Art

Jakie objawy wywołuje koronawirus?

13.11.2020
Jakie objawy wywołuje koronawirus?

Koronawirus SARS-CoV-2, jak każdy wirus chorobotwórczy powoduje występowanie określonych objawów. W przypadku COVID-19, ze względu na fakt, że jest to nowa jednostka chorobowa, lista objawów jest stale aktualizowana. Dotychczas prowadzone obserwacje pozwalają wskazać typowe symptomy choroby, jak też szereg rzadziej występujących objawów.

Najczęstsze objawy koronawirusa

Wirusolodzy podkreślają, że najbardziej powszechnymi objawami koronawirusa są:

  • wysoka gorączka,
  • suchy, uporczywy kaszel,
  • zmęczenie oraz
  • utrata węchu i smaku.

Ponadto zaobserwowano, że pacjenci zmagający się z COVID-19 często zgłaszali występowanie bólów mięśni i stawów, bólów głowy, bólów gardła. Coraz częściej mówi się także, że choroba może wywoływać zapalenie spojówek, biegunkę czy też wysypkę skórną.

Dolegliwości, jakie występują u pacjentów mogą także przybierać dużo poważniejszy charakter. Ciężki przebieg zakażenia koronawirusem u niektórych osób może wywołać stan bezpośrednio zagrażający życiu i zdrowiu. Charakterystyczne dolegliwości obejmują wówczas duszności, trudności w oddychaniu, bóle w klatce piersiowej. W takim przypadku ważne jest, aby pacjent jak najszybciej znalazł się pod opieką lekarzy.

Objawy koronawirusa u dzieci

Wiadomo, że COVID-19 u dzieci przebiega zazwyczaj łagodniej niż w przypadku osób dorosłych. Również w przypadku występowania objawów można wskazać pewne podobieństwa, ale i różnice, charakterystyczne dla danej grupy wiekowej. U najmłodszych zakażenie koronawirusem często może przebiegać bez żadnych wyraźnych objawów choroby. Gorączka, jeśli występuje, najczęściej jest niższa niż u osób dorosłych i wynosi około 38 stopni. Wśród charakterystycznych objawów wymienić można:

  • katar,
  • kaszel,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • ból gardła, a także
  • osłabienie organizmu.

Wystąpienie wymienionych symptomów powinno skłonić opiekuna do jak najszybszego kontaktu z lekarzem pediatrą, który w zależności od intensywności dolegliwości oraz indywidualnej sytuacji zdrowotnej dziecka określi sposób dalszego postępowania.

Koronawirus bez objawów

Koronawirus SARS-CoV-2 mimo aktywnego zakażenia w organizmie u niektórych osób może nie wywoływać żadnych niepokojących objawów. Eksperci zwracają uwagę, że choroba bez objawów lub z bardzo słabymi objawami jest charakterystyczna szczególnie wśród pacjentów młodych. Niestety wiadomo już, że łagodne przejście choroby nie gwarantuje braku komplikacji w przyszłości.

Zdarza się, że u niektórych osób choroba powoduje wystąpienie objawów bardzo niespecyficznych, które w żaden sposób nie są wiązane z zakażeniem SARS-CoV-2. Wśród nich wymienić można nie tylko zmęczenie (utożsamiane często z typowym dla tej pory roku przemęczeniem organizmu), zmianą tolerancji wysiłkowej czy pojawiającą się zadyszką, która utrudnia niekiedy wykonywanie prostych, codziennych czynności. Dlatego też, dla własnego bezpieczeństwa wszelkie niepokojące objawy powinny zostać skonsultowane z lekarzem prowadzącym, który oceni ryzyko wystąpienia zakażenia koronawirusem, kierując pacjenta na odpowiednie badania diagnostyczne.

