Art

Lubczyk - na miłość i zdrowie

15.05.2017
Lubczyk - na miłość i zdrowie

W wierzeniach ludowych lubczyk ma szczególne miejsce. Od dawna wierzono, że zioło to ma magiczne właściwości. Uważano bowiem, że rozpala zmysły i jest rośliną miłości. Lubczyk ogrodowy, to bylina z rodziny selerowatych. Znany jest także jako lubiśnik lekarski, łakotne ziele oraz mleczeń. Pochodzi z Azji, a jego uprawy można spotkać na całym świecie. Rośnie również dziko.

Zioło miłości

Od wieków lubczyk uznawany był jako magiczny zioło miłości. Uważano, że ten kto go wypije na pewno ulegnie wielkiemu pożądaniu. Jeśli ktoś chciał rozkochać w sobie wybraną osobę, to podawał mu do wypicia eliksir z lubczykiem. Do dziś wielu ludzi uważa tę roślinę za bardzo skuteczny afrodyzjak. Ma podnosić libido i zwiększać doznania seksualne.

Do posiłków

Lubczyk można wykorzystać w kuchni jako dodatek lub przyprawa do różnych dań. Ma dość ostry i korzenny posmak, dlatego należy uważać z jego dozowaniem. Liście tej rośliny, które można suszyć lub podawać świeże, doskonale nadają się do podkreślenia aromatu zup i sosów. Można też stosować lubczyk do potraw mięsnych, rybnych oraz wszelkiego rodzaju sałatek. Jego charakterystyczny smak sprawdza się przy dodawaniu tego zioła do  samodzielnie pieczonego chleba. Lubczyk jest też używany do produkcji staropolskiej nalewki określanej jako kordiał.   

Właściwości zdrowotne

Z lubczyku można samodzielnie zrobić napar. Wykonuje się go zalewając zasuszony korzeń szklanką wody i gotując. Po przecedzeniu przez sitko i wystudzeniu można wypijać po jednej szklance dziennie. Napar doskonale działa moczopędnie oraz powoduje efektywniejsze i lepsze funkcjonowanie nerek. Po jego wypiciu zwiększa się produkcja gazów. Napar z lubczyku można stosować przy występowaniu skurczy żołądka, a także jako środek wykrztuśny. Spożywanie tego zioła powoduje poprawę działania układu pokarmowego. Lubczyk szczególnie zaleca się stosować przy wszelkiego rodzaju potrawach, które są ciężkostrawne. Zioło to ma wpływ na poprawę ogólnej kondycji organizmu i lepsze zdrowie.

Przeciwwskazania

Lubczyku nie powinny spożywać osoby, które uskarżają się na niewydolność nerek. Jest on wręcz zabroniony kobietom w ciąży, gdyż podobno ma właściwości poronne. Ze względu na zdrowie dziecka ze spożywania lubczyku powinny zrezygnować też matki karmiące piersią. Zioło to może wywołać pojawienie się na skórze białych plam u osób, które zbyt długo przebywają na słońcu.   

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Nerwobóle

21.11.2016
Nerwobóle

Nerwobóle towarzyszą najczęściej osobom zestresowanym, spędzającym dużo czasu w pozycji siedzącej. Źródłem bólu może być tez uszkodzenie mechaniczne. Nerwoból wynika z podrażnienia luz uszkodzenia nerwu. Kiedy do tego dojdzie dochodzi do zaburzenia wysyłania i odbierania sygnałów, przewodzonych przez włókna nerwowe.

 

Jak rozpoznać nerwoból?

Ból pojawia się nagle, jest silny i rwący. Pojawia się na kilka minut, ma różne natężenia i może promieniować wzdłuż włókien nerwowych. To bardzo nieprzyjemne uczucie, dodatkowo bólowi może towarzyszyć drętwienie lub mrowienie.

Nie jest to wynik uszkodzenia ciała, ale układu nerwowego.

 

Najczęstsze przyczyny

Jest ich bardzo wiele, ale bardzo często stres jest czynnikiem zapalnym. Duże przygnębienie, niepokój, lęki, nerwica, tłumione emocje, stany depresyjne często nasilają nerwobóle. Im dłużej nie odzyskamy spokoju tym bardziej problem będzie się nasilał. Nie bez powodu osoby chorujące na depresją, narzekają na fizyczny ból ciała. Silny stres najczęściej wywołuje ból w okolicy szyi, karku, obręczy barkowej i ramion. Występują też bóle w klatce piersiowej, który mogą towarzyszyć trudności w oddychaniu.

