Art

Jakie jajka wybierać?

12.01.2016
Jakie jajka wybierać?

Kiedyś w obawie przed wysokim poziomem cholesterolu naukowcy nie zalecali spożywania więcej niż 4-5 jajek tygodniowo. Najnowsze badania pokazują, że jajka nie wpływają na podniesienie poziomu LDL, czyli potocznie zwanego złego cholesterolu. Można jeść je nawet codziennie bez obaw o zdrowie.

Jakie wartości zawierają jajka?

Są źródłem białka (szczególnie żółtko), a także cennych witamin - A, B, D, K oraz minerałów- siarki, fosforu, chloru, magnezu, potasu, sody, cynku, miedzi i manganu. Korzystnie wpływają na funkcje wątroby oraz układu nerwowego. Jajka szczególnie polecane są dzieciom, kobietom w ciąży, oraz osobom pracującym fizycznie czy uprawiającym sport. W dzisiejszym świecie największym problemem jest wybór jajek, które są dostępne w sklepach. Idealnie byłby mieć je z pewnego źródła od kur z wolnego wybiegu. Jajka są przeróżne i warto przyglądnąć im się dokładnie przed zakupem. Najważniejszy jest stempel na jajku, a szczególnie pierwszy numer który informuje nas w jakich warunkach były hodowane kury.

Jajka 0

0 oznacza chód na wolnych wybiegu, często ekologiczny. Kury mają okazję przebywać na świeżym powietrzu i spożywają ekologiczną karmę. Najlepiej wybierać jajka z takim oznaczeniem, są najbardziej wartościowe.

Jajka 1

1 to oznaczenie hodowli wolno wybiegowej, na podwurku mają możliwość zjadania naturalnego pokarmu, jednak na noc kury zamykane są w kurniku.

Jajka 2

2 to chów ściółkowy, takie kury są trzymane w zamknięciu i są karmione paszą, często zodyfikowaną. Mają możliwośc poruszania się w klatkach.

Jajka 3

3 to chów klatkowy, który jest dużą męką dla kur. Ptaki spędzają całe życie z ciasnych klatkach, bez możliwości poruszania. Najczęściej mają obcinane nóżki i dzioby, karmi się je wyłącznie sztuczną paszą, z dodatkiem hormonu wzrostu i antybiotyków. Tak żyjąca kura jest potrzebna tylko do znoszenia jaj, znosi ich rocznie około 350, w normalnych warunkach koło 200. Jajka z oznaczeniem 3 są najtańsze, jednak nie jest to zdrowy wybór. Lepiej zjeść mniej jajek, za które zapłacimy więcej.

Jajka mogą być dobrym dodatkiem do urozmaiconej diety. Warto wiedzieć co oznaczają numerki na stemplu i wybierać te najzdrowsze, mając takie na uwadze dobro zwierząt.  

 

Autorka: Daria Występek    

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Skąd problemy z zaśnięciem u dzieci?

11.01.2016
Skąd problemy z zaśnięciem u dzieci?

Kłopoty ze snem u dziecka to duży stres zarówno dla malucha jak i rodziców. Powodów takiego problemu naukowacy doszukują się w wielu aspektach, kilka z nich może mieć szczególne znaczenie. Oto najważniesze z nich.

Zbyt wczesna pora spania może być przyczyną problemów z zaśnięciem. Potwierdziło się to głównie u dzieci w wieku 4-6 lat. Najlepiej poczekać w położeniem dziecka aż poziom meletoniny, czyli hormonu snu będzie najwyższy. Przypada to na godzinę 20:00, to optyalna pora zasypiania.

Lęki dziecka mogą być kolenym poważnym problemem. Dzieci przyzwyczajone do spania z rodzicami często niechętnie chcą spać same. Nie można tego bagatelizować, należy stopniowo ostajać dziecko z nową sytuacją. Zadbać o to, żeby w swoim pokoju czuło się bezpiecznie i nie miało obaw. Rozmowa z dzieckiem może pomóc wyjaśnić czego obawia się najbardziej, kiedy zrozumie że nie ma się czego bać, prawdopodobnie problem będzie rozwiązany.

