Art

Jak rozpoznać i leczyć boreliozę?

14.03.2017
Jak rozpoznać i leczyć boreliozę?

Borelioza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze. Nazywana jest także krętkowicą kleszczową oraz chorobą z Lyme. Wyróżnia się jej trzy fazy: wczesną miejscową, wczesną rozsianą oraz późną.

Nie w każdym przypadku można się zorientować, że zostało się zaatakowanym przez kleszcza. Czasami na ciele pojawia się tzw. rumień. Jest to wysypka o kolistym, okrągłym kształcie z zaczerwienieniem, czyli miejscem ugryzienia w centralnym punkcie. Codziennie może on powiększać swoja średnicę dochodząc nawet do 15 cm. Czasami pojawia się naciek zapalny najczęściej w okolicy piersi lub ucha. Jeśli po ukąszeniu nie podejmie się leczenia, to bakterie przedostając się do krwioobiegu mogą spowodować dużo spustoszeń w organizmie.

Każdy człowiek może inaczej reagować na boreliozę. Najczęściej objawy przypominają grypę. Występuje pocenie się i dreszcze, a także uczucie gorąca. Chory może czuć ,,łamanie w kościach". Pojawiają się bóle stawów skokowych i kolanowych. Charakterystyczne jest osłabienie organizmu i uczucie ciągłego zmęczenia. Przewlekła choroba może skutkować zaburzeniami rytmu serca i jego dolegliwościami. Pacjent może też odczuwać bóle brzucha oraz mieć biegunki lub zaparcia. Zdarza się, że występuje również zapalenie pęcherza. U kobiet objawem będzie nieregularna miesiączka. Jeśli bakterie zaatakują ośrodkowy układ nerwowy, to może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Skutki tego schorzenia są bardzo ciężkie dla organizmu. Chory będzie uskarżał się na dotkliwe bóle głowy oraz ataki nudności i wymiotów. Czuje także usztywnienie w okolicach  karku. Bolerioza może też wywołać uszkodzenie nerwów, co skutkować będzie problemami z zamknięciem powiek, mimiką twarzy, zbytnią wrażliwością na światło oraz zaburzeniami widzenia i słyszenia. W skrajnych przypadkach chory będzie miał ataki padaczki. Zdarzają się także problemy psychiczne. W szczególności objawia się to mniejszą koncentracją oraz załamaniem nerwowym prowadzącym do depresji.      

Zawsze po przyjściu z lasu, parku, czy ogrodu zoologicznego należy dokładnie obejrzeć swoją skórę. Jeśli nie mamy możliwości sprawdzenia, czy na plecach nie zagnieździł się kleszcz, to poprośmy o to inną osobę. Nawet jeśli usunęliśmy tego owada z naszego ciała, to i tak udajmy się do lekarza celem sprawdzenia, czy nie doszło do zarażenia. Boleriozę można wyleczyć, jeśli będzie wcześnie wykryta. W terapii stosuje się antybiotyki. Leczenie jest długie. Może trwać nawet przez okres jednego miesiąca.  

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Ultramaraton

13.03.2017
Ultramaraton

Bieganie towarzyszy człowiekowi od zawsze. Pozwala szybciej się przemieszczać, ale też wywołuje pozytywne emocje związane z pobudzaniem w trakcie wysiłku i po nim tzw. hormonów szczęścia zwanych endorfinami. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na jogging, regularny trening, a w konsekwencji start w zawodach długodystansowych. Amatorów biegania przybywa.

Wraz z nabieraniem doświadczenia i coraz lepszą kondycją zaczynamy biegać w szybszym tempie zwiększając pokonywane dystanse. Niektórym nawet dystans maratonu, który liczy 42 km i 195 metrów przestaje już wystarczać i postanawiają spróbować swoich sił biegach jeszcze dłuższych. To już jest wyższa szkoła biegania.

Zawody o dłuższym dystansie niż maraton, to ultramaratony. O pokonaniu takiego dystansu decyduje wytrzymałość oraz odpowiednia logistyka. Jeśli chodzi o trening, to tu są różne szkoły. Jedni przygotowują się pokonując podczas treningów wiele kilometrów, natomiast inni preferują mniejsze objętości, za to biegają w szybszym tempie stosując częste odpoczynki. To dotyczy zwłaszcza tych osób, które decydują się startować w ultramaratonach odbywających się w górach. Specyfika tego biegu polega na tym, że pod szczyt najlepiej jest iść, ale za to ze wzniesienia biegnie się bardzo szybko. Wiele osób oprócz biegania w okresie przygotowawczym wzmacnia swoje mięśnie również na siłowni.

