Art

Jak uchronić dziecko przed działaniem toksyn?

06.11.2014
Jak uchronić dziecko przed działaniem toksyn?
  1. Wyeliminuj plastik z kuchni.

Unikaj podawania jedzenia i picia w plastikowych naczyniach. W dzisiejszych czasach kiedy jesteśmy zalewani tworzywami sztucznymi wydaje się, że ciężko jest ich uniknąć. Na szczęście jest wiele alternatyw, o wiele lepsze jest szkło czy metal. Szkodliwość plastiku jest duża kiedy zawiera on BPA czyli bisfenol A, stosowany przy produkcji tworzyw sztucznych. Producenci nie zawsze informują o jego użyciu na opanowaniu.  

  1. Kupuj uważnie kosmetyki i zabawki dla dziecka.

Ważne jest zarówno to z czego zrobione jest opakowanie, jak i składniki kosmetyków. Postaraj się znaleźć opakowania wolne od BPA. Podobnie w przypadku plastikowych zabawek, nawet jeśli czasem trzeba zapłacić za nie więcej. Można też zrezygnować z plastiku i kupić na przykład drewniane zabawki.  

  1. Unikaj plastiku w swoim domu i otoczeniu.

Jest to korzystne dla zdrowia i dla środowiska. Zastąp plastikowe pojemniki do przechowywania jedzenia szklanymi. Zrezygnuj z butelkowanej wody, postaw na filtrowaną. Możliwości jest wiele, warto zwracać uwagę na to, że plastik, który jest wszędzie ma czasem szkodliwe działanie.  

  1. Wybieraj zabawki z naturalnych tworzyw.

W świecie dziecięcych zabawek można znaleźć wiele ciekawych propozycji stworzonych z drewna czy papieru. Te drugie można też stworzyć samodzielnie w domu razem z dzieckiem. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw i tworzą wiele alternatyw dla plastikowych zabawek.  

  1. Uważnie czytaj etykiety, edukuj się i bądź czujna.

Dobrze wiedzieć jaki plastik jest szkodliwy, koniecznie szukaj oznaczenia- BPA free, kiedy wybierasz butelkę do wody czy innych napojów czy np. filtry do wody. Wiedza jest najlepsza bronią przed zalewającą falą szkodliwych substancji. Znając je łatwiej ich uniknąć. Przed pójściem na zakupy znajdź w Internecie przyjazne marki.   Oczywiście nie zawsze można uniknąć toksyn i nie można panikować kiedy dziecko bawi się plastikową zabawką. Ważne żeby miało też inne przedmioty zainteresowania i w miarę możliwości było otoczone jak najmniejszą ilością plastiku. W domu łatwiej zapewnić dziecku bezpieczne środowisko, nie uda na się go całkowicie ochronić kiedy jest na zewnątrz, lub u znajomych. Trzeba zachować zdrowy dystans i nie starać się zapewnić ochrony przez toksynami w stu procentach, bo to niewykonalne.   Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Domowe sposoby na wykorzystanie octu

05.11.2014
Domowe sposoby na wykorzystanie octu

Ocet jabłkowy (ale również zwykły ocet) ma wiele zastosowań w codziennym życiu.

Nadaje się do stosowania na skórę, włosy, w kuchni i w domu przy sprzątaniu. Na jego bazie przygotowuje się też pobudzające napoje, warto poznać sposobów na jego wykorzystanie. Kosztuje niewiele, a jest bardzo przydatny:

 

1. Octowe płukanki nabłyszczają włosy. Można kupić gotowe kosmetyki, ale lepsze są te przygotowane w domu. Do litra wody dodajemy 2 łyżki octu i gotowe, używamy roztworu do ostatniego płukania włosów.
Z taką płukanką trzeba uważać, ze względu na kwaśne pH, bez dobrego nawilżenia może przesuszyć włosy. Przy odpowiednim używaniu nabłyszcza i wzmacnia włosy, to najtańsza odżywka.

 

2. Usuwa plamy i przebarwienia z zębów. W tym celu wcieramy ocet w zęby, chwilę pocieramy, po czym płuczemy usta wodą. Nie poradzi sobie z przebarwieniami, które mamy od lat, ale świeże znikają bardzo szybko.

 


  1. Ujędrnia skórę, w tym celu warto zmieszać do z wybranym olejem i rozprowadzać na ciele.


 

4. Reguluje pH skóry dlatego można zastąpić nim tonik- wodą z odrobiną octu i przemywać nim twarz rano i wieczorem. Taką kurację najlepiej stosować minimum tydzień dla uzyskania dobrych rezultatów.

 

5. Łagodzi poparzenia słoneczne. Dwie szklanki octu dodajemy do wanny z wodą i moczymy się w wodzie około 10-15 minut. Taka kąpiel łagodzi podrażnienia związane z poparzeniem słonecznym, nie poleca się jej kiedy na ciele mamy niezagojone ranki.

 

6.  Wybiela paznokcie i zmiękcza stopy. Do litra wody wlewamy 400 ml octu i moczymy nogi. Po około 30 minutach paznokcie będą wybielone, a stopy miękkie i przygotowane do peelingu i dalszej pielęgnacji. Podobno dobrze sprawdza się w leczeniu grzybicy.

