Art

Jedzenie regularne - jak sobie z tym poradzić?

17.03.2017
Jedzenie regularne - jak sobie z tym poradzić?

Systematyczność pomaga nam w wielu sytuacjach życiowych. Dotyczy to również jedzenia.  Organizm przyzwyczaja się do takich nawyków, a dzięki temu nasz organizm może w pełni i zdrowo funkcjonować. Dlatego spożywanie posiłków o regularnych porach wpływa na jakość naszego życia na wszystkich płaszczyznach.

Powinno się jeść 5 razy w ciągu dnia. Odstępy pomiędzy posiłkami najlepiej jakby wynosiły  ok. trzech godzin. Dzięki temu nie odczuwa się głodu. Organizm pracuje wydajniej, bez uczucia osłabienia, czy wyczerpania. Człowiek czuje się w pełni sił i ma mnóstwo energii. Jednak w dzisiejszych czasach trudno jest znaleźć czas, by przyrządzać sobie dobrze zbilansowane jedzenie. Jak więc się do tego zabrać?

Przede wszystkim, wszystko sobie dokładnie zaplanuj. Zrób listę potrzebnych składników na najbliższe kilka dni. Po przyjściu z pracy i odpoczynku przygotuj sobie posiłki lub produkty, które chcesz spożyć następnego dnia. Nie zostawiaj wszystkiego na rano, bo możesz się nie wyrobić. Zapisz sobie godziny spożywania posiłków, a później trzymaj się tych ustaleń.

Posiłki, które zabierasz do pracy lub w podróż przechowuj w plastykowych pojemnikach. Nie zapominaj o jedzeniu nawet podczas wyjazdów służbowych. Możesz miksować ugotowane produkty, żeby zmieściły się do pojemniczków. Zabieraj ze sobą sztućce.

Zawsze kupuj warzywa, tak by mieć zapas na kilka dni. Gdy posiadasz miejsce do ich przetrzymywania, wtedy możesz kupić np. od rolnika cały worek warzyw lub owoców. Będzie taniej i zaoszczędzisz czas.

Gotuj zupę w większym garnku. Możesz potem przechowywać ją w słoikach i dodawać do różnych posiłków. W ten sposób nie trzeba będzie codziennie spędzać zbyt wiele czasu przy sporządzaniu sobie posiłków.

Zaplanuj sobie jadłospis z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu nie będziesz musiał w ostatniej chwili zamartwiać się co zjeść. Umów się z domownikami, żeby wzajemnie przygotowywać sobie posiłki. Możecie wyznaczać sobie dyżury. W ten sposób odciążycie się nawzajem w obowiązkach.

Dopilnuj żeby zawsze mieć w lodówce produkty, z których możesz przyrządzić zbilansowany posiłek. Ciesz się jedzeniem i eksperymentuj w kuchni. Nie dojadaj i pij ok. 2 litrów płynów. Jedz tylko w porach posiłków.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

MeA

28.03.2017

Eh wiem że regularne jedzenie jest zdrowe, ale potrzeba na to duuużo czasu, żeby przygotować. To jest mój główny problem....

Art

Trening CrossFit

16.03.2017
Trening CrossFit

Świadomość bycia sprawniejszym i aktywniejszym ruchowo w naszym społeczeństwie jest coraz większa. Wiele osób decyduje się na zdrowy styl życia. Popularne staje się nie tylko uprawianie jednej wybranej dyscypliny sportu, ale także takie ćwiczenia, które upiększają sylwetkę, a jednocześnie wpływają na poprawę ogólnej kondycji organizmu. Bardzo dobrym sposobem na łączenie tych elementów jest CrossFit.

To po prostu cały program ćwiczeń, który polega na treningu siłowym oraz wydolnościowym. Chodzi o to, aby mięśnie były przygotowane na wykonywanie działań w ruchu i w odpowiedniej dynamice. Czyli nie liczy się tu statyczna ,,siłówka", ale połączenie jej z  pliometrią oraz ćwiczeniami cardio. Poszczególne elementy wykonuje się dość intensywnie. Podczas jednej sesji nie ma miejsca na dłuższy odpoczynek.

Ćwiczenia są bardzo zróżnicowane. Trening polega na dźwiganiu ciężarów, ale także stawia się na szybkość, elementy stabilizacyjne, równowagę, wydolność i wytrzymałość tempową oraz mięśniową. Tu liczy się nie tylko siła, ale także motoryka.

