Art

Jak wspierać nieśmiałe dziecko?

13.01.2016
Jak wspierać nieśmiałe dziecko?

Dzieci nieśmiałe często czują się gorsze, choć wcale takie nie są. Boją się odezwać nawet kiedy mają coś do powiedzenia, są wycofane, ale często bardzo inteligentne. Co zrobić żeby nie czuły się samotne i nie stały z boku? Rodzice mają duży wpływ na dziecko, swoim wsparciem mogą dodać mu wiary w siebie. Jak mu w tym pomóc?

  1. Pokaż dziecku, że inny też są nieśmiali. Czytając bajki dla dzieci wybieraj takie z nieśmiałymi postaciami, które mają też wiele pozytywnch cech. Oglądajcie razem bajki czy filmy, które pokażą, że nieśmiałość dotyczy wielu postaci i niekoniecznie jest czymś złym. Rozpoznanie u innych podobnych cech może być bardzo pomocne, pomoże dziecku poczyć się normalnie, a nawet wyjątkowo.
  2. Obserwuj czy nieśmiałośc wynika z osobowości czy z braku pewności siebie. Nie każdy rodzi się przywódcą i trzeba to zaakceptować. Dzieci ze spokojniejszym temperamentem wcale nie muszą być nieśmiałe, po prostu są mniej aktywne i wolą trzymać się z boku. Nie ma sensu na siłę zmieniać dziecka. Z drugiej strony takie zachowanie może też świadczyć o obniżonym poczuciu własnej wartości i wtedy konieczna jest interwecja. Ważną rolą rodziców jest rozróżnienie tych zachowań. Bardzo ważne jest wychowanie dziecka z silnym poczuciem własnej wartości i pewności siebie. Znacznie ułatwi mu to start z dorosłe życie.
  3. Nie krytukuj niesmiałości. Dzieci nieśmiałe często są zawstydzane, np. kiedy nie chcą się odezwać czy zaśpiewać piosenki w gronie rodzinnym. Nigdy nie powinno być to powodem do żartów, ani wytykania nieśmiałości. To tylko pogorszy sprawę. Dziecko nie musi przepraszać za to jakie jest.
  4. Zastanów się kogo naśladuje dziecko. Dzieci są świetnymi obserwatorami i bardzo często kopiuja zachowania najbliższych. Taki mechanizm ułatwia naukę nie tylko mówienia, ale też emocji. Nie powinno być zaskoczeniem, że nieśmiałe dziecko ma nieśmiałych rodziców. Daj dziecku dobry przykład i rozmawiaj z innymi rodzicami, wykazuj zainteresowanie ich sprawami. Dziecko to zauważy.
  5. Pozwól dziecku mówić za siebie. Nie wyręczaj dziecka, niech nie robi tego też starsze rodzeństwo. Czasem dzieci nie mogą dojść do słowa, kiedy inne osoby wypowiadają się za nie. Nieśmiałe dzieci szczególnie powinny czuć, że ich słowa mają znaczenie i będą usłyszane.
  6. Zapewniaj dziecku okazje do spotkań z innymi. Zachęcaj dziecko do zaproszenia najlepszej koleżanki czy kolegi. Zabieraj je na plac zabaw czy na szkolne zabawy. W takich momentach łatwiej zawrzeć nowe znajomości i otworzyć się na innych.
  7. Wspieraj dziecko, nie staraj się zmienić go na siłę. Nie każdy musi mieć duże grono znajomych, często wystarczy jedna osoba. Jeśli dziecko dobrze się z tym czuje nie wypychaj go na siłę z domu. Kiedy poprosi Cię o pomoc, zawsze traktuj poważnie jego problem.

  Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jakie jajka wybierać?

12.01.2016
Jakie jajka wybierać?

Kiedyś w obawie przed wysokim poziomem cholesterolu naukowcy nie zalecali spożywania więcej niż 4-5 jajek tygodniowo. Najnowsze badania pokazują, że jajka nie wpływają na podniesienie poziomu LDL, czyli potocznie zwanego złego cholesterolu. Można jeść je nawet codziennie bez obaw o zdrowie.

Jakie wartości zawierają jajka?

Są źródłem białka (szczególnie żółtko), a także cennych witamin - A, B, D, K oraz minerałów- siarki, fosforu, chloru, magnezu, potasu, sody, cynku, miedzi i manganu. Korzystnie wpływają na funkcje wątroby oraz układu nerwowego. Jajka szczególnie polecane są dzieciom, kobietom w ciąży, oraz osobom pracującym fizycznie czy uprawiającym sport. W dzisiejszym świecie największym problemem jest wybór jajek, które są dostępne w sklepach. Idealnie byłby mieć je z pewnego źródła od kur z wolnego wybiegu. Jajka są przeróżne i warto przyglądnąć im się dokładnie przed zakupem. Najważniejszy jest stempel na jajku, a szczególnie pierwszy numer który informuje nas w jakich warunkach były hodowane kury.

