Art

Kto zyskuje na tabletkach antykoncepcyjnych?

25.09.2015
Kto zyskuje na tabletkach antykoncepcyjnych?

„Aby mieć udane życie seksualne, zażywaj tabletkę antykoncepcyjną” – to tytuł jednego z artykułów, który pojawił się we francuskim piśmie o zdrowiu i urodzie.

Czytamy tam dalej: „Nowe badanie przeprowadzone wspólnie przez uniwersytety brytyjski, szkocki i czeski sugeruje, że kobiety, które odstawiły tabletki antykoncepcyjne w czasie trwania związku, czują się mniej spełnione seksualnie niż kobiety, które nadal stosują tę metodę doustnej antykoncepcji. (…)”

Tabletki antykoncepcyjne sprawiają, że partner wydaje się bardziej atrakcyjny


To nowe badanie potwierdza wyniki poprzednich badań, które wskazywały, iż hormonalne środki antykoncepcyjne odgrywają rolę w wyborze idealnego partnera. Kobieta stosująca tabletkę antykoncepcyjną uważa mężczyznę za pociągającego i seksownego, a gdy tylko odstawi tabletki – ocena atrakcyjności rzekomo spada. „Mamy nadzieję, że to badanie może pomóc kobietom, które czasem obawiają się wpływu doustnej antykoncepcji na ich libido”– wyjaśnia dr Craig Roberts, który nadzorował badanie. „Wbrew utartym przekonaniom, pigułki nie obniżają pożądania. Wręcz przeciwnie, mogą być gwarancją udanego związku1”.

Wszystko to może jest interesujące, ale nieprawdziwe. Badanie w żadnym miejscu nie wskazuje, że stosowanie tabletki antykoncepcyjnej gwarantuje bardziej udane życie seksualne. Nigdzie nie jest powiedziane, że „pigułki sprawiają, że partner wydaje się bardziej atrakcyjny”. W żadnym miejscu dr Craig Roberts nie stwierdził, że „wbrew utartym przekonaniom, pigułki nie obniżają pożądania”.

Badania naukowe wskazują bowiem na wręcz odwrotne wnioski: tabletka antykoncepcyjna zmniejsza pożądanie.

Tabletki mogą zmniejszać libido


Według niektórych badań, między 20% a 40% kobiet stosujących doustną antykoncepcję zauważa utratę popędu płciowego2.

Rzeczywiście, w poprzednich badaniach, dr Craig Roberts wraz ze swoim zespołem zauważyli i ogłosili, że kobiety stosujące tabletki, w chwili gdy poznają partnera, są mniej zadowolone z seksu niż kobiety niezażywające pigułek3.

Niewielkie badanie australijskie przeprowadzone przez Uniwersytet w Monash w 2005 r. wskazało, że u kobiet stosujących tabletki ryzyko depresji może być niemal dwukrotnie wyższe, co odbija się negatywnie na popęd seksualny.

Po przebadaniu 1086 kobiet, naukowcy ze szpitala uniwersyteckiego w Heidelbergu w Niemczech odkryli, że kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne były bardziej podatne na spadek popędu seksualnego niż kobiety stosujące inne metody antykoncepcji. Badanie to zostało opublikowane w 2010 roku w „Journal of Sexual Medicine”4.

„Te tabletki antykoncepcyjne, które powodują najmniej skutków ubocznych (bóle głowy, przybieranie na wadze, nerwowość, trądzik, złe samopoczucie, rozdrażnienie), są zarazem tymi samymi pigułkami, które mogą zmniejszać pożądanie i satysfakcję seksualną (sexual responsiveness)”. Tak podaje portal „WebMD”, największy na świecie portal informacyjny o zdrowiu (niezajmujący się medycyną niekonwencjonalną)5.

Bez pigułek jest lepiej


Pigułka antykoncepcyjna zmniejsza poziom wolnego testosteronu we krwi, co zmniejsza pożądanie u kobiet.

