Art

Mięta - zioło nie tylko na problemy żołądkowe

28.04.2017
Mięta - zioło nie tylko na problemy żołądkowe

Medycyna ludowa zna mnóstwo ziół, które pomagają w radzeniu sobie z chorobami, schorzeniami oraz najróżniejszymi dolegliwościami. Jedną z takich niezawodnych roślin stosowanych w przeróżnych sytuacjach jest mięta pieprzowa. Ze wzglądu na swoje liczne walory i zdrowotne właściwości określa się ją także jako leczniczą. Miętę pieprzową stosuje się jako przyprawę w kuchni, ale również w ziołolecznictwie. Wykorzystuje się jej liście, a także olejek, który powstaje po specjalnej obróbce.   

Mięta pieprzowa uznanie zdobyła przede wszystkim dzięki swoim właściwościom pozwalającym radzić sobie z problemami układu pokarmowego. Olejek z mięty łagodzi bóle żołądka. Z liści można przygotować herbatę, która jest doskonała na niestrawność i mdłości. Z mięty można też przyrządzać nalewkę, która pomaga przy problemach trawiennych. Wyciąg z tego zioła jest też doskonałym sposobem na kolkę jelitową. Mięta bowiem charakteryzuje się działaniem rozkurczowym oraz obniżającym napięcie mięśni. Zapobiega też wzdęciom.  

Miętę stosuje się także w przypadku dolegliwości związanych z drogami oddechowymi, najczęściej przy kaszlu. Olejek, który z niej powstaje podaje się przy stanach zapalnych jamy ustnej, a także stosuje jako inhalator przy przeziębieniach i zapaleniu zatok. Pomaga także osobom chorym na grypę. Często też olejkiem smaruje się u chorego okolice nosa, jak też piersi. Wcieranie liści mięty pomaga na bóle głowy oraz działa znieczulająco, jak również  przeciwzapalne.  

Oprócz zastosowań leczniczych miętę pieprzową wykorzystuje się jako dodatek do niektórych produktów żywnościowych. Znane są chłodzące i odświeżające właściwości gum i cukierków miętowych. Zioło to dodaje się do napojów chłodzących oraz likierów. Liście mięty są częstym składnikiem sałatek warzywnych, dań mięsnych i kanapek.     

Mięta pieprzowa ma zastosowanie przy produkcji kosmetyków. Można ją znaleźć w pastach do zębów oraz w roztworach do płukania jamy ustnej. Często występuje jako składnik płynów do mycia włosów i jest świetnym środkiem na pozbycie się łupieżu. Olejek z mięty znajduje też swoje zastosowanie przy produkcji perfum oraz świec zapachowych.

 

Jarosław Cieśla  

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Slow jogging - sposób na zrzucenie wagi bez morderczych treningów

27.04.2017
Slow jogging - sposób na zrzucenie wagi bez morderczych treningów

Hiroaki Tanaka to japoński profesor, który jest miłośnikiem aktywności ruchowej. Przez wiele lat szukał metody, która mogłaby być świetnym sposobem na utrzymanie organizmu w doskonałej kondycji, zdrowiu oraz pozwolić na bezstresowe i niezbyt męczące pozbycie się nadwagi. Chciał, aby każdy bez względu na wiek mógł uprawiać taką aktywność, która byłaby jednocześnie przyjemna. Wreszcie opracował metodę zwaną slow joggingiem. Obecnie korzysta z niej wiele osób na całym świecie.

Ważną kwestią w slow joggingu jest to, że bieg jest tylko z nazwy. Trudno go nawet porównać do truchtu, bo jest wolniejszy niż marsz. Ważną kwestia jest to, że można go wykonywać nawet w mieszkaniu, na długim korytarzu w pracy, w drodze do szkoły, sklepu dosłownie wszędzie. Ostatnio podróżując do Polski profesor Tanaka trenował tak w samolocie podczas lotu. Miejsce nie jest ważne liczą się chęci.

Zasada jest taka, że biegniemy w swoim tempie. Jednak należy tak się poruszać, aby nie mieć zadyszki. Bez problemu możemy w tym czasie rozmawiać z inną osobą, która wcale nie musi biec, tylko wystarczy, że swobodnie maszeruje. Główną zasadą tej metody jest to, żeby trenować z uśmiechem na ustach. Czyli bez żadnego zmęczenia i pocenia się. Można tak biec do pracy, a potem bez przebierania się w inne rzeczy od razu przystąpić do swoich obowiązków służbowych.

