Art

Lecznicza arnika

18.06.2015
Lecznicza arnika

Arnika to ponad 30 gatunków roślin występujących na całym świecie. W Polsce występuje tylko jeden z nich Arnica montana, czyli arnika górska. Można spotkać ją głównie na terenie Pojezierza Mazurskiego, w Sudetach, Bieszczadach, Górach Świętokrzyskich i na Dolnym Śląsku. Występuje też pod innymi nazwami- anielskie ziele, pomornik lekarski, wilcze ziele i drzewojad to niektóre z nich. Dawniej przypisywano jej wiele magicznych właściwości, była chętnie używana przez lekarzy i uzdrowicieli. Do dziś jest objęta ochroną i żeby korzystać z jej leczniczych właściwości trzeba samodzielnie ją wyhodować.

Ma zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej, zielarstwie, kosmetyce. Można znaleźć ją w składzie wielu kremów, maści, żelów, płukanek, wywarów i nalewek. Zielarze wykorzystują całą roślinę- kwiaty, łodygę oraz korzeń. Każda z tych części zawiera mnóstwo dobroczynnych substancji, najważniejsze z nich to: flawonoidy, olejki eteryczne, fitosterole, tłuszcze, karotenoidy, cholina, inulina, garbniki, saponiny, śluzy, terpeny oraz kwasy organiczne, np. kwas kawowy.

Komu jest zalecana?

Arnika działa regenerująco na skórę, jest zalecana przy stanach zapalnych, przynosi także ulgę w obrzękach, bólach stawów i mięśni. Ma także działanie przeciwzakrzepowe.

Jak stosować arnikę?

Można stosować ją zewnętrznie jako roztwór lub gotowy preparat z arniką. To pierwsza pomoc na stłuczenia, krwiaki, obrzęki pourazowe, ukąszenia owadów i oparzenia. Może okazać się pomocna kiedy występują skurcze mięśniowe, siniaki, a także bóle związane z przeciążeniem mięśni. Nakładane na skórę arnika wzmacnia naczynia krwionośne i działa przeciwzakrzepowo. Usprawnia krążenie krwi w tkankach i dzięki temu przyspiesza gojenie.

Wewnętrznie stosuje się ją w celu poprawy trawienia, ponieważ stymuluje wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Bywa też zalecana do płukania ust i gardła w celu wyleczenie stanów zapalnych. Przynosi ulgę osobom chorym na reumatyzm.

Przeciwwskazania stosowania arniki

Nie jest jednak polecana każdemu, alergicy powinni jej unikać. Podobnie jak osoby z chorobami płuc, arnika pobudza krążenie i układ żylny, co może doprowadzić do krwotoku z płucach. Nie zaleca się też nakładanie preparatów z arnika na silnie poparzoną skórę- oparzenie II i III stopnia.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Ile snu potrzebują dzieci i co go zakłóca?

17.06.2015
Ile snu potrzebują dzieci i co go zakłóca?

Dzieci potrzebują znacznie więcej czasu na sen niż dorośli. Prawidłowa ilość snu jest uzależniona od wieku rozwojowego dziecka, obecnie za normę przyjmuje się następujący czas snu na dobę:

- noworodki (poniżej 3 miesiąca) 14-17 godzin

- niemowlęta (4-11 miesięcy) 12-15 godzin

- małe dzieci (1-2 lata) 11-14 godzin

- przedszkolaki (3-5 lat) 10-13 godzin

- wiek szkolny (6-13 lat) 9-11 godzin

- młodzież (14-17 lat) 8-10 godzin

W dalszych latach potrzebujemy coraz mniej snu, dla przypomnienia dorosła osoba w wieku 18-64 lat powinna spać od 7-9 godzin, powyżej 65 roku życia 7-8 godzin.

Obecnie wszechobecna elektronika- telewizory, komputery, tablety, smarfony czy inne gadżety stanowią coraz większy problem i są główną przyczyną problemów ze snem i dzieci. Elektronika kradnie sen za sprawą emitowanego światła. Nasze wewnętrzne rytmy okołodobowe regulacji cyklu snu i przebudzenia, są uzależnione od światła. W szczególności, niebieskie spektrum światła emitowanego od elektroniki wpływa na produkcję melatoniny, co zaburza prawidłowy sen.

