okresie dojrzewania. Na tą dolegliwość mogą poradzić różne preparaty ziołowe na bazie rumianku lub też aloesu, które są dostępne w aptekach. Czasami jednak taka pielęgnacja nie wystarczy. Trądzik może nie schodzić, więc należy po poradę udać się do dermatologa.   

Bywa tak, że działanie hormonów, które zaczynają mocniej pracować powoduje większe gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Dlatego, żeby nie przytyć nastolatek powinien uprawiać sport lub być aktywny fizycznie. Ruch i powietrze, to dla niego najlepszy sposób na przetrwanie ,,burzy hormonów".

Ważną też kwestią jest higiena i pielęgnacja miejsc intymnych u nastolatków. Dziewczynki zawsze powinny nosić przy sobie podpaski na wypadek pojawienia się miesiączki, zwłaszcza gdy na początku może być nieregularna. U chłopców mogą występować nocne wytryski nasienia, więc też powinno im się zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację miejsc intymnych.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Sposoby na chandrę

11.03.2017
Sposoby na chandrę

Ludzkie życie, to istna huśtawka nastrojów. Czasami mamy wyśmienity humor, a innym razem jesteśmy przygnębieni. Powodów na złe samopoczucie jest tyle ilu ludzi. Jednak zdarzają się takie okresy w życiu, że niezależnie od czynników po prostu mamy kiepski nastrój. Mówi się np. o jesiennej chandrze, kiedy to otaczająca nas codzienna szarość nie poprawia naszego samopoczucia. 

Chandra to uczucie przygnębienia, które może objawiać się poczuciem niskiej wartości. Osoba z tą przypadłością skarży się na złe samopoczucie. Nie widzi wyjścia z trudnych sytuacji, uważając je wręcz za beznadziejne. Taka apatia może trwać przez wiele dni. Jednak nie należy się poddawać temu nastrojowi, a skutecznie z nim walczyć.

Przede wszystkim nie możesz uciekać od ludzi i świata. Najgorsze jest uleganie złemu nastrojowi. Mimo pochmurnej, a czasami nawet deszczowej pogody, warto wychodzić z domu. Długi spacer po parku lub pośród przyrodniczych terenów to dobry pomysł. Wdychanie świeżego powietrza i dotlenienie mózgu pozwoli inaczej spojrzeć na problemy. Koniecznie zażywajmy ruchu zwłaszcza podczas słonecznych dni.

Doskonałym sposobem na chandrę jest aktywność fizyczna, czyli bieganie, jazda na rowerze, ćwiczenia gimnastyczne, a także pływanie. Wysiłek fizyczny powoduje pobudzanie endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Poza tym podczas ćwiczeń można się całkowicie ,,wyłączyć" zapominając o troskach.   

Warto przebywać w towarzystwie innych osób. Można wybrać się  z nimi do restauracji, kawiarni lub pubu. Rozmowa na pewno poprawi humor. Nie chodzi o to, aby tylko zwierzać się ze swojego kiepskiego nastroju i rozwodzić nim, ale żeby wesoło spędzić czas na miłej pogawędce.   

Przy przygnębiającym nastroju staraj się kierować swoje myśli ku czemuś miłemu i sympatycznemu. Mogą to być wydarzenia z przeszłości albo obrazy pięknych widoków. Odpoczywaj i wysypiaj się. Relaks potrafi wprowadzić w dobry nastrój. Możesz też udać się na masaż np. gorącymi kamieniami. Pamiętaj, że zadbane i zregenerowane ciało ma ogromny wpływ na samopoczucie psychiczne.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

celcjusz

25.04.2017

chandra może przerodzić się w depresje, trzeba uważać!

Art

Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

10.03.2017
Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiele osób rezygnuje ze spożywania śniadań. Mimo całonocnego postu, nie czują głodu. Niektórzy nawet decydują się na intensywny trening aerobowy lub na siłowni. Ćwiczą na czczo i czują się dobrze. Są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie, aby nie zacząć dnia od porządnego śniadania. Uważają, że dzięki temu są zdrowsi. Słuchając i jednych i drugich należy kierować się własnymi odczuciami. Nasz organizm zawsze ,,powie" nam co jest dla niego najważniejsze.

Jeśli rezygnujemy ze śniadania, to po pewnym czasie czujemy już głód. Chcemy go zaspokoić i spożywamy więcej. Czasami też podjadamy, bo wciąż ssie nas w żołądku. Takie ciągłe łaknienie powoduje, że nie ograniczamy się i z chęcią sięgamy po coś co akurat jest pod ręką. Gdy mamy taką możliwość, to często korzystamy z zakupów w sklepie, który jest po drodze do pracy. Sięgamy więc najczęściej po niezbyt odżywcze produkty, takie jak słodkie bułki, pączki itp. Nie będziemy przecież kupować warzyw, bo w pracy nie ma czasu i często sposobności, aby je przyrządzić. Odżywiamy się więc niezdrowo. Konsekwencją takiego postępowania jest przybieranie na wadze. Tak więc, jeśli chcemy tego uniknąć to paradoksalnie musimy jeść, a nie unikać np. właśnie śniadań.

Po całonocnym poście organizm człowieka jest nieco osłabiony. Potrzebuje porządnej dawki glikogenu. Dzięki temu będzie lepiej funkcjonował i miał więcej energii. To może zapewnić solidne śniadanie. Czasami, kiedy z niego rezygnujemy, to po pewnym czasie zaczyna nas boleć głowa. Wynika to ze spadku poziomu cukru we krwi. Dopiero po tym objawie zaczynamy odczuwać głód. Minie sporo czasu zanim dojdziemy do siebie. Poza tym możemy być apatyczni i nie mieć siły do jakiegokolwiek działania. Kiedy jesteśmy osłabieni, wtedy ratujemy się np. kawą. Jej nadmierne spożycie może prowadzić do problemów żołądkowych i obciążać wątrobę.

Spożycie śniadania powoduje, że uzupełniamy zapas glikogenu, a dzięki temu nie musimy co chwilę podjadać. Nie łakniemy tak bardzo słodyczy, czy słodkich przekąsek. Organizm sam w pewnym momencie ,,podpowiada" nam co jeść. Łatwiej  w takim wypadku jest pozostać przy zdrowych nawykach. Po spożyciu śniadania mamy większą odporność. Osłabiony i głodny organizm łatwiej zapada na przeziębienia.

 

Jarosław Cieśla       

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

wnuczek

25.04.2017

Moja Babcia zawsze mawiała - śniadanie najważniejszy posiłek dnia! I tego się trzymam!

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się