Jak skutecznie leczyć migrenę?

Migrena – nie tylko ból głowy
Migrena jest najczęstszą chorobą neurologiczną, która nie jest jedynie bólem głowy ale całym zespołem objawów neurologicznych. Zaliczamy do nich: zaburzenia koncentracji, uczucie nieadekwatnego zmęczenia, trudności z wysławianiem się, zaburzenia widzenia czy drętwienia kończyn. Rozpoczynają się one kilkanaście godzin przed bólem głowy i trwają po jego ustąpieniu a cały napad migreny może trwać nawet 72h.
Kto zajmuje się diagnostyką i leczeniem migreny?
Specjalista neurolog, który posiada doświadczenie w diagnozowaniu i leczeniu migreny stawia rozpoznanie na podstawie wywiadu z chorym dotyczącym bólu głowy i objawów towarzyszących oraz badania neurologicznego. W przypadku wątpliwości diagnostycznych specjalista zleca badania pomocnicze, które mają na celu wykluczyć inne możliwe przyczyny bólu głowy.
Czy migrenę można wyleczyć?
Migrena jest zaliczana jest do grupy tzw. pierwotnych bólów głowy, a więc jest pierwotnie chorobą mózgu a nie objawem innej choroby czy konsekwencją zmian stwierdzanych często w badaniach obrazowych jak na przykład zmian naczyniopochodnych, drobnych torbieli pajęczynówki czy guzów. Migrena jest chorobą przewlekłą, której nie da się wyleczyć, ale stosując prawidłowe leczenie napadów migreny oraz właściwą profilaktykę można znacznie zmniejszyć ilość dni z bólem migrenowym i poprawić jakość życia chorego.
Jakie są nowoczesne metody leczenia migreny?
Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w terapii migreny. Poza znanymi i stosowanymi od lat lekami kardiologicznymi, przeciwpadaczkowymi i przeciwdepresyjnymi do leczenia migreny wprowadzono leki z grupy przeciwciał monoklonalnych – erenumab, fermanezumab i galkanezumab. Są to leki bardzo skuteczne i bezpieczne, które oddziałując na główny czynnik patogenetyczny migreny – peptyd związany z genem kalcytoniny (CGRP, calcitonin gene-related peptide) – blokują go i nie dopuszczają do wyzwolenia napadu migreny.
Komu może pomóc leczenie toksyną botulinową?
Toksyna botulinowa jest substancją wytwarzaną przez bakterie Clostridium botulinum i od ponad 30 lat jest z powodzeniem stosowana w medycynie. Leczenie toksyną botulinową jest rekomendowane dla pacjentów cierpiących z powodu migreny przewlekłej, u których ból głowy występuje 15 lub więcej dni w miesiącu, w tym przez co najmniej 8 dni jest to ból migrenowy i taka sytuacja utrzymuje się co najmniej przez 3 miesiące. Zabieg podania Botoxu w migrenie powinien być wykonany przez doświadczonego neurologa specjalizującego się w leczeniu migreny.
dr n. med. Marta Waliszewska-Prosół
specjalista neurolog
Klinika Neurologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Centrum Leczenia Migreny Premium Clinic we Wrocławiu
Komentarzy: 0