Art

Jak powstrzymać zachcianki i na co mogą wskazywać?

04.06.2015
Jak powstrzymać zachcianki i na co mogą wskazywać?

Na pewno zdarzyło ci się czuć ogromną ochotę na coś słodkiego słonego, albo lody czy inną konkretną potrawę. Od czasu do czasu to nic złego, ale kiedy zachcianki pojawiają się zbyt często, albo akurat kiedy jesteś w trakcie diety mogą być problemem. Apetyt można poskromić tak, żeby wysiłki nie poszły na marne, jest na to kilka sprawdzonych strategii. Trzeba rozpoznać i zrozumieć wyzwalacze, które dają impuls do zjedzenia przekąski, kiedy nie czujemy głodu. Może to  być nuda, stres, przyzwyczajenie lub zmęczenie i wiele innych. Często powody są inne w zależności od pory dnia.

Poranek

Śniadanie to ważny posiłek, którego nie należy pomijać, daje energię i powinno sycić na długo. Nie bez znaczenia jest to co położymy na swój talerz. Pączki, drożdżówki, słodkie płatki śniadaniowe nie są najlepszym rozwiązaniem. Powodują szybki skok, a następnie spadek poziomu cukru co skutkuje brakiem energii. Może to być powodem sięgania po kolejne niezdrowe przekąski. Najlepszym wyborem będą węglowodany złożone- owsianka, ciemne pieczywo, a nawet kasza czy ryż. Odpowiednie śniadanie pomoże uniknąć podjadania w pierwszej połowie dnia.

Popołudnie

To zwykle pora na kawę i ciastko, co nie jest wskazane dla większości osób. Kawa w godzinach popołudniowych często powoduje problemy z zaśnięciem. Herbata zwłaszcza biała lub zielona będzie dużo lepszym wyborem. Zamiast ciastka warto sięgnąć po garść bakalii, które są zdrową i pożywną przekąską. Energii może dodać tez szybki spacer na świeżym powietrzu jeśli mamy taką możliwość. Dotleniony mózg łatwiej zachowuje koncentrację i nie traci energii, nie domaga się kolejnych przekąsek.

Wieczór

Po powrocie z pracy szukamy odpoczynku i spokoju. Z relaksem często kojarzy się cos słodkiego- ciastko czy czekolada. Taka rutyna może powodować w dłuższej perspektywie nie tylko przybieranie na wadze, ale też problemy zdrowotne. Uczucie chęci zjedzenia czegoś słodkiego często pojawia się po obiedzie. Żeby temu zapobiec zaraz po posiłku umyj zęby.

Zyskanie kontroli nad zachciankami znacznie poprawia samopoczucie i daje poczucie kontroli. Zdrowe nawyki prowadzą do wymarzonej sylwetki więc warto je wprowadzić, z czasem staną się nawykiem.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

5 składników bogatych w antyoksydanty, które pomogą zachować zdrową skórę

03.06.2015
5 składników bogatych w antyoksydanty, które pomogą zachować zdrową skórę

Często słyszymy o wolnych rodnikach, przed którymi należy się bronić. Na szczęście możemy się bronić przed szkodliwym wpływem środowiska- słońcem czy zanieczyszczeniami, których nie da się uniknąć. Naukowcy odkryli, że antyoksydanty najskuteczniej działają w grupach. Każdy z nich zwalcza wolne rodniki w inny sposób i warto łączyć ich możliwości. Tych składników warto szukać w kosmetykach pielęgnacyjnych:


  1. Szałwia jest rośliną, która zapewnia skórze wiele korzyści. Stwierdzono, że spowalnia starzenie się komórek, a także skutecznie blokuje promienie UV. Dzięki temu pozwala zachować młodość na dłużej.

  2. Rokitnik – z jego owoców pozyskiwany jest  olej bogaty w antyoksydanty. W składzie ma także niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, zawiera kwasy omega 3, 5, 7 i 9. Wszystkie składniki poprawiają elastyczność i nawilżenie skóry.

  3. Szarotka alpejska świetnie sprawdzi się u posiadaczek cery wrażliwej i suchej. Poza silnie działającymi antyoksydantami roślina ma także właściwości kojące, dzięki temu łagodzi podrażnienia i uspokaja skórę. Polecana jest także do skóry z oznakami starzenia.

