Art

Jak nie stracić motywacji do systematycznej aktywności ruchowej?

11.04.2017
Jak nie stracić motywacji do systematycznej aktywności ruchowej?

Rozpoczęcie przygody z aktywnością fizyczną jest pierwszym krokiem do tego, aby utrzymywać swoje ciało we właściwej formie i dobrym zdrowiu. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że to dopiero początek. Teraz należy tylko utrzymać regularność treningów, bo jeśli nie wytrwamy i odpuścimy sobie, to jeszcze trudniej będzie z powrotem powrócić do ćwiczeń.

Ćwicz z innymi

Do podołania treningowi i wysiłkowi fizycznemu często potrzebujemy zewnętrznej motywacji. Bywa tak, że nie chce nam się wyjść na ćwiczenia, szukamy wymówek i w końcu je znajdujemy. Jednak kiedy umówimy się ze znajomymi albo trenujemy z kimś bliskim, wtedy nie chcemy ich zawieść, bo przecież już wcześniej się z nimi umówiliśmy, a poza tym wstyd nam będzie odpuścić. W grupie jest zawsze weselej, mniej odczuwamy zmęczenie i ambicja nie pozwala nam się nad sobą użalać skoro inni dają radę.

Wyznacz cel długoterminowy

Dobrym sposobem na wytrwanie w postanowieniu kontynuowania aktywności fizycznej jest jakieś postanowienie. To może być chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, ale również cel typowo sportowy. Można przecież zapisać się na jakieś zawody, które będą rozgrywane w uprawianej przez nas dyscyplinie. To zmotywuje nas do systematycznego treningu i większego starania się, aby ten cel osiągnąć. Jeśli działania są ukierunkowane na jakiś wynik, wtedy łatwiej jest nam się zmobilizować i nie znużyć wykonywaniem ciągle tych samych lub podobnych ćwiczeń.

Nagradzaj się

Warto od czasu do czasu zrobić sobie jakiś mały prezent związany z uprawianą dyscypliną sportu. Zakup nowej koszulki, butów lub jakiegoś drobnego gadżetu sprawi, że z chęcią pomyślimy o treningu, na którym tę nową rzecz wypróbujemy. Taki podarunek sprawi nam radość i pozytywnie wpłynie na naszą psychikę.

Uatrakcyjniaj trening

Czasami warto wprowadzać nowe elementy do naszych ćwiczeń. Można nawet na jeden tydzień lub raz na kilkanaście dni zmieniać dyscyplinę sportową na zupełnie inną. To pozwoli nam na urozmaicenie treningów. Przegonimy nudę i monotonię, bo zawsze świetnie jest przecież spróbować czegoś nowego. Najważniejsze, aby nadal cieszyć się aktywnością ruchową.

Komentarzy: 2

lana

21.04.2017

Ja wole sama biegać::) no chyba że z motywującą muzyką POLECAM

googers

20.04.2017

taaaak bieganie w grupie jest dużo przyjemniejsze, szkoda tylko że niektórzy więcej czasu poświęcają na gadki szmatki niż trening ;) ale bez porównania lepiej

Niedobór żelaza

10.04.2017
Niedobór żelaza

Żelazo jest bardzo ważnym składnikiem mineralnym, od którego zależy prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Odpowiada za transport tlenu do tkanek, wpływa na to jak się czujemy oraz odgrywa istotną rolę w pracy naszego serca. Jego brak może doprowadzić do anemii.

Występowanie

Organizm sam nie ma możliwości produkcji żelaza. Znajduje się ono w produktach, które spożywamy. Najwięcej w mięsnych, czyli w wątrobie wołowej, a także cielęcej. Spożywanie tych produktów powoduje też najlepszą przyswajalność żelaza. Oprócz mięsa ten potrzebny minerał znajdziemy w roślinach strączkowych, natce pietruszki, burakach, jajach, a także produktach zbożowych. Najlepiej jest przyswajalny, gdy spożywa się go razem z witaminą C.

Konsekwencje niedoboru żelaza

Skutkiem niedoboru żelaza może być ciągłe zmęczenie, spadek odporności oraz mniejsza sprawność fizyczna. Dana osoba może czuć się sfrustrowana oraz ciągle narzekać na kiepski nastrój. Częstym objawem jest też zaburzenie pracy serca. Niedobór żelaza może też odbijać się na kondycji psychicznej. Efektem tego może być spadek sprawności umysłowej oraz gorsza koncentracja. Kiedy organizm nie posiada zapasów żelaza może dojść do anemii, czyli niedokrwistości. Występuje ona jeśli poziom hemoglobiny u kobiet i dzieci spadnie poniżej 120 g/l, a u mężczyzn poniżej 130 g/l. Brak żelaza w organizmie może wystąpić u pań, które mają obfite miesiączki.

