Art

Karmienie piersią. O czym powinna wiedzieć młoda mama? Część 2.

01.03.2014
Karmienie piersią. O czym powinna wiedzieć młoda mama? Część 2.

Oczywistym jest fakt, iż ludzie są ssakami. Nasze potomstwo po przyjściu na świat karmione jest mlekiem matki. Rzecz ta niby jest bardzo prosta i instynktowna, jednak w rzeczywistości nie rzadko mamy muszą zmierzyć się z różnymi wyzwaniami. By choć trochę przybliżyć i ułatwić ten temat rodzicom, rozpoczynamy cykl kilku artykułów na temat laktacji. W pierwszym artykule wskazywaliśmy właściwą dietę. Tym razem przyjrzyjmy się składnikom, których młoda mama powinna unikać i dlaczego? Czego się wystrzegać? Kobieta karmiąca swoje dziecko piersią powinna unikać alkoholu. Regularne spożywanie go może szkodliwie wpłynąć na rozwój dziecka, ponadto zahamować wypływ mleka oraz jego produkcję. Warto wiedzieć, że alkohol potrafi utrzymywać się w organizmie nawet do 10 godzin. Jeśli jednak matka zdecyduje się na jego spożycie, powinna unikać go przed karmieniem, a w szczególności alkoholu wysokoprocentowego. Niekorzystny wpływ ma również kawa oraz czarna i zielona herbata. Dziecko może na nie reagować nadmierną pobudliwością, nerwowością i płaczem. Niepolecane są także napoje gazowane, ponieważ często zawierają duże ilości cukru, co niekorzystnie wpływa na rozwój maleństwa oraz zdrowie matki. Im mniej jedzenia przetwarzanego, fast-foodów, konserw, chipsów, tym lepiej i zdrowiej. Wymienione produkty zawierają nie wiele substancji odżywczych, za to dużo konserwantów oraz sztucznych barwników. Należy unikać potraw ciężkostrawnych, wzdymających oraz alergennych. W przypadku, kiedy zaobserwujemy u naszego maleństwa uczulenie dobrze jest zastosować dietę eliminacyjną, czyli usuwamy z naszego menu na jakiś czas tylko jeden produkt, by sprawdzić czy na niego właśnie jest uczulony niemowlak. W ten sposób szukamy do skutku. Pamiętajmy, że dietę powinno się urozmaicać oraz stopniowo zmieniać, jednocześnie obserwując jak malec na nią reaguje.   Autorka: Clementine Zielińska

Art

Nowe serwisy, nowi partnerzy!

28.02.2014
Nowe serwisy, nowi partnerzy!

Początek Roku przywitał naszą firmę kilkoma znaczącymi wydarzeniami. Do partnerów naszej firmy dołączył serwis PocztaZdrowia.pl

Dodatkowo wdrożyliśmy zupełnie nową odsłonę serwisu RankingLekarzy.pl, z odświeżoną stroną główną i listą wyszukiwania. Równolegle uruchomiliśmy wersję beta serwisu HaloDoktorze.pl, gdzie każdy pacjent może zapisać się na wizytę przez Internet - obecnie możliwy jest zapis do kilkuset lekarzy w Warszawie, a niedługo dołączą inne miasta. Uruchomiliśmy także serwis z artykułami o zdrowym stylu życia, leczeniu i tematach ogólnozdrowotnych - HaloZdrowie.pl - i to właśnie w ramach serwisu HaloZdrowie.pl będziemy współpracować z serwisem PocztaZdrowia.pl

Poczta Zdrowia
 to bezpłatny newsletter zawierający informacje o terapiach naturalnych, których skuteczność jest dowiedziona badaniami naukowymi. Wskazuje on czytelnikom jak żyć długo i zdrowo, koncentrując się na najważniejszych problemach medycznych, takich jak: choroby układu krążenia, cukrzyca, zapalenie kości i stawów, osteoporoza, problemy z prostatą, depresja, bezsenność, szum w uszach, a nawet nowotwory. Na końcu każdego artykułu znajdują się przypisy zawierające źródła naukowe podawanych informacji. Czytelnik może więc sam je sprawdzić, a także porozmawiać na ich temat ze swoim lekarzem.

Newsletter ten można bezpłatnie zaprenumerować na  www.PocztaZdrowia.pl

Art

5 pomysłów na wspólne spędzanie wspólnego czasu z dzieckiem!

28.02.2014
5 pomysłów na wspólne spędzanie wspólnego czasu z dzieckiem!