Te wyniki są zgodne z niezliczonymi przykładami opinii, które można znaleźć na kobiecych forach internetowych. Kobiety żalą się, że odkąd stosują tabletki, ich libido znacznie spadło:

Béatrice: „Bez pigułek jest lepiej”;

Anonim: „Tak, zgadzam się! U mnie też bez pigułek jest dużo lepiej!”;

Béatrice: „Odkąd przestałam brać tabletki, to jest od 5 lat, mam udane życie seksualne, z dnia na dzień coraz bardziej”;

Anonim: „U mnie 6 rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, które przetestowałam, obniżyły moje libido do parteru!!!”.

Dziwne zaprezentowanie faktów


Tego typu artykuły również pojawiają się w polskiej prasie i Internecie, a to wszystko ma na celu, aby zachęcić do brania pigułek. Przeinacza się fakty i mówi, że kobiety, które przerywają stosowanie doustnej antykoncepcji w trakcie trwania związku z mężczyzną, są mniej zadowolone z życia seksualnego niż kobiety stosujące tabletki.

Rzekomo zażywanie pigułek zmienia u kobiet kryteria atrakcyjności. Inaczej mówiąc – jak próbuje się nam tłumaczyć – stosowanie pigułek skłania kobiety do wybrania innego partnera, niż wybrałyby w naturalnych (czyli bez stosowania antykoncepcji) warunkach. Okazuje się, że zażywanie hormonów ma wpływ na zmysł węchu6.

Gdy kobieta odstawia tabletki, jej gust ma się zmienić i mężczyzna, który do tej pory ją pociągał, już nie podoba jej się tak jak wcześniej. Stąd spadek popędu płciowego po odstawieniu pigułek7.

Tabletki skłaniają kobiety do wyboru łagodnych mężczyzn


Dr Craig Roberts i jego zespół zaobserwowali i ogłosili natomiast słuszną prawidłowość, że kobiety zażywające tabletki:

  • są mniej zadowolone z seksu niż pozostałe kobiety – wspominaliśmy o tym powyżej;

  • skłaniają się raczej w kierunku mężczyzn bardziej uprzejmych i godnych zaufania;

  • a w konsekwencji, deklarują, iż są bardziej zadowolone z innych aspektów ich związku, niezwiązanych z seksem.


Wyjaśnienie jest proste: pigułka naśladuje działanie hormonalne u kobiet w ciąży. Jest to logiczne, że wtedy kobiety zdecydowanie bardziej wolą dobrego ojca rodziny, przyjaznego w codziennym życiu niż awanturnika, który wywołuje dreszcze emocji, ale niekoniecznie łatwo z nim żyć pod jednym dachem.

Kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne mogą mieć więc tendencję do wybierania mężczyzn łagodnych. Życie staje się łatwiejsze, ale jednocześnie noce są mniej ogniste…

Dopóki biorą tabletki, wszystko jest w porządku.

Jednak gdy je odstawiają, mogą poczuć nagłą „zmianę kryteriów pożądania”. Inaczej mówiąc, mogą się zacząć zastanawiać, czy nie wolą jednak przysłowiowego macho, zamiast grzecznego chłopca.

Można na to znaleźć wyjaśnienie biologiczne. W okresie płodnym kobietę bardziej może przyciągać do mężczyzn nieustraszonych, a nawet agresywnych, którzy potencjalnie mogą dać potomstwu cechy lepiej przystosowane do „walki o przetrwanie”.

Firmy chcą zarabiać na tabletkach antykoncepcyjnych


Przemysł farmaceutyczny boryka się z coraz większą niechęcią kobiet do pigułek. Minimalizuje się zagrożenia związane z zażywaniem doustnej antykoncepcji, płacąc za kampanie reklamowe i sponsorowane artykuły o „cudowności” pigułek. Stąd prasa, skazana na reklamodawców, często przeinacza fakty, mówiąc np., że tabletki antykoncepcyjne poprawiają libido.

Taka propaganda na rzecz pigułek nie jest wcale nowa. Jednak jakie są jej skutki?

W 2012 r. wybuchła burza medialna po tym, jak firma farmaceutyczna Bayer została oskarżona przez Marion Larat. Ta 25-latka została upośledzona w 65% w wyniku choroby zakrzepowo-zatorowej żył spowodowanej zażywaniem pigułek antykoncepcyjnych trzeciej generacji.

