Art

Jak szybko wyzdrowieć? Domowe sposoby i receptury. Część 1.

09.01.2014
Jak szybko wyzdrowieć? Domowe sposoby i receptury. Część 1.

Dorosły choruje średnio trzy razy w roku, a dzieci nawet do siedmiu razy. Szczególnie narażeni na infekcje jesteśmy w okresie przesileń. Organizm po lecie trudno dostosowuje się do chłodu i wilgoci jesienno, zimowej. Na szczęście są sposoby na zapewnienie sobie odporności oraz jeśli już dojdzie do choroby - leczenie domowymi metodami.

Zacznę od tego co można zrobić, aby nie zachorować. Bardzo korzystnie wpływa na cały organizm uprawianie sportu. Może to być dowolnie wybrana dyscyplina, jedna lub więcej. Najważniejsze, żeby codziennie zapewnić sobie aktywność, nieco bardziej wyczerpującą, niż sprint do autobusu. Poprawi to krążenie, dotleni i wspomoże odnowę komórek. Dobrze jest również “nauczyć” organizm walczyć z infekcjami.

Jak to zrobić? Polecane są spacery i wszelka aktywność na świeżym powietrzu, a dla odważniejszych hartowanie za pomocą zimnego prysznica rano. Dodatkowo należy wystrzegać się diametralnych zmian temperatury, czyli nie przegrzewać się zbytnio w pracy lub domu, kiedy na dworze jest zimno. Lepiej ubrać się nieco cieplej, ale regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym przebywamy. To samo tyczy się naszej sypialni. Lepiej wyśpimy się przy otwartym oknie lub chociaż wywietrzonym uprzednio miejscu.

Dla wzmocnienia organizmu przed chorobą istotne jest również to na jakiej diecie jesteśmy. Dobrze zapewnić sobie taką, która będzie bogata w owoce i minerały. Pozwoli to nam odpowiednio uodpornić się na choroby. Jedząc codziennie  świeże owoce i warzywa oraz pijąc soki świeżo wyciskane w łatwy i smaczny sposób zapewnimy sobie dobrze przyswajalny i odpowiedni kompleks. Warto również zajadać się tym, czym natura obdarza nas sezonowo: jesienią dynią, burakami oraz innymi warzywami i owocami szczególnymi dla tej pory roku, a truskawkami latem, kiedy są najbogatsze w swoje składniki.

Kiedy jednak nie uda nam się uchronić i już jesteśmy chorzy również bardzo ważne jest właściwe odżywianie. Istotne, by nie objadać się , ponieważ zbyt ciężkie i tłuste jedzenie wymaga zużycia przez nasz organizm dużej ilości energii, którą lepiej, żeby poświęcił na walkę z chorobą. Dlatego zdecydowanie nie będą polecane posiłki smażone oraz zasobne w tłuszcz. Jednocześnie należy dostarczyć organizmowi wszelkich potrzebnych witamin i minerałów. Najlepsze będą gotowane warzywa oraz zupy. Można również zaserwować sobie lekkie surówki lub sałatki oraz surowe owoce, jednak nie należy przyjmować ich zbyt dużo, ponieważ wychładzają organizm. Łatwo poradzi sobie z przyswojeniem tego, co jest mu najbardziej potrzebne. Wskazane jest również unikanie nabiału typu sery i jogurty. One także wychładzają organizm, a dodatkowo powodują, że organizm wzmaga produkcję śluzu, w którym świetnie czują się bakterie oraz inne zarazki.

O domowych sposobach leczenia chorób przeczytacie w drugiej części!

Art

Przyprawy. Ich korzystny wpływ na zdrowie.

07.01.2014
Przyprawy. Ich korzystny wpływ na zdrowie.

Do potrawy dodaj pół szczypty czegoś zielonego i suszonego, jedną szczyptę ziarnistego, odrobinę startej kory... - Istne czary! A w rzeczywistości nic innego, jak doprawianie potrawy. Jest w tym jednak coś z magii, bowiem każda przyprawa ma swoje właściwości, nie tylko smakowe, ale również zdrowotne. Jakie? Zobaczmy!

Większość z nas używa przypraw na co dzień, jednak nie zawsze ma świadomość, jakie działanie wywołują w organizmie. Najczęściej, z racji przyjmowania ich w postaci pokarmu, wpływają na trawienie. Nie jest to jednak jedyny proces. Wiele z nich oczyszcza organizm z toksyn, ma działanie bakteriobójcze, moczopędne, wzmaga apetyt, poprawia trawienie, czy wpływa rozkurczowo na mięśnie wewnętrzne.

Możemy je podzielić ze względu na rodzaj rośliny oraz partii, z której zostały wytworzone na:
    •    kłącza - np. imbir, chrzan
    •    ziołowe - np. bazylia, tymianek, oregano
    •    kora - np. cynamon
    •    warzywa przyprawowe - np. papryczka chilli, czosnek
    •    pączki - np. goździki
    •    owoce przyprawowe - np. gorczyca, koper włoski
    •    mieszanki przypraw - np. pieprz ziołowy

Zobaczmy, co potrafią zdziałać poszczególne z nich!

Anyż

Działa rozkurczowo na mięśnie brzucha, co sprawia, że jest świetnym lekarstwem na kolki i zaparcia. Łagodzi nieżyty górnych dróg oddechowych poprzez działanie wykrztuśne.