Trening crossfitowy pozwala na wyrzeźbienie sportowej sylwetki. Jest też doskonałym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów, czyli nadmiaru tkanki tłuszczowej. Poprawia także wytrzymałość i kondycję.

Trening polega na wykonywaniu od 6 do 10 różnych ćwiczeń w danym czasie i powtórzeniu takiej serii 2, 3 razy. Przerwa pomiędzy kolejnymi powtórzeniami może trwać od 2 do 5 minut. Przed rozpoczęciem właściwego treningu należy oczywiście przeprowadzić ok. 10- minutową rozgrzewkę. Może to być trucht. Ćwiczenia jakie wykonują crossfitowcy to np. pompki, przysiady, planki, podciąganie się na drążku, wyskoki w górę z przysiadu, brzuszki w różnych możliwych wariantach, wykroki z hantlami, wyciskanie sztangi, wskoki i zeskoki na podwyższenie, ćwiczenia z kettlebell, wykroki w przód, burpeesy, biegi sprinterskie na niedużym dystansie, skakanka itp.

Trening CrossFit jest bardzo dobrym sposobem na przygotowanie się do zawodów biegowych z przeszkodami. Tam właśnie jest potrzebna nie tylko siła, ale również doskonała kondycja i sprawność.    

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

joa

25.04.2017

bardzo męczące, trochę trenowałam, efekty były super, ale chyba za bardzo się obciążyłam - więc zdanie mam mieszane, pozdrawiam joa

Art

5 zabaw z dzieckiem na łonie przyrody

15.03.2017
5 zabaw z dzieckiem na łonie przyrody

Rodzice martwiąc się o kondycję fizyczną i zdrowotną swojego dziecka często namawiają go na spacer lub wyjście na powietrze. Chcą w ten sposób oderwać je od komputera, telewizora lub telefonu komórkowego. Ruch na świeżym powietrzu poprawia kondycję ogólną, metabolizm, krążenie, hartuje organizm oraz wzmacnia mięśnie. Dlatego młody człowiek powinien jak najwięcej czasu spędzać aktywnie na łonie przyrody. Jednak sam spacer może mu się nie spodobać. Zaproponuj więc zabawę lub grę, gdyż dziecko nie lubi bezczynności i nudy.

1. Poszukiwania

W parku lub w lesie w promieniu ok. 10 metrów pochowaj kilka małych piłeczek np. pingpongowych. Potem niech dziecko je odszuka. Po odnalezieniu, następuje zamiana ról. Dziecko chowa piłki, a ty je  znajdujesz. Wygrywa ten, kto odszuka wszystkie piłki w jak najkrótszym czasie. Do zabawy można zaprosić, kolegów dziecka lub całą rodzinę.   

2. Przeszkody  

W parku lub w lesie możecie sobie urządzić tor przeszkód. Do tego warto wykorzystać ławkę, pod którą można się przeczołgać, kłodę drewna, żeby przez nią przejść, a także krzaczek do przeskoczenia. Im więcej tym lepiej. Kto w krótszym czasie pokona cały naturalny tor przeszkód, ten zostaje zwycięzcą.

3. Puszczanie kaczek

Podczas wypraw nad jezioro lub rzekę możesz nauczyć dziecko puszczania ,,kaczek". Najpierw będziecie musieli znaleźć odpowiednio płaski kamień, a potem próbować komu uda się go tak rzucić, żeby jak najwięcej razy odbił się od tafli wody.

4. Puszczanie latawca

Jest to bardzo wciągająca zabawa. Oczywiście najpierw należy wykonać latawiec albo go kupić. Samodzielnie zrobiony przez dziecko dostarczy mu dużo satysfakcji. Może wykonać go wg własnego pomysłu. Tu liczy się kreatywność. Później pozostaje już tylko cieszyć się z ,,pilotowania" latawca.

5. Gra w kapsle   

To doskonała gra do przeprowadzenia na powietrzu. Trasę wyścigów można zrobić bardzo długą i krętą, najlepiej na podłożu piaszczystym. Oczywiście trzeba na niej uformować wiele przeszkód z patyków, piasku, kamieni i innych przedmiotów, aby utrudnić rozgrywkę. Kapsle należy wprawiać w ruch ,,pstrykając" je palcami. Jeśli któryś wypadnie za linię trasy, wtedy wraca na poprzednie miejsce. Zwycięża ta osoba, która jako pierwsza dotrze swoim kapslem do mety.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

emi_oka

28.03.2017

Fajne pomysły :)

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się