Jajka 0

0 oznacza chód na wolnych wybiegu, często ekologiczny. Kury mają okazję przebywać na świeżym powietrzu i spożywają ekologiczną karmę. Najlepiej wybierać jajka z takim oznaczeniem, są najbardziej wartościowe.

Jajka 1

1 to oznaczenie hodowli wolno wybiegowej, na podwurku mają możliwość zjadania naturalnego pokarmu, jednak na noc kury zamykane są w kurniku.

Jajka 2

2 to chów ściółkowy, takie kury są trzymane w zamknięciu i są karmione paszą, często zodyfikowaną. Mają możliwośc poruszania się w klatkach.

Jajka 3

3 to chów klatkowy, który jest dużą męką dla kur. Ptaki spędzają całe życie z ciasnych klatkach, bez możliwości poruszania. Najczęściej mają obcinane nóżki i dzioby, karmi się je wyłącznie sztuczną paszą, z dodatkiem hormonu wzrostu i antybiotyków. Tak żyjąca kura jest potrzebna tylko do znoszenia jaj, znosi ich rocznie około 350, w normalnych warunkach koło 200. Jajka z oznaczeniem 3 są najtańsze, jednak nie jest to zdrowy wybór. Lepiej zjeść mniej jajek, za które zapłacimy więcej.

Jajka mogą być dobrym dodatkiem do urozmaiconej diety. Warto wiedzieć co oznaczają numerki na stemplu i wybierać te najzdrowsze, mając takie na uwadze dobro zwierząt.  

 

Autorka: Daria Występek    

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Skąd problemy z zaśnięciem u dzieci?

11.01.2016
Skąd problemy z zaśnięciem u dzieci?

Kłopoty ze snem u dziecka to duży stres zarówno dla malucha jak i rodziców. Powodów takiego problemu naukowacy doszukują się w wielu aspektach, kilka z nich może mieć szczególne znaczenie. Oto najważniesze z nich.

Zbyt wczesna pora spania może być przyczyną problemów z zaśnięciem. Potwierdziło się to głównie u dzieci w wieku 4-6 lat. Najlepiej poczekać w położeniem dziecka aż poziom meletoniny, czyli hormonu snu będzie najwyższy. Przypada to na godzinę 20:00, to optyalna pora zasypiania.

Lęki dziecka mogą być kolenym poważnym problemem. Dzieci przyzwyczajone do spania z rodzicami często niechętnie chcą spać same. Nie można tego bagatelizować, należy stopniowo ostajać dziecko z nową sytuacją. Zadbać o to, żeby w swoim pokoju czuło się bezpiecznie i nie miało obaw. Rozmowa z dzieckiem może pomóc wyjaśnić czego obawia się najbardziej, kiedy zrozumie że nie ma się czego bać, prawdopodobnie problem będzie rozwiązany.

Brak konsekwencji rodziców. Wdrożenie dyscypliny i rutyny każdego dnia bardzo pomaga dziecku w stworzeniu swojego rytmu dnia. Kiedy rodzice pozwalają dziecku na duże odstępstwa może to prowadzić do klopotów z zasypianiem. Nie chodzi tu o bezwzględną punktualność, czasem mogą zdarzyć się odstępstwa i nietypowe sytuacje. Ważne jednak, żeby dziecko znało schemat, to pomoże mu lepiej fuzncjonować. Dzieci czują się bezpiecznie kiedy wszystko idzie zgodnie z planem. Według psychologów rodzice nie powinni dać się zwabić do sypialni dziecka histerycznym płaczem. Radzą odczekać kilka minut, nie reagując na nawoładnia. Dziecko musi zrozumieć, że płaczem nie wymusi niczego na rodzicach.

Istotne jest też zasypanie w ciszy i ciemności, a także odpowiednia długość snu. Odpowiednia dawka ruchu na świeżym powietrzu każdego dnia pomoże dziecku łatwiej zasnąć. Dla małych dzieci ważne są też drzemki w ciągu dnia kiedy tylko dziecko ma takż potrzebę.

Sen to czas na regenerację, która jest bardzo ważna dla każdego, szczególnie dla dzieci. Dzięki niemu dziecko prowidłowo się rozwija, a także jest spokojniejsze i wypoczęte.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się