Art

Masaż bańką chińską

16.04.2014
Masaż bańką chińską

Masaż bańką chińską staje się coraz bardziej popularny. Tradycyjnie stosowany był przy przeziębieniach, jednak obecnie wykorzystywany jest jako element masażu ciała i zabiegów kosmetycznych.  Według tradycji chińskich bańki „wyciągają” chorobę. Największą popularność bańki chińskie zdobyły dzięki działaniu antycellulitowemu i wyszczuplającemu. Jednak dobrze sprawdzają się w leczeniu stanów zapalnych mięśni i stawów. Skuteczność działania jest poparta wieloma latami doświadczeń.

Masaż bańką chińską uelastycznia i wygładza skórę, rozbija tkankę tłuszczową, zwiększa ukrwienie tkanek. Dzięki temu ułatwione jest wchłanianie preparatów wyszczuplających w głąb skóry. Efektem jest wyraźna poprawa jakości skóry, znacznie zmniejszony, a w niektórych przypadkach zlikwidowany cellulit oraz zmniejszony obwód części ciała, które były poddane masażowi.

Masaż bańką chińską podobnie jak tradycyjny masaż klasyczny pobudza krążenie krwi oraz innych płynów ustrojowych. Pomaga pozbyć się toksyn i produktów przemiany materii z organizmu.  Jest to prosty zabieg, który można samodzielnie wykonać w domu. Bańki są łatwo dostępne i nie drogie.

Nie jest to jednak metoda dla każdego. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest bardzo wrażliwa i delikatna skóra, pękające naczynka, żylaki, rany otwarte, uszkodzenia skóry oraz nowotwory.

Bańka chińska nie jest jednak przeznaczona tylko do masażu wyszczuplającego. Można wprowadzić ją do masażu mięśni przykręgosłupowych. Wywołuje ona silne przekrwienie struktur, poprawia trofikę skóry, dzięki czemu mięśnie łatwiej się rozluźniają.

Siłę masażu można kontrolować, na początek najlepiej zacząć od delikatnego masażu, który stopniowo przystosuje skórę do mocniejszego ucisku. Masaż wykonujemy za pomocą kilku rodzajów ruchów- kolistych, podłużnych, bądź zygzakowatych.  Zabieg powinno się wykonywać regularnie, masaż bańką jest bardzo intensywny. Można go wykonywać codziennie lub 3-4 razy w tygodniu przez około 15-30 minut. Po kilku tygodniach cellulit jest mniej widoczny, a skóra wygląda na zdrowszą. Zestaw baniek można kupić już za około 20 zł, więc warto spróbować. W połączeniu ze zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną możemy uzyskać świetne rezultaty!

Autorka: Daria Rogowska

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Sok, nektar, napój - czym się różnią? część 2

15.04.2014
Sok, nektar, napój - czym się różnią? część 2

Warto poruszyć temat  trzech różnych, choć kojarzonych ze sobą płynów: soki świeżo wyciskane, napoje oraz nektar. Czym różnią się od siebie? Które z nich są najzdrowsze i dlaczego?

W poprzedniej części artykułu przedstawiliśmy definicje soku oraz nektaru. Teraz kolej na “napój”.

Napój według norm UE zaliczają się do grupy tzw. napojów bezalkoholowych produkowanych na bazie soków. Jedynym założeniem kontrolującym ilość owoców jest to, że zawierają mniej soku niż nektar. Najczęściej zawierają 3-5% lub wcale, ale są i takie, które mają 20%. Do grupy napojów róznież zaliczamy te, które zawierają ilość soku powyżej nekteru, jednak zawierają dodatki zabronione przy  produkcji soków i nektarów. Są nimi: sztuczne substancje słodzące, aromaty, konserwanty i barwniki. Informacje takie zazwyczaj możemy znaleźć na etykiecie.

Widać teraz wyraźnie, które z podanych trzech rodzajów będą dla nas najzdrowsze.

Oczywiście soki!

Pamiętajmy, że najzdrowsze produkty to zawsze te, które są świeże i nieprzerobione. Zatem najlepsze soki będą, te które spożyjemy zaraz po wyciśnięciu. Im dłużej stoją, zwłaszcza otwarte, tym więcej witamin ulatnia się z nich bezpowrotnie, głównie przez proces utleniania. W dzisiejszym świecie niestety często jesteśmy skazani na gotowe produkty. Nie zawsze dysponujemy czasem na to, by wyciskać soki samemu.