Czosnek

Ze względu na swoje silne właściwości baterio-, wiruso- oraz grzybobójcze uważany jest za naturalny antybiotyk. Odkaża układ pokarmowy. Korzystnie wpływa na krążenie zapobiegając nadciśnieniu. Osoby z chorą wątrobą lub pęcherzykiem żółciowym powinny jednak unikać jego nadmiaru, ze względu na możliwość wzmożenia dolegliwości.

Goździki

Działają bakteriobójczo oraz przeciwbólowo. W przypadku gdy zacznie nas boleć ząb, zanim dotrzemy do stomatologa możemy uśmierzyć go rozgryzając goździk. Dodatkowo sprzyja świeżemu oddechowi. Szczególnie polecany jest dla kobiet w ciąży, kiedy borykają się z nudnościami, potrafi przynieść ulgę.

Koper

Łagodzi wzdęcia i kolki jelitowe. W Indiach od wieków żuje się go w celu odświeżenia oddechu. Wzmacnia organizm w trakcie przeziębienia lub grypy. Poprawia pracę jelit ułatwiając trawienie.

Imbir

Ma działanie odkażające i odświeżające. Świetnie rozgrzewa, dlatego doskonale nadaje się w porze jesienno-zimowej, kiedy chcemy uniknąć przeziębienia lub grypy. Niweluje nudności, stąd polecany jest dla kobiet w ciąży oraz osób mających problemy z choroba lokomocyjną. Korzystnie wpływa na wzrok oraz reguluje poziom cholesterolu we krwi.

Oregano

Zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych, co ułatwia proces trawienia. Zmniejsza wzdęcia, działa przeciwbakteryjnie, wiąże szkodliwe produkty przemiany materii, tym samym oczyszczając organizm.

Chili

Zapobiega chorobom nowotworowym, krążenia oraz stanom zapalnym. Spowalnia proces starzenia. Nie jest jednak wskazane dla osób z chorobą wrzodową dwunastnicy i żołądka.

Cynamon

Łagodzi wzdęcia jelitowe, kolki oraz biegunki. Pomaga leczyć grypę, ponieważ zwalcza wirusy. Posiada także właściwości bakterio- i grzybobójcze. Obniża poziom glukozy, co zalecane jest u osób cierpiących na cukrzycę typu II.

Kolendra

Jej owoce zmniejszają proces fermentacji w układzie pokarmowym, co korzystnie wpływa na trawienie. Wspomaga wydalanie toksyn z krwiobiegu oraz działa rozkurczowo na mięśnie brzucha.

Noworoczne postanowienia. Część 2

02.01.2014
Noworoczne postanowienia. Część 2

Jak skutecznie wprowadzić pozytywną zmianę?

Jeśli wymienić najpopularniejsze rzeczy związane z rozpoczęciem Nowego Roku to z pewnością będą to: sylwester, fajerwerki, zabawa, bilans dokonań roku minionego raz niewątpliwie lista postanowień na nadchodzący. Czego najczęściej dotyczą? Czy zawsze udaje nam się ich przestrzegać i łatwo wprowadzić je w życie? W poprzedniej części omawialiśmy temat nawyków i ich zmian oraz jak niepowodzenia potrafią przepełnić nas rezygnacją. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Wyobraźmy sobie, że przez kilka dni nagłych zmian udaje nam się podjąć wyzwanie, przestrzegamy planu, ale po tygodniu jest nam bardzo trudno, załamujemy się i zachowujemy według starego schematu. Co się wtedy dzieje? Zazwyczaj popadamy w rezygnację, a naszą wiodącą myślą jest: “to bez sensu, nie dla mnie i tak nie dam rady, koniec”.  Dajmy sobie trochę tak zwanego luzu. I nie stresujmy się sami sobą. Oczywiście dyscyplina jest konieczna, bez niej nie ma nawet co zaczynać, jednak warto być choć czasem i choć odrobinę pobłażliwym dla siebie. Będzie nam łatwiej. A kiedy pojawią się drobne niepowodzenia z uśmiechem podejmijmy działania na nowo, jeszcze nic straconego. Zawsze warto spojrzeć na to czego już dokonaliśmy i docenić swój wkład i determinację. A co jeśli zupełnie nam się nie chce? Wtedy warto zastanowić się na spokojnie i wymienić wszystkie korzyści idące za tym, by jednak podjąć wyznaczony przez nas samych kierunek. Przecież idei i wreszcie działaniom przyświecał jakiś wyższy cel, niż tylko praca nad sobą. Dodatkowo warto pamiętać, że zaczynamy coś nowego w życiu, bo w końcu ile można tkwić w starych i dobrze już nam znanych schematach. Zawsze dobrze jest poznawać nowe, by nie poddać się nudzie, ani rutynie.

Jak zatem powinna wyglądać nasza noworoczna lista postanowień?

Kilka podstawowych informacji: jakie to postanowienia, cel, któremu służą;  jakich środków oraz narzędzi zamierzamy użyć w celu ich wprowadzenia oraz rozpisany plan działania, czyli wdrażania etap po etapie naszych zmian w życie. Dodatkowo bardzo dobrze jest zamykać poszczególne etapy w klamrach czasowych, będzie nam łatwiej skutecznie ale i rozsądnie mobilizować się do działania.

Wszystkim dążącym do nowych jakości w życiu z nowym rokiem życzę powodzenia!