Art

Masaż Shantala

19.04.2014
Masaż Shantala

To starożytna indyjska technika masażu przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci. Mimo że jest to technika starożytna nie jest bardzo popularna w Europie. Masaż składa się z kilku prostych technik i pomaga budować więź między matką a dzieckiem. Wprawia malucha w dobry nastrój, pomaga mu się uspokoić. Nie wymaga dużego wysiłku ze strony rodzica. Udowodniono, że regularnie wykonywany masaż Shantala ma pozytywny wpływ na dziecko i osobę masującą.

Technika jest ważna, ale nie kluczowa, najważniejsze jest ciepło, dotyk i bliskość z mamą. Dotyk jest pierwszym zmysłem jak rozwija się u dziecka i daje poczucie bezpieczeństwa. Masaż może przynieść ulgę przy kolce, trawieniu czy kłopotach z zaśnięciem.

Bardzo ważne jest pomieszczenie, w którym wykonuje się masaż, powinno być ciepłe, żeby bez obaw można rozebrać dziecko. Dobrze kiedy miejsce jest znane dziecku, wtedy czuje się bezpiecznie. Masaż wykonuje się za pomocą ciepłego olejku lub oliwki, minimum godzinę po posiłku.

Masaż można wykonywać kilka razy dziennie, jeśli nie mamy tyle czasu warto wykonać go dwukrotnie, rano i wieczorem. Osoba masująca siedzi z wyprostowanymi nogami, oparta o ścianę, kładzie dziecko na kolanach. Masaż niemowlęcia trwa około 5 minut, więc bardzo krótko, z uwagi na to że dziecko nie ma ubranek. Z czasem należy go wydłużać.

Masaż Shantala powinien być przyjemny zarówno dla dziecka jak i matki, dlatego kiedy dziecko jest niespokojne, należy przerwać masaż i poczekać na odpowiedni moment.

Masaż wykonuje się przy użyciu ciepłej oliwki, rytmicznymi ruchami. Rozpoczyna się masażem klatki piersiowej i brzucha, następnie masuje się ramiona i całą rękę, potem drugą i wraca się na brzuch. W kolejnym etapie masaż obejmuje nóżki dziecka, łącznie z stopami. Następnie masaż placów, dziecko leży w tym czasie na brzuchu. Plecy należy masować ruchami okrężnymi zgodnymi z ruchem wskazówek zegara, stopniowo zwiększając koło, tak aby obejmowały dół pleców i pośladki. Zakończenie masażu stanowi masaż twarzy.

Masaż należy wykonywać delikatnie i powoli. Dziecko powinno być po nim rozluźnione, odprężone i zadowolone. W czasie masażu poprawia się relacja dziecka z osobą masującą. Masaż Shantala korzystanie wpływa na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka. Wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.

Autorka: Daria Rogowska

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Suplementy syntetyczne, a naturalne? Tabletka, czy dieta?

18.04.2014
Suplementy syntetyczne, a naturalne? Tabletka, czy dieta?

Witaminy i minerały w tabletce są tymi, po które sięga się coraz częściej. Czy wynika to z ich ogólnej dostępności, wygody, czy może skuteczności? Często z pierwszych dwóch oraz  konieczności wspomożenia organizmu. Stres, którego działaniu jesteśmy poddani codziennie oraz liczne niekorzystne warunki, w których przypadło nam żyć niestety powodują zubożenie naszego organizmu w te wszystkie cenne wartości niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oraz zachowania zdrowia.

Dodatkowo należy wiedzieć, że organizm ludzki nie jest w stanie wytwarzać samodzielnie witamin, ani minerałów, co oznacza, iż musimy ich sobie dostarczyć poprzez prawidłową dietę. Jaki sposób na  uzupełnienie niedoborów będzie najlepszy, dieta czy łatwa w przyjęciu tabletka?

