Art

Kalendarz badań profilaktycznych dla kobiet

08.03.2015
Kalendarz badań profilaktycznych dla kobiet

Wszystkim kobietom z okazji ich święta życzymy przede wszystkim dużo zdrowia. Na Dzień Kobiet przygotowaliśmy dla Was kalendarz badań profilaktycznych. Dowiedz się, jakie badania powinny wykonywać kobiety w zależności od grupy wiekowej. Badania profilaktyczne to jedne z najważniejszych badań, jakie każdy pacjent powinien wykonywać bez względu na wiek czy aktualny stan zdrowia. Utrzymując regularność badań oraz profilaktykę, jesteśmy w stanie uchronić się przed większością chorób. Niestety większa część naszego społeczeństwa korzysta z konsultacji lekarskiej dopiero wówczas, kiedy poczuje się źle, kiedy zaczyna coś boleć, kiedy nie mija kaszel czy też ogólne samopoczucie pogarsza się i nie ma to związku ze zmianą pogody. Nie jest to dobra postawa, bowiem często taka wizyta jest już zbyt późno i pacjenci trafiają do gabinetu lekarskiego w zaawansowanym stadium poważnej choroby. Dlatego każdy z nas powinien pamiętać o badaniach profilaktycznych przeznaczonych dla swojej grupy wiekowej. 

Kalendarz badań profilaktycznych dla kobiet

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Źródła pokarmowe witamin i minerałów.

03.03.2015
Źródła pokarmowe witamin i minerałów.

Jak łączyć produkty, by przyswajać ich jak najwięcej? Aby być zdrowym i zachować dobre samopoczucie powinno się zadbać o właściwą dietę. A co znaczy właściwa? To ta, która jest zasobna w takie wartości jak witaminy i minerały. Jest to niezwykle ważne z tego względu, że nasz organizm nie potrafi ich sam wytwarzać, jednocześnie potrzebując jako budulca lub substancji wspomagających budowę, regenerację i prawidłowe funkcjonowanie. Na początku warto zaznajomić się z rolą jaką odgrywają poszczególne z nich oraz produktami, w których występują. Większość omawialiśmy jeszcze w szkole na lekcjach biologii, jednak niestety nie oznacza to, że je pamiętamy. Na szczęście obecnie możemy znaleźć w internecie wiele precyzyjnych tabeli zawierających wszelkie potrzebne nam informacje. Znaczy to, że bez problemu zawsze możemy sprawdzić jaki produkt zawiera pożądane witaminy i minerały i w jaki sposób wpłynie on na nasz organizm. Co powinniśmy wiedzieć w następnej kolejności, to z jakimi substancjami przyswajamy konkretne związki. Jeśli zwrócimy uwagę na podział witamin ze względu na ich rozpuszczalność w organizmie (w wodzie lub w tłuszczach), mamy już dużą wskazówkę. Np. robiąc na śniadanie owsiankę dla lepszego przyswojenia z płatków owsianych witaminy E wystarczy, że dodamy choć odrobinę masła. Podobnie jest z witaminą A w marchewce. Tak często ulegamy reklamom produktów beztłuszczowych, podczas gdy jest on niezwykle potrzebny. Częstym zagrożeniem wielu diet eliminujących tłuszcze jest awitaminoza, czyli choroba związana z niedoborem lub brakiem witamin. Wynika to stąd, iż pomimo codziennego spożywania warzyw i owoców możemy mieć problem z ich przyswojeniem. To samo tyczy się minerałów. Ze względu na zapotrzebowanie ich dzielimy je na makroelementy oraz tzw.“pierwiastki śladowe”. Choć żelazo należy do tych drugich, czyli mikroelementów, a do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy zaledwie 15 mg na dobę, sprawa komplikuje się nieco przez jego słabe przyswajanie. Nasz organizm wykorzysta zaledwie 10% spożytego przez nas żelaza. Jednak można wspomóc ten proces komponując posiłki wzbogacone o witaminę C, której jest mnóstwo w pietruszce, soku z cytrusów, a także w ziemniakach. Spożywając produkty zasobne w żelazo powinniśmy wyeliminować lub przynajmniej zmniejszyć ilość serwowanych obok produktów takich jak mleko, herbata oraz napoje typu cola, które zaburzają wchłanianie tego pierwiastka. Komponując posiłki warto zajrzeć na kilka stron internetowych, by dowiedzieć się nieco więcej o właściwościach witamin i minerałów oraz ich wchłanialności. Może to nam dać nowe spojrzenie na to co jemy, a przy okazji pomoże odkryć ciekawe potrawy. Wszystko to z pewnością przyczyni się do naszego zdrowia!   Autorka: Clementine Górnacka

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Slow jogging

02.03.2015
Slow jogging

Bieganie stało się bardzo popularne, w ciągu ostatnich miesięcy można spotkać znacznie więcej biegaczy w parkach, czy na deptakach. To bardzo pozytywne zjawisko, jednak wiele osób ciągle wzbrania się przed bieganiem twierdząc, że to nie dla nich. Doktor Hiroaki Tanaka wymyślił i opracował zasady slow joggingu, który może zainteresować osoby oporne na aktywność fizyczną.

Co to jest slow jogging?

Polega na bieganiu w bardzo wolnym tempie- około 3 kilometry na godzinę, umożliwiającym swobodną konwersację. Po japońsku taki rytm biegu określa się  jako niko niko, czyli: z uśmiechem, bo biegacze się nie męczą. Taki jogging mogą uprawiać prawie wszyscy. Osoby, które są w stanie spacerować, dadzą też radę truchtać, nawet jeżeli ukończyły już 90 lat. Potrzebna jest tylko chęć do poruszania się na świeżym powietrzu, nie potrzeba specjalnego sprzętu.

Bieganie jest naturalnym sportem dla ludzi, łatwo się do niego przyzwyczaić. Twórca idei slow joggingu udowodnił, że wolne tempo biegu wcale nie zmniejsza jego efektywności, spalamy taką samą liczbę kalorii co przy szybszym biegu. To idealny sposób dla osób, które chcą zacząć biegać, mogą poznać swoje możliwości, obserwować ciało w ruchu i po treningu. Może to pomóc w budowaniu prawidłowej postawy, ryzyko kontuzji przy wolnych treningach jest minimalne. Początkujący biegacze często szybko rezygnują, bo intensywne treningi im nie pasują, tu nie ma  problemu zadyszki i zmęczenia. Slow jogging podnosi wytrzymałości i odporność organizmu, z czasem można spróbować bardziej intensywnych treningów. Wolne bieganie poprawia koncentrację, pomaga się wyciszyć i poprawia humor. Ideą jest wolny bieg, przy którym można się uśmiechać.

Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna dla zachowania zdrowia i sprawności na długie lata. Granica wieku ciągle się wydłuża i głównie od naszego trybu życia zależy jak będzie ono wyglądało. Nie na wszystko mamy wpływ, ale warto zadbać, o to co możemy sobie zapewnić. Aktywność o niskiej częstotliwości ma wielu zwolenników, nie każdy lubi wylewać siódme poty. Jest to dobra profilaktyka przed chorobami cywilizacyjnymi. Warto zacząć od krótkich 15 minutowych bardzo wolnych biegów 3 razy w tygodniu. Tempo powinno być wolne, tak żeby móc swobodnie rozmawiać, z czasem można wydłużać czas. Wysiłek na świeżym powietrzu to jeden z lepszych prezentów jakie możemy zrobić swojemu organizmowi.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się