 

Jak sobie z nimi radzić?

Konieczne jest holistyczne podejście i przeanalizowanie kilku elementów. Jedną z częstych przyczyn są niedobory witamin, szczególnie witamin z grupy B. Najczęściej konieczna jest suplementacja, warto wykonać badania które wykażą jakich witamin i pierwiastków nam brakuje, wtedy szybciej można eliminować problem.

 

Technik radzenia ze stresem jest wiele i warto znaleźć dobry dla siebie sposób. Nie należy bagatelizować problemu. Jeśli konieczna jest wizyta i specjalisty i terapia lepiej zdecydować się nie nią od razu.

 

Nerwobóle mogą być także wywołane innymi chorobami. Częstym powodem jest cukrzyca, borelioza, stany zapalne w organizmie czy reumatoidalne zapalenie stawów. Dokładna diagnostyka umożliwia szybką lokalizację problemu, niestety skrywane emocje i problemy z radzeniem sobie ze stresem często wymagają dłuższego czasu leczenia. Wtedy konieczne mogą okazać się leki. Leczenie opiera się najczęściej na lekach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Skutecznymi metodami  jest też masaż relaksacyjny i akupunktura. Naturalne metody często przynoszą podobne rezultaty.

 

Daria Występek

 

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 1

Marlena

19.10.2017

Ja czytałam, że na nerwobóle można stosować elektroterapię. Znalazłam, że w Krakowie w RehaPro stosują ten zabieg. chyba się zdecyduję bo mam dosyć łykania leków przeciwbólowych.

Art

Jak naturalnie podkręcić przemianę materii?

24.11.2016
Jak naturalnie podkręcić przemianę materii?

Szybsza przemiana materii gwarantuje lepsze samopoczucie i sprzyja utrzymaniu stałej wagi. Jest wiele naturalnych sposobów na poprawienie przemiany materii, nie potrzeba do tego syntetycznych tabletek. Tempo przemiany materii zmienia się w wiekiem, możemy jednak wpłynąć na niego dzięki zdrowej diecie i odpowiedniemu stylowi życia. Poza tym warto znaleźć sposoby, które u nas sprawdzą się najlepiej i włączyć je do codziennej rutyny. Naturalnych metod jest wiele. Przedstawiamy kilka najbardziej skutecznych:

 

Zielona herbata

Badania pokazują, że duża zawartość antyoksydantów, szczególnie katechin w zielonej herbacie pomaga podkręcić tempo przemiany materii. Wspomaga trawienie i dodaje energii. Warto zamienić poranną kawę na zieloną herbatę i pić ją 1-2 razy dziennie. Najlepiej zaparzać ją w temperaturze 60-80 stopni w zależności od odmiany, dzięki temu zachowuje właściwości zdrowotne.

 

Aktywne spędzanie czasu

Sport to naturalny sposób na spalenie większej ilości kalorii i zbudowania większej siły mięśniowej. Ten drugi aspekt, jest ważny ponieważ mięśnie wykorzystują większą ilość egerii nawet w czasie spoczynku. Wybierz aktywność, która sprawi ci najwięcej przyjemności, jeśli sport cię męczy to znaczy, że trzeba szukać innych dyscyplin. Zadbaj o różnorodność treningu, dzięki temu się nie znudzisz.

 

Jedz posiłki regularnie

Zwłaszcza przy dużych problemach z trawieniem, postaraj się usystematyzować pory posiłków. Dotyczy to głównie trzech najważniejszych posiłków w ciągu dnia. Zadbaj też o jakość posiłków i nie spiesz się przy jedzeniu. Dokładnie przeżuwaj, pamiętaj że trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej.

 

Zacznij dzień zdrowo

Śniadanie to bez wątpienia ważny element dnia. W okresie jesienno- zimowym warto postawić na ciepłe posiłki. Najlepszym źródłem energii będą owsianki i jaglanki przyrządzane na słodko z owocami, lub na wytrawnie.

 

Pij dużo wody

Minimalna ilość to 1,5 litra wody każdego dnia. Można zastąpić są także niesłodzonymi herbatami ziołowymi. Woda pomaga pozbyć się toksyn i sprawia, że mamy więcej energii. Najlepiej zawsze noś ze sobą butelkę wody, wtedy o niej nie zapomnisz.

 

Unikaj alkoholu

Zawiera mnóstwo pustych kalorii cukru, który znacznie obniża tempo przemiany materii. Działa toksycznie na organizm i nie daje korzyści, dlatego lepiej go unikać.

 

Daria Występek

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się