Wieczorna oglądanie telewizji czy granie w gry na komputerze czy tablecie nie jest dobrym nawykiem. Badanie pokazują, że dzieci, które korzystają ze sprzętu elektronicznego przed snem śpią o 21 minut krócej, w porównaniu z dziećmi, które nie korzystały z tego rodzaju sprzętów. W pokoju, w którym śpimy nie powinny znajdować się żadne sprzęty emitujące światło, a telefony komórkowe można położyć dalej i ograniczyć jego używanie wieczorem jeśli nie jest to konieczne. Dzieci w wielu zrachowaniach naśladują rodziców i warto uczyć je zdrowych nawyków na własnym przykładzie.

Więcej snu równa się zdrowsze i szczęśliwsze dziecko

W przypadku dzieci sen jest szczególnie ważny. Z czasie kiedy rośnie ciało i sprawność intelektualna długość snu odgrywa kluczową rolę w procesie koncentracji i nauki. Nastrój malucha też jest bardzo ważny, dzieci które spały 27 minut dłużej każdego dnia miały dobry nastrój i lepiej kontrolowały swoje emocje.

Nie trzeba od razu odcinać dziecka od sprzętu, do którego jest przyzwyczajony. Ważne jest, żeby na godzinę przed snem odciąć je od silnych bodźców i dzięki temu ułatwić mu zasypianie. Jest wiele możliwości spędzania czasu z dzieckiem- malowanie, czytanie książek, układanie klocków. Regularność i powtarzalność pewnych czynności przed snem pozwoli dziecku się wyciszyć i spać spokojnie. Dzięki odpowiedniej dawce snu dziecko będzie rozwijać się prawidłowo, warto o to zadbać.

 

Autorka: Daria Występek

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Wszy - jak się ich pozbyć?

16.06.2015
Wszy - jak się ich pozbyć?

Wbrew pozorom nie jest to problem osób nie dbających o higienę osobistą. Czasem wystarczy podróż komunikacją miejską, użyć czyjegoś grzebienia, czy przymierzanie nakrycie głowy w sklepie, żeby stać się nosicielem tych pasożytów. Obecnie najczęściej spotykane są u dzieci, w przedszkolach pasożyty łatwo mogę się rozprzestrzenić. Najczęściej są przekazywane całkiem nieświadomie. Dobrze wiedzieć jak sobie z mini radzić, na wypadek jeśli dotknie nas ten problem. Wytępić wszy nie jest łatwo, bronią się przed wieloma substancjami, jednak istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się wszy.

Wszy żywią się ludzką krwią, osiedlają się na owłosionej skórze głowy, zwłaszcza za uszami i nad karkiem. Szybko dają o sobie znać. Objawia się to świądem skóry, który jest podobywany odczynem alergicznym na ślinę owada. Wszy i ich jajeczka tzw. gnidy, są widoczne gołym okiem. Innym objawem, który można zauważyć są białe drobiny przypominające piasek, które pojawiają się na poduszce. To strawiona przez wszy krew ludzka. Nie należy tego bagatelizować, będzie to prowadziło do nasilenie dolegliwości. Swędzenie głowy będzie prowadziło do rozdrapywania i powstawania kolejnych ran.

Jak wyeliminować problem?

Najskuteczniejsze jest leczenie w warunkach domowych. Można kupić wiele preparatów w drogeriach lub aptekach. Dostępne są szampony, balsamy do wcierania w skórę głowy i spraye. Dziele się na bardziej chemiczne zawierające środki owadobójcze, a także bardziej naturalne z olejem w składzie, które oblepiają wszy i gnidy zabierając im dostęp powietrza. Oba rodzaje się skuteczne i bezpieczne dla skóry dziecka. Najczęściej taką kurację należy powtórzyć kilkakrotnie dla optymalnego efektu. Sprawdzają się także domowe sposoby np. wcieranie octu lub nafty w skórę głowy, a także olejków eterycznych szczególnie lawendowego i olejku z drzewa herbacianego. Po zastosowaniu odpowiednich preparatów ważne jest dokładne wyczesanie włosów. Dzięki temu szybciej pozbędziemy się wszy i ich jajeczek. Po każdym użyciu grzebień czy szczotka musi być dokładnie zdezynfekowana.

Pozbycie się wszy z włosów to najważniejszy etap, jednak trzeba zwrócić uwagę także na otoczenie. Wytępić wszy znajdujące się na ubraniach i w pokoju dziecka, dotyczy to dywanu, pościeli, zabawek. Wszy bez dostępu do krwi giną po kilku dniach, wystarczy wynieść przedmioty na kilka dni, a następnie porządnie je wytrzepać. Tym sposobem skutecznie pozbędziemy się pasożytów.

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się