Art

Morskie powietrze

08.02.2017
Morskie powietrze

Wiele osób bardzo lubi wyjeżdżać do nadmorskich miejscowości i spędzać tam letni urlop. Korzystanie z kąpieli słonecznych i błogie lenistwo na plaży, to jest sposób, który wydaje się doskonały na odpoczynek i tzw. ,,doładowanie akumulatorów". Jednak nie tylko latem można zrelaksować się i nabrać sił nad morzem. Wielu osobom wręcz zaleca się, by o każdej porze roku, jeśli tylko mają taką możliwość korzystały z dobroczynnego wpływu morskiego klimatu.

Morski aerozol  

Szum fal rozbijających się o brzeg lądu działa kojąco i wpływa na to, że się odprężamy. Jednak w efekcie tego dzieje się coś jeszcze. Otóż gdy morskie fale rozpryskują się, do powietrza przedostają się drobinki wody. Są one przenoszone wraz z wiatrem w różnych kierunkach. W wodzie morskiej znajduje się jod. W przypadku jego przenoszenia przez powietrze powstaje coś w rodzaju aerozolu. W ten sposób może on w szybki i skuteczny sposób dostać się do nozdrzy osób spacerujących po plaży, czy mieszkających w  miejscowościach niedaleko położonych.    

Jod

Ten pierwiastek ma wpływ na lepszy metabolizm i sprawniejsze funkcjonowanie naszego organizmu. Jod potrzebny jest, aby tarczyca mogła prawidłowo funkcjonować. Dzięki temu dana osoba nie jest apatyczna, ma dużo energii i sił życiowych. Wdychanie jodu pozwala na zrzucenie wagi, gdyż powoduje przyspieszone spalanie tłuszczu. Poprawia się także krążenie krwi oraz praca serca.

Dla kogo morskie powietrze?     

Osoby, które spacerują brzegiem plaży po pewnym czasie odczuwają, że łatwiej im się oddycha. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem działania morskiego powietrza płuca zwiększają swoją objętość. Ich wentylacja jest pełniejsza i ciągła. Pod wpływem tego działania również oskrzela lepiej funkcjonują. Dlatego wielu sportowców oraz osób uskarżających się na choroby płuc decyduje się na pobyt nad morzem. Tu można się bardzo dobrze dotlenić i zwiększyć swoje możliwości wydolnościowe. Cząsteczki słonej wody działają jak naturalny nawilżacz. Przenoszone przez wiatr są solankowym aerozolem, który wentyluje nasze drogi oddechowe. Dlatego z tego powodu pobyt nad morzem zaleca się również alergikom. Jod wpływa także na poprawę samopoczucia psychicznego. Warto zatem przynajmniej raz w roku wybrać się nad morze, odetchnąć pełną piersią i naładować swoje psychiczne ,,akumulatory".

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 2

Karolinka

25.04.2017

penny11 jak chcesz się przeprowadzić to tylko Kołobrzeg ! piękne miasto i wspaniałe plaże i morze !

penny11

09.02.2017

Wszstko prawda, po powrocie z nad morza zawsze czujemy się z rodzinką dużo lepiej. Chyba się tam przeprowadze ;)

Art

Sprawdzone sposoby na ból gardła

05.02.2017
Sprawdzone sposoby na ból gardła

Ciepła zupa, rozgrzewająca herbata z imbirem czy płukanie gardła to ciągle najlepsze domowe sposoby na chore, boląca gardło. W sezonie zimowym ta dolegliwość dotyka prawie każdego, dlatego warto pamiętać o domowych sposobach.

Stan zapalny górnych dróg oddechowych może być początkiem poważniejszych infekcji, ale nie koniecznie musi się tak kończyć. Szybka reakcja może uchronić przed poważniejszą chorobą.

 

Nie lekceważ objawów, które dają znać że coś jest nie tak działaj natychmiast. Zdiagnozowaną infekcję można początkowo leczyć domowymi sposobami, które często są wystarczające. Jak sobie radzić?

 

Pij dużo wody

Minimum 2 litry wody dziennie, mogą to być także niesłodzone herbaty owocowe lub ziołowe. Ciepła woda z imbirem i cytryną także jest dobrym rozwiązaniem. Zioła, które najlepiej sprawdzą się w czasie infekcji to lipa, tymianek, jeżówka, brzoza, pokrzywa. Jako płyny przyjmowane w ciągu dnia zaliczają się także zupy, które świetnie rozgrzewają i łagodzą bolesność gardła. 

 

Domowe płukanki gardła

Dzięki takim zabiegom nawilżysz śluzówkę i odczujesz ulgę w bólu gardła. Płukanki działają bakteriobójczo i pomagają pozbyć się drobnoustrojów z jamy ustnej. Nie koniecznie woda z solą jest najlepszym rozwiązaniem, taki roztwór może podrażnić śluzówkę. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą napary ziołowe z rumianku, lipy, szałwii, tymianku czy babki lancetowatej. Szałwia jest jednym z najlepiej działających ziół w przypadku takich infekcji.

