Mądre poprawianie natury

04.08.2014
Mądre poprawianie natury

„Piękny uśmiech” to nadużywany slogan reklamowy. Osłuchaliśmy się z nim i nie robi na nas większego wrażenia. Tymczasem Smiling Report wykazał jasno, że osoby z ładnymi zębami odbierane są pozytywnie i łatwiej odnoszą sukces.  Piękny uśmiech to potężne narzędzie – a stomatologia estetyczna to doskonały sposób by je zdobyć!

Dlaczego warto?

Poprawianie natury i odwracanie skutków dawanych zaniedbań w zakresie estetyki uśmiechu nie jest tematem tabu. Stomatologia estetyczna, tak popularna wśród celebrytów i gwiazd ekranu, jest w zasięgu każdego. Warto poznać możliwości, które oferuje. Dlaczego? Jeśli wierzyć statystykom podczas kontaktu wzrokowego 40% naszej uwagi skupia się właśnie na uśmiechu! Co więcej, aż 71% pracodawców stawia na osoby, które ładnie się uśmiechają. Chcesz łatwiej zdobywać ludzką przychylność? Marzy Ci się kariera prezesa?  Zacznij od inwestycji w zdrowe zęby!

Naturalność – zasada nr 1!

Prawdziwy specjalista w dziedzinie stomatologii estetycznej stawia na naturalność uśmiechu. Cel to poprawienie wyglądu zębów. Nie chodzi jedynie o ich uzupełnienie, wyrównanie, czy zmianę barwy samego zęba. Dziąsła musza odzyskać zdrowy kolor, linia szyjek zębów – przebiegać równo z linią warg (tzw. estetyka czerwona), a odcień bieli i rodzaj szkliwa powinny być dopasowane do rodzaju Twojej urody.

Licówki – szybko i nieinwazyjnie

Twoim problemem są przebarwienia? Chcesz pozbyć się szpar między zębami? Odbudować częściowo utracony ząb? Pomyśl o licówkach. To bardzo cienkie płatki porcelanowe mocowane bezpośrednio na zębach (od strony licowej – stąd ich nazwa).  Precyzyjnie uzupełniają braki i likwidują wszystkie estetyczne niedoskonałości. Poprawnie dobrane są gwarancją zdrowego i naturalnego wyglądu. Ich największa zaleta? To jeden z najmniej inwazyjnych sposobów na poprawę estetyki uśmiechu. Bezpieczny, bez powikłań, bólu, konieczności leczenia aparatem ortodontycznym. Wymarzone efekty uzyskuje się bardzo szybko.

Korona – niczym zdrowy ząb

Korony możesz wybrać, jeśli Twój ząb został zniszczony, trwale przebarwiony lub złamany. To najtrwalsza metoda odbudowy idealnie naśladującą naturalny ząb. Porcelana jest bardzo wytrzymała, nie zmienia koloru, a nasz organizm doskonale ją toleruje. Co więcej, nie gromadzą się na niej bakterie i kamień nazębny. Stosowane obecnie korony cyrkonowe to najwyższe osiągnięcie stomatologii estetycznej w zakresie odbudowy zębów. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie optymalnej głębi i przezierności szkliwa.

Wystarczy jedna wizyta

Najszybszym, bo możliwym do zastosowania w zaledwie jednej wizyty rozwiązaniem są estetyczne obudowy kompozytowe. Dla ich trwałości kluczowy jest dobór wysokiej jakości materiałów.  Nakłada się je stosując tzw. polichromatyczną technikę warstwową. Kształt, kolor i powierzchnia zęba mogą zostać precyzyjnie dopasowane w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut. Efekty estetyczne są nie tylko szybkie, ale też skuteczne i często zaskakujące. Taki rodzaj odbudowy idealnie sprawdza się w grupie wrażliwych pacjentów. Jego ogromną zaletą jest oszczędzanie twardych tkanek zęba. Co więcej, by zadbać o zęby w ten sposób nie musisz wykonywać wycisków i rekonstrukcji w pracowni protetycznej - a to oznacza znacznie mniejsze koszty leczenia.

