Art

Muffiny jaglane z żurawiną

05.08.2015
Muffiny jaglane z żurawiną

W życiu prawie każdego malucha przychodzi moment buntu w kwestii żywienia. Co zrobić w takiej sytuacji? Nie należy załamywać rąk, lecz uciec się do podstępu. Przemycanie kasz, warzyw i owoców w posiłkach może stać się niezłą zabawą. Poniżej przepis na muffiny z kaszy jaglanej.

Kasza jaglana – królowa wśród kasz. Łatwostrawna i dobrze tolerowana przez organizm, ponieważ sama w sobie nie zawiera glutenu. Ma właściwości antywirusowe i pomaga w usuwaniu wilgoci z organizmu, dlatego jej jedzenie jest bardzo ważne w trakcie infekcji. Zawiera bardzo dużo łatwo przyswajalnego białka oraz mało skrobi. Wśród witamin obfituje w B1, B2, B6 oraz żelazo i miedź.

Żurawina – wspaniała w każdej formie. Źródło błonnika, witamin (C, B1, B2, B6, E) oraz minerałów: sodu, potasu, fosforu, wapnia, magnezu, jodu i żelaza. Jej spożywanie zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy, chorób serca, wrzodów żołądka, a w szczegolności infekcji układu moczowego.

Składniki:

-      1 szklanka mąki jaglanej (można kupić gotową lub samemu zmielić kaszę jaglaną)

-      1 szklanka mielonych ziaren słonecznika

-      ½ szklanki cukru, miodu lub syropu z agawy (można pominąć)

-      2 łyżeczki kamienia winnego lub proszku do pieczenia

-      Odrobina soli

-      ¼- ½ szklanki oleju rzepakowego lub ryżowego

-      2 jajka

-      1 szklanka mleka, wody lub soku (np. jabłkowego)

-      ½ szklanki pestek dyni

-      ¾ szklanki suszonej żurawiny

Suche składniki dokładnie wymieszać. Płyny połączyć z rozmąconym jajkiem. Połączyć suche i mokre składniki. Wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Przełożyć łyżką do formy na muffiny zabezpieczonej papilotkami. Piec w temperaturze 180 stopni przez około 25 minut.

W wersji dla maluchów można pominąć cukier, ponieważ suszona żurawina sama w sobie jest bardzo słodka. Aby muffiny nie były gorzkie, kaszę jaglaną można podprażyć na patelni do momentu pojawienia się lekko orzechowego zapachu. Po wystygnięciu zmielić na mąkę.

Danie doskonałe na drugie śniadanie lub podwieczorek. Szybkie i nieskąplikowane. Dzięki papilotkom możemy zabrać smakołyki ze sobą na spacer lub wycieczkę. Zdrowa alternatywa dla przesłodzonych wypieków z białej maki glutenowej.

Zachęcam do wykorzystywania kasz w różnych wypiekach. Na początek radzę zastępować część mąki pszennej równowartością mąki jaglanej czy gryczanej. Jest to cudowna zabawa obfitująca we wspaniałe owoce w formie zdrowych posiłków dających wiele radości i satysfakcji.

 

Autorka: Matvijewna Grządkowska

 

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak mrozić sezonowe warzywa i owoce?

04.08.2015
Jak mrozić sezonowe warzywa i owoce?

Lato to czas wysypu świeżych owoców i warzyw. Jest ich mnóstwo i mają bardzo korzystne ceny. Trzeba je jeść, ale warto też robić domowe zapasy i przygotowywać własne mrożonki. Pozwolą zachować smak lata na dłużej, ale też zaoszczędzić na sklepowych mrożonkach w późniejszym okresie. Możemy być pewni, że we własnych mrożonkach nie znajdziemy zbędnych dodatków i konserwantów.

Mrożenie to jedna z najlepszych form przechowywania żywności, dzięki temperaturze poniżej -18 stopni Celsjusza blokujemy dostęp bakterii i enzymów, które powodują psucie się warzyw i owoców. Zachowują większość witamin i składników odżywczych, proces mrożenia nie narusza struktury białek. Zazwyczaj smak i kolor też niewiele się zmienia.

Co i jak zamrażać?

W ten sposób przechowywać można prawie wszystko, poza sałatą, cebulą, czosnkiem i rzodkiewką. Do zamrożenia należy wybierać świeże, zdrowe i nieuszkodzone warzywa i owoce. Przed schowaniem do zamrażarki należy je dokładnie opłukać i osuszyć. Dzięki mrożeniu na tackach owoce, grzyby czy zioła zachowają kształt i nie będą posklejane. Kiedy stwardnieją można przesypać je do woreczków lub pojemników.

Blanszowanie

Niektóre warzywa i owoce wymagają blanszowania przed zamrożeniem. Pozwala to zachować kolor i konsystencję warzyw i owoców w czasie mrożenia. Polega to na obgotowaniu przed kilka minut we wrzątku, lub na parze, a następnie schłodzeniu w lodowatej wodzie przez około 5 minut. Blanszowania wymagają- cząstki jabłek i gruszek, grzyby, bób, zielony groszek, papryka, marchewka, kalafior brokuły, fasolka, szparagi, buraczki, brukselka, włoszczyzna, szpinak, szczaw i kukurydza. Jeśli produkty nie są przechowywane dłużej niż 2 tygodnie blanszowanie nie jest konieczne.

