Jak opanować stres?

10.07.2014
Jak opanować stres?

Stres często towarzyszy nam każdego dnia, natłok zajęć, brak czasu, mała ilość snu, tylko go potęgują. Nie zawsze jest on szkodliwy, bywa mobilizujący, jednak ciągłe zdenerwowanie negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia. Może prowadzić nawet do zaburzeń w układzie pokarmowym, egzemy, alergii, depresji i wielu innych schorzeń. Radzenie sobie ze stresem to umiejętność, nad którą watro popracować.

Poniżej znajdziecie kilka rad jak zmniejszyć stres i lepiej sobie z nim radzić.

Zmień perspektywę. Często sami wpędzamy się z stres, wybieramy sposób w jaki myślimy i jakie emocje temu towarzyszą. Zawsze mamy wybór i warto znaleźć dobre strony, nawet w złych sytuacjach. Dramatyzowanie niczego nam nie ułatwia.

Wyrażaj swoje emocje. Porozmawiaj z przyjacielem, opowiedz o tym o czujesz. Jeśli nie potrafisz mówić o swoich emocjach, znajdź inny sposób, pisz, rysuj, maluj, tańcz, biegaj, wszystko co sprawia ci przyjemność. Wybierz sposób, który pozwala ci się zrelaksować.

Odżywiaj się prawidłowo. Zdrowe ciało, któremu nie brakuje witamin i składników odżywczych łatwiej się regeneruje. Odstaw przetworzone jedzenie, które dostarcza tylko pustych kalorii. Zadbaj o swoje zdrowie.

Nie przestawaj się rozwijać. Poszerzaj wiedzę na tematy, które cię interesują. Wolny czas spędzaj rozwijając się, tak jak lubisz. Czytaj, spróbuj medytacji, pozytywnych afirmacji. Bądź wdzięczny za to co masz.

Nawadniaj organizm. Brak odpowiedniej ilości wody w organizmie prowadzi do stresu.  Woda jest głównym składnikiem naszego ciała, pomaga funkcjonować w zdrowy sposób. Picie wody pozwala zachować energię, jasny umysł i zapobiega bólom głowy. Nie zapominaj wypijać około 8 szklanek wody każdego dnia.

Bądź aktywny. To najlepsze co możesz zrobić dla siebie. Znajdź sport, który polubisz i znajdź czas przynajmniej 3 razy w tygodniu na regularne treningi. Pomoże to zachować dobry nastrój, zadowolenie z siebie. Zapewni dobrą kondycję i sprawność, tego sobie nie odpuszczaj.

Znajdź czas na relaks. Głębokie oddychanie łagodzi zdenerwowanie, dodatkowo od czasu do czasu można wybrać się na masaż, albo po prostu wsłuchać się w muzykę relaksacyjną w domowym zaciszu.

Wysypiaj się. Sen jest konieczny do regeneracji I prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli masz problemy ze snem, postaraj się znaleźć przyczynę i ją wyeliminować. Nie oglądaj telewizji przed zaśnięciem, postaraj się wyciszyć, wypić rumianek albo melisę, czytać książkę. Z czasem będzie coraz łatwiej zasnąć.

Zmiany wprowadzaj stopniowo, bez pośpiechu. Poprawiaj swoją  jakość życia, wtedy stres będzie ustępował dobremu samopoczuciu.

Autorka: Daria Występek

Art

Co zrobić, aby stawać się autorytetem dla swojego dziecka?

09.07.2014
Co zrobić, aby stawać się autorytetem dla swojego dziecka?

Co zrobić, aby stawać się autorytetem dla swojego dziecka - rozważa Jolanta Piekarska.

1. Odpowiedz sobie na pytanie – co oznacza dla Ciebie bycie autorytetem? Kto był, kogo chciałbyś zaprosić, aby był Twoim autorytetem i dlaczego. Jakie cechy powinien mieć Twój autorytet, w jaki sposób mówić, co mówić, jaką funkcję pełnić?

2. Pełnienie roli - autorytet nie musi  wiedzieć wszystkiego najlepiej i znać odpowiedzi na każde pytanie. Jego rolą jest bycie uważnym na potrzeby i dawać wskazówki oraz pokazywać możliwości. Skorzystam z rad kogoś, komu ufam i kto ma dobre intencje względem mnie. A więc oprócz intencji liczy się zaufanie – wzbudzenie i utrzymanie zaufania, rady poparte wiedzą i doświadczeniem stanowią ramę, na której zawsze można się oprzeć.

3. Jestem spójny i wiarygodny – pozwalam sobie na bycie niedoskonałym, gdy nie znam odpowiedzi na pytanie, mówię o tym. Spójność wyrażona w słowie, czynie, geście. Realnie określone obietnice, dopuszczenie zmiany planów z rzeczywistym uzasadnieniem.

4. Nie stać się, a stawać się i trwać w byciu autorytetem. Zmieniają się otoczenie, potrzeby, oczekiwania dziecka, autorytet-rodzic powinien posiadać gotowość do bycia elastycznym w zmieniającej się rzeczywistości z jednoczesnym zachowaniem fundamentalnych cech i zachowań.

5. Patrzę i widzę – skoro chcę być i jestem autorytetem, to przyjmuję do wiadomości informacje, zachowania, relacje, które istnieją mimo mojej woli, akceptując je zgodnie z pierwotnym założeniem bezgranicznego uczucia do dziecka. Autorytet - rodzic zawsze ma otwarte drzwi, serce i umysł, fenomen tego zjawiska pozwala budować poczucie własnej wartości u dziecka, co będzie stanowiło najważniejszą podstawę do radzenia sobie w różnych niespodziewanych sytuacjach.

Tekst: Jolanta Piekarska

Trenerka, specjalistka ds. projektów unijnych.

E-Magazyn Endorfina, Tekst pochodzi ze współpracującego serwisu: http://www.dojrzewalnia.pl/endorfina

Na śniadanie

07.07.2014
Na śniadanie

Pasty na kanapki można robić naprawdę ze wszystkiego! Ja na przykład nigdy nie spodziewałabym się, że będzie mi smakowała pasta ze słonecznika, ale wierzcie lub nie - jest pyszna :) Poza słonecznikiem do wyboru mamy chociażby fasolę białą/czerowną czy groszek.

Dzisiaj błyskawiczny przepis na błyskawiczną pastę z czerwonej fasoli :) Ja mam zawsze awaryjną fasolę i groszek w szafce. Nawet kiedy w lodówce zostało światło, zawsze można coś sklecić. Taką pastę robi się w kwadrans i jak dla mnie najlepiej smakuje na ciepło położona od razu na razowca.

Składniki:

1 puszka czerwonej fasoli

1 średnia cebula ( świetnie sprawdzają się też dymki)

1 ząbek czosnku

3 łyżeczki oliwy z oliwek

sól morska

pieprz

Co do przypraw pozostawiam to w Waszej gestii - w zależności od upodobań

Przygotowanie:

Na patelni rozgrzewamy oliwę, wrzucamy posiekaną cebulkę i czosnek. Czekamy aż się zeszkli. Dorzucamy fasolę (można wcześniej ją zblendować, ale ja osobiście wolę kiedy konsytencja zostanie odrobinę grudkowata) w związku z czym fasolę rozgniatam widelcem na patelni. Doprawiamy solą, pieprzem i czym tylko jeszcze chcecie.

Kładziemy na razowe kanapeczki, najlepiej taką gorącą prosto z patelni :) A na to odrobineczka szczypiorku  lub ogóreczek kiszony :)

Pycha!     Autorka: Zu Shamanka, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu http://sojosveganos.blogspot.com/