Art

Naturalne kosmetyki dostępne w każdej kuchni.

23.05.2014
Naturalne kosmetyki dostępne w każdej kuchni.

Coraz bardziej popularne i chętnie używane są produkty naturalne i ekologiczne. Od tradycyjnych różnią się przede wszystkim brakiem sztucznych składników jak konserwanty, barwniki, emulgatory, itp. Ich minusem jest często wysoka cena, jednak część z nich możemy wykonać samodzielnie, bardzo niewielkim kosztem w zaciszu domowym.

Poniżej znajdziecie kilka sposobów na domowe SPA, które odpręży ciało i umysł zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Czy jest coś bardziej kojącego po trudnym tygodniu, niż relaksująca kąpiel?

Legendy o Kleopatrze kąpiącej się w mleku są znane chyba wszystkim. Przenieśmy je zatem do własnej wanny.

Kąpiel z mlekiem

2 litry mleka wlewamy do wanny, a następnie wodę stopniowo zwiększając jej temperaturę. Zamiast mleka można wlać 3 litry maślanki. Dzięki nim nasza skóra zyska gładkość i elastyczność.

Kąpiel z mlekiem i miodem

Z 2 litrów mleka odejmujemy odrobinę i podgrzewamy, tak by rozpuścić w nim łatwo 2 łyżki stołowe miodu. Całość wlewamy do wanny. Miód ma właściwości odżywcze, energetyzujące oraz bakteriobójcze. Świetnie łagodzi podrażnienia, jednak nie wskazane jest stosowanie do cery z rozszerzonymi naczynkami.

Kąpiel ziołowa

Zalej wrzątkiem pół szklanki tymianku z lawendą i nakryj naczynie. Po 10 minutach napar będzie gotowy. Kiedy ostygnie możesz dodać miodu i niewielką ilość oliwy z oliwek, rozetrzeć na pastę i użyć jako peelingu, który spłuczesz z siebie zanurzając się w wannie. Jeśli nie lubisz pływających w kąpieli farfocli, po prostu przecedź wywar i dodaj do wody. Zioła mają działanie relaksująco, energetyzujące. Polecam ten zabieg zwłaszcza po wyczerpującym dniu.

Maseczka z owsiano - pomidorowa

Weź 3 łyżki stołowe płatków owsianych, dodaj 150 ml jogurtu naturalnego bez cukru oraz dużego pomidora pokrojonego drobno bez skórki. Wymieszaj całość na papkę i odstaw na 15 minut. Nałóż na twarz, a następnie zmyj po 15 minutach ciepłą wodą. Maseczka idealnie oczyszcza i reguluje przetłuszczającą się cerę.

Maseczka nawilżająco – odżywiająca

1 łyżkę stołową miodu wymieszaj z 1 łyżką oliwy z oliwek lub olejku migdałowego, 1 łyżeczką wody różanej i 1 łyżeczką soku z cytryny. Ułatwieniem może być połączenie wszystkich składników poprzez wstrząsanie w zakręconym słoiczku. Całość należy nakładać na umytą i wilgotną skórę twarzy i szyi, omijając okolice ust i oczu. Mikstura ma działanie regenerujące i odświeżające oraz pozwala zachować wodę w skórze.

Autorka: Clementine Zielińska

Art

Majowe wypady. Miły i zdrowy sposób na spędzenie wolnego czasu.

22.05.2014
Majowe wypady. Miły i zdrowy sposób na spędzenie wolnego czasu.

Maj to przez wielu z nas długo wyczekiwany miesiąc. Wiosna otacza nas pełnym rozkwitem, słońce rozbudza i daje zastrzyk energii, przyroda nabierając coraz jaskrawszych kolorów zaczepia i kusi. Zapach kwiatów również zaprasza na spotkanie. A my? Raczej się nie opieramy! I dobrze! A dlaczego? Jest to czas kiedy przyroda budzi się do życia. Coraz ładniejsza pogoda umożliwia nam częstsze i dłuższe przebywanie na dworze. Pierwsza korzyść to zaczerpnięcie porządnej dawki świeżego powietrza w tym tlenu, którego często brakuje w biurze czy domu, zwłaszcza kiedy na zewnątrz panuje zimna pogoda. Któż  z nas nie pragnie nasycić się pierwszymi promykami wiosennego słońca? Doskonale wpływają one na nasze zdrowie, przede wