Kleszcze

Kleszcze

W ostatnich tygodniach coraz więcej słyszy się o kleszczach. Ciepła i wilgotna zima spowodowała, że wraz z początkiem wiosny liczebność tych pajęczaków rośnie w zastraszającym tempie. Najczęściej można się na nie natknąć w okolicy drzew liściastych lub wśród traw. Czasem chodząc po łące można znaleźć gniazdo kleszczy, które wyglądem przypomina skupisko czarnej ikry wśród trawy.

Na ukąszenie kleszcza narażeni są zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Wbrew pozorom kleszcze najczęściej można spotkać na wysokości około 100-120 cm. Na tym poziomie istnieje największe prawdopodobieństwo napotkania żywiciela. Ponieważ pajęczaki te nie przepadają za tworzywami sztucznymi, pierwszą barierą ochronną są elastyczne spodnie, wysokie skarpetki i buty za kostkę. Najlepszym sposobem walki z kleszczami byłyby opryski traw.

Niestety wszystkie skuteczne substancje, na które wrażliwe są kleszcze, uśmierciłyby również inne owady, do czego nie można dopuścić. W aptece dostępne są różnego rodzaju specyfiki odstraszające te kleszcze. Do wyboru mamy:

Preparaty chemiczne – dość skuteczne, lecz często powodujące podrażnienie skóry, trudności z oddychaniem lub inne reakcje alergiczne.

Preparaty na bazie naturalnych olejków eterycznych – ich skuteczność jest dość wątpliwa, ale nie wywołują tak poważnych skutków ubocznych jak chemia.

Kleszcze odbywają długą podróż po ciele żywiciela w poszukiwaniu ciepłego, zaciemnionego miejsca, w którym znajduje się cienka skóra. Z tego względu najczęściej można znaleźć je na karku, w pachwinie, w zgięciu pod kolanem lub pod pachą. Najlepiej po powrocie do domu dokładnie obejrzeć całe ciało przed lustrem i wyszorować się w trakcie kąpieli miękką szczotką. Jeśli, pomimo wszystkich środków zapobiegawczych, dojdzie do ugryzienia, należy jak najszybciej usunąć kleszcza. Najlepiej użyć do tego przyrządów, które można zakupić w aptece lub udać się po pomoc do lekarza. Warto obserwować miejsce ugryzienia ze względu na możliwość wystąpienia powikłań. Kleszcze przenoszą wiele chorób, takich jak: kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, anaplazmozę, babeszjozę, riketsjozę.

Najgroźniejszym jest kleszczowe zapalenie mózgu, którego objawy przypominające przeziębienie pojawiają się po około dwóch tygodniach od ugryzienia. Jeśli choroby nie uda się zahamować we wczesnym stadium, może dojść do zainfekowania układu nerwowego. W takiej sytuacji pacjenci często wymagają długotrwałego oraz intensywnego leczenia i rehabilitacji. W przypadku boreliozy objawem charakterystycznym jest stopniowo powiększający się rumień, który skutecznie leczy się przy użyciu antybiotyku.

Kleszcze są bardzo dużym zagrożeniem dla życia i zdrowia nas oraz naszych bliskich. Dołóżmy wszelkich starań, by minimalizować możliwość ugryzienia. W przypadku kleszczy zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Komentarzy: 3

-Joanna

05.05.2017

Mylą z alergią ? "Wybroczyny u Celiny"?

Marta

16.05.2016

Mój kot po ostatniej przechadzce przyniósł na sobie... 12 kleszczy...

Jan

10.05.2016

Ja miałem kleszcza dawno temu. Słyszałem, że ostatnio ich populacja bardzo się rozrosła, a 20% kleszczy niesie ze sobą boreliozę.

Okiem eksperta: jak dbać o skórę przed i po zabiegu depilacji laserowej

Okiem eksperta: jak dbać o skórę przed i po zabiegu depilacji laserowej

Podejmując decyzję o rozpoczęciu depilacji laserowej warto zapoznać się bliżej z zaleceniami obejmującymi przygotowanie do zabiegu jak i postępowanie zaraz po wizycie w salonie. Nasz ekspert Natalia Wysocka, specjalista od depilacji laserowej z Gabinetu depilacja.pl przybliży nam najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócić uwagę.

Jak przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?

Przychodząc do gabinetu należy odpowiednio zadbać o naszą skórę – nie może być nadmiernie przesuszona czy podrażniona. By skuteczność zabiegu była prawidłowa musimy pamiętać, aby nie wyrywać owłosienia. Wosk, pęsetę czy depilator musimy pożegnać minimum 4 tygodnie przed wizytą w gabinecie depilacji laserowej. Włosy należy golić, przycinać lub stosować kremy rozpuszczające (odstawiamy minimum tydzień przed zabiegiem). Przed wizytą należy starannie zgolić owłosienie, jednak gdy jest to nasza pierwsza wizyta zalecamy pozostawienie fragmentu nieogolonych włosów tak, aby osoba wykonująca zabieg mogła określić kolor i grubość włosa w celu dobrania odpowiednich parametrów lasera. Pacjenci korzystający z maści czy kremów z zawartością witaminy A, C lub retinoidami w miejscu depilowanej powierzchni muszą wygospodarować 4 tygodnie przerwy pomiędzy końcem kuracji, a zabiegiem depilacji laserowej. W przypadku kwasów złuszczających bezpieczny okres to 1 tydzień. Występowanie aktywnych infekcji skóry w miejscu zabiegu uniemożliwia przeprowadzenie depilacji. Opryszczka wargowa czy płciowa wyklucza nas z możliwości wykonania zabiegu na okres 2 tygodni. Opalenizna – dotyczy również kremów brązujących – stanowi przeciwwskazanie do usuwania owłosienia metodą laseroterapii. Wykonywanie zabiegów przy ciemnym odcieniu skory skutkuje większymi obrzękami oraz zmniejszoną skutecznością zabiegu.