Zatem na co zatem warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Przede wszystkim, by sok był świeżo wyciskany i niepasteryzowany. Proces ten polega na poddaniu produktu bardzo wysokiej temperaturze w celu wydłużenia jego trwałości. Niestety wraz z mikroorganizmami usuwane w bardzo dużej ilości są również witaminy i minerały.

Jak mówi Prof. dr hab. Michał Tombak: “Zawsze musimy pamiętać, że w szklance świeżo przyrządzonego soku, który wycisnęliśmy własnoręcznie znajduje się wiele pierwiastków chemicznych, które są jeszcze nieznane nauce, ale które stworzyła najbardziej unikalna apteka ze wszystkich istniejących - sama natura!"

A ta dba o nas najlepiej dając do dyspozycji pełne spektrum środków na każdą dolegliwość. Spójrzmy jak możemy wesprzeć swój system pijąc odpowiednie soki.

 

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Staw kolanowy

14.04.2014
Staw kolanowy

Kolano to największy staw w ludzkim organizmie. Aby pozostał sprawny, trzeba nauczyć się utrzymać idealną równowagę między jego ruchomością a stabilnością. Kontuzje kolana to bardzo częste schorzenia, mogą być powodowane na skutek nagłych wypadków, np. upadek na nartach, ale także w efekcie kumulowania się drobnych urazów w życiu codziennym, np. zła technika wykonywania ćwiczeń.

Nigdy nie powinniśmy ignorować bólu w stanie kolanowym. Rehabilitacja i odpoczynek są niezbędne do przywrócenia prawidłowych funkcji stawu kolanowego. W zależności od kontuzji może to potrwać od kilku tygodniu do kilku miesięcy. Brak bólu nie zawsze świadczy o wyzdrowieniu, warto słuchać specjalistów i odpoczywać tyle ile nam zalecają.

Nadwaga predysponuje do przeciążeń i zwyrodnień  stawów kolanowych. Każdy kilogram masy ciała obciąża kolano z siłą 5 kg. 10 kg nadwagi to dodatkowe 50 kg obciążenia dla kolan. Dwie na trzy osoby z nadwagą cierpią na przewlekłe bóle kolan. Osoby z nadwagą powinny wybierać ćwiczenia, które nie obciążają dodatkowo stawów- spacery po płaskim terenie i jazda na rowerze.

Uszkodzenia więzadła przedniego krzyżowego (ACL) jest najczęstszym schorzeniem stawu kolanowego. Występuje kiedy podczas ruchu dochodzi do nagłych zmian kierunku ruchu, gwałtownego przyspieszenia bądź wyhamowania, a także wyskoków. Kobiety ze względu na inny sposób poruszania są bardziej predysponowane do wystąpienia tego schorzenia. Można jednak zapobiec uszkodzeniu więzadła stosując odpowiedni trening i wzmacniając mięśnie stabilizujące kolona. Słabe mięśnie i brak ich elastyczności to główny powód kontuzji.

Głównym stabilizatorem stawu kolanowego jest mięsień czworogłowy uda, a także dwugłowy uda oraz mięśnie tułowia, które odpowiadają za utrzymanie równowagi. Wykonując ćwiczenia wzmacniające mięśnie ud, np. przysiady, wypady, odwodzenie i przywodzenie, trzeba pamiętać o prawidłowej technice. Ćwiczenia na niestabilnym podłożu, np. na piłce Bosu skutecznie poprawiają siłę mięśni tułowia. Wykonując taki trening zmniejszamy o połowę ryzyko wystąpienia urazu.

Bardzo ważnym elementem treningów jest odpoczynek. Gwałtowny wzrost częstotliwości i intensywności zwiększa ryzyko urazów i przeciążeń mięśni. Regeneracja organizmu jest niezbędna do budowania siły i wytrzymałości mięśniowej. Nie można zapomnieć także o rozgrzewce i strechingu w czasie każdego treningu.

Autorka: Daria Rogowska

 

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się