  4. Algi zawierają mnóstwo składników mineralnych, które mają dobroczynny wpływ na skórę. To skuteczne antyoksydanty, działają też oczyszczająco i wzmacniająco na skórę. Pobudzają produkcję kolagenu, co jest szczególnie istotne dla kobiet, których skóra zaczyna tracić jędrność.

  5. Reswaratrol występujący w czerwonym winie doczekał się wielu publikacji i badań naukowych. W pełni zasługuje na swoją popularność. Jest skuteczny w walce ze zmarszczkami, ale też trądzikiem jak pokazują najnowsze badania. Resweratrol hamuje wzrost bakterii powodujących trądzik, a także suchość skóry, łuszczenie i podrażnienia skóry.


Szukając skutecznych kosmetyków, warto mieć na uwadze te składniki, jeśli uda się znaleźć preparat z 2-3 składnikami na pewno zadziała skutecznej. Warto kupować kosmetyki od sprawdzonych marek, które dbają o jakość składników. Wiele marek prowadzi dermokonsultacje, na których po wykonaniu badania skóry indywidualnie dobiera odpowiednie kremy. Jeśli nie masz takiej możliwości wybierz mały przyjazny sklep gdzie ktoś z obsługi pomoże Ci dobrać kosmetyk do potrzeb skóry.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak powinna odżywiać się przyszła mama?

02.06.2015
Jak powinna odżywiać się przyszła mama?

Jak powinna odżywiać się przyszła mama?

Wzmocnienie organizmu i dobre odżywianie to aspekty, o których warto pomyśleć jeszcze przed ciążą. Ma to duże znaczenie dla zdrowia przyszłej mamy i dziecka. Tzw. okres prekoncepcyjny to czas, w którym kobieta powinna pozbyć się niezdrowych nawyków i przygotować się prawidłowo do planowanej ciąży.

Prawidłowe i zbilansowane odżywianie kobiety ma ogromny wpływ na rozwój i odporność dziecka. Jest też kluczowe dla prewencji wielu chorób cywilizacyjnych, głównie otyłości, cukrzycy oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.

Zdrowe odżywianie polega na odpowiednim zbilansowaniu posiłków i dostarczaniu odpowiedniej ilości składników odżywczych, tak żeby uniknąć niedoborów, ale też nadmiaru witamin i składników mineralnych. Przed ciążą jak i w czasie ciąży ważna jest kontrola kluczowych parametrów takich jak poziom żelaza, jodu, DHA.

Bardzo istotna jest też prawidłowa waga przyszłej mamy, zarówna nadwaga jak i niedowaga mają negatywny wpływ na rozwój płodu i proces programowania żywieniowego. Jedzenie za dwoje w czasie ciąży, jest już dawno obalonym mitem. Przybieranie na wadze w czasie ciąży jest bardzo indywidualną kwestią, jednak średnio przyjmuje się że jest to 14 kg.

Przyszła mama powinna zrezygnować ze wszystkich używek, potraw ciężkostrawnych, a także  dań typu fast food. Warto też unikać surowych ryb i mięsa, serów pleśniowych oraz słodyczy. Odpowiedni skład i jakość diety wpływają na rozwój umysłowy dziecka , jego zdolności poznawcze, a także działają przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Nadmiar białka w żywieniu powoduje zwiększoną częstość występowania nadwagi i otyłości u dzieci, może też być przyczyną nadciśnienia tętniczego. Z ryzykiem późniejszych chorób wiążą się też niedobory składników odżywczych w diecie dziecka, takich jak: DHA, żelazo, kwas foliowy, jod. Ich braki mają też związek z wolniejszym rozwojem umysłowym dzieci i niższym poziomem inteligencji.

W trosce o zdrowie mamy i dziecka warto poradzić się dietetyka, który wysłucha naszych potrzeb i upodobań kulinarnych i w oparciu o wiedzę ułoży zdrowy jadłospis. Bez fachowej wiedzy ciężko jest zbilansować  dietę w życiu codziennym. Stosując się do zaleceń dietetyka wprowadzimy też wiele zdrowych nawyków, które pozwolą szybciej wrócić do formy po ciąży. Skoro wiemy już, że odżywianie jest tak ważne nie warto go zaniedbywać, zwłaszcza kiedy planujemy ciążę.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się