Art

Jazda rowerem - najlepsza forma aktywności

19.06.2015
Jazda rowerem - najlepsza forma aktywności

Na zewnątrz jest coraz cieplej, chętniej wychodzimy z domu, spacerujemy i zamieniamy samochód na rower. Jest to nie tylko duża przyjemność, ale też sposób na spalenie dodatkowych kalorii w ciągu dnia. Najważniejsze są walory zdrowotne, jazda na rowerze to tlenowa forma aktywności fizycznej, usprawnia pracę wielu układów i pozwala dotlenić organizm. Główne korzyści płynące z regularnej jazdy na rowerze to:

- poprawa funkcjonowania układu oddechowego i zwiększa pułap tlenowy, który obniża się wraz z wiekiem. Dzięki temu organizm jest bardziej wydolny,

- usprawnia krążenie i zapobiega powstawaniu zakrzepów w łydkach,

- wzmacnia serce i usprawnia wydolność układu krążenia. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia,

- pomaga obniżyć poziom cholesterolu,

- wspomaga przemianę materii,

- wysiłek fizyczny zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, dzięki temu chorzy na cukrzycę mogę stosować jej mniejsze dawki. To także dobra profilaktyka dla osób zagrożonych tą chorobą,

- przy zachowaniu odpowiedniej postawy aktywowane są mięśnie kręgosłupa, grzbiet staje się bardziej wytrzymały. Pozwala to zmniejszyć dolegliwości bólowe,

- wzmocnienie układu odpornościowego, po wysiłku fizycznym wzrasta ilość białych krwinek i zmniejsza się ryzyko infekcji,

- zapobiega osteoporozie,

- poprawia samopoczucie, pomaga się odstresować i przeciwdziała depresji.

Takie powody powinny zachęcić do regularnej jazdy na rowerze. Przebywanie na świeżym powietrzu i aktywne spędzanie czasu to najlepsze co możemy sobie podarować. W trosce o zdrowie swoje i bliskich warto postawić na rodzinne przejażdżki. Wcale nie chodzi o dużą prędkość, jazda ma być przyjemnością.

Dla osób dbających o figurę i chcących zrzucić dodatkowe kilogramy jest to świetny sport. Pozwala spalić od 500-600 kcal na godzinę. Wzmacnia mięśnie, które po zakończonym wysiłku spalają znacznie więcej kalorii. Najintensywniej pracują mięśnie nóg, które po regularnych treningach rowerowych będą mocniejsze i bardziej smukłe. Przy odchudzaniu warto pedałować przez około 40-60 minut minimum 3 razy w tygodniu. Jazda na rowerze nie jest monotonna jeśli często będziemy zmienić trasy, dodatkowo nie męczy jak inne formy tlenowych aktywności, np. bieganie. Nie obciąża stawów i jest zalecane także osobom z nadwagą.
Pozwala zachować zdrowie, lepszą kondycję i wygląd, a także dobre samopoczucie.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Lecznicza arnika

18.06.2015
Lecznicza arnika

Arnika to ponad 30 gatunków roślin występujących na całym świecie. W Polsce występuje tylko jeden z nich Arnica montana, czyli arnika górska. Można spotkać ją głównie na terenie Pojezierza Mazurskiego, w Sudetach, Bieszczadach, Górach Świętokrzyskich i na Dolnym Śląsku. Występuje też pod innymi nazwami- anielskie ziele, pomornik lekarski, wilcze ziele i drzewojad to niektóre z nich. Dawniej przypisywano jej wiele magicznych właściwości, była chętnie używana przez lekarzy i uzdrowicieli. Do dziś jest objęta ochroną i żeby korzystać z jej leczniczych właściwości trzeba samodzielnie ją wyhodować.

Ma zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej, zielarstwie, kosmetyce. Można znaleźć ją w składzie wielu kremów, maści, żelów, płukanek, wywarów i nalewek. Zielarze wykorzystują całą roślinę- kwiaty, łodygę oraz korzeń. Każda z tych części zawiera mnóstwo dobroczynnych substancji, najważniejsze z nich to: flawonoidy, olejki eteryczne, fitosterole, tłuszcze, karotenoidy, cholina, inulina, garbniki, saponiny, śluzy, terpeny oraz kwasy organiczne, np. kwas kawowy.

Komu jest zalecana?

Arnika działa regenerująco na skórę, jest zalecana przy stanach zapalnych, przynosi także ulgę w obrzękach, bólach stawów i mięśni. Ma także działanie przeciwzakrzepowe.