 

7. Łagodzi podrażnienia po goleniu. Jednak należy uważać, bo ocet nawet rozcieńczony z wodą w kontakcie w otwartą raną może być nieprzyjemny.

 

8. Wspomaga oczyszczanie organizmu, ponieważ balansuje pH w organizmie i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Badania wykazują, że ocet stymuluje układ krążenia a tym samym wspomaga oczyszczanie wątroby.
9. Działa korzystnie na układ limfatyczny. Oczyszcza węzły chłonne, pomaga oderwać śluz i oczyszczać węzły chłonne. Badania udowodniły, że pogada złagodzić alergie, stany zapalne zatok i zawiązane z tym bóle głowy i gardła.

10. Pomaga zmniejszyć zgagę. Lekarze uważają, że ulgę powinna przynieść już jedna łyżeczka octu, popita szklanką wody. Nie należy próbować takich metod, jeśli występują wrzody żołądka.

11. Przydaje się przy sprzątaniu. Pomaga wyczyścić łazienkę i toaletę. Wystarczy wlać do muszli ocet i zostawić na noc, ocet ma działanie grzybobójcze.
Sprawdza się też w kuchni do mycia wszystkich blatów, szkła, mikrofalówki, lodówki i innych sprzętów.

12. Myje okna bez smug. W butelce z atomizerem przygotowujemy roztwór- na 250 ml wody, 100 ml octu. Taką mieszanką myjemy okna i lustra, a następnie polerujemy je do sucha.
13. Nadaje się do zmywarki. Może być zamiennikiem standardowych detergentów.

14. Chroni ubrania przed utratą koloru. Najlepiej sprawdza się dodany do ostatniego płukania.

15. Chroni zwierzęta przed pchłami. W celu ochrony czworonogów trzeba rozpylić na sierść roztwór octu z wodą i proporcjach 1:1 i wetrzeć w skórę. Taką czynność trzeba powtarzać nawet codziennie, ale podobno jest to bardzo skuteczne.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Rwa kulszowa

04.11.2014
Rwa kulszowa

Kręgosłup zbudowany jest z kręgów, między którymi znajdują się krążki międzykręgowe, czyli dyski, pełniące rolę amortyzatorów. Każdy krążek to mocny pierścień włóknisto-chrząstkowy z galaretowatym jądrem. W zdrowym kręgosłupie kręgi i dyski układają się w linię przypominającą z boku literę S , a jego naturalne krzywizny zapewniają sprężystość i wytrzymałość na wstrząsy.

Problemy pojawiają się kiedy na skutek licznych przeciążeń lub urazów mechanicznych krążek międzykręgowy zaczyna uciskać nerwy w jego okolicy. Dolegliwość ta, zwana potocznie bolącymi korzonkami, świadczy słabej kondycji mięśni grzbietu oraz mięśni przykręgosłupowych i wymaga fachowego leczenia.

 

Zazwyczaj ból obejmuje okolice lędźwi, jednak ból jest tak dotkliwy, że paraliżuje całe ciało. Takie problemy zdarzają się częściej po 30. roku życia. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem kręgosłup się zużywa i postępują zmiany zwyrodnieniowe. Można im zapobiegać regularnie wzmacniając mięśnie grzbietu i brzucha, oraz pamiętając o odpowiednich pozycjach przyjaznych dla kręgosłupa każdego dnia. Często przypominamy sobie o tym w momencie kiedy pojawia się ból, niestety wtedy jest zwykle za późno.

 

Ucisk krążka na korzenie nerwowe powoduje promieniujący ból. W miarę postępowania schorzenia schodzi on coraz niżej, początkowo może pojawić się w pośladku, następnie schodzi przez udo do łydki, a na końcu umiejscawia się w stopie. Postępowanie bólu świadczy o nasilającym się procesie chorobowym i jest bardzo niepokojącym znakiem. Nie należy dopuszczać do postępowania czyli peryferyzacji bólu.

W czasie ataku rwy kulszowej mogą wystąpić także zaburzenia czucia (mrowienie, drętwienie, przeczulica), problemy z oddawaniem moczu czy stolca. Czasem dochodzi do porażenia w miejscach, w których znajdują się uszkodzone nerwy. Może wtedy wystąpić niedowład mięśni, np. stopy, która  staje się bezwładna i „ucieka” przy chodzeniu. Dolegliwości bólowe nasilają się przy kichaniu, kaszlu, śmiechu czy parciu. Dzieje się tak, na skutek zwiększenia ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego i tym samym nasilenia ucisku na korzenie nerwowe w czasie wykonywania każdej z tych czynności.

Ważne żeby nigdy nie ignorować bólu i wybrać się do specjalisty zanim będzie za późno. Kiedy ból obejmie stopę często operacja kręgosłupa jest nieunikniona. Przy odpowiednio wczesnej reakcji może skończyć się tylko na regularnych ćwiczeniach i wprowadzeniu kilku zmian w codziennym życiu, które znaczenie poprawią jakość życia.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się