 

Dieta przeciwzapalna

Postaw na ciepłe posiłki z imbirem, pieprzem i rozgrzewającymi przyprawami korzennymi. Dzięki temu organizm będzie stymulowany do utrzymywania wyższej temperatury. Na śniadania sprawdzą się ciepłe owsianki i jaglanki, na obiad zupy i ciepłe potrawy jednogarnkowe.

Jedz dużo kasz, szczególnie kaszy jaglanej, które ma właściwości wykrztuśnie, ponieważ pomaga pozbyć się  śluzu z organizmu. Jest zalecana przy chorobach i stanach zapalnych. W czasie choroby jedz ją nawet kilka razy dziennie.

 

Miód

Nazywany naturalnym antybiotykiem i ma wielką moc w przywracaniu zdrowia. Zawiera między innymi inhibinę i lizozym, które pomagają zwalczyć bakterie. Jest bardzo skuteczny w leczeniu dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych. Warto dodawać go do napojów, ale słodząc nim kawę czy herbatę pamiętaj, że miód traci swoje właściwości w temperaturze powyżej 40 stopni. Najwięcej substancji bakteriobójczych znajduje się w miodzie gryczanym i lipowym. 

 

Daria Występek

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 3

nana

12.02.2017

woda bardzo pomaga, tak nam radził też lekarza pozdrawiam

stszeek

09.02.2017

Taaak, szczególnie teraz w taka pogode, porady na czasie :] ale te 2 litry wody dziennie mi nei pasuje, jaki to ma wpływ na gardło?

Ada

06.02.2017

Świetne porady. Przyznam się, że nie wszystkie znałam :)

Art

Jak przetrwać zimę i nie przytyć?

02.02.2017
Jak przetrwać zimę i nie przytyć?

Zima często niweczy noworoczne postanowienia o szczuplejszej sylwetce. Krótsze dni i niesprzyjająca pogoda często zatrzymują nas w domu. Do tego dochodzi łamanie postanowień związanych ze zdrową dietą. Trzeba znaleźć w sobie determinację i motywację, żeby zrealizować swoje cele. Jak to zrobić?

 

Nie zmieniaj nastawienia

Zima szybko się skończy, a wiosną warto być w formie. Nie tłumacz sobie, że zimą zawsze trzeba przytyć, że takie są tendencje. Zdrową dietę warto utrzymywać przez cały rok, nie tylko kiedy chcemy trochę schudnąć. Pamiętaj dlaczego chcesz schudnąć,  jak to wpłynie na twoje samopoczucie i postrzeganie siebie. Warto podjąć ten wysiłek.

 

Jedz rozsądnie

Prawidłowa, zbilansowana dieta to podstawa. Nie warto ulegać ciągle tym samym pokusom i mieć potem wyrzuty sumienia. Najlepiej postaw na dietę opierającą się na nieprzetworzonych produktach, z dużą ilością warzyw i owoców. Staraj się bilansować posiłki, jedz zdrowe kasze, ryż, ziemniaki, nie obawiaj się zdrowych węglowodanów. Zrezygnuj za to z cukru i tłuszczów trans, które są bardzo szkodliwe dla zdrowia.

 

Naucz się zdrowych zasad

Z czasem zdrowe nawyki stają się naturalne i nie trzeba się pilnować. Pamiętaj, żeby zawsze słuchać swojego organizmu. Jeśli nie czujesz się po czymś dobrze staraj się wyeliminować to z jadłospisu. Jedz tak jak jest dla ciebie najlepiej, mogą to być małe porcje jedzone częściej, albo większe 3 razy w ciągu dnia. Nie jedz na zapas i staraj się zawsze mieć przy sobie jakąś przekąskę na wypadek głodu.

 

Nie rób wyjątków i nie przejadaj się. Prowadzi to tylko do poczucie ciężkości i osłabienia motywacji. Po takich wahaniach ciężko jest wrócić do normy. Żołądek domaga się większej ilości jedzenia, nawet kiedy nie jesteśmy głodni.

 

Aktywność każdego dnia

To podstawa do pozostania z formie i utrzymanie ładnej sylwetki. Aktywne spędzanie czasu jest też niezbędne dla zachowania zdrowia. Znajdź czas na aktywność minimum 3-4 razy w tygodniu i wygospodaruj na nią godzinę. Może to być spacer, fitness, pływanie, albo ćwiczenia w domu. Ważna jest regularność i zmienianie treningów co kilka tygodni, żeby ciało cały czas było zaskakiwane nowymi bodźcami.

 

Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

ewcia

12.02.2017

aktywność, aktywność i jeszcze raz aktywność - jest taki mem - zimno pada ciemno - idz na trening!!!!!!!!!

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się