Art

Jak zaparzyć dobrą herbatę?

15.06.2016
Jak zaparzyć dobrą herbatę?

Nie każdy przykłada dużo uwagi do przygotowania herbaty. Warto jednak poznać kilka tajników, które pomogą przygotować smaczny i aromatyczny napar. Istotnych jest wiele czynników, między innymi dobre proporcje, właściwe naczynia, temperatura wody i przechowywanie.

Przechowywanie liści

Najlepiej przechowuj herbatę w szczelnie zamkniętych puszkach lub słoiczkach. Trzymaj je w suchym miejscu, najlepiej z dala od przypraw, żeby zapachy nie przemijały się wzajemnie. Dobrze przechowywanie sprawi, że jakość parzonej herbaty będzie znacznie lepsza.

Woda

Najlepiej przefiltrowana, pozbawiona chloru. Woda powinna być świeża. Liście herbaty powinno zalewać się wodą o temperaturze 85-90 stopni, dotyczy to herbat ziołowych i czarnych. Zielone i białe powinno parzyć się w temperaturze 75 stopni. Jeśli nie masz termometru, odstaw wodę po ugotowaniu na około 10 minut, po tym czasie zaparz liście zielonej herbaty.

Czas parzenia

Zazwyczaj czas parzenia herbat wynosi 3 minuty, warto pilnować tego czasu. Taki napar ma delikatny i szlachetny smak. Często liści herbat mogą być parzone nawet 3-4 razy, za każdym razem napar jest trochę słabszy i ma inny smak. Dłużej parzyć należy zioła, często nawet 10-15 minut pod przykryciem, żeby skorzystać z zalet olejków eterycznych.

Odpowiednia ilość herbaty

Do zaparzenia zielonej i czarnej herbaty potrzebna jest 1 łyżeczka liści. Zbyt duża ilość liści może sprawić, że napar będzie zbyt mocny i gorzki, nieprzyjemny w smaku.

Ceremonia parzenia

Przygotowanie herbaty w imbryku z podgrzewaczem to najlepszy pomysł. Kiedy herbata stygnie traci smak. Do podawania naparu najlepiej smakuje podawana w małych czarkach, można ją wypić w kilku łykach i dzięki temu cały czas cieszyć się jej aromatem. Parząc herbatę w odpowiedniej temperaturze i zachowując proste zasady można przygotować smaczny napar i korzystać z właściwości zdrowotnych herbaty. Zwłaszcza zielone, białe i ziołowe zawierają cenne mikroelementy i sporo cennych antyoksydantów.   Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Otręby w zdrowej diecie

14.06.2016
Otręby w zdrowej diecie

Błonnik pokarmowy jest bardzo ważnym składnikiem codziennej diety. Zalecane spożycie według Światowej Organizacja Zdrowia dla osób dorosłych wynosi około 20-40 gram dziennie. Najlepszy jego źródłem są świeże warzywa i owoce, a także pełne ziarna. Odpowiednia dawka błonnika każdego dnia gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Jednym z bardzo wartościowych źródeł błonnika w diecie są otręby pszenne, stosowane od wieków w medycynie ludowej. Przeprowadzanie kilkutygodniowych kuracji działa korzystnie na układ trawienny i pomaga pozbyć się wielu dolegliwości. Błonnik w nich zawarty normalizuje i usprawnia pracę jelit i żołądka. Otręby pszenne działają jak miotełka oczyszczająca przewód pokarmowy. Dzięki temu są składnikiem wielu diet oczyszczających i odchudzających. Od wieków otręby były skutecznym remedium na zaparcia, przewlekłe bóle brzucha czy wzdęcia. Poza błonnikiem zawierają wiele cennych witamin i minerałów. Warto dodawać je do posiłków, głównie owsianek, koktajli owocowych, zup czy ciast. W przypadku problemów z układem pokarmowym warto stosować 2-3 łyżki dziennie, a doraźnie dodawać je do jedzenie 2-3 razy w tygodniu.

Czy otręby są dla każdego?

Do użytku wewnętrznego otręby mogą być stosowane przez osoby tolerujące gluten. Nie należy przekraczać 2-3 łyżek dziennie, taka kurację można zastosować przez 2-3 tygodnie. Istotna kwestia jest picie odpowiedniej ilości wody. Błonnik działa jedynie kiedy dieta jest uzupełniana odpowiednią ilości wody, która pomoże wypłukać błonnik i wszystko co pomaga usunąć z układu pokarmowego. Wszystkie kuracje błonnikowe i zdrowa zbilansowana dieta powinna być uzupełniona o 2 litry wody każdego dnia. Może to być czysta woda, albo herbaty owocowe i ziołowe, najlepiej bez dodatku cukru. Bez tego dieta bogata w błonnik może skutkować spotęgowaniem kłopotów żołądkowych. Dodatkowym wspomaganiem dla kuracji wspomagających trawienie mogą być przyprawy i zioła takie jak kminek, kozieradka, anyż, koper włoski i czarnuszka.   Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Uważaj na kleszcze! - Poradnik

13.06.2016
Uważaj na kleszcze! - Poradnik

Jakie środki ostrożności należy podjąć by ustrzec się przed kleszczami?

Co robić w przypadku znalezienia kleszcza na swiom ciele? W jaki sposób go usunąć?

Jak uniknąć zagrożenia boreliozą?

Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w naszej publikacji, gdzie porad udzielił również ekspert - Dr n. med. Witold Rychlicki (Specjalista diagnostyki laboratoryjnej ze Szpitala św. Wojciecha w Poznaniu zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób odkleszczowych i pasożytniczych).

Zapraszamy do zapoznania się z treściami poradnika.

Pobierz poradnik                 .

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

Marcin

14.06.2016

Świetne podsumowanie!

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się