Jak stosować arnikę?

Można stosować ją zewnętrznie jako roztwór lub gotowy preparat z arniką. To pierwsza pomoc na stłuczenia, krwiaki, obrzęki pourazowe, ukąszenia owadów i oparzenia. Może okazać się pomocna kiedy występują skurcze mięśniowe, siniaki, a także bóle związane z przeciążeniem mięśni. Nakładane na skórę arnika wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwzakrzepowo. Usprawnia krążenie krwi w tkankach i dzięki temu przyspiesza gojenie.

Wewnętrznie stosuje się ją w celu poprawy trawienia, ponieważ stymuluje wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Bywa też zalecana do płukania ust i gardła w celu wyleczenie stanów zapalnych. Przynosi ulgę osobom chorym na reumatyzm.

Przeciwwskazania stosowania arniki

Nie jest jednak polecana każdemu, alergicy powinni jej unikać. Podobnie jak osoby z chorobami płuc, arnika pobudza krążenie i układ żylny, co może doprowadzić do krwotoku z płucach. Nie zaleca się też nakładanie preparatów z arnika na silnie poparzoną skórę- oparzenie II i III stopnia.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Ile snu potrzebują dzieci i co go zakłóca?

17.06.2015
Ile snu potrzebują dzieci i co go zakłóca?

Dzieci potrzebują znacznie więcej czasu na sen niż dorośli. Prawidłowa ilość snu jest uzależniona od wieku rozwojowego dziecka, obecnie za normę przyjmuje się następujący czas snu na dobę:

- noworodki (poniżej 3 miesiąca) 14-17 godzin

- niemowlęta (4-11 miesięcy) 12-15 godzin

- małe dzieci (1-2 lata) 11-14 godzin

- przedszkolaki (3-5 lat) 10-13 godzin

- wiek szkolny (6-13 lat) 9-11 godzin

- młodzież (14-17 lat) 8-10 godzin

W dalszych latach potrzebujemy coraz mniej snu, dla przypomnienia dorosła osoba w wieku 18-64 lat powinna spać od 7-9 godzin, powyżej 65 roku życia 7-8 godzin.

Obecnie wszechobecna elektronika- telewizory, komputery, tablety, smarfony czy inne gadżety stanowią coraz większy problem i są główną przyczyną problemów ze snem i dzieci. Elektronika kradnie sen za sprawą emitowanego światła. Nasze wewnętrzne rytmy okołodobowe regulacji cyklu snu i przebudzenia, są uzależnione od światła. W szczególności, niebieskie spektrum światła emitowanego od elektroniki wpływa na produkcję melatoniny, co zaburza prawidłowy sen.

Wieczorna oglądanie telewizji czy granie w gry na komputerze czy tablecie nie jest dobrym nawykiem. Badanie pokazują, że dzieci, które korzystają ze sprzętu elektronicznego przed snem śpią o 21 minut krócej, w porównaniu z dziećmi, które nie korzystały z tego rodzaju sprzętów. W pokoju, w którym śpimy nie powinny znajdować się żadne sprzęty emitujące światło, a telefony komórkowe można położyć dalej i ograniczyć jego używanie wieczorem jeśli nie jest to konieczne. Dzieci w wielu zrachowaniach naśladują rodziców i warto uczyć je zdrowych nawyków na własnym przykładzie.

Więcej snu równa się zdrowsze i szczęśliwsze dziecko

W przypadku dzieci sen jest szczególnie ważny. Z czasie kiedy rośnie ciało i sprawność intelektualna długość snu odgrywa kluczową rolę w procesie koncentracji i nauki. Nastrój malucha też jest bardzo ważny, dzieci które spały 27 minut dłużej każdego dnia miały dobry nastrój i lepiej kontrolowały swoje emocje.

Nie trzeba od razu odcinać dziecka od sprzętu, do którego jest przyzwyczajony. Ważne jest, żeby na godzinę przed snem odciąć je od silnych bodźców i dzięki temu ułatwić mu zasypianie. Jest wiele możliwości spędzania czasu z dzieckiem- malowanie, czytanie książek, układanie klocków. Regularność i powtarzalność pewnych czynności przed snem pozwoli dziecku się wyciszyć i spać spokojnie. Dzięki odpowiedniej dawce snu dziecko będzie rozwijać się prawidłowo, warto o to zadbać.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się