Art

Motywację trzeba pielęgnować

02.02.2016
Motywację trzeba pielęgnować

Motywacja nie jest dana raz na zawsze, dążąc do określonych celów możemy natknąć się na wiele przeciwności. Motywacja co ćwiczeń to często krótkoterminowe założenie. Ćwiczę, żeby dobrze wyglądać na ślubie, albo na wakacjach, takie plany ma wiele kobiet. Najważniejsze jest znalezienie odpowiedniej motywacji. Ćwiczenie i zdrowe odżywianie powinno być stałym nawykiem, który pomoże nam dobrze wyglądać i czuć się przez całe życie.

Otaczaj się osobami, które mają podobne marzenia, ćwicz w koleżanką, wtedy będziecie się wzajemnie motywować. Kontroluj swoje postępy i ciesz się z małych sukcesów. Uważaj jednak na kilka pułapek, które mogą podciąć ci skrzydła. Nie popełniaj tych błędów:

1. Nie porównuj się z innymi.

Skup się na swoim życiu i na celach jakie chcesz osiągnąć. Nigdy nie porównuj się innymi, staraj się być lepszą wersją siebie. Zawsze znajdzie się ktoś ładniejszy, mądrzejszy, i tak dalej. Ciesz się własnymi postępami, nie umniejszaj ich patrząc na innych.

2. Nie denerwuj się bez powodu.

Wiele osób stwarza stresujące sytuacje, narzeka na rzeczy, na które nie ma wpływu. Nie zamartwiaj się sprawami, na które nie masz wpływu. Staraj się dostrzec pozytywne strony w każdej sytuacji.

3. Bądź cierpliwa.

Każdy ma swój rytm osiąganie celu. Nawet jeśli u ciebie proces ten przebiega wolniej nie przejmuj się. Trenuj sumiennie, a efekty przyjdą. Zajdź sobie kolejne wyzwanie, które zbliży cię do celu, może spróbujesz jakiejś innej formy aktywności, które okaże się dla ciebie bardziej skuteczna.

4. Lepiej organizuj czas.

Znajdź czas na krótki trening nawet kiedy masz bardzo zajęty dzień. Skoro masz czas na sprawdzanie poczty czy rozmowy przez telefon, na pewno znajdziesz 20 minut na szybki i intensywny trening. Nie usprawiedliwiaj się brakiem czasu.

5. Nie bądź zbyt surowa dla siebie.

Każdy ma prawo do błędów, późna kolacja czy opuszczony trening to nie powód do zmartwień. Słabszy dzień zdarza się każdemu. Lepiej wyciągnij wnioski i skup się na tym co zrobić żeby przybliżyć się do celu. Ciesz się każdym małym krokiem, który przybliża do niego.  

 

 

Daria Występek

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Naturalna domowa apteczka

02.02.2016
Naturalna domowa apteczka

Jesień i zima to czas kiedy szczególnie chcemy zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Naturalne sposoby na kłopoty ze zdrowiem nie obciążają organizmu, działają łagodnie, ale skutecznie. Warto sięgać po sprawdzone metody i przekonać się na sobie o ich działaniu.

Czosnek na infekcje

Jest naturalnym antybiotykiem, hamują rozwój bakterii, obniża ciśnienie i hamuje rozwój bakterii. Ma także właściwości przeciwzakrzepowe, może nawet zapobiegać udarowi czy zawałowi serca. W okresie zimowym szczególnie warto po niego sięgać. Najwięcej właściwości zachowuje surowy czosnek, który można dodać do sałatki czy na kanapkę. Jeden ząbek dziennie to dobra profilaktyka.

Anyż na kaszel

Działa wykrztuśnie i antybakteryjnie, dlatego zalecany jest przy dolegliwościach ze strony układu oddechowego. Olejek anyżowy wcierany w skórę działa silnie rozgrzewająco i łagodzi bóle mięśni. Naprawy z anyżku pomogą złagodzić infekcje dróg oddechowych.

Rozgrzewający imbir

Intensywny zapach imbir zawdzięcza dużej zawartości olejków eterycznych, które maja zbawienny wpływ na zdrowie. Napar z imbiru działa silnie rozgrzewająco, ale też przeciwzapalnie. Wzmacnia organizm, poprawia trawienie, pomaga łagodzić migreny i mdłości. Działa tez przeciwzakrzepowo. Imbir warto dodawać do herbaty każdego dnia. Dobrze komponuje się z cytryną. Można przygotować też napar z imbiru i cytryny, a kiedy przestygnie dosłodzić go miodem.