Co z ziołami?

Koperek, natkę pietruszki wszystkie zioła przed zamrożeniem należy wypłukać i osuszyć. Następnie posiekać, przełożyć do małych pojemników i szczelnie zamknąć.

Jak długo można przechowywać mrożonki?

Około 8-12 miesięcy, jedynie takie warzywa jak papryka, ogórki i pomidory, a także zioła nie powinny być przechowywane dłużej niż 6 miesięcy. Wyższa temperatura zamrażania wydłuża możliwy czas przechowywania mrożonek.

Należy pamiętać, żeby nigdy nie zamrażać produktów ciepłych, ani gorących. Jeśli coś zostało odmrożone, nie należy tego zamrażać ponownie, bo może się to skończyć zatruciem. Zachowując te zasady możemy przygotować sobie pełnowartościowe mrożonki, które pozwolą cieszyć się smakiem letnich owoców i warzyw kiedy nie będą już dostępne.

 

Autorka: Daria Występek

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Art

Jak ułatwić życie seniorom?

03.08.2015
Jak ułatwić życie seniorom?

Jak ułatwić życie seniorom? Zachowanie niezależności w podeszłym wieku jest bardzo istotne. Mieszkanie w miejscu gdzie spędziło się większość życia daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Nie zawsze jest to możliwe, często też wymaga drobnych zmian, które pomogą osobie starszej poruszać się po mieszkaniu każdego dnia. Nawet jeśli się opierają, warto przekonać ich do pewnych udogodnień.

Bezpieczna przestrzeń

Łazienka to miejsce najczęstszych upadków seniorów. Idealnym rozwiązaniem jest zamiana wanny na prysznic. Jednak jeśli nie jest to możliwe wystarczy kupić specjalne siedzisko, które umożliwi łatwiejsze wstawanie i mata antypoślizgowa do wyłożenia wanny. Pomocne mogą okazać się też specjalne uchwyty, które umożliwią podparcie w czasie wstawania i pomogą zmniejszyć ryzyko upadku.

W kuchni warto zadbać o to, żeby wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy i sprzęty były pod ręką. Pomoże to uniknąć schylania się, żeby coś wydostać z głębokiej czy niskiej szafki. Nagłe zmiany pozycji mogą powodować zawroty głowy i prowadzić do upadków lub zasłabnięć. Dobrym pomysłem jest też czujnik dwutlenku węgla, który daje sygnał dźwiękowy, kiedy stężenie gazu jest zbyt duże. Jest to istotne szczególnie u osób starszych, które w obawie przed przeciągiem niechętnie otwierają okna.

Komfort i odpoczynek

Wygodne łóżko to podstawa dobrego odpoczynku i snu. Nie musi to być łóżko specjalistyczne. Jeśli osoba starsza jest sprawna nie wymaga zmiany łóżka na nowe. Warto jednak zadbać, żeby z zasięgu ręki miała stolik, na którym może postawić telefon, wodę, notes z kontaktami do rodziny, leki i inne potrzebne rzeczy. Istotnym elementem jest także oświetlenie, które umożliwi wygodne czytanie. Osoby starsze spędzają w pozycji leżącej kilka godzin w ciągu dnia, dlatego warto zapewnić im komfortowe warunki do odpoczynku.

Aktywność i poczucie bycia potrzebnym

Ważne żeby byli aktywni i decydowali o sobie każdego dnia. Aktywizujmy ich do pomocy kiedy jest to odpowiednie do ich sprawności. Można zaproponować babci wspólne robienie pierogów, a dziadkowi wędkowanie. Poczucie, że są potrzebni sprawia, że ich życie jest lepsze i mają mniej czasu na zmartwienia. Wyręczanie nie jest dobrym pomysłem, nawet jeśli osoby starsze robią coś dłużej to nie powód, żeby pozbawiać ich zajęcia.  

Profesjonalna opieka

Zdarza się, że nie możemy poświęcić bliskim osobom wystarczającej ilości czasu, a ich stan zdrowia wymaga specjalnej uwagi i troski. Warto w takiej sytuacji rozważyć ofertę opieki profesjonalistów. MedicoverSenior.pl oferuje usługi opiekuńcze w bardzo szerokim zakresie. Do dyspozycji są świetnie wykwalifikowani lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, psychologowie itd. W ramach oferty jest zarówno opieka domowa na terenie Warszawy, jak i stacjonarna w kilku ośrodkach w Polsce. Specjaliści dbają nie tylko o zdrowie seniorów, ale również ich dobre samopoczucie i komfort poprzez indywidualne, ciepłe i serdeczne podejście.

To najważniejsze zmiany, które pomogą ułatwić życie seniorom. Sprawmy by osoby starsze mogły cieszyć się jak najdłużej swoim życiem w dobrym zdrowiu. W końcu już nie muszą się nigdzie spieszyć, zasłużyli na spokojną i radosną emeryturę.  

 

Daria Występek  

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 0

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się