Wiadomo, że jeśli wystąpiły w naszym organizmie duże niedobory witamin i minerałów zazwyczaj szybko sięgamy po suplementy, które często w szybkim tempie pomagają nam podnieść ich poziom. Lecz, by utrzymać zdrowie, okazuje się, że zbilansowana dieta jest niezastąpiona! W ciągu ostatnich kilku lat wielu naukowców, w tym Amerykański Instytut Badań nad Rakiem  oraz niezależnych grup przeprowadziło szereg badań i obserwacji nad działaniem suplementów. Niestety wiele z nich wykazało bardzo niską ich przyswajalności, a często nawet zupełny brak. Co więcej badania wykazały również liczne zagrożenia związane z ich przyjmowaniem. Sztuczne witaminy zwykle są krystaliczną nieorganiczną substancją obcą dla organizmu. Skutkiem ich przyjmowania często są przeciążane organy odpowiadające za filtrowanie i oczyszczanie naszego systemu, takie jak nerki i wątroba. Kolejnym efektem niepożądanym jest naruszenie równowagi i proporcji składników mineralnych w organizmie. Pamiętajmy, że wszystko co spożywamy ma wpływ na całą gospodarkę. Co mówią naukowcy o przyczynach takiego działania? Przede wszystkim zauważają, że syntetycznie wyprodukowana witamina jest może identyczna pod względem wzoru chemicznego z tą naturalną, jednak brakuje jej wielu właściwości i związków, które nauka dopiero odkrywa. Jest zatem o wiele uboższa. Co istotne naturalne witaminy oraz minerały spożywane w jedzeniu występują w obecności pełnej gamy innych związków, które wspomagają przyswajanie przez organizm, syntetyczne niestety nie. Wniosek jest prosty jeśli chcemy zachować zdrowie i dobre samopoczucie powinniśmy zatroszczyć się o zbilansowaną i zasobną w witaminy i minerały dietę. Z pewnością pomogą nam przekąski ze świeżych owoców, wyciskane z nich soki oraz sałatki warzywne. Są smaczne, a ich cenne wartości wciąż okazują się być nam nie do końca zbadane.

 

Autorka: Clementine Zielińska

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Masaż bańką chińską

16.04.2014
Masaż bańką chińską

Masaż bańką chińską staje się coraz bardziej popularny. Tradycyjnie stosowany był przy przeziębieniach, jednak obecnie wykorzystywany jest jako element masażu ciała i zabiegów kosmetycznych.  Według tradycji chińskich bańki „wyciągają” chorobę. Największą popularność bańki chińskie zdobyły dzięki działaniu antycellulitowemu i wyszczuplającemu. Jednak dobrze sprawdzają się w leczeniu stanów zapalnych mięśni i stawów. Skuteczność działania jest poparta wieloma latami doświadczeń.

Masaż bańką chińską uelastycznia i wygładza skórę, rozbija tkankę tłuszczową, zwiększa ukrwienie tkanek. Dzięki temu ułatwione jest wchłanianie preparatów wyszczuplających w głąb skóry. Efektem jest wyraźna poprawa jakości skóry, znacznie zmniejszony, a w niektórych przypadkach zlikwidowany cellulit oraz zmniejszony obwód części ciała, które były poddane masażowi.

Masaż bańką chińską podobnie jak tradycyjny masaż klasyczny pobudza krążenie krwi oraz innych płynów ustrojowych. Pomaga pozbyć się toksyn i produktów przemiany materii z organizmu.  Jest to prosty zabieg, który można samodzielnie wykonać w domu. Bańki są łatwo dostępne i nie drogie.

Nie jest to jednak metoda dla każdego. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest bardzo wrażliwa i delikatna skóra, pękające naczynka, żylaki, rany otwarte, uszkodzenia skóry oraz nowotwory.

Bańka chińska nie jest jednak przeznaczona tylko do masażu wyszczuplającego. Można wprowadzić ją do masażu mięśni przykręgosłupowych. Wywołuje ona silne przekrwienie struktur, poprawia trofikę skóry, dzięki czemu mięśnie łatwiej się rozluźniają.

Siłę masażu można kontrolować, na początek najlepiej zacząć od delikatnego masażu, który stopniowo przystosuje skórę do mocniejszego ucisku. Masaż wykonujemy za pomocą kilku rodzajów ruchów- kolistych, podłużnych, bądź zygzakowatych.  Zabieg powinno się wykonywać regularnie, masaż bańką jest bardzo intensywny. Można go wykonywać codziennie lub 3-4 razy w tygodniu przez około 15-30 minut. Po kilku tygodniach cellulit jest mniej widoczny, a skóra wygląda na zdrowszą. Zestaw baniek można kupić już za około 20 zł, więc warto spróbować. W połączeniu ze zdrowym odżywianiem i aktywnością fizyczną możemy uzyskać świetne rezultaty!

Autorka: Daria Rogowska

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się