Wyciszający rumianek

Przy kłopotach z zaśnięciem bardzo dobrze sprawdza się rumianek. Pomoże się wyciszyć, ale też poprawi trawienie, zapobiegnie wzdęciom i zaparciom. Można też przykładać go na rany, złagodzi i przyspieszy ich gojenie.

Aromatyczny cynamon

Cynamon ma działanie rozgrzewające, ale też przeciwbólowe. Polecany jest w profilaktyce przeciwnowotworowej, poprawia stan komórek. Jest także zalecany osobom chorym na cukrzycę, już 14 łyżeczki cynamonu dziennie pomaga uregulować poziom cukru we krwi. Można dodawać go do porannej owsianki, herbaty, posypywać nim np. pieczone jabłka.  

 

Daria Występek

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Art

Od płaczu do słów

02.02.2016
Od płaczu do słów

Nowonarodzone maleństwo potrafi sygnalizować swoje potrzeby tylko za pomocą płaczu. Półroczne dziecko potrafi już artykułować dźwięki, wyrazić zadowolenie, złość, radość oraz rozumie znaczenie pojedynczych słów. Ośmiomiesięczny szkrab komunikuje się ze światem za pomocą kilku dźwięków i gestów. W okolicach pierwszych urodzin pojawią się pierwsze słowa. I tak z każdym miesiącem zasób słownictwa twojej pociechy będzie się zwiększać. Jest kilka sposobów na to, by pomóc dzieciom w rozwoju mowy. Oto kilka porad dotyczących tego zagadnienia:

  • Koncentruj się na pojęciach. Naucz dziecko znaczenia słów, takich jak: gorące, zimne, mokre, suche, duże, małe, jest, nie ma, itp.
  • Nazywaj rzeczy po imieniu. Wykorzystaj każdą sytuację do tego, by opisywać świat twojemu dziecku. W domu, na spacerze, w trakcie zabawy nazywaj wszystko, co was otacza. Często używaj imienia twojej pociechy, aby podkreślić jej odrębność.
  • Słuchaj i reaguj na chęć komunikacji ze strony twojego dziecka. Nawet, jeśli formą kontaktu jest tylko uśmiech, zadawaj pytania, czekaj na odpowiedź, podpowiadaj. Okazując zainteresowanie zachęcasz malucha do nawiązywania relacji. -      Wyjaśniaj przyczyny i skutki działań oraz procesów. Np. „Świeci słońce, więc jest nam ciepło”, „Tata wyszedł do pracy, ale niedługo wróci”
  • W rozmowę z dzieckiem wplataj jak najwięcej kolorów, liczb, itp. Dzięki temu w naturalny sposób maluch je przyswoi. -      Baw się w tłumacza. Nazywaj zdarzenia i tłumacz używając słów, które twój maluch zna. „Nie wolno dotykać gorącego kubka, bo można się oparzyć. Nu, nu, nu, bo będzie ała”. Mimo wszystko pamiętaj, aby nie mówić jak dziecko. Zdrabniaj język polski, ale nie przekręcaj. Np. „Kocham Cię Mamusiu – kokam ke musiu”.
  • Wprowadzaj zaimki. „To jest kredka mamy. Ta kredka jest moja. To jest kredka Juli. Ta kredka jest twoja”.
  • Zachęcaj dziecko do aktywnego komunikowania się. Jeśli mówienie sprawia twojemu maluchowi trudność, motywuj go do porozumiewania się gestem. Daj dziecku wybór „Którą koszulkę dziś założymy? Niebieską czy zieloną?”, „Czy masz ochotę pójść na spacer?”. W wymienionych przykładach wystarczy, aby dziecko wskazało wybór ręką lub kiwnęło główką. -      Dużo czytaj!
  • Nigdy nie zmuszaj dziecka do mówienia. Nie odmawiaj niczego tylko dlatego, że nie potrafi wymówić jakiegoś słowa. Nie karz za błędnie wypowiedziane wyrazy. Rozmawiając z dzieckiem staraj się mówić wolno i wyraźnie, aby dać mu możliwość zrozumienia przekazu. Poprawiaj błędy z wyrozumiałością i wyczuciem. Jeśli jednak wszystko to nie pomoże, widocznie jest jeszcze za wcześnie.

Cierpliwie czekaj i się nie poddawaj. Nim się obejrzysz twoja pociecha cię przegada.  

 

Autor: Matvijewna Grządkowska

 

Dodaj komentarz


Komentarzy: 0

Copyright ©2019 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się