 

Badania na koronawirusa SARS-CoV-2

 


 

Test genetyczny przesiewowy
FRANKD do wykonania w punkcie pobrań

Cena: 250 zł

KUP ONLINE

 


 

Test na koronawirusa RT-PCR
do wykonania stacjonarnie w Punkcie Pobrań

Cena: 420 zł

KUP ONLINE

 


 

Test na koronawirusa RT-PCR
do wykonania w domu pacjenta na terenie Warszawy

Cena: 750 zł

KUP ONLINE

 


 

Test wykrywający przeciwciała IgM

Cena: 120 zł

KUP ONLINE

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak koronawirus otrzymał swoją nazwę?

05.11.2020
Jak koronawirus otrzymał swoją nazwę?

Zarówno wirusy, jak i wywoływane przez nie choroby zyskują z czasem swoje specyficzne nazwy, dzięki którym łatwo jest odróżnić je między sobą. Jednostki chorobowe o określonej nazwie pozwalają w sposób szczegółowy opisać daną przypadłość, towarzyszące jej dolegliwości czy powikłania. W jaki sposób wybrano nazwę dla nowej choroby i wirusa?

Co to jest koronawirus?

Warto podkreślić, że epidemia, z jaką obecnie zmaga się cały świat wywołana została przez wirusa sklasyfikowanego w grupie koronawirusów. Grupa ta nie jest nowa, gdyż jej przedstawiciele wywołują różne choroby już od dawna.

W dużym uproszczeniu wskazać można, że koronawirusy dzielą się na takie, które występują u zwierząt oraz u człowieka. U ludzi zakażenie koronawirusem po raz pierwszy odnotowano w latach 60-tych XX w. jednak do dzisiaj zachowało się niewiele informacji na jego temat. Pierwsze dobrze poznane i opracowane koronawirusy pojawiły się w roku 2002, kiedy to w Chinach odnotowano przypadki ciężkiego zespołu niewydolności oddechowej, wywołane przez SARS-CoV.

Nazwa koronawirus

Nazwa koronawirus nawiązuje do specyficznej budowy tej grupy wirusów, która swoim kształtem przypomina znaną wszystkim koronę. Jest to specyficzna osłonka, która chroni znajdującą się we wnętrzu pojedynczą nitkę RNA. Analiza osłonki dokonana pod mikroskopem pozwoliła zaobserwować, że wirusy z tej grupy wyglądają, jakby zostały ukoronowane. Na ich powierzchni wyodrębnić można liczne pierścienie, na których znajdują się niewielkie struktury, przypominające kształtem żarówki.

Nazwa COVID-19

Pojawiające się kolejne koronawirusy otrzymywały swoją specyficzną nazwę. Przyjęcie określonej nomenklatury pozwala na różnicowanie kolejnych, wywołujących choroby wirusów.

Obecnie za światową epidemię odpowiedzialny jest koronawirus o nazwie SARS-CoV-2. Jego nazwa w sposób bezpośredni nawiązuje do epidemii, jaka miała miejsce w 2002 r. Wówczas zmagano się z tzw. SARS-CoV, chociaż na znacznie mniejszą skalę niż ma to miejsce obecnie. Nazwa tego wirusa jest skrótem od angielskiego Severe Acute Respiratory Syndrome. Obecnie, ze względu na charakter choroby wywoływanej przez wirusa dostał on nazwę SARS-CoV-2.

COVID-19 to oficjalna nazwa choroby, jaka wywoływana jest przez wirusa SARS-CoV-2. Znajdująca się w terminologii liczba 19 oznacza dwie ostatnie cyfry roku, w którym wirus po raz pierwszy został stwierdzony u pacjentów (2019). Natomiast COVID, to skrót od COrona VIrus Disease.