Zrób to dla siebie

Twoje zęby są zdrowe, ale nie satysfakcjonuje cię ich kolor – są żółte, szare, stale przebarwione? Niby nic poważnego, a jednak problem uderza w Twoją pewność siebie.  Zupełnie nie potrzebnie. Takie zęby nie potrzebują dużych zmian i inwazyjnych zabiegów. Wystarczy indywidualnie dobrana i całkowicie bezpieczna metoda wybielania, która pozwoli wydobyć ich piękno.

Do bieli przez światło

Na pewno wiesz o istnieniu lamp wybielających. To najszybsza z metod. Jeden zabieg trwa od 45 do 90 min. Możliwe jest uzyskanie poprawy o kilka odcieni w skali Vita. Jak przebiega wybielanie lampą? Na zęby nakładany jest żel wybielający. Pod wpływem światła wnika on przez szkliwo do zębiny i likwiduje przebarwienia.

Po kontrolą, ale w domu

Wybielanie metodą nakładkową to bardziej wymagająca technika. W tym przypadku na efekt trzeba czekać ok. 2 tygodni. Metoda stosowana jest pod kontrolą stomatologa, jednak preparat wybielający zakłada się samodzielnie w domu, na wykonanych na indywidualne zamówienie nakładkach.

Działanie od wewnątrz

Zauważyłeś przebarwienia na zębach leczonych kanałowo? Najprawdopodobniej do zębiny przeniknęły barwniki (z krwi lub materiału wypełniającego). Lampa i wybielanie nakładkowe to za mało w tej sytuacji. Idealną biel osiąga się przez kilkakrotne (co ok. 4 dni) aplikowanie środka wybielającego do wnętrza zęba. Rozjaśnienie następuje stopniowo i rozłożone jest na kilka tygodni. Cierpliwość popłaca i nawet mocno przebarwione czy ciemne zęby zyskują naturalnie piękny kolor.

Zaangażuj się w swój uśmiech!

W kwestii wybielania podstawą jest Twoja współpraca ze stomatologiem. Bezpośrednio po zabiegu zęby bardziej chłoną kolor z kawy, herbaty, kolorowej żywności… Niezależnie od tego jaką metodę wybierasz, zapytaj dentystę o preparat zawierający „płynne szkliwo”. Wzmocni on zęby oraz zmniejszy ewentualną nadwrażliwość. Będziesz cieszyć się pięknym uśmiechem i pewnością siebie. Twoje otoczenie od razu zauważy zmianę. W końcu poczujesz, że „piękny uśmiech” nie jest pustym frazesem, a Twoją ogromną zaletą i wsparciem w wielu życiowych sytuacjach.

Dr Piotr Puchała

Dr Piotr Puchała – lekarz stomatolog

artysci usmiechu

Art

W oczekiwaniu na olejek ylang ylang…

03.08.2014
W oczekiwaniu na olejek ylang ylang…
Olejek ylang ylang - poniżej trochę o jego właściwościach. Ylang Ylang to egzotyczny kwiat, który pochodzi głównie z obszaru Indonezji. Można go spotkać w lasach deszczowych wysp Pacyfiku, na Filipinach, Jawie, Sumatrze oraz Polinezji - czyli full exotic :) W języku malajskim oznacza 'kwiat kwiatów'. Kobiety często wpinają kwiaty Ylang we włosy :) Drzewo dorasta do 25 metrów, a jego kwiaty mogą mieć kolor żółty (najczęściej stosowane w kosmetykach i perfumach) , fioletowy lub różowy.

Właściwości:

Olejek ylang ylang poza kojącym zapachem ma również silne właściwości uspokajające.