Brak konsekwencji rodziców. Wdrożenie dyscypliny i rutyny każdego dnia bardzo pomaga dziecku w stworzeniu swojego rytmu dnia. Kiedy rodzice pozwalają dziecku na duże odstępstwa może to prowadzić do klopotów z zasypianiem. Nie chodzi tu o bezwzględną punktualność, czasem mogą zdarzyć się odstępstwa i nietypowe sytuacje. Ważne jednak, żeby dziecko znało schemat, to pomoże mu lepiej fuzncjonować. Dzieci czują się bezpiecznie kiedy wszystko idzie zgodnie z planem. Według psychologów rodzice nie powinni dać się zwabić do sypialni dziecka histerycznym płaczem. Radzą odczekać kilka minut, nie reagując na nawoładnia. Dziecko musi zrozumieć, że płaczem nie wymusi niczego na rodzicach.

Istotne jest też zasypanie w ciszy i ciemności, a także odpowiednia długość snu. Odpowiednia dawka ruchu na świeżym powietrzu każdego dnia pomoże dziecku łatwiej zasnąć. Dla małych dzieci ważne są też drzemki w ciągu dnia kiedy tylko dziecko ma takż potrzebę.

Sen to czas na regenerację, która jest bardzo ważna dla każdego, szczególnie dla dzieci. Dzięki niemu dziecko prowidłowo się rozwija, a także jest spokojniejsze i wypoczęte.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Warto jeść ananasy

10.01.2016
Warto jeść ananasy

Owoce są dobrym źródłem witamin i minerałów, warto sięgać po rodzime i sezonowe, które mają najwięcej wartości odżywczych. Egzotyczne owoce nie powinny być podstawą naszego odżywiania, ale mogą urozmaicić odżywianie. Dodatkowo zawierają cenne składniki, z których warto skorzystać zwłaszcza w okresie przeziębień i zachorowań. Jesienią i zimą kiedy w Polsce nie ma dużego wyboru sezonowych owoców warto od czasu do czasu sięgać po importowane.

Jednym z najzdrowszych wyborów jest ananas. Świeży owoc dostarcza szereg witamin, głównie A i C, a także potas, magnez, wapń i mingan. Za co jeszcze warto docenić ananasy?


  1. Ananas zawiera bromelainę, która pomaga regulować wydzielanie trzustkowe, co polepsza trawienie.

  2. Już 150 ml soku z ananasa zapewnia  ponad 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Jedzenie tych owoców obniża ryzyko zapalenia dziąseł i chorób przyzębia.

  3. Duża zawartość potasu w ananasie może pomóc utrzymać poziom ciśnienia krwi. Powinny sięgać po niego osoby aktywne, dostarczą w ten sposób cenne elektrolity.

  4. Wysoka dawka przeciwutleniaczy w ananasie pomaga w walce z wolnymi rodnikami, zachowaniu zdrowia i młodości komórek.

  5. Ananas jest  też źródłem beta-karotenu, pomaga obniżyć ryzyko chorób nowotworowych. Zawartość bromelainy w ananasie pomaga w ochronie przed skrzepami krwi i zmniejsza ryzyko krzepnięcia.

  6. Sok z ananasa może również pomóc w złagodzeniu lub eliminacji nieprzyjemnych dolegliwości jak nudności czy poranne mdłości.

  7. Dieta bogata w przeciwutleniacze została stworożna w celu poprawy żyzności. Przeciwutleniacze i składniki odżywcze, takie jak witamina C, beta-karoten, kwas foliowy i cynk wpływają poprawę zdrowia, a także płodności kobiet i mężczyzn.

  8. Zawartość witaminy C w ananasie pomaga wspierać produkcję kolagenu i utrzymać zdrową skórę.


Ananas jest słodki i soczysty, dobrze smakuje sam, w koktajlach, sokach czy sałatkach owocowych. Najlepiej spożywać go od razu po obraniu na surowo, wtedy zachowa najwięcej cennych witamin i wartości odzywczych.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się