Art

Jak wygrać walkę z otyłością?

01.03.2015
Jak wygrać walkę z otyłością?

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Ponad połowa Polaków ma nadwagę lub jest otyła. Walka ze zbędnymi kilogramami nie jest łatwa i wiele osób szybko się poddaje. Jak skutecznie schudnąć? Przygotowaliśmy dla Was kilka rad oraz infografikę.

  • Jedz mniejsze porcje. Wcale nie musisz zapełniać maksymalnie żołądka żeby zaspokoić głód, wręcz jest to niewskazane. Jeśli zjesz za dużo staniesz się ciężki i ospały.
  • Jedz wolniej. Jedzenie ma być przyjemnością, więc przestań wrzucać w siebie w biegu posiłki. Zacznij dłużej przeżuwać i delektować się potrawą. Kiedy jesz szybko, nawet nie zauważasz, że zjadasz za dużo.
  • Pij więcej wody. 2 litry dziennie to obowiązek, a jeśli masz nadwagę powinieneś wypijać jeszcze więcej. Woda wspomaga procesy metaboliczne oraz oczyszcza organizm z toksyn.
  • Ruszaj się, kiedy tylko możesz. Wybieraj schody zamiast windy. Przejdź kilka przystanków na piechotę, zamiast jechać autobusem. Zabierz psa na długi spacer. Każda okazja jest dobra, więc skończ z wymówkami, że brakuje Ci czasu na ruch.
  • Znajdź sport dla siebie. Najlepsze na redukcje tkanki tłuszczowej są ćwiczenia aerobowe. Zacznij więc biegać, pływać lub jeździć na rowerze. Wybierz się na siłownię, aerobik lub tańce. Zagraj ze znajomymi w koszykówkę, tenisa lub siatkówkę. Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie i dodają energii.
  • Zmień złe nawyki żywieniowe. Unikaj przetworzonych, gotowych posiłków. Skończ z niezdrowymi przekąskami. Jest cała masa smacznych i zdrowych produktów, których zapewne wcześniej nie dostrzegałeś na półkach sklepowych.
  • Odchudzaj się z głową. Lepiej stopniowo zmieniać swoje nawyki żywieniowe i styl życia niż stosować diety cud. Drastyczne diety polegające na głodzeniu się nie mają sensu. Ani nie są zdrowe, ani też na dłuższą metę skuteczne, ponieważ łatwo o efekt jojo.
  • Skonsultuj się z dietetykiem. Nie jest łatwo samemu opracować odpowiednią, zdrową, zróżnicowaną dietę, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, by ustalić dokładny plan działania, a następnie kontrolować efekty.

Tylko racjonalne, zbilansowane, zdrowe odżywianie oraz wygenerowanie większego zużycia energii od zapotrzebowania dziennego organizmu, spowoduje spalenie tkanki tłuszczowej z całego ciała. Zatem żeby schudnąć musisz po prostu mniej jeść oraz więcej ruszać się i ćwiczyć. Nie ma żadnej prostszej metody, więc od dziś koniec z lenistwem! Rusz się z kanapy i zadbaj o swoje zdrowie!

 

  • otyłość nadwaga infografika
Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Zacznij biegać na wiosnę [RAPORT 2015]

28.02.2015
Zacznij biegać na wiosnę [RAPORT 2015]

Niedługo wiosna!

 
Nadchodzi czas zmian. Najwyższa pora obudzić się z zimowego letargu i zadbać o siebie. Skuteczną metodą na poprawę kondycji i zdrowia  jest bieganie. Polacy pokochali tę formę aktywności i nie ma w tym nic dziwnego ponieważ bieganie niesie za sobą  masę korzyści. Podążając za biegowym trendem przygotowaliśmy dla Was krótki raport.


Znajdziecie w nim :


  • dane o zbawiennym wpływie biegania na nasz organizm.

  • wskazówki dla początkujących biegaczy

  • informacje o błędach jakich powinni się wystrzegać.

  • statystyki i ciekawostki.


Zachęcamy do lektury!

Pobierz raport

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Pisanie ręczne pomaga dzieciom w nauce

24.02.2015
Pisanie ręczne pomaga dzieciom w nauce

Komputery, tablety i telefony skutecznie eliminują papier i długopis. Szybciej i wygodniej jest zapisać coś na klawiaturze niż tradycyjnie w notesie. Dotyczy to szczególnie młodszych dzieci, które od małego są przyzwyczajane do ekranu. Komputery mogę być bardzo przydatne w nauce, jednak są także minusy ich nadmiernego używania.

Badania przeprowadzane na setkach dzieci i studentów na Uniwersytecie Princeton udowadniają, że uczniowie, którzy w czasie zajęć zapisywali wszystko na laptopie robili dokładniejsze notatki, jednak ci którzy notowali ręcznie zapamiętywali i rozumieli o wiele więcej z tego co piszą. Dowiedziono, że osoby piszące ręcznie mieli większą zdawalność egzaminów.

Dlaczego tak się dzieje?

Ręczne robienie notatek aktywuje wiele ośrodków w mózgu, o wiele więcej niż w czasie pisania na klawiaturze. Wymaga więcej wysiłku i mimo że jest to wolniejszy sposób robienia notatek, ma korzystny wpływ na proces uczenia i zapamiętywania. Studenci i uczniowie, którzy nie są w stanie zapisać każdego słowa skracają notatki używając własnych słów. Dla porównania przy robieniu notatek na komputerze można z łatwością zapisać prawie każde słyszane słowo, nie trzeba też zastanawiać się nad ortografią, bo komputer zrobi to za nas. Takie pisanie często jest automatyczne i nie ułatwia zapamiętania tego co się zapisuje, nie wymaga analizy i dobrego zrozumienia.

Co ciekawe badania pokazują, że nawet studenci, którzy podsumowywali notatki na laptopie własnymi słowami nie zapamiętywali tyle co studenci piszący ręcznie. Może to wynikać z tego, że pisanie odręczne aktywuje ośrodki pamięci oraz emocji i pomaga szybciej wyciągać wnioski. Co za tym idzie przy powtarzaniu swoich notatek o wiele łatwiej jest się ich nauczyć.

Kolejnym aspektem badań było sprawdzenie czy osoby korzystajcie z laptopa w czasie zajęć wykorzystywały go do robienia notatek. 40% osób używało go do sprawdzania nowych aplikacji, albo do odwiedzania portali społecznościach. Aż 90% studentów korzystało w tym czasie z internetu przez co najmniej 5 minut, a 60% przez połowę zajęć.

Proces uczenia wymaga uwagi, którą często rozprasza ekran i inne programy czy strony internetowe. Technologia w wielu przypadkach jest bardzo pomocna i ciężko się bez niej obejść, jednak w przypadku robienia notatek najlepiej sprawdza się tradycyjna metoda pisania. Ułatwia naukę, wykorzystuje inteligencję i aktywuje wiele ośrodków w mózgu.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się