Art

Jak opanować apatyt na słodycze?

09.12.2015
Jak opanować apatyt na słodycze?

Słodycze to najczęsty powód nadprogramowych kilogramów, problemów z cykrzycą, próchnicą i wielu innych schorzeń. U wielu osób apetyt na słodycze jest duży i odczuwany każdgo dnia, co nie jest zdrowe. Można temu zapobiec. Najczęściej o cukier organizm dopomina się, kiedy nie dostarczamy mu odpowiedniej ilości węglowodanów. Zawieraja one zdrowy, naturalny cukier, który jest niebędny do zapewniania wątrobie, nerkom i śledzionie warunków jakich potrzebują do spełniania swoich funkcji. Kolejnym składnikiem pokarmowym jest tłuszcz, także niezbędny w naszej diecie. Warto wybierać zdrowy tłuszcz- awokado, masło klarowane, nierafinowane oleje roślinne. Dostarczą one zdrowych kwasów omega 3 i 6. Nie należy całkowicie elimonować tłuszczy nawet kiedy chemy się odchudzać. Wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dobrze odżywione ciało nie wysyła błędnych sygnałów, które mogą zachęcać do sięgnięcia po słodycze. Chęć zjedzenia słodyczy często wynika też z nawyków utrwalonych jeszcze w dzieciństwie. Batonik, ciastko, czekolada to często nagrody w ciągu dnia. Dlatego słodycze często kojarzone są z przyjemnością. W takich wypadkach cukier może działać jak narkotyk, który pomaga poprawić nastrój. Niestety jest to tylko pozorna poprawa i chwilowa przyjemność nie rzadko kończy się wyrzutami sumienia. Licząc na poprawę nastroju jemy kolejną czekoladę, kiedy taki schemat powtarza się często bardzo łatwo o uzależnienie. Najskuteczniej przewać ten mechanizm zmieniając nawyk, zamiast kolejnych słodyczy lepiej rozładuj stres dzięki aktywności fizycznej. Nie jest to łatwe, ale konsekwentnym działaniem można osiągnąć świetne rezultaty. Wpłynie to dobrze na samopoczucie, zdrowie i sylwetkę. Pomocą może być też eliminacja soli, często słone potrawy wzmagają apetyt. Producenci żywności sprytnie to zaplanowali. Unikaj produktów z glutaminianem sodu. Duże ilości soli w potrawach zastąp ziołami. Początkowo smak może nie odpowiadać, ale po kilku tygodniach docenisz smak, który wcześniej przysłaniała zbyt duża ilość soli.   Autorka: Daria Występek  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Skinny fat

08.12.2015
Skinny fat

Określenie skinny fat dostyczy osób, które mimo szczupłej sylwetki mają dużą zawartość tkanki tłuszczowej. Wiąże się to często z przekonaniem „nie muszę ćwiczyć bo jestem szczupła/szczupły”. Jednak ładna sylwetka to nie jedyny atut regularnej aktywności fizycznej. Skinny fat są szczupłe, ale ich ciało i skóra nie prezentuja się ładnie w stroju kąpielownym. Takie osoby zostały okrzyknięte chudymi grubasami. Może wydaje się niemożliwe, ale to dość powszechne zjawisko, które dotyczy głównie kobiet.

W dobrze dopasowanym ubraniu wyglądają świetnie, jednak budowa ich ciała nie jest idealna. Dlaczego tak jest? Kobieca sylwetka z wysoką ilością tkanki tłuszczowej w ogranizmie jest bekształtna, galaretowata, cellulit jest widoczny, pojawiają się tzw. boczki. W tym wypadku rozmiar nie ma znaczenia, takie problemy mogą dotyczyć też kobiet w rozmiarze 34-36. Nie chodzi tu o nagwagę, chudym grubasom brakuje po prostu mięsni które gwarantują jędrne ciało.

Mimo, że istnieje wiele sposobów na kamuflowanie niedoskonałości sylwetki, nie warto maskować ich bielizną wyszczuplającą czy innymi wynalazkami. Wygląd nie jest najważneijszy, ważne jest zdrowie i dobre samopoczucie. Niewidoczny na zewnątrz tłuszcz może gromadzić się w okolicach narządów wewnętrznych, co stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia. Tak zwany tłuszcz trzewny, czyli otaczający organy wewnętrzne jest niewidoczny i niewyczywalny, jednak ma groźnie konsekwencje. Jego nadmiar wpływa na zaburzenia metaboliczne, a także na funkcjonowanie ogranów wewnętrznych, np. serca, nerek, wąroby. Może prowadzić do wystąpienia wielu groźnych chorób, a w szczególności odpowiada za cukrzycę, nadciśnienie, udary, miażdżycę.

