Art

Kształtowanie nawyków żywieniowych u dzieci

03.01.2016
Kształtowanie nawyków żywieniowych u dzieci

Dziecko obserwuje i naśladuje rodziców od dnia narodzin i od nich uczy się postrzegania świata, wielu gestów, a także nawyków. Sposób odżywiania każdy wynosi z domu, często powracamy do pokamów z które kojarzą się z domem rodzinnym. Wzorce żywieniowe i podejście do aktywności fizycznej mają bardzo duże znaczenie w dorosłym życiu. Okres dzieciństwa i dojrzewania ma szczegóny wpływ na kształtowanie nawyków żywieniowych. Ma to ogromny wpływ zarówno na rozwój fizyczny, jak i sferę psychiczną. W tym czasie organizm rośnie i rozwija się w szybkiem tempie, potrzebuje zbilansowanych posiłków, żeby funkcjować prawidłowo. Już w tym okresie zaczyna się prewencja wielu chorów przewlekłych jak cukrzyca typu II, miażdzyca czy otyłość. Błędy żywieniowe w okresie wzrostu mogą też prowadzić do zaburzeń rozwoju intelektualnego. Zaczynają się one z problemach z koncentracją czy trudnościami w nauce. Rodzice w tym czasie mają za zadanie zapewnienie dziecku odpowiednio zbilansowanej diety. Sami też muszą być przykładem i jeść zdrowe posiłki. Najczęściej znienawidzone brokuły i brukselka najczęściej nielubiane są przez dzieci, które jej nie jadły, albo była im obrzydzana od małego. Ciekawie podana zielenina np. w postaci soku, koktajlu, sałatki czy nawet chipsów zachęci dzieci do zjedzenia wszystkiego. Rodzina jest najważniejszym środowiskiem dziecka, to z niej czerpie wzroce i przez długi czas utożsamia się właśnie z rodzicami. Trudności mogą pojawić się kiedy dziecko pójdzie do szkoły, wtedy budzi się silna chęć przynależności do grupy. Może to być czas prób zmiany swoich wzroców, tak żeby dopasować się do grupy. Nawyki kształują się do 10 roku zycia, oczywiście nie znaczy to, że dziecko ani raz do tego czasu nie może zjeść czegoś niezdrowego. Solidnie ukształtowane nawyki bardzo ciężko zmienić. W dzisiejszych czasach dużą winą za otyłość i nadwagę obarcza się media. Kolorowe reklamy skierowane są głównie do dzieci, które od razu chcą próbować nowych słodyczy, czy innych niezdrowych przekąsek. Reklama niewątpliwie ma wpływ, ale warto wytłumaczyć dziecku dlaczego w domu nie ma konkretnych produktów. Nie należy tez całkowicie zabraniać jedzenia słodyczy. Mogą być one okazjonalnie dodatkiem do zdrowych posiłków.   Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Aktywność dostosowana do typu budowy ciała

02.01.2016
Aktywność dostosowana do typu budowy ciała

W budowie ciała wyróżniamy trzy podstawowe typy somatyczne. Na naszą sylwetkę ma wpływ wiele czynników, między innymi geny. Mimo, że ustalono trzy główne typy tzw. somatotypy: ektomorficzny, endomorficzny i mezomorficzny, rzadko spotyka się osobę przypasowaną do jednego z nich. Na ogół każdy człowiek stanowi ich mieszankę. Każdy z trzech typów różni się budową kośćca, ilością tkanki tłuszczowej, rozłożeniem tkanki mięśniowej, a także tendencjami do tycia i odkładania tłuszczu w innych partiach ciała. W związku z tym zalecania co do diety oraz aktywności fizycznej są dla nich różne. Ektomorfik To sylwetka szczupła, często wręcz chuda. Osoby takie cechują się wąskimi biodrami i barkami. Mają bardzo szybki metabolizm. Nie jest łatwo zbudować im masę mięśniową. Ich dieta powinna być bogata w białka i tłuszcze. Może mieć podwyższoną kaloryczność i zawierać sporo orzechów, olejów roślinnych, a także niskoprzetworzonych węglowodanów. Trening powinien obejmować głównie ćwiczenia siłowe, z niewielką ilością wysiłku kardio, czyli wysiłku tlenowego. Regularne treningi powinny odbywać się 3 razy w tygodniu. Może wybrać się na siłownię i ćwiczyć za pomocą sztangi, hantli czy kettla. Takie treningi są bardzo precyzyjne i wolne, skutecznie pomagają budować tkankę mięśniową. Endomorfik Charakterystyczne są szerokie biodra i wąskie barki. Ten typ ma tendencję do tycia, a tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w okolicy bioder. Ma wolną przemianę materii, a czasem też problem z zatrzymywanie wody w organizmie. Dieta powinna być oparta na produktach białkowych, oraz węglowowanach nieskoprzetworzonych i niewielkim udziałem tłuszczu. Jako aktywość fizyczną najlepiej wybrać wysiłek kardio np. szybkie spacery, bieganie, rower. Trenować można nawet 5-6 razy w tygodniu. Taki wysiłek najlepiej uzupełnić treningiem siłowym 2-3 razy w tygodniu. Można ćwiczyć na siłowni lub wykorzystać ciężar własnego ciała. Mezomorfik Ma atletyczną budowę, wąskie biodra i szerokie barki. Ma szybki metabolizm i łatwość w budowaniu masy mięśniowej. Osoby charakteryzujące się taką typem somatycznym nawet bez przestrzegania diety i regularnych ćwiczeń mają nienaganną sylwetkę i delikatnie zarysowane mięśnie. Mimo to dla zachowania zdrowia powinny dbać o zbilansowane posiłki i odpowiednią dawkę ruchu.   Autorka: Daria Wystepek    