Slow jogging, to doskonała metoda dla osób z nadwagą, gdyż nie obciąża stawów, a poza tym można tak trenować codziennie, co nawet jest zalecane. Organizm nie potrzebuje dużo czasu na regenerację, bo wysiłek w tym przypadku jest prawie żaden. Cały sekret tkwi w stałym ruchu. Możemy tak truchtać w dowolnym momencie w ciągu dnia, robiąc sobie przerwy na inne czynności, kiedy akurat jest to utrudnione lub niemożliwe.  

W swoich badaniach profesor Tanaka udowadnia, że slow jogging bardzo dobrze wpływa również na lepszą pracę mózgu. Pozwala też hamować rozwój takich chorób jak nadciśnienie, cukrzyca, czy też dolegliwości sercowe. 

 

Jarosław Cieśla

   

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak rozpoznać anoreksję u dzieci?

26.04.2017
Jak rozpoznać anoreksję u dzieci?

Anoreksja to zaburzenie odżywiania określane jeszcze jako jadłowstręt psychiczny. Chora osoba w sposób celowy doprowadza się do drastycznego utraty wagi, gdyż wręcz panicznie obawia się przytyć. Dzieje się tak w wyniku fałszywego obrazu własnego ciała. To zaburzenie może pojawić się już u kilkuletnich dzieci, dlatego bardzo ważne jest, aby osoba dorosła umiała rozpoznać pierwsze symptomy choroby i odpowiednio na nie zareagowała.

Na początku warto zwrócić uwagę, czy nasza pociecha z niechęcią odnosi się do każdej formy posiłku, zwłaszcza gdy nagle nie chce spożywać swoich dotychczas ulubionych dań. Czasami tak jest, że dziecko nie chce jeść, bo akurat jest zajęte zabawą albo po prostu dana potrawa mu nie smakuje. Dziecko potrafi podjadać między posiłkami, więc bywa również tak, że w danym momencie nie czuje głodu. Jednak jeśli bez powodu zaczyna zostawiać nietknięte porcje, wtedy należy wykazać czujność.

Warto w takim przypadku obserwować jak dziecko zachowuje się przy stole. Może np. chcieć jeść tylko na małym talerzyku i popijać z jak najmniejszego kubka. Porcje też są w bardzo nikłych ilościach. Z odrazą patrzy na jedzenie, a jeśli już je to małe pokrojone kawałki. Często też stwierdza, że nie chce nic spożywać. Proponuje także, że zje w swoim pokoju później jak poczuje głód. Gdy stwierdzimy, że pokarm zniknął z talerza i to dość szybko, wtedy warto się upewnić, czy np. nie wylądował w koszu, za oknem lub jeszcze w innym miejscu. To dziwne przecież, aby dziecko jeszcze niedawno z niechęcią patrzyło na jedzenie, a później tak szybko je zjadło. Zaczynają się też kłamstwa na temat spożywania pokarmów. Dziecko może np. wmawiać rodzicom, że zjadło już coś w szkole, poza domem, u babci.  

Dzieci, a zwłaszcza nastolatkowe często mają kompleksy na punkcie własnego wyglądu. Dbać o siebie i własne zdrowie oczywiście należy, ale gdy dziecko zbyt często mówi, że jest za grube, a w rzeczywistości tak nie jest, to należy z nim o tym porozmawiać. Jeśli taka sytuacja się powtarza, a dodatkowo nie zauważamy, żeby nasza pociecha dużo więcej jadła niż zwykle, wtedy być może istnieje już problem. Również rzucenie się w wir ćwiczeń fizycznych i ciągłe sprawdzanie wagi ciała po każdym treningu powinno wzbudzić niepokój u rodziców.

U osoby chorej na anoreksję waga spada w znacznym stopniu. Z innych widocznych objawów do najbardziej częstych należą podkrążone oczy. Skóra na ciele jest sucha, tak samo jak włosy. Dziecko ciągle jest osłabione, apatyczne i bez energii życiowej. Takie objawy powinny uświadomić rodzicom, że dziecko ma już poważne problemy i należy niezwłocznie udać się z nim do specjalisty.  

     

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się