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) uważa tabletki antykoncepcyjne za rakotwórcze dla człowieka.

Krajowy Instytut Walki z Rakiem w Stanach Zjednoczonych pisze bardzo wyraźnie na swojej stronie internetowej, że tabletki powodują wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi, raka szyjki macicy i raka wątroby8.

We Francji, dopiero w raporcie z 2013 r., Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Leków (ANSM), przyparta do muru, otwarcie przyznała, że tabletki powodują każdego roku średnio 2529 przypadków choroby zakrzepowo-zatorowej żył.

Ten opór przed ujawnianiem efektów ubocznych pigułek być może ma pewne wyjaśnienie: stosowanie pigułek w czasie trwania całego okresu płodności to zażycie ponad 8000 tabletek! Przelicz sobie to na złotówki i oszacuj globalne przychody firm farmaceutycznych. Teraz wszystko staje się jasne…

 

Zdrowia życzę!

 

Jean-Marc Dupuis

PS Jeśli myślisz, że te informacje mogą zainteresować kogoś znajomego, śmiało mu je prześlij. 

 

Artykuł pochodzi z newslettera Poczta Zdrowia, przekazującego najnowsze, potwierdzone badaniami naukowymi, informacje o naturalnych metodach leczenia i zapobiegania chorobom. Można go  bezpłatnie  zaprenumerować na stronie www.PocztaZdrowia.pl

 

Źródła:


  1. Pour une vie sexuelle épanouie, prenez la pilule, http://www.topsante.com/couple-et-sexualite/contraception/pilule/pour-une-vie-sexuelle-epanouie-prenez-la-pilule-58639

  2. Les effets de la contraception sur le désir féminin, http://www.topsante.com/couple-et-sexualite/contraception/pilule/les-effets-de-la-contraception-sur-le-desir-feminin-55237

  3. Stirling researcher connects relationship satisfaction with oral contraception, http://www.stir.ac.uk/2011/stirlingresearcherconnectsrelationshipsatisfa/name-11157-en.html

  4. Prevalence of Sexual Dysfunction and Impact of Contraception in Female German Medical Students, http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1743-6109.2010.01742.x/abstract

  5. The Pill and Desire, http://www.webmd.com/sex/birth-control/features/the-pill-and-desire

  6. Stirling researcher connects relationship satisfaction with oral contraception, http://www.stir.ac.uk/2011/stirlingresearcherconnectsrelationshipsatisfa/name-11157-en.html

  7. Relationship Satisfaction Linked with Changing Use of Contraception, http://www.psychologicalscience.org/index.php/news/releases/relationship-satisfaction-linked-with-changing-use-of-contraception.html

  8. Oral Contraceptives and Cancer Risk, http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Risk/oral-contraceptives


 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Polimialgia reumatyczna

24.09.2015
Polimialgia reumatyczna

Polimialgia reumatyczna jestto choroba reumatyczna, o podłożu autoimmunologicznym która najczęściej występuje u osób po 50 roku życia. Najczęściej objawia się długotrwałym bólem w okolicy karku i szyj, a także obręczy biodrowej.  Bólowi towarzyszy stan podgorączkowy, przemęczenie, stany zapalne i zaburzenia snu.

W przebiegu tej choroby komórki odpornościowe organizmu atakują mięśnie, co prowadzi do stanu zapalnego. Przyczyny takiego procesu nie są jeszcze znane. Inną przyczyną mogą być zakażenia wirusowe lub promieniowanie UV. Nie bez znaczenia są też predyspozycje genetyczne.

Dwukrotnie częściej chorują kobiety, a najczęstsze występowanie choroby obserwuje się w Europie Północnej.

Objawy choroby

Główne objawy czyli ból mięśni karku i szyi, a także obręczy barkowej i biodrowej musi utrzymywać się dłużej niż 2 tygodnie. Ból nasila się przy nacisku, występuje też osłabienie siły mięśniowej, a nawet ich zanik. Po przebudzeniu chorzy mają problem z ruchomością w stawach, jest to tak zwana sztywność poranna, która utrzymuje się przez około godzinę. Do innych objawów które mogą wystąpić w przebiegu  polimialgi reumatycznej zalicza się zapalenie stawów, obrzęki rąk i stóp, stan podgorączkowy, zaburzenia snu, stany depresyjne, złe samopoczucie, utrata masy ciała.

