Art

Jak stwierdzić nietolerancję laktozy?

23.05.2016
Jak stwierdzić nietolerancję laktozy?

Blisko 40% Polaków cierpi na nietolerancją laktozy. Ciągle niewielki odsetek zdaje sobie z tego sprawę. Jeśli często dokuczają ci dolegliwości żołądkowe, warto sprawdzić czy problem dotyczy także ciebie.

Czym jest nietolerancja?

Laktoza to cukier występujący w mleku, przyczyną jej nietolerancji jest brak zdolności do wytwarzania enzymu laktaza. Odpowiada on na przyswajanie laktozy i rozkładanie jej na glukozą i galaktozę. Część osób nie ma tego enzymu, przyczyn może być wiele, np. uwarunkowania genetyczne, przyjmowane leki, nadużywanie alkoholu. U takich osób po spożyciu mleka i jego przetworów może dojść do bolesności brzucha i innych przykrych objawów.

Jak objawia się nietolerancja laktozy?

Należą do nich niestrawność, bóle brzucha, osłabienie organizmu, biegunka, wymioty, nudności. Mogą wystąpić także nieprzyjemne alergie skórne. Jest wiele rodzajów testów, którymi można sprawdzić, czy dotyczy nas taki problem. Warto je zrobić i w razie potrzeby wyeliminować nabiał z diety. Na początku może wydawać się to trudne, ale jest wiele roślinnych zamienników, które sprawią że zmiany nie będą tak odczuwalne.

Proponowane testy

Poziom  glukozy we krwi po spożyciu laktozy Przed pobraniem krwi podaje się pacjentowi niewielką dawkę cukru występującego w mleku, a następnie 4 razy w odstępach 30 minut pobiera się krew.

Testy oddechowe

Polegają na sprawdzeniu stężeniu wodoru w wydychanym powietrzu, po kilkudziesięciu minutach od przyjęcia odpowiedniej dawki laktozy. Do testy trzeba się odpowiednio przygotować, na kilka tygodni wcześniej nie przyjmować leków, a także stosować odpowiednia dietę.

Testy genetyczne

To najwygodniejszy sposób, ale też najdroższy. Testy dostępne są online i można zrobić je nie wychodząc z domu. Odpowiednio pobraną próbkę ze śliną wysyła się do laboratorium, po około dwóch tygodniach otrzymuje się wyniki.

Test pH kału

Zakwaszenie kału świadczy o problemach z układem trawiennym, a także o problemach z przyswajaniem niektórych składników. Test nie daje 100 % diagnozy, ale może być wstępem do kolejnych badań. Warto sprawdzić czy problem dotyczy nas lub naszej rodziny. Wykluczenie laktozy może zdecydowanie poprawić jakość życia i pomóc pozbyć się wielu problemów żołądkowych.   Daria Występek          

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Domowe sposoby na infekcje układu moczowego

22.05.2016
Domowe sposoby na infekcje układu moczowego

Okres zimowy sprzyja powstawaniu nieprzyjemnych chorób układu moczowego. Problem dotyczy głównie kobiet. Na szczęście znając kilka sposobów, łatwiej będzie zapobiegać infekcjom, a także przyspieszyć ich leczenie.

Jak należy postępować?