 

Badania na koronawirusa SARS-CoV-2

 


 

Test genetyczny przesiewowy
FRANKD do wykonania w punkcie pobrań

Cena: 250 zł

KUP ONLINE

 


 

Test na koronawirusa RT-PCR
do wykonania stacjonarnie w Punkcie Pobrań

Cena: 420 zł

KUP ONLINE

 


 

Test na koronawirusa RT-PCR
do wykonania w domu pacjenta na terenie Warszawy

Cena: 750 zł

KUP ONLINE

 


 

Test wykrywający przeciwciała IgM

Cena: 120 zł

KUP ONLINE

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Innowacja w ortopedii - terapia osoczem bogatopłytkowym i fibryną bogatopłytkową

28.10.2020
Innowacja w ortopedii - terapia osoczem bogatopłytkowym i fibryną bogatopłytkową

Ortopedia to prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny, oferująca coraz bardziej innowacyjne rozwiązania leczenia schorzeń ortopedycznych. W poniższym artykule przybliżamy kilka słów na temat nowoczesnej terapii osoczem bogatopłytkowym oraz fibryną bogatopłytkową w ortopedii. 

Osocze bogatopłytkowe i fibryna bogatopłytkowa - czym są? 

Osocze bogatopłytkowe (PRP), jak sama nazwa wskazuje, to niezwykle cenny składnik, który wykorzystywany jest w różnych dziedzinach medycyny - m.in. estetyce, ale również omawianej ortopedii. Osocze bogatopłytkowe pozyskiwane jest z ludzkiej krwi i zawiera w sobie zwiększoną ilość drogocennych płytek krwi, które wpływają pozytywnie na przyspieszenie procesów regeneracji stawów. To właśnie pomoc w gojeniu i przyspieszenie regeneracji sprawia, że osocze wykorzystywane jest w leczeniu schorzeń ortopedycznych.

Fibryna bogatopłytkowa (I-PRF) zaś to wzbogacone o płytki krwi i komórki macierzyste osocze krwi, które zawiera w sobie czynniki wzrostu, stymulując podziały komórkowe, co bezpośrednio wpływa na regenerację stawów i przyspieszenie powrotu pacjenta do pełnej sprawności po przebytych urazach i wypadkach.

Ogromną zaletą, zarówno osocza bogatopłytkowego, jak i fibryny jest fakt, iż obydwie substancje pozyskiwane są z krwi pacjenta, powodując tym samym 100% kompatybilność. Dzięki temu zabiegi z użyciem powyższych substancji w ortopedii są zupełnie bezpieczne i niezwykle skuteczne. 

Ortopedia regeneracyjna - zastosowania PRP i I-PRF

Ortopedia regeneracyjna to nowoczesna metoda medycyny, która pomaga, poprzez stymulację naturalnych procesów regeneracyjnych zachodzących w ludzkim organizmie, powrócić pacjentom do sprawności i uzyskania komfortu podczas wysiłku fizycznego.

Osocze bogatopłytkowe oraz fibrynę bogatopłytkową wykorzystujemy w leczeniu schorzeń ortopedycznych, takich jak:

  • zerwane więzadła
  • bóle stawowo-krzyżowe
  • zapalenia ścięgien
  • skręcenia kostek
  • kontuzje mięśni
  • wczesne zmiany zwyrodnieniowe stawów
  • uszkodzenia chrząstek i stawów

Dodatkowym atutem kuracji z użyciem PRP oraz I-PRF jest również regeneracja stawów, która w przypadku osób aktywnych fizycznie i sportowców jest niezwykle istotna. 

Skuteczna innowacja w leczeniu schorzeń ortopedycznych 

Wykorzystanie osocza bogatopłytkowego oraz fibryny bogatopłytkowej w ortopedii jest niezwykle szerokie i charakteryzuje się wysoką skutecznością. Osocze bogatopłytkowe oraz fibryna bogatopłytkowa wprowadzane zostają przez lekarza specjalistę w obszar zabiegowy metodą iniekcji, po uprzednim znieczuleniu. 

Nowoczesne zabiegi ortopedii regeneracyjnej, przeprowadzone pod czujnym okiem wykwalifikowanych specjalistów, dostępne są w

interdyscyplinarnym centrum medycznym SportsMedic

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się