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

W 2016 zagraj o swoje zdrowie

01.01.2016
W 2016 zagraj o swoje zdrowie

Czy kwestia “od przyszłego roku biorę się za siebie” brzmi znajomo? Jeśli tak, pewnie wiesz też, że kiedy tylko minie pierwszy zapał, już w karnawale czekają pierwsze pokusy. Imprezy, tłuste jedzenie, mróz zniechęcający do aktywności fizycznej ­ i jak tu dbać o zdrowie? Odpowiedź brzmi: tak, jak starasz się o sukces na kolejnych etapach ulubionej gry. Do realizacji celów zastosuj gamefulness.

Jest początek stycznia. Zdążyłeś już odchorować Sylwestra, masz mnóstwo energii do działania, a na stole leży lista noworocznych postanowień. Być może wśród nich znalazła się chęć zadbania o swoje zdrowie i bycia w lepszej formie. Zgadliśmy? Nic dziwnego, przecież każdy z nas chciałby mieć więcej energii, być sprawniejszy, uniknąć czyhających za każdym rogiem chorób cywilizacyjnych.W badaniach z 2015 roku wzmocnienie zdrowia znalazło się w pierwszej piątce najczęstszych postanowień noworocznych, niedaleko za chęcią schudnięcia, ambicją również ściśle powiązaną ze zdrowiem.

Niestety, choć w grupie raźniej, to niekoniecznie skuteczniej. Statystyki są nieubłagane: pokazują, że między 73 a 88% Polaków poddaje się, zanim zrealizuje swój cel. Dobra wiadomość jest taka, że to, czy te szacunki potwierdzisz, zależy wyłącznie od Ciebie: Od Twojej determinacji, a także... od metody realizacji zamierzenia, którą wybierzesz.

Częstym powodem niezrealizowanych celów jest znużenie i rutyna. Dlatego też warto szukać przede wszystkim takich strategii, które pozwolą “zaczarować” nawet najbardziej monotonne czynności i zamienić je w ekscytującą przygodę. Jedną z takich “dobrych wróżek” jest koncepcja gamefulness ­ umiejętność wykorzystywania mechanizmów gier w życiu codziennym.

Dlaczego warto przetestować to podejście? Przede wszystkim dlatego, że gry wciągają. Pomyśl tylko, ile razy odniosłeś porażkę w ulubionej grze komputerowej. I zauważ, ile razy się po tej porażce podniosłeś, żeby spróbować jeszcze raz. Co by było, gdybyś w podobny sposób potrafił wciągnąć się w realizację takich celów jak poprawa kondycji i zwiększenie wydolności organizmu? Nie poszedłeś na siłownię i nie dostałeś się na kolejny poziom? To jeszcze nie powód, by popadać w rozpacz i zamawiać pizzę. Wiesz bowiem, że jutro też jest dzień i wręcz nie możesz doczekać się kolejnej (tym razem już zwycięskiej) rozgrywki.

Albo załóżmy, że postanowiłeś zdrowo się odżywiać. Brakuje Ci jednak cierpliwości, aby dwa razy w tygodniu chodzić na zakupy na ekologiczny bazar po drugiej stronie miasta. A co, jeśli to zadanie potraktujesz jak wyprawę, na której możesz zdobyć kolejne “skille”, czy “życia”? I pokonać czarne charaktery ­ na przykład Pana Cholesterola pod postacią kuszącego baru z burgerami lub Panią Hiperglikemię, czyli ciasto, które koleżanka przyniosła do pracy? Ponieważ taką rozgrywkę podejmujesz dobrowolnie i doprawiasz ją szczyptą humoru, zdrowsze nawyki łatwo, zamiast obowiązkiem, staną się źródłem radości i satysfakcji.

Lista zastosowań gamefulness stale rośnie. Jeszcze do niedawna w społeczeństwie pokutowały stereotypy o szkodliwości gier. Dziś natomiast coraz więcej specjalistów

dostrzega ich dobroczynny potencjał. Gry i gamefulness już teraz są szeroko wykorzystywane do utrzymania kondycji umysłowej na stare lata, układania strategii biznesowych, łagodzenia bólu pooparzeniowego, czy też w terapii raka.

Masz poczucie, że i dla Ciebie ta metoda mogłaby być ciekawa, ale nie do końca wiesz, jak ją wykorzystać? Sięgnij po bezpłatny poradnik StrefyRozwoju.pl

b2ap3_thumbnail_packshot bez dw i przyciskw

Zawarte w nim treści są oparte na pionierskich badaniach, w których w ciągu pięciu lat wzięło udział aż 400 tysięcy osób. Dzięki niemu dowiesz się, jak krok po kroku wspiąć się na górę, na której czeka Cię zdrowie i fantastyczna forma fizyczna ­ albo dowolny inny obrany przez Ciebie cel.

Kto wie, może właśnie w ten sposób sprawisz, że 2016 to będzie Twój rok?

 
Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się