Choroba jest często powiązana z chorobą Hortona czyli olbrzymiokomórkowym zapaleniem tętnic. Zbieżność chorób stwierdza się u większości chorujących pacjentów.

Diagnozy można dokonać poprzez rożne badania, w badaniu krwi stwierdza się podwyższone OB, dzięki USG można sprawdzić czy występuje stan zapalny w stawach. Należy też odrzucić inne choroby, które mogą mieć podobny przebieg.

Bóle, stany zapalne oraz inne dolegliwości leczy można skutecznie wyleczyć farmakologicznie dlatego ważna jest szybka i trafna diagnoza. Kiedy bolesność zostanie zniesiona wskazana jest rehabilitacja. Obejmuje ona ćwiczenia zwiększające zakres ruchu w stawach, ćwiczenia rozciągające, a także ćwiczenia równoważne pomagające zachować prawidłową postawę, a także równowagę.

 

Autorka: Daria Występek

 

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

5 ziół, które łatwo możesz hodować w kuchni

08.09.2015
5 ziół, które łatwo możesz hodować w kuchni

Świeże zioła pięknie zdobią kuchnię, a kiedy mamy je pod ręką częściej lądują na talerzu. Dodają smaku i mają także walory zdrowotne. Wiele z nich jest bardzo łatwa w hodowli i pielęgnacji. Potrzebują jedynie dobrego miejsca przy oknie, na początku można zacząć od jednej doniczki i sprawdzić jak poradzimy sobie z ich utrzymaniem. To pięć ziół, które warto mieć w swojej kuchni, pojawiają się w wielu przepisach i dodają potrawom niepowtarzalny smak.

 


  1. Bazylia.


Mozzarella, świeże pomidory i aromatyczne bazylia to przestawka popularna na całym świecie. Prosta i smaczna przekąska jest idealna na letnia porę. Bazylia ma także korzystny wpływ na zdrowie, poprawia trawienie i ułatwia przyswajanie pokarmu, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, wykazuje właściwości przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój i dodaje sił.

 


  1. Szczypiorek.


Kojarzy się z dzieciństwem, kiedyś był niemal w każdym domu. Teraz też warto mieć go pod ręką. Ma intensywny smak i świetnie wzmacnia smak sałatek czy kanapek. Jego liście zawierają dużo witaminy C, a także  karoten, witaminę B2, sód, wapń, potas, fosfor i żelazo. Szczypiorek przyspiesza trawienie, obniża ciśnienie, wzmaga apetyt.

 


  1. Kolendra.


Ma szerokie zastosowanie w kuchni, kojarzona jest głównie z kuchnią azjatycką i chińską. To nieodłączny element dań z curry. Ma intensywny smak, najczęściej do przyprawiania stosuje się świeże liście tuż przed podaniem, żeby temperatura nie obniżyła walorów smakowych. Kolendrę stosuje się również często jako przybranie do potraw. Suszone owoce kolendry zazwyczaj stosowane są w postaci zmielonej jako przyprawa, nie są jednak tak aromatyczne jak świeże zioło.

 


  1. Mięta.


To jedno z najpopularniejszych ziół. Jej liście mogą być świetnym dodatkiem do sałatek, napojów czy deserów. Z liści świeżej mięty można przygotować też aromatyczny napar, który ułatwi trawienie. Mięta szybko się rozrasta i jest bardzo prosta w hodowli.

 


  1. Tymianek.


Ma silny aromat i jest często wykorzystywany głównie w kuchni francuskiej. Świetnie komponuje się z jajkami. Ma także działanie lecznicze, bakterio- i grzybobójcze oraz wykrztuśne. Używa się go przy kaszlu, dolegliwościach gardła, a także do poprawiania apetytu oraz trawienia.

 

Wszystkie te zioła mają liczne walory zdrowotne i smakowe. Warto mieć je w swojej kuchni.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się