Art

Mali artyści

11.05.2015
Mali artyści

Gdy maluch opanuje technikę chodzenia, będzie mógł rozwijać kolejne talenty. Zaliczyć do nich można: wyjmowanie rzeczy z szafek (zwłaszcza kuchennych), wspinanie się, zrywanie firanek (jeśli sięgają podłogi) i wiele innych. W życiu każdego szkraba przychodzi moment wyrażania siebie poprzez artyzm. Jak niektóre z mam już wiedzą, malować można wszystkim i wszędzie. Poza trywialnymi kredkami i flamastrami, idealnie nadaje się do tego jabłko, które doskonale łączy się ze ścienną farbą, tworząc tym samym jedyne w swoim rodzaju dzieło. Kredkami świecowymi najlepiej rysuje się po szybie – jest to tak zwana twórczość w trójwymiarze. Wspaniale i śmiesznie, tylko co mama ma z tym fantem zrobić? W celu pozostawienia dla potomnych, najlepiej uwiecznić starania dziecięcia na zdjęciu. W rzeczywistości nie pozostaje nic innego, jak sprzątnąć. Oto kilka sposobów, jak to zrobić skutecznie:

Czekolada – należy usunąć jak najwięcej czekolady z zabrudzonej powierzchni. Na tkaninach nadających się do prania najlepiej sprawdzi się roztwór dwóch łyżek stołowych octu rozpuszczonych w szklance wody. Nanieś roztwór na plamę i spłucz ciepłą wodą, a następnie wypierz. Na materiale nie nadającym się do prania należy zastosować odplamiacz.

Błoto – zaczekaj aż plama wyschnie i wyszczotkuj. Tkaninę wypierz lub  wyczyść plamę wodą z proszkiem do prania (jeśli nie można zastosować prania).

Kredki – delikatnie pocieraj materiał denaturatem. Jeśli to możliwe wypierz.

Mocz – ubrania i pościel namocz w wodzie z proszkiem, a następnie upierz. Plamę na tapicerce lub materacu przetrzyj zimną wodą, a następnie słabym roztworem octu ( 1 łyżeczka na 0,5 litra wody).

Tusz długopisu – Jeśli tkanina nadaje się do prania, plamę należy nawilżyć olejkiem eukaliptusowym lub denaturatem i wyprać. W innym przypadku pozostaje zastosowanie denaturatu. Niewielką plamę na zamszu można delikatnie potraktować pilnikiem do paznokci, jest to jednak bardzo ryzykowne.

Jabłko – gdy przezornie zastosowaliśmy farbę zmywalną, sprawa jest prosta. W innym przypadku pozostaje umycie zabrudzonego miejsca i odmalowanie.

Twórczość potomnych cieszy. Nie zabierajmy maluchom kredek. Dajmy im ogromną kartkę papieru, by nie zabrakło im miejsca. Pamiętajmy, żeby nie zostawiać ich sam na sam z artykułami piśmienniczymi. Dzieci wszystkiego chcą spróbować: nakrętek od długopisów, papierowych osłonek kredek i tego, jak smakuje wkład flamastra. Bezpieczeństwo naszych dzieci w naszych rękach.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Kiedy w ciąży powiadomić lekarza?

10.05.2015
Kiedy w ciąży powiadomić lekarza?

Kiedy w ciąży powiadomić lekarza?

Kobieta w ciąży powinna regularnie spotykać się z lekarzem prowadzącym, w celu kontrolowanie zdrowia swojego i dziecka. W większości przypadków dziewięć miesięcy mija bez komplikacji. Co robić, gdy dzieje się coś niepokojącego? Oto sytuacje, w których kontakt z lekarzem jest zasadny.

Natychmiastowy kontakt z lekarzem:


  • Obfite krwawienie z dróg rodnych lub krwawienie połączone z silnymi skurczami umiejscowionymi w dolnej części podbrzusza

  • Silny ból w środkowej lub bocznej części podbrzusza (nawet jeśli brak krwawienia)

  • wyraźne zmniejszenie pragnienia oraz ilości oddawanego moczu (bezmocz trwający nawet cały dzień)

  • gorączka powyżej 38,5’C

  • uczucie pieczenia w trakcie oddawania moczu połączone z dreszczami oraz temperaturą 38,5’C

  • wystąpienie nienaturalnych obrzęków nóg, rąk, oczu wraz z bólami głowy i zaburzeniami widzenia

  • zaburzenia widzenia trwające dłużej niż kilka minut

  • silny ból głowy trwający dłużej niż 2 godziny

  • biegunka z widocznymi pasmami krwi


Kontakt z lekarzem w tym samym dniu lub w dniu następnym, jeśli objawy wystąpią w nocy:

  • obrzęk dłoni, twarzy, powiek

  • krew w moczu

  • nagły przyrost masy ciała (niewynikający z przejedzenia)