Objawy

Niedobór żelaza w organizmie dziecka można rozpoznać po tym, że traci ono apetyt, nie wykazuje energii życiowej i jest podatne na zachorowania. Występuje także bladość skóry. Niedobór żelaza może objawiać się występowaniem wrzodów w jamie ustnej, gardle i języku, a także zajadów w okolicach ust. Zdarza się często, że dana osoba ciągle ma ochotę spać oraz uskarża się na bóle i zawroty głowy, a także krwawienie z nosa. Każdy wysiłek fizyczny okupiony jest dużym zmęczeniem, a nawet dusznościami. Niedobór żelaza objawia się również bledszą cerą, suchą i szorstką skórą, a także sińcami pod oczami. Jeśli występuje też blednięcie koloru tęczówek, spojówek oraz warg, to prawdopodobnie osoba z tymi przypadłościami ma anemię. Przy niedoborze żelaza włosy stają się łamliwe z rozdwojonymi końcówkami, a czasami nawet wypadają. Na paznokciach pojawiają się podłużne prążki. Osoba z bardzo niskim poziomem żelaza ma tendencje do siniaków.

Komentarzy: 2

lukosz

25.04.2017

gonia, z tego co wiem marketing, ktoś potwierdzi??

gonia

21.04.2017

a napoje z żelazem np.: oshee mogą uzupełnić czy to tylko chwyt maketnigowy? proszę o ODP

Jak dbać o stawy?

09.04.2017
Jak dbać o stawy?

Stawy w naszym organizmie pełnią bardzo istotną rolę. Dzięki nim nie tylko możemy się sprawnie poruszać, ale również spożywać i żuć pokarmy. Jest to po prostu połączenie kości, dzięki któremu może być wykonywany ruch.

W ciele człowieka znajdują się następujące stawy: zawiasowy, obrotowy, zawiasowo-obrotowy, śrubowy, eliptyczny, siodełkowaty, kulisty, panewkowy oraz płaski. Są one często narażane na przeciążenia, co doprowadza do występowania bólu, zapaleń oraz chorób zwyrodnieniowych oraz schorzeń reumatycznych. Jak więc sobie radzić, aby unikać tych dolegliwości?

Często tak jest, że dźwigając jakiś ciężar, paczkę, torbę pełną zakupów, to obciążamy najczęściej tylko jedną stronę naszego ciała. Ważne więc, żeby taki ciężar rozkładać równomiernie. Przy unoszeniu ciężkich przedmiotów rób to z przysiadu, a nie ze skłonu. Lepiej coś pchać np. w wózku lub przenosić w dwie osoby niż samemu.

Kolejną ważną sprawą jest wzmacnianie mięśni oraz ćwiczenia pozwalające na podnoszenie ruchomości naszych stawów. Joga, pływanie, zajęcia fitness, gimnastyka, marszobiegi, jazda na rowerze to aktywności, które pozwolą na stymulowanie stawów i utrzymywanie ich na właściwym poziomie sprawności. Poza tym ruch wzmocni również nasze kości.

Jednak ważny jest także budulec, a tym dla naszego organizmu są właściwe produkty spożywcze. Zdrowa i dobrze zbilansowana dieta wpłynie na poprawę jakości stawów. Warto jest dostarczać im sporej dawki witaminy C zawierającej kolagen, który podziała na nie regenerująco i wzmacniająco. Znajduje się on w różnego rodzaju galaretkach, a także porzeczkach. W zapobieganiu zapalenia stawów bardzo dobre są kwasy omega-3, które występują w rybach, owocach morza, oleju rzepakowym, pestkach dyni oraz witamina E zawarta w oleju słonecznikowy, a także orzechach laskowych. Na zmęczone i bolące stawy właściwe będzie spożywanie imbiru. Dodaje się go do potraw, lemoniad przeciwzapalnych, a także różnego rodzaju sałatek.

Dbając o stawy należy utrzymywać odpowiednią wagę, gdyż otyłość może spowodować ich przeciążenia, a także wywołać choroby zwyrodnieniowe. Warto też pomyśleć o odpoczynku i relaksie, gdyż stres wpływa na występowanie chorób autoimmunologicznych, a także powoduje napięcie mięśni, co ma wpływ na przeciążenie stawów.

Komentarzy: 3

Bogdan

21.04.2017

Od schodzenia mogą być problemy. Przy wchodzeniu pracują mięśnie więc jest ok.

rwetes

20.04.2017

spokojnie geranium, nie panikuj:) pojdz do lekarza ortopedy i skonsultuj. Ja też sporo chodzę po schodach i nic mi nie jest, don`t panic:)

geranium

09.04.2017

a mnie bolą stawy:( wydaje mi się że od częstego schodzenia ze schodów (10 piętro) - czy to możliwe??????