Na trasie tych długich biegów co kilkanaście kilometrów znajdują się punkty odżywcze, na których można uzupełnić zapasy oraz posilić się przed dalszą drogą. Ultramaratończycy startują przeważnie ze specjalnymi plecakami, gdzie mają pojemniki na napoje. Wielu organizatorów wymaga również od uczestników zawodów, aby zabierali ze sobą telefon  komórkowy, folię NRC, gwizdek, mapę danego terenu, a jeśli bieg odbywa się po zmroku, to także latarkę czołową. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo zawodników.

Ultramaratony cieszą się coraz większą popularnością. Co roku zwiększa się frekwencja podczas biegów, a także rośnie liczba zawodów. Do kultowych biegów ultra w Polsce należą 80-kilometrowy Bieg Rzeźnika w Bieszczadach, gdzie startuje się w parach, Mistrzostwa Polski w ultradystansowym biegu górskim, czyli 100-kilometrowy Bieg 7 Dolin w Krynicy Zdrój, a za granicą 246-kilometrowy Spartathlon z Aten do Sparty, którego zwycięzcą w 2016 roku został Polak Andrzej Radzikowski.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

kider

25.04.2017

podziwiam tych ludzi, są niesamowici ile to lat treningu potrzeba

Art

Jak nastolatek powinien dbać o higienę osobistą?

12.03.2017
Jak nastolatek powinien dbać o higienę osobistą?

Młody człowiek w pewnym momencie zaczyna zauważać wiele zmian zachodzących w swoim ciele. Poza tym nastolatek czasami reaguje zbyt emocjonalnie lub przeżywa huśtawkę nastrojów. O młodym człowieku w okresie dojrzewania mówi się, że ,,buzują" w nim hormony. Jednak najbardziej widoczne zmiany, to te fizyczne, dlatego nastolatek w okresie dojrzewania powinien wiedzieć jak dbać o higienę i  pielęgnować swoje ciało, aby czuć się komfortowo.

Najbardziej charakterystyczne zmiany zachodzące w ciele nastolatka, to zwiększone wydzielanie potu. Towarzyszy temu intensywny zapach. Niestety nie jest on przyjemny dla otoczenia. Dzieje się tak dlatego, że gruczoły potowe wydzielają na zewnątrz pot oraz inne substancje. Warto więc uświadomić nastolatka, że powinien myć się zwłaszcza po aktywności ruchowej, nawet kilka razy dziennie, a wieczorem wziąć kąpiel. Dobrze jeśli dorosły doradzi mu używanie odpowiednich kosmetyków, które pomogą w utrzymaniu higieny ciała. Ważne jest również, aby dziecko codziennie zakładało świeżą i czystą bieliznę oraz nosiło ,,oddychającą" odzież.

W okresie dojrzewania nastolatek nagle może stwierdzić, że włosy częściej się przetłuszczają. To wpływ gruczołów łojowych, które na tym etapie życia młodego człowieka, zaczynają aktywniej pracować. Tak więc dzieci mające dłuższe włosy, zwłaszcza dziewczynki w tym okresie powinny częściej je myć.

Zmiany na ciele nastolatka, to również występujący trądzik zwłaszcza w okresie dojrzewania. Na tą dolegliwość mogą poradzić różne preparaty ziołowe na bazie rumianku lub też aloesu, które są dostępne w aptekach. Czasami jednak taka pielęgnacja nie wystarczy. Trądzik może nie schodzić, więc należy po poradę udać się do dermatologa.   

Bywa tak, że działanie hormonów, które zaczynają mocniej pracować powoduje większe gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Dlatego, żeby nie przytyć nastolatek powinien uprawiać sport lub być aktywny fizycznie. Ruch i powietrze, to dla niego najlepszy sposób na przetrwanie ,,burzy hormonów".

Ważną też kwestią jest higiena i pielęgnacja miejsc intymnych u nastolatków. Dziewczynki zawsze powinny nosić przy sobie podpaski na wypadek pojawienia się miesiączki, zwłaszcza gdy na początku może być nieregularna. U chłopców mogą występować nocne wytryski nasienia, więc też powinno im się zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację miejsc intymnych.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się