Art

Kilka mitów na temat zdrowego stylu życia

07.12.2015
Kilka mitów na temat zdrowego stylu życia

Utarło się, że osoby prowadzące zdrowy tryb życia muszą być bardzo aktywne, a w ich menu dominują owoce i warzywa. Czy to wystarczy do zachowania zdrowia? Niestety nie, to może okazać się zbyt mało. Do pełni zdrowia potrzeba harmonii w emocjach, związkach, spokoju myśli i pogodzenia ze sobą. Powszechnie krążące mity nie zawsze są prawdziwe, oto te najpopularniejsze:

1. Najważnieszy jest sport. 

Nawet najzdrowszy nawyk nie powinien zdominować twojego życia i zabierać wszystkie wolne chwile. Ważne jest umiejętne postawienie granicy. Nie można stawiać wyjścia na siłownie na pierwszym miejscu, rezygnując przy tym ze spotkań z przyjaciółmi czy rodziną. Kontakty z ludźmi są równie ważne dla zachowania zdrowia. Zatem siłownia 3-4 razy w tygodniu, a w inne dni znajdź czas dla najbliżyszych. Niech twoje życia nie kręci się wokół treningów.

2. Jesteś tym co jesz.

Zdrowe jedzenie jest ważne, ale to co jesz w żaden sposób cie nie definiuje. Po zawartości talerza nie możemy określić charakteru osoby. Często przez takie określenia ludzie czują się dobrze lub źle w zależności od tego co zjedzą i nie chodzi tu o niestrawność. Takie relacje z jedzeniem, np. jestem zła bo pozwoliłam sobie na pizze nie prowadzi do niczego dobrego. Może skończyć się nawet zaburzenami odżywiania. Nie oceniaj się przez pryzmat jedzenia. Wyrabaj zdrowe nawyki, ale nie czuj się winna kiedy zjesz coś zakazanego.

3. Nigdy nie opuszczaj treningu.

Są takie dni kiedy lepiej zrezygnować z treningu, szczególnie kiedy czujesz że mięśnie są nadwyrężone, albo czujesz się wykończony. Nie chodzi o wyszykiwanie wymówek, ale o dbanie o ciało. Odpoczynek jest równie ważny jak ostry trening. Kiedy ciało ma czas żeby się zregenerować działa o wiele sprawniej. Wypoczęte mięśnie są lepiej przygotowane do podejmowania kolejnych wyzwań. Słuchaj swojego ciała i uwzglednij 1-2 dni wolne w tygodniu. Wybierz się wtedy na spacer i daj ciału odpocząć.

4. Walcz z pokusami.

Ciężko jest utrzymać w 100% zdrową i niezskazitelną dietę. Poza tym nie zniweczysz swojej diety jeśli raz czy dwa razy w tygodniu pozwolisz sobie na kawałek ulubionego ciesta czy czekolady. Pilnuj żeby były to określone porcje, ale nie odmawiaj sobie wszystkiego. Takie nastawienie ułatwi pozostanie przy swoich postanowieniach. Jedz świadomie, ciesz się każdym kęsem ulubionej potrawy czy deseru.

5. Dodatkowe kalorie trzeba szybko spalić na treningu.

Ćwiczenia nie mogą być karą za zbyt duże porcje jedzenia czy zakazany deser. Takie pojeście często prowadzi do uzależnienia od ćwiczeń i niezdrowych nawyków. Sport powinien sprawiać radość, a nie być jedynie narządziem do salania kalorii. Takie nastawianie nie pomoże w odzyskaniu dobrego samopoczucia. Znajdź sport, który sprawia ci przyjemność, nie myśl tylko o paleniu jak największej liczby kalorii.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

10 zalet BANANA

06.12.2015
10 zalet BANANA

Banan to najpopularniejszy w Polsce owoc południowy. Czy wiesz, że posiada aż tyle korzystnych dla zdrowia właściwości?

Poznaj zalety banana, by przekonać się, że warto wprowadzić go do diety!

10 zalet banana

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Zapalenie wielomięśniowe

05.12.2015
Zapalenie wielomięśniowe

Zapalenie wielomięśniowe

To rzadko występująca choroba reumatyczna, w której chorzy zmagają się ze stanem zapalnym mięśni. Na wystąpienie choroby narażone są wszystkie mięśnie, także mięsień sercowy i mięśnie oddechowe, co może doprowadzić nawet do niewydolności oddechowej. Wyróżnia się dwie postacie choroby: dziecięcą, między 10. a 15. rokiem życia, oraz dorosłą, która dotyka osób w średnim wieku- około 40 roku życia, częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.

Przyczyny choroby

Przyczyny zapalenia wielomięśniowego nie są dokładnie poznane. Za chorobę mogą być odpowiedzialne zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. Jego komórki atakują mięśnie, doprowadzając w ten sposób do ich stanu zapalnego. Zalicza się ją do chorób autoimmunologicznych. U niektórych pacjentów chorobę zdiagnozowano po przebytych chorobach wirusowych. Nie bez znaczenia są też predyspozycje genetyczne.

Jak objawia się choroba?

Do najczęściej występujących objawów zalicza się:

-osłabienie organizmu,

-spadek masy ciała,

-częste stany podgorączkowe,

-znaczne osłabienie siły mięśniowej, mogą występować nawet trudności we wstawaniu z krzesła, wykonywaniu codziennych czynności, chodzeniu po schodach,

-bolesność i tkliwość mięśni,

-w niektórych przypadkach może wystąpić zapalenie stawów.

Po trafnej diagnozie, do której prowadzi szereg szczegółowych badań takich jak badanie krwi, rezonans magnetyczny, biopsja mięśnia, badanie EMG i RTG przychodzi czas na leczenie. Terapia obejmuje długoterminowe leczenie farmakologiczne. Na uzyskanie poprawy stanu zdrowia zwykle trzeba poczekać około 6 miesięcy, po tym czasie może dojść do całkowitej remisji choroby. Następnie terapia skupia się na podtrzymywaniu stanu zdrowia i niedopuszczeniu do nawrotu choroby. Z czasem dawki leków ulegają zmniejszeniu. Poza leczeniem farmakologicznym niezbędna jest rehabilitacja.  U chorych z zapaleniem wielomięśniowym zaleca się ćwiczenia aerobowe o małej i średniej intensywności, oraz  ogólnousprawniające, szczególnie pływanie, które odciąża przemęczone i osłabione mięśnie.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się