Art

Na jakie choroby możesz być narażony po ukąszeniu przez kleszcza?

25.03.2017
Na jakie choroby możesz być narażony po ukąszeniu przez kleszcza?

Kleszcze to owady, które nie wykazują swojej obecności w sposób bezpośredni, tzn. że nie są tak natrętne i słyszalne jak muchy, czy komary. Kiedy znajdą się na naszym ciele, my jesteśmy tego zupełnie nieświadomi. Czają się w zaroślach, lasach, ale także w miejskich parkach i ogrodach, a później wyczuwając zapach człowieka atakują. Wpijają się w skórę wypijając krew w taki sposób, że tego nie czujemy. Najgorsze jest jednak to, że przy okazji potrafią zarazić bardzo groźnymi chorobami.

Najbardziej znana jest bolerioza, na którą mogą zachorować nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. Bardzo charakterystyczną oznaką ugryziemia przez kleszcza jest rumień, który może mieć nawet do 15 cm średnicy. Najczęściej chory ma objawy przypominające grypę, a organizm jest bardzo osłabiony. Mogą też występować objawy psychiczne takie jak psychoza, problemy z koncentracją, a także załamanie nerwowe.

Kleszcze są również odpowiedzialne za kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Choroba ta dotyczy centralnego układu nerwowego. Objawy są na początku podobne do występujących w przypadku boreliozy, czyli przypominają grypę. Później dochodzą wymioty, a nawet utrata przytomności, zanik mięśni i niedowłady. Leczenie jest długie i męczące, może trwać nawet ok. jednego roku. Chory trafia do szpitala. Istnieje szczepionka przeciwko KZM, którą najlepiej jest wykonać wczesną wiosną.

Kolejną chorobą, która może być przeniesiona przez kleszcze jest anaplazmoza. Jest trudna do wykrycia, gdyż u ok. 70% zakażonych osób nie występują żadne objawy. Gdy jednak się pojawią, to najpierw tak jak w przypadkach omawianych wcześniej chory czuje się jakby miał grypę. Później następuje rozwój choroby i występują problemy związane z układem krążenia. Pacjent skarży się na bóle stawów, a także powikłania z funkcjonowaniem serca. Jeśli w porę się nie zareaguje, to groźne powikłania mogą doprowadzić do śmierci osoby zarażonej.        

Pierwotniaki, które znajdują się w ślinie kleszcza wywołują babeszjozę. Wiele zakażonych osób nie ma żadnych objawów. Inne natomiast mogą czuć się jak podczas przeziębienia. Występują także gorączka, dreszcze, powiększenie wątroby. W ciężkiej postaci babeszjoza objawami przypomina malarię. Leczenie polega na podawaniu farmaceutyków lub przetoczeniu krwi.

Bardzo ciężką chorobą zakaźną wywołaną przez kleszcze jest riketsjoza. Do jej objawów zalicza się gorączka o dużej sile oraz wysypka. Może doprowadzić do wystąpienia duru plamistego, a także tzw. gorączki pięciodniowej.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 2

leonka

21.04.2017

Ja bym zbadała każdego, bo się boje :P

pessst

28.03.2017

... hmmm sprzecznę są wersje różnych lekarzy, że nie trzeba każdego kleszcza badać, a niektóry mówią że każdego. i bądź tu człowieku mądry

Art

Co jest potrzebne, aby rozpocząć przygodę z bieganiem?

24.03.2017
Co jest potrzebne, aby rozpocząć przygodę z bieganiem?

Przede wszystkim ważną sprawą jest samo podjęcie decyzji o tym, że chcemy być aktywni. Powody dla jakich decydujemy się na bieganie są różne, jednak istotne jest to, że teraz w naszym życiu zajdą poważne zmiany. Warto być na to właściwie przygotowanym.

Podstawową sprawą jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji powinna być pełna świadomość, czy nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do tego by zacząć biegową przygodę. Być może cierpimy na chorobę lub schorzenie, które hamuje lub ogranicza nam wysiłek fizyczny. Warto więc udać się do lekarza i wykonać badania morfologii krwi, OB, oraz moczu, a także EKG. Jeśli wszystko jest w porządku, to możemy zaczynać.

Najważniejszym atrybutem biegacza jest oczywiście obuwie. Najlepiej udać się więc do sklepu, w którym specjaliści pomogą właściwie je dobrać. Być może jesteś supinatorem pronatorem, a może wolisz biegać bez amortyzacji. To ważne kwestie, bo od właściwego dopasowania butów zależeć może jakość twojego treningu. Źle dobrane mogą być powodem  nabawienia się różnych dolegliwości, urazów i kontuzji.  

