Art

Jak ułatwić życie seniorom?

03.08.2015
Jak ułatwić życie seniorom?

Jak ułatwić życie seniorom? Zachowanie niezależności w podeszłym wieku jest bardzo istotne. Mieszkanie w miejscu gdzie spędziło się większość życia daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Nie zawsze jest to możliwe, często też wymaga drobnych zmian, które pomogą osobie starszej poruszać się po mieszkaniu każdego dnia. Nawet jeśli się opierają, warto przekonać ich do pewnych udogodnień.

Bezpieczna przestrzeń

Łazienka to miejsce najczęstszych upadków seniorów. Idealnym rozwiązaniem jest zamiana wanny na prysznic. Jednak jeśli nie jest to możliwe wystarczy kupić specjalne siedzisko, które umożliwi łatwiejsze wstawanie i mata antypoślizgowa do wyłożenia wanny. Pomocne mogą okazać się też specjalne uchwyty, które umożliwią podparcie w czasie wstawania i pomogą zmniejszyć ryzyko upadku.

W kuchni warto zadbać o to, żeby wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy i sprzęty były pod ręką. Pomoże to uniknąć schylania się, żeby coś wydostać z głębokiej czy niskiej szafki. Nagłe zmiany pozycji mogą powodować zawroty głowy i prowadzić do upadków lub zasłabnięć. Dobrym pomysłem jest też czujnik dwutlenku węgla, który daje sygnał dźwiękowy, kiedy stężenie gazu jest zbyt duże. Jest to istotne szczególnie u osób starszych, które w obawie przed przeciągiem niechętnie otwierają okna.

Komfort i odpoczynek

Wygodne łóżko to podstawa dobrego odpoczynku i snu. Nie musi to być łóżko specjalistyczne. Jeśli osoba starsza jest sprawna nie wymaga zmiany łóżka na nowe. Warto jednak zadbać, żeby z zasięgu ręki miała stolik, na którym może postawić telefon, wodę, notes z kontaktami do rodziny, leki i inne potrzebne rzeczy. Istotnym elementem jest także oświetlenie, które umożliwi wygodne czytanie. Osoby starsze spędzają w pozycji leżącej kilka godzin w ciągu dnia, dlatego warto zapewnić im komfortowe warunki do odpoczynku.

Aktywność i poczucie bycia potrzebnym

Ważne żeby byli aktywni i decydowali o sobie każdego dnia. Aktywizujmy ich do pomocy kiedy jest to odpowiednie do ich sprawności. Można zaproponować babci wspólne robienie pierogów, a dziadkowi wędkowanie. Poczucie, że są potrzebni sprawia, że ich życie jest lepsze i mają mniej czasu na zmartwienia. Wyręczanie nie jest dobrym pomysłem, nawet jeśli osoby starsze robią coś dłużej to nie powód, żeby pozbawiać ich zajęcia.  

Profesjonalna opieka

Zdarza się, że nie możemy poświęcić bliskim osobom wystarczającej ilości czasu, a ich stan zdrowia wymaga specjalnej uwagi i troski. Warto w takiej sytuacji rozważyć ofertę opieki profesjonalistów. MedicoverSenior.pl oferuje usługi opiekuńcze w bardzo szerokim zakresie. Do dyspozycji są świetnie wykwalifikowani lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psychologowie itd. W ramach oferty jest zarówno opieka domowa na terenie Warszawy, jak i stacjonarna w kilku ośrodkach w Polsce. Specjaliści dbają nie tylko o zdrowie seniorów, ale również ich dobre samopoczucie i komfort poprzez indywidualne, ciepłe i serdeczne podejście.

To najważniejsze zmiany, które pomogą ułatwić życie seniorom. Sprawmy by osoby starsze mogły cieszyć się jak najdłużej swoim życiem w dobrym zdrowiu. W końcu już nie muszą się nigdzie spieszyć, zasłużyli na spokojną i radosną emeryturę.  

 

Daria Występek  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak pozostać aktywnym w podróży i na wakacjach?

02.08.2015
Jak pozostać aktywnym w podróży i na wakacjach?

Wakacyjne podróże i wyjazdy nie powinny stać się wymówką dla unikania aktywności fizycznej. Ruch pozwoli nam lepiej wypocząć, dotlenić i zregenerować organizm. Ulubione formy ruchu sprawią, że nie będziemy się do nich zmuszać. Niezależnie od tego czy jesteś w pokoju hotelowym czy na plaży możesz wykonać prawidłowy trening na którym skorzysta Twoje zdrowie, samopoczucie i sylwetka. Nie trzeba w tym celu kupować drogich karnetów do klubów fitness, ani zabierać ze sobą ciężkiego sprzętu.