Zdrowie jest znajważniejsze

Może brzmi to banalnie, ale warto być świadomym i wiedzieć co może zaszkodzić. Nawet jeśli natura obdarzyła cię bardzo szybkim metabolizmem, nie wybieraj czipsów i fast foodów. Wprowadź zdrowe nawyki i przede wszystkim podejmij aktywność fizyczną. Zyska na tym nie tylko ciało, ale też samopoczucie. Warto też wykonać pomiar składu ciała, który pokaże nam nad czym trzeba jeszcze popracować.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

kayleigh pornstar

16.03.2024

The 3 Greatest Moments In Kayleigh Porn Star History kayleigh pornstar

Art

Kilka mitów na temat zdrowego stylu życia

07.12.2015
Kilka mitów na temat zdrowego stylu życia

Utarło się, że osoby prowadzące zdrowy tryb życia muszą być bardzo aktywne, a w ich menu dominują owoce i warzywa. Czy to wystarczy do zachowania zdrowia? Niestety nie, to może okazać się zbyt mało. Do pełni zdrowia potrzeba harmonii w emocjach, związkach, spokoju myśli i pogodzenia ze sobą. Powszechnie krążące mity nie zawsze są prawdziwe, oto te najpopularniejsze:

1. Najważnieszy jest sport. 

Nawet najzdrowszy nawyk nie powinien zdominować twojego życia i zabierać wszystkie wolne chwile. Ważne jest umiejętne postawienie granicy. Nie można stawiać wyjścia na siłownie na pierwszym miejscu, rezygnując przy tym ze spotkań z przyjaciółmi czy rodziną. Kontakty z ludźmi są równie ważne dla zachowania zdrowia. Zatem siłownia 3-4 razy w tygodniu, a w inne dni znajdź czas dla najbliżyszych. Niech twoje życia nie kręci się wokół treningów.

2. Jesteś tym co jesz.

Zdrowe jedzenie jest ważne, ale to co jesz w żaden sposób cie nie definiuje. Po zawartości talerza nie możemy określić charakteru osoby. Często przez takie określenia ludzie czują się dobrze lub źle w zależności od tego co zjedzą i nie chodzi tu o niestrawność. Takie relacje z jedzeniem, np. jestem zła bo pozwoliłam sobie na pizze nie prowadzi do niczego dobrego. Może skończyć się nawet zaburzenami odżywiania. Nie oceniaj się przez pryzmat jedzenia. Wyrabaj zdrowe nawyki, ale nie czuj się winna kiedy zjesz coś zakazanego.

3. Nigdy nie opuszczaj treningu.

Są takie dni kiedy lepiej zrezygnować z treningu, szczególnie kiedy czujesz że mięśnie są nadwyrężone, albo czujesz się wykończony. Nie chodzi o wyszykiwanie wymówek, ale o dbanie o ciało. Odpoczynek jest równie ważny jak ostry trening. Kiedy ciało ma czas żeby się zregenerować działa o wiele sprawniej. Wypoczęte mięśnie są lepiej przygotowane do podejmowania kolejnych wyzwań. Słuchaj swojego ciała i uwzglednij 1-2 dni wolne w tygodniu. Wybierz się wtedy na spacer i daj ciału odpocząć.

4. Walcz z pokusami.

Ciężko jest utrzymać w 100% zdrową i niezskazitelną dietę. Poza tym nie zniweczysz swojej diety jeśli raz czy dwa razy w tygodniu pozwolisz sobie na kawałek ulubionego ciesta czy czekolady. Pilnuj żeby były to określone porcje, ale nie odmawiaj sobie wszystkiego. Takie nastawienie ułatwi pozostanie przy swoich postanowieniach. Jedz świadomie, ciesz się każdym kęsem ulubionej potrawy czy deseru.

5. Dodatkowe kalorie trzeba szybko spalić na treningu.

Ćwiczenia nie mogą być karą za zbyt duże porcje jedzenia czy zakazany deser. Takie pojeście często prowadzi do uzależnienia od ćwiczeń i niezdrowych nawyków. Sport powinien sprawiać radość, a nie być jedynie narządziem do salania kalorii. Takie nastawianie nie pomoże w odzyskaniu dobrego samopoczucia. Znajdź sport, który sprawia ci przyjemność, nie myśl tylko o paleniu jak największej liczby kalorii.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się