Art

Jak poradzić sobie po użądleniu przez pszczołę lub osę?

09.08.2017
Jak poradzić sobie po użądleniu przez pszczołę lub osę?

Przebywając na powietrzu musimy liczyć się z tym, że będziemy łatwym celem dla owadów. Oczywiście możemy się chronić przed ich atakami używając różnego rodzaju środków. Jednak czasami może się tak zdarzyć, że owad dopnie swego. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie przez pszczołą lub osę. Jak zatem sobie radzić, jeśli taka sytuacja się nam przydarzy?

Najpierw upewnij się, czy użądlenie było pojedyncze. Odejdź z miejsca zdarzenia lub zabezpiecz osobę poszkodowaną przed kolejnym atakiem. Być może gdzieś niedaleko jest gniazdo owadów lub rój.

Ważną kwestią po użądleniu jest upewnienie się, czy dana osoba nie jest uczulona na jad osy lub pszczoły. Jeśli tak, to po udzieleniu pierwszej pomocy od razu powinniśmy zadzwonić na pogotowie ratunkowe. Jak najszybsza reakcja ma tu kluczowe znaczenie, gdyż w przypadku wstrząsu anafilaktycznego życie osoby użądlonej może być zagrożone. Pomoc należy wezwać również wtedy, gdy użądlenie nastąpiło w okolicy gardła. Obrzęk może w takiej sytuacji doprowadzić do trudności z oddychaniem, a w rezultacie do zgonu.

Przy udzielaniu pierwszej pomocy najpierw należy sprawdzić, czy w ciele nie znajduje się żądło. Jeśli tak jest, to usuń je poprzez wyjęcie, najlepiej pęsetą, czy jakimiś szczypczykami. Nie naciskaj na ranę, ani nie wyciskaj jej w celu pozbycia się żądła, gdyż może wejść w taki sposób, że trudno będzie je wyjąć.  

Użądlone miejsce należy przemyć i zdezynfekować. Możemy do tego użyć octu lub soku z cytryny. Na początku będziesz czuć pieczenie, dlatego zranione miejsce można też posmarować jakimś łagodzącym kremem. Trzeba także zrobić zimny okład, aby złagodzić ból i obrzęk. Najlepiej jeśli użyjemy lodu, ale możemy też zimną wodą zmoczyć chustkę, czy ścierkę i przyłożyć do rany. Gdy ból nie przechodzi, a nawet narasta być może trzeba będzie  przyjąć leki przeciwbólowe.  

Należy obserwować osobę użądloną, czy nie pojawiają się u niej niepokojące objawy. Trzeba jak najszybciej udać się na pogotowie lub wezwać pomoc, gdy pojawi się gorączka, zaczerwienienie w miejscu ugryzienia, trudności z oddychaniem, wymioty, omdlenie, szybsze bicie serca. Być może dana osoba jest alergikiem i należy podać jej farmaceutyki o działaniu przeciwuczuleniowym.

W przypadku utraty przytomności przez poszkodowanego, najlepiej jest ułożyć go na boku i sprawdzać oddech. Jeśli ustaje, to trzeba będzie wykonać masaż serca i sztuczne oddychanie. Oczywiście po udzieleniu pomocy natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.

 

Jarosław Cieśla   

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

W wakacje nie zapominaj o ogrodzie

08.08.2017
W wakacje nie zapominaj o ogrodzie

Latem w ogrodzie jest bardzo pięknie. Wzrok przyciągają mieniące się kolorami kwiaty, a owoce i warzywa aż się oproszą, by je spróbować. Ogród to wspaniałe miejsce, by się zrelaksować i psychicznie odpocząć przy pracy i porządkowaniu grządek. Poza tym w takim miejscu świetnie jest spędzać czas w gronie rodziny i przyjaciół, grillując i piknikując.

Najważniejszą kwestią w okresie letnim jest zapewnienie roślinom odpowiedniego nawodnienia. Należy tylko pamiętać, że podlewanie roślin w czasie upałów w ciągu dnia może wywołać poparzenie tkanek. Spowodowane ono będzie przez osadzające się na liściach kropelki wody, które skupiają promienie słoneczne. Najlepiej zatem będzie, aby podlewać rośliny rano lub po zmierzchu. Woda powinna mieć temperaturę powietrza, co sprawi, że zbyt szybko nie wyparuje. Kierujmy jej strumień na podłoże, a nie na liście, gdyż może dojść do uszkodzenia tkanek. Podlewajmy w dużych ilościach, ale rzadko, co sprawi, że woda przeniknie głębiej i będzie dłużej dostępna dla korzeni roślin.