Jak dbać o skórę po zabiegu depilacji laserowej?

Po wizycie w gabinecie depilacji laserowej należy traktować nasza skórę w sposób bardzo delikatny. Nie pocieramy i nie podrażniamy jej preparatami z alkoholem. Zaleca się stosowanie kremów łagodzących. W dniu wykonywanego zabiegu rezygnujemy z gorących kąpieli, ponieważ może to nasilać rumień powstały tuż po laseroterapii. To samo dotyczy basenu i sauny. Nasza skóra może być podrażniona przez 2 – 3 dni, lecz zwykle wszelkie dolegliwości znikają na kilka godzin po wykonanym zabiegu. Należy pamiętać o całkowitym zakazie opalania – zarówno kremy brązujące -  na okres 4 tygodniu po depilacji laserowej. Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu przygody z depilacji laserowej zalecamy wykonanie próby laserowej, która w ofercie Gabinetu depilacja.pl jest bezpłatna. Nasz cennik depilacji laserowej zawiera atrakcyjną promocję – zniżkę na pierwszy zabieg – 50 zł! Zapraszamy do Naszego Gabinetu Epilove, gdzie Pani Natalia odpowie na wszystkie pytania!

Komentarzy: 0

Składy kosmetyków dla dzieci – czego unikać

05.05.2016
Składy kosmetyków dla dzieci – czego unikać

Skóra małych dzieci wymaga szczególnie delikatniej pielęgnacji, zwłaszcza do 3 roku życia trzeba traktować ją jak bardzo wrażliwą. Kosmetyki pielęgnacyjne dla najmłodszych powinny być wolne od substancji drażniących, jednak nie zawsze tak jest. Przed zakupem warto sprawdzić skład i wykluczyć kilka drażniących chemikaliów.

Czytanie składów na początku sprawia sporo problemu, ale szybko zapamiętasz kilka substancji, których warto unikać także w dorosłym życiu.

Kosmetyki dla dzieci często mają dodatek sztucznych substancji zapachowych, a także barwników. Czego jeszcze należy unikać w kosmetykach dla dzieci?

Oleje mineralne czyli substancje ropopochodne

Oznaczone są najczęściej jako Paraffinum Liquid, Paraffin, Mineral Oil, Sybtetic Wax, Pertolatum, Isoparaffin. Tworzą złudne uczucie gładkiej i nawilżonej skóry. W rzeczywistości oblepiają skórę i nie pozwalają innym składnikom przeniknąć przez skórę. Zatykają pory i uniemożliwiają skórze oddychanie. Bardzo często można spotkać oleje mineralne w kremach dla dzieci, olejkach myjących, oliwkach, płynach do kąpieli. Watro całkowicie je wyeliminować.

Parabeny

Na opakowaniach łatwo je znaleźć wszystkie mają końcówkę -paraben (np. Methylparaben, Ethylparabem). To najczęściej stosowane konserwanty w kosmetykach. Chronią przed kosmetyki przed zepsuciem, są nadmiernie używane przez producentów. Bardzo często mają działanie alergizujące. Używając wielu kosmetyków w nimi w składzie potęgujemy ich działanie. Jest wiele delikatniejszych konserwantów, które nie są dla nas groźne.

Detergenty

Najpopularniejsze to Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES). To bardzie silne środki myjące, które mają działanie żrące. Niestety znajdują się w składzie większości mydeł, szamponów, żeli pod prysznic, płynach do kąpieli. Producenci kosmetyków dla dzieci także ich nadużywają. Stosowane regularnie mocno przesuszają skórę i pozbawiają skórę naturalnej warstwy ochronnej. Mogą prowadzić nawet do atopowego zapalenia skóry.

Sylikony

Oznaczone jako Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane powodują, że skóra i włosy stają się jedwabiste i wygładzone. Efekt jest bardzo przyjemny, jednak nie wspomaga pielęgnacji. Podobnie jak olej mineralny blokuje wchłanianie innych wartościowych składników. W efekcie oblepia skórę i włosy, a z czasem może powodować pogorszenie ich wyglądu.

Nawet jeśli produkt ma atest warto spojrzeć na skład i świadomie wybierać kosmetyki dla najmłodszych dzieci. Pomoże to zapewnić optymalną pielęgnację i ochroni przed podrażnieniami.

Daria Występek

Komentarzy: 0