  • ból albo pieczenie w trakcie oddawania moczu

  • zawroty głowy, którym mogą towarzyszyć omdlenia

  • dreszcze i gorączka powyżej 38,5’C bez objawów przeziębienia

  • silne nudności i częste wymioty (więcej niż 3 razy dziennie)

  • swędzenie całego ciała, które może być połączone z żółtaczką oraz oddawaniem moczu w kolorze ciemniejszym niż zwykle

  • biegunki bez krwi, lecz z dużą zawartością śluzu


W przypadku wystąpienia powyższych objawów kontakt z lekarzem prowadzącym jest konieczny. Gdy nie ma takiej możliwości, należy zadzwonić pod 112 lub 999 i poinformować o swoich dolegliwościach. Nie zwlekaj, jeśli otrzymasz dyspozycję natychmiastowego stawienia się w  szpitalu. Rozmawiając z lekarzem określ konkretnie: kiedy wystąpił każdy z objawów, jak często się powtarza, czy odczuwasz jego nasilenie lub osłabienie. W przypadku wystąpienia wysokiej gorączki staraj się zbijać każdy wzrost temperatury powyżej 38,5’C. Możesz używać do tego paracetamolu, który jako jeden z niewielu środków można stosować w trakcie ciąży.

W sytuacjach,  jakie wymieniono powyżej, najważniejszy jest spokój i opanowanie. Dzięki temu zapamiętasz szczegóły, o które będzie pytał lekarz. Stres w niczym nie pomoże, a jedynie zaszkodzi.

Autorka: Matvijewna Grządkowska

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Ostry dyżur stomatologiczny

09.05.2015
Ostry dyżur stomatologiczny

Nagły ból zęba

Często zdarza się tak, że nagle zaczyna boleć ząb. Zastanawiasz się, dlaczego tak się dzieje. W skrócie opowiemy jakie mogą być tego przyczyny. 

Ból może mieć wiele przyczyn. Pojawia się najczęściej w wyniku urazu mechanicznego.  Chodzi o nacisk wywoływany na nerw podczas jedzenia, powodując zapalenia miazgi zęba. W konsekwencji wymagane jest leczenie kanałowe zęba. Przyczyną mogą być także infekcje kanału korzeniowego – towarzyszy temu uczucie "wysadzania zęba" i obrzęk, nadwrażliwość zębów, kiedy odsłonięty jest fragment korzenia. Zęby dają o sobie znać na skutek spadku odporności (infekcje, choroby), spożywania dużej ilość cukrów, braku właściwej higieny jamy ustnej. 

Kiedy jest pomocny ostry dyżur stomatologiczny?

Gdy atakuje Cię silny ból zęba, niepozwalający zasnąć, a rano wstajesz do pracy lub masz  zupełnie inne plany. Dyżur weekendowy sprawdza się również gdy potrzebujesz nagłej pomocy stomatologa, z powodu długo nieleczonych zębów. Za oknem coraz cieplej, temperatura coraz wyższa, a stany zapalne lubią o sobie dawać znać. Dlatego też, tak ważne jest aby zgłaszać się na regularne przeglądy stomatologiczne, aby temu zapobiegać. 

To się często zdarza…

Kiedy pacjenci zgłaszają się na nasz ostry dyżur, staramy się dowiedzieć w jakich okolicznościach pojawił się nagły ból zębów. Często jest tak, że zwlekamy z wizytą u dentysty pomimo, że wiemy o ubytkach. „Wyzwalaczem” bólu często jest jedzenie – szczególnie w okolicach świąt. Duża ilość kwasów powoduje podrażnienie i stany zapalne, co przejawia się nagłym i silnym bólem. Dlatego zawsze lepiej wcześniej zaplanować wizytę u stomatologa, niż potem cierpieć.

  • Niezależnie od rodzaju bólu – należy niezwłocznie skontaktować się z dentystą! Żadne "domowe" sposoby nie zlikwidują przyczyny bólu, a mogą go nawet nasilać. Każdy, kto ma za sobą "ból zęba" – wie co on oznacza, dlatego najlepiej jest od razu udać się do gabinetu i rozpocząć leczenie. 

Zasady przyjmowania pacjentów podczas weekendu i świąt:

Przyjmujemy nagłe przypadki bólu zębów w czasie weekendu. Przed wizytą konieczny jest kontakt telefoniczny pod numerem telefonu 508 869 273 i umówienie się na wizytę w godzinach od 9 do 22. Nasz gabinet mieści się na Klecinie, we Wrocławiu. Nie współpracujemy z NFZ.

  • Gabinet Stomatologiczny Twój Uśmiech ul. Wałbrzyska 9C, 52-314 Wrocław 
  • email: info@dentystka.wroc.pl   www.dyzurdentystyczny.pl

  znak_twoj_usmiech_lawenda

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się