Ważną kwestia jest też odpowiednia odzież na każdą porę roku. Przede wszystkim musi być oddychająca i termoaktywna, czyli taka która odprowadza wilgoć na zewnątrz i pozwala ciału swobodnie oddychać. Już od bielizny zależy jak będziesz się czuł podczas treningów. Kobiety powinny zaopatrzyć się we właściwy biustonosz, który będzie zapewniał im komfort w czasie przemierzania wielu kilometrów. Podczas upałów dobrze jest mieć okrycie na głowę. Może to być czapka z daszkiem lub chustka wielofunkcyjna. Ze względu na bezpieczeństwo powinieneś zaopatrzyć się w kamizelkę odblaskową, jeśli będziesz biegać po zmroku.

Na długie wybiegania zabieraj ze sobą napój izotoniczny. Warto zaopatrzyć się w pas z bidonami, dzięki czemu podczas biegu ręce będziesz miał wolne. W przegródkach pasa możesz trzymać drobne przedmioty, telefon komórkowy, klucze, dokumenty oraz żele energetyczne.

Jeśli będziesz biegał w lesie lub nieznanym ci terenie, to żeby wiedzieć ile pokonałeś kilometrów musisz mieć zegarek z GPS. Wskaże on nie tylko przebiegnięty dystans, ale również tempo, a także gdy będzie posiadał pulsometr, to także ilość uderzeń serca na minutę. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

goosh

28.03.2017

ostatnio dowiedziałem się że buty do biegania mają swój "okres przydatności" - treningowe chyba 400 kilometrów, niezle

Art

Nordic Walking - sposób na zdrowie

23.03.2017
Nordic Walking - sposób na zdrowie

Chodzenie z kijkami stało się bardzo popularne. W wielu miejscach mniejszych i większych  miejscowości można spotkać osoby, które pojedynczo lub w grupkach żwawo przed siebie maszerują. Nie ważny jest wiek. Nordic Walking, czyli marsz ze specjalnymi kijkami cieszy się wzięciem zarówno wśród starszych, jak i bardzo młodych osób. Taki chód uprawiają kobiety, a także mężczyźni.

Nordic Walkin został wymyślony jako forma treningu dla zawodników zajmujących się narciarstwem biegowym. Chodziło o to, aby ćwiczyć również w porach letnich, jako forma przygotowania do sezonu zimowego.

Marsz z kijkami angażuje nie tylko mięśnie nóg, czyli te które powodują nasze przemieszczanie się. Bardzo ważna jest tu wahadłowa praca rąk. Dzięki temu w efektywniejszy sposób wzmacniamy bicepsy. Pracują także nadgarstki. Jednocześnie dzięki amortyzacyjnym właściwościom specjalnie zaprojektowanych kijów, hamują one wstrząsy spowodowane odbijaniem się od podłoża. Wpływają także na intensywną pracę mięśni obręczy barkowej.

Dzięki używaniu kijów w sposób automatyczny chronimy nasze stawy skokowe i kolanowe od zbyt dużych przeciążeń. Sylwetka jest trzymana w pionie, co bardzo korzystnie wpływa na kręgosłup. Wchodząc pod wzniesienie możemy zachować szybkie tempo, a kijki pomagają nam w podejściu pod górę.

Praca tlenowa jest efektywniejsza, gdyż pomagamy sobie dodatkowo rękoma odpychając się kijami od podłoża. Dzięki temu efektywniej poprawia nam się kondycja. Krążenie jest lepsze, a dzięki temu regeneracja np. po mikrourazach zachodzi szybciej i skuteczniej.

Marsz z kijakim do Nordic Walking wpływa na poprawę samopoczucia. Mamy więcej energii, mózg się dotlenia, lepsze krążenie skutkuje tym, że stajemy się bardziej odporni na infekcje i mniej chorujemy. Zmniejsza się także ryzyko chorób wieńcowych oraz zawału. Marsz z kijkami wzmacnia mięśnie nie tylko rąk, ale również brzucha, obręczy barkowej, a także pleców.

Nordic Walking, to bardzo dynamiczna dyscyplina. Polecana jest osobom, które mają nadwagę. Taki trening pozwala zgubić zbędne kilogramy przy okazji wzmacniając mięśnie. To jest po prostu coś więcej niż zwykły spacer.

 

Jarosław Cieśla

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

trekku

28.03.2017

polece mojej mamie, dzięki!

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się