Osoby trenujące regularnie muszą pamiętać, ze nawet krótka przerwa od systematycznych treningów bardzo obniża formę. Kilka dni daje już kilkuprocentowe straty, dlatego warto podtrzymywać ją nawet w czasie urlopu żeby zapobiec utracie masy mięśniowej.

Brak sprzętu nie jest dobrą wymówką, jeśli bardzo go potrzebujesz zapakuj skakankę, na której możesz wykonać intensywny i bardzo efektywny trening kardio. Niewiele miejsca zajmują też elastyczne taśmy do ćwiczeń, które przydadzą się do treningu siłowego i oporowego. Dobry trening możemy przeprowadzić też z obciążeniem własnego ciała, nie potrzebujemy wtedy żadnych przyborów. Ćwiczenia angażujące całe cało są najefektywniejsze w budowaniu sylwetki. Zalecane są zarówno kobietom jak i mężczyznom. Warto wykonywać pompki, ćwiczenia w podporze np. deska, przysiady, także na jednej nodze, brzuszki. Jest wiele modyfikacji każdego z tych ćwiczeń, można wykonywać je w treningu obwodowym. Pozwoli to skrócić wakacyjny trening, ale nie osłabi jego efektywności. W tym celu należy wykonywać określoną ilość powtórzeń ćwiczeń w kilku seriach, a przerwy między nimi ograniczać do minimum. Dzięki temu będziemy zadowoleni z siebie, wzrośnie poziom endorfin czyli hormonów szczęścia i nie utracimy tego nad czym pracowaliśmy przed urlopem.

Kilkanaście dni spędzonych bez wysiłku fizycznego, a jedynie na leżeniu na plaży, nie jest dobrym rozwiązaniem. Jest ryzyko, że organizm wcale się nie zregeneruje. Nie sprzyjają temu też posiłku często serwowane w hotelach. Dlatego też należy pamiętać o tym, aby nawet na urlopie, choć trochę czasu poświęcić na systematyczne treningi. Nie trzeba każdego dnia spędzać wiele czasu na siłowni, ale co dwa-trzy dni zdecydowanie warto poćwiczyć.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Nagietek - cudowny kwiatek

01.08.2015
Nagietek - cudowny kwiatek

Intensywnie pomarańczowe kwiaty nagietka mają szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie i kosmetyce naturalnej. Roślina pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego, jednak dobrze zaaklimatyzowała się w naszym klimacie. Słynie z dobroczynnych właściwości, jest składnikiem wielu kosmetyków, nalewek zdrowotnych, leków i maści. Leczy stany zapalne, przyspiesza gojenie ran i działa ochronnie na wątrobę.

Kwiaty nagietka często można spotkać w ogrodach, można dodawać je do letnich sałatek.

Nagietek jest tak chętnie wykorzystywany ze względu na liczne i cenne składniki aktywne. Zawiera saponiny i alkohole triterpenowe, a także ich estry, sterole, karotenoidy, flawonoidy, kumaryny, olejek eteryczny. W płatkach kwiatowych znajdują się związki śluzowe, kwasy organiczne, gorycze, żywice, poliacetyleny i polisacharydy, witamina C i sole mineralne. Liczne składniki sprawiają, że ma unikatowe działanie i bardzo szerokie zastosowanie.

Wykazuje silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, chętnie wykorzystywany jest przy zapaleniu gardła, jamy ustnej czy krtani.

Dobrze regeneruje skórę i poprawia jej stan. Zalecany jest zarówno przy łuszczycy, problemach z trądzikiem czy rozstępach. Poprawia nawilżenie, elastyczność i wygląd skóry, dzięki antyoksydantom działa ochronnie i przeciwzmarszczkowo na skórę. Jest zalecany do każdego typu cery.

Wspomaga i przyspiesza gojenie ran. Maści z nagietkiem warto zawsze mieć pod ręką. Sprawdzą się przy otarciach skóry, skaleczeniach, drobnych urazach, a także przy oparzeniach, odmrożeniach, stanach zapalnych, zmianach spowodowanych żylakami, a nawet odleżynach.

Napary z nagietka są zalecane przy przeziębieniach oraz kobiecych dolegliwościach. Stosowane doustnie działają rozluźniająco i rozkurczowo. Pomagają łagodzić bóle menstruacyjne i regulują zaburzenia miesiączkowe, a także łagodzą objawy PMS. Lecznicze nasiadówki pomagają dbać o higienę intymną, łagodzą stany zapalne, świąd i upławy.

Maść, susz i olejek eteryczny z nagietka to pierwsza pomoc na wiele dolegliwości. Dobrze sprawdza się też w aromaterapii, działa rozluźniająco na mięśnie, pomaga się wyciszyć i obniża ciśnienie krwi. Można dodać go do gotowych kosmetyków, albo do kąpieli. Świeże kwiaty najlepiej hodować w domowym ogródku, żeby mieć pewność ich pochodzenia.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się