Często mówi się, że to nie ilość czasu spędzanego z dzieckiem jest ważna, lecz jego jakość. Zastanawiamy się dzisiaj, co to tak naprawdę znaczy „spędzać z dzieckiem jakościowy czas” i dlaczego jest to ważne. Dla nas definicja jakościowego czasu z dzieckiem to moment, kiedy nasza uwaga jest skoncentrowana na byciu razem; na tym, co dzieje się między nami, wspólne bycie, z którego obie strony, zarówno rodzic jak i dziecko, czerpią przyjemność. Jego głównym celem nie jest edukacja czy wychowanie, lecz po prostu bycie. Nasze pomysły na taki właśnie czas to między innymi:

1. Wspólne czytanie Czytanie rozwija dziecięcą wyobraźnię, wprowadza małych słuchaczy w świat pełen różnych możliwości, wspiera kreatywność i twórcze myślenie. A co, jeśli rodzic nie lubi czytać na głos – bo tacy też się zdarzają? Nie ma problemu! Można opowiadać wymyślone historie. My bardzo lubimy tworzyć je wspólnie – każdy członek rodziny dodaje jedno zdanie – nawet małe dzieci potrafią się w to bawić. Lubimy też „skarpetkowe teatrzyki”. Skarpetki lubią się gubić pojedynczo. Wówczas z tych ocalałych egzemplarzy robimy pacynki – można doszyć guziki jako oczy, nitki, kokardki czy włóczki - jako włosy lub wykorzystać flamastry, a potem rodzinnie odgrywamy teatrzyki – wymyślone historie, znane bajki. Można też odtwarzać własne historyjki, pamiętajcie, że dzieci lubią się widzieć w roli bohaterów.

2. Wspólne harcowanie, kotłowanie się, zapasy, masażyki Dotyk dla ludzi, zarówno małych, jak i dużych, jest bardzo ważny. Dobry dotyk to energia. (Pokazanie dziecku, co to jest dobry dotyk, to też uczenie go, jak odróżnić ten zły i niechciany). W czasie wspólnych harców wyzwalają się hormony wspierające więź. Wiele inspiracji, jak można się bawić fizycznie (dla zabawy, ale i dla profilaktyki, czy rozwiązywania problemów w komunikacji) możecie szukać pod takimi hasłami jak Original Play (Pierwotna zabawa) lub w książkach Lawrence'a Cohena "Rodzicielstwo przez zabawę" (wyd. Mamania).

3. Wspólne wyprawy w teren Obserwowanie przyrody, szukanie na łąkach, trawnikach, pod drzewami oznak nadchodzących pór roku, śladów zwierząt czy poszukiwanie nowych okazów do rodzinnego pudełka skarbów. By zdrowo rosnąć nasze pociechy potrzebują świeżego powietrza, słońca, ruchu. W czasie marszu dziecko może też zechcieć nam opowiedzieć o czymś ważnym dla siebie.

4. Twórcze zabawy Plastyczne, np. z masą solną z przyprawami, malowanie, plastelina; także muzykowanie – butelki plastikowe wypełnione grochem, kaszą, wodą czy makaronem. Super sprawdza się kolorowanie znalezionych na spacerze kamieni czy szyszek, którymi można udekorować dom czy choinkę. Kreatywność jest w każdym z nas i warto jak najczęściej do niej sięgać. Dzieciom nie włącza się tak często "wewnętrzny krytyk", mówiący "nie umiem", "nie nadaję się", one po prostu tworzą. Wzmacniajmy to i jednocześnie uczmy się od dzieci. Muzykować, malować, tworzyć prosto z serca umie każdy – to świetny sposób na oderwanie się od codziennych obowiązków.

5. Zabawy sportowe Dzięki aktywności sportowej dzieci konstruktywnie pożytkują energię, mają okazję do odreagowywania trudnych chwil i oczywiście wzmacniają swoje ciało. Jednocześnie uczą się, że ruch może być przyjemny. Przy odpowiednio do wieku dobranych zabawach dziecko ma szybko okazję mieć poczucie kompetencji: jeszcze tego nie robiłem, próbuję, umiem. Czego mogę dokonać więcej? I ostatni pomysł - słodkie nicnierobienie, w czasie którego przyjść może wszystko - ciekawa rozmowa o ważnych rzeczach, na którą nie znalazło się czasu wcześniej, (nie)zwykłe zadowolenie z bycia razem, krótka drzemka, a może zwykła cenna nuda. Przede wszystkim pamiętajcie, że dzieci uczą się poprzez modelowanie, czyli obserwację dorosłych. Dlatego ważne jest, by poza obrazem zapracowanego dorosłego, spieszącego się na spotkania, "stale zajętego" obowiązkami domowymi czy zawodowymi, widziały też dorosłego, który bawi się, odpoczywa, a czasem nic nie robi.

Zaproszenie Magda Sendor i Joanna Berendt zapraszają Rodziców na warsztaty.

Autorki: Joanna Berendt i Magdalena Sendor, E-Magazyn Endorfina,

Tekst pochodzi ze współpracującego serwisu: http://www.dojrzewalnia.pl/endorfina