Latem należy pamiętać o usuwaniu kwiatostanów, które przekwitły, a także usuwaniu dziko rosnących pędów na tych roślinach, które szczepiliśmy. Ważne jest, żeby pielić grządki i usuwać wszelkie chwasty pojawiające się przy krzewach. Należy pozbyć się kwiatów, które już przekwitły. Monitorujmy, czy na liściach nie pojawiają się szkodniki i przebarwienia. Jeśli tak się stanie warto odwiedzić sklep ogrodniczy. Specjalista podpowie nam jakich środków należy w takim wypadku użyć. Pamiętajmy także o stosowaniu nawozu, który będzie właściwy dla danych roślin.

Przynajmniej raz w tygodniu starajmy się kosić trawnik. Powinniśmy też pamiętać o jego podlewaniu. W czasie upałów trzeba to robić częściej i obficie. Pięknie wypielęgnowany trawnik jest naszą wizytówką.   

Często posiadacze ogródków działkowych stosują opryski ochronne. To bardzo skuteczny sposób na szkodniki, jednak lepiej jest ostrożnie stosować środki chemiczne. Nie chcemy przecież, aby znalazły się one na owocach, kiedy przyjdzie czas zbiorów.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Jak unikać porażenia piorunem?

07.08.2017
Jak unikać porażenia piorunem?

Najlepszym sposobem na uniknięcie porażenia piorunem jest przeczekanie burzy w budynku chronionym piorunochronem lub innym pomieszczeniu zabezpieczającym nas przed skutkami  wyładowania atmosferycznego. Sezon burzowy zaczyna się w maju, a kończy w sierpniu. Jednak sporadyczne wyładowania atmosferyczne mają miejsce również w kwietniu i wrześniu.  

Jeśli już znaleźliśmy się na powietrzu w czasie burzy, to możemy próbować określić, jak daleko od nas znajduje się centrum wyładowań. Gdy na nieboskłonie zobaczymy błysk, wtedy zaczynamy liczyć sekundy, aż do momentu usłyszenia grzmotu. Tę liczbę mnożymy przez 340, czyli liczbę metrów, którą pokonuje dźwięk w ciągu jednej sekundy. Otrzymany wynik określa odległość w metrach do miejsca, gdzie szaleje burza.  

Woda bardzo dobrze przewodzi elektryczność. Zatem podczas burzy nie należy się kąpać w odkrytych akwenach. Trzeba również unikać jezior, rzek oraz przebywania przy basenach znajdujących się na powietrzu. Dobrymi przewodnikami elektrycznymi są również drzewa. Zaleca się unikanie szukania schronienia pod nimi na czas burzy.

Piorun uderza w najwyżej znajdujące się punkty. Dlatego należy omijać wszelkie pagórkowate tereny. Lepiej poruszać się dolinami, gdy np. znajdujemy się w górach. Jeśli musisz się przemieszczać, to najlepiej małymi krokami. Nie należy biegać, ani też kłaść się na ziemi, czy też siadać. Można natomiast przykucnąć tak, by stopy znajdowały się blisko siebie.

Trzeba unikać wszelkich miejsc, gdzie znajdują się tory kolejowe, słupy elektryczne, czy też inne przedmioty wykonane z metalu jak bramy, siatki ogrodzeniowe, znaki drogowe itp. Również ozdoby metalowe, takie jak łańcuszki, spinki, broszki, czy zegarki mogą przyciągać pioruny. Odradza się również w czasie burzy używania telefonów komórkowych. 

Jeżeli po terenie poruszamy się w towarzystwie innych osób, to lepiej jest iść w oddaleniu od siebie o kilka metrów. To może uchronić nas przed grupowym porażeniem piorunem. W przypadku, gdy wyładowanie dosięgnie jednej osoby obok której znajduje się inna, to wtedy iskra może przeskoczyć również na nią. 

Przebywając w pomieszczeniu budynku, na czas wyładowań elektrycznych należy pozamykać okna i drzwi oraz nie wychodzić w tym czasie na balkon. Dobrze jest też wyłączyć wszelkie urządzenia elektryczne.   

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Copyright ©2019 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się