- łagodzi objawy stresu, bezsenności, niepokoju a nawet depresji

- wzmacnia układ nerwowy

- posiada właściwości antyseptyczne (odkażanie ran, skaleczeń, zadrapań, poparzeń)

- zapobiega powstawaniu infekcji (ochrona przed bakteriami, wirusami i grzybami)

- ma działanie przeciwskurczowe

- pomaga obniżyć ciśnienie krwi

- równoważy gospodarkę hormonalną

- reguluje wydzielanie sebum (podstawowy składnik płaszcza hydrolipidowego, który natłuszcza skórę aby uchronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych) dzięki czemu skutecznie pomaga walczyć z dolegliwościami skórnymi.(pomocny w leczeniu łojotoku)

- przyspiesza gojenie ran

- chroni pzed zachorowaniem na tężec

- wspomaga leczenie dolegliwości żołądkowych oraz układu trawiennego

Zastosowanie:

Należy pamiętać, że co za dużo to niezdrowo :) Zapach mimo, że jest piękny ( zapach spokrewniony z zapachem jaśminu) w za dużych ilościach może spowodować nudności oraz bóle glowy. Zaleca się stosowanie olejku w dużym rozcieńczeniu. A z tych przyjemniejszych kwestii warto wspomnieć, że olejek z ylang ylang ma silne działanie pobudzające zmysły :)       Autorka: Zu Shamanka, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu http://sojosveganos.blogspot.com/

Wegański majonez

02.08.2014
Wegański majonez

Zbierałam się do majonezu bardzo niechętnie. W sprawach kulinarnych bywam czasem trochę leniwa i chcę ułatwić sobie życie robiąc rzeczy łatwe i szybkie, a nie wiedzieć czemu wbiłam sobie do głowy, że majonez wegański musi być strasznie skomplikowany, wymagający niewiadomo jak wyszukanych składników i czasochłonny. A tymczasem okazało się- kiedy zabrałam się wreszcie do roboty, że wszystkie składniki mam w domu a przygotowanie majonezu zabrało mi ok 15-20 minut.

Wyszedł lekki, kremowy i zdrowy i jestem tym faktem podekscytowana, ponieważ nie wierzyłam - przyznaję się, że wyjdzie taki dobry!

Oczywiście wiem, że dla większości 'konserw' majonez musi być ukręcony z jajem i nie ma odstępstw od tej zasady, ale może jeśli nie nazwiecie go majonezem tylko wyrobem majonezopodobnym będzie łatwiej Wam go przełknąć ;-) Przede mną jeszcze majonez z fasoli, zieren słonecznika, migdałów, nerkowca czy tofu a tymczasem.. Panie i Panowie, majonez z płatków ryżowych :)

Składniki:

szklanka płatków ryżowych (do kupienia przypuszczam w każdym sklepie spożywczym)

szklanka mleka sojowego (niesłodzonego!)

2-3 łyżki octu jabłkowego (z  braku jabłkowego użyłam winnego i poza odrobinkę ciemniejszym kolorem końcowym - wszystko było w jak najlepszym porządku)

2-3 łyżki stołowe musztardy, im wyraźniejsza w smaku tym lepsza

szklanka przegotowanej wody

1/3 szklanki oleju (ja użyłam z pestek winogron)

sól morska

świeżo zmielony pieprz kolorowy (taki w ziarenkach, od czasu kiedy spróbowalam - używam tylko i wyłącznie pieprzu świeżo zmielonego w moździerzu - robi różnicę!)

2-3 ząbki czosnku (opcjonalnie - bo nie każdy lubi)

Przygotowanie:

Płatki ryżowe zalewamy mlekiem i wstawiamy na mały ogień - na 2 minuty. Przekładamy do blendera (najlepszy ten kielichowy, bo wtedy jest szansa, że majonez zostanie w kielichu a nie na ścianie). Dodajemy pół szklanki wody, blendujemy. Dolewamy olej, ocet, musztardę, ewentualnie czosnek. Blendujemy. Jeżeli wyszedł za gęsty możemy dolać resztę  wody. Jeżeli konsystencja jest zadowalająca poprzestajemy na połowie szklanki. Przyprawiamy do smaku.

Po przełożeniu do słoika trzymamy w lodówce.     Autorka: Zu Shamanka, Tekst pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu http://sojosveganos.blogspot.com/