Pij dużo wody Każdego dnia wypijaj 2-3 litry płynów, aby przyspieszyć wypłukiwanie bakterii z dróg moczowych. Najlepiej sprawdzi się woda filowana lub mineralizowana, jeśli nie lubisz smaku wody możesz dodać do niej świeżo wyciskany sok z pomarańczy lub cytryny i kilka listków mięty. Dzięki dużej zawartości witaminy C wspomogą one proces leczenia, witamina bowiem hamuje rozmnażanie bakterii. Unikaj kawy, alkoholu, a także czarnej herbaty, które może podrażniać. Postaw na żurawinę Dzięki dużej zawartości witaminy C żurawina jest polecana w trakcie kuracji leczniczej. Możesz pić sok z żurawiny, lub jeść suszone owoce. Ważne by sięgać po nią regularnie. Pomoże leczyć i zapobiegać infekcjom. O wiele skuteczniejsza jest naturalna suszona żurawina i domowy sok, preparaty z nią mogą być pomocne, ale maja słabsze działanie. Pij ziołowe herbatki Najlepiej zadziała pokrzywa, bratek i mniszek lekarski. Są to zioła działające moczopędnie i łagodząco. Możesz wybrać też gotowe mieszanki ziół zalecane przy takich dolegliwościach. Odpoczywaj pod ciepłym kocem Ważne jest wygrzanie dolnej partii pleców i podbrzusza. Możesz wspomóc się termoforem lub poduszką elektryczną. Ciepło wpływa na lepsze ukrwienie tkanek, a co za tym idzie szybsze leczenie. Jeśli musisz wyjść na zewnątrz ubierz kilka warstw i nie dopuszczaj do wyziębienia. Nasiadówki Możesz stosować do nich różne zioła np. rumianek, szałwię, ziele nawłoci, pokrzywę. Zioła parz pod przykryciem około 15 minut, następnie zrób nasiadówkę. Możesz też wlać wywar z ziół do ciepłej kąpieli.   Kiedy domowe sposoby nie przyniosą efektu zgłoś się do lekarza, zwłaszcza kiedy objawy się nasilają. Zleci on badanie moczu z posiewem co pomoże znaleźć przyczynę. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić skuteczną terapię. Zadbaj o siebie i staraj się zapobiegać podobnym infekcjom w przyszłości.   Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Kiwi - zielony superowoc

21.05.2016
Kiwi - zielony superowoc

Kiwi to mały owoc, który skrywa w sobie moc witamin i minerałów, których potrzebuje nas organizm. Duża ilość antyoksydantów zabezpiecza przed wieloma chorobami, a także pomaga zachować młodszy wygląd skóry i lepsze samopoczucie. Jeden owoc kiwi pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, zawiera jej więcej niż owoce cytrusowe. Zawiera także witaminę E, która chroni skórę przed uszkodzeniami.

Dzięki dawce glikozydów nasercowych, a także wspomnianych już witamin C i E, kiwi poprawia wydolność mięśnie sercowego, wpływa na regulację krążenia i pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Chroni także przed miażdżycą i powinno znaleźć się w memu wszystkich osób, które leczą się na choroby związane z układem krążenia.

Dowiedziono także jego działanie uspakajające i ułatwiające zasypianie. To za sprawą serotoniny i inozytolu. Pozytywne rezultaty można zauważyć, po kilku tygodniach regularnego spożywania owoców. Wystarczy 1-2 sztuki dziennie.

Witamina K i potas pomagają zachować stan skupienia i utrzymują mózg w gotowości. Dlatego osoby długo pracujące czy uczące się powinny skorzystać z tej wartościowej przekąski. Kiwi zapobiegnie uczuciu zmęczenia i senności. Dzięki zawartości karotenoidowy chroni oczy przed szkodliwym promieniowaniem ekranu monitora.

Poza ochroną układu krążenia, kiwi wpływa także na usprawnienie układu oddechowego. U dzięki podanych badaniom, w których spożycie owoców kiwi było większe, rzadziej występowały dolegliwości takie jak kaszel, duszności czy astma. Większe spożycie owoców u dzieci zwiększa także odporność i hamuje nadmierne łaknienie na słodycze. Dzięki temu organizm jest mocniejszy i lepiej funkcjonuje.

Kiwi można jest samo, albo dodawać do sałatek owocowych, koktajli, deserów na bezie orzechów. Nie nadaje się do łączenia w mlekiem, które gorzknieje w połączeniu z kiwi. Można mieszać je ze to z roślinnymi odpowiednikami mleka. Sposobów podanie jest wiele. Najważniejsze jest regularne jedzenie owoców, szczególnie u dzieci i osób starszych. Jeśli tylko nie występują reakcje alergiczne można podawać kiwi bez obaw.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

Wojtek

21.05.2016

Polecam wszystkim koktail z kiwi, pomarańczy i kruszonego lodu - bardzo orzeźwia w upalny dzień.
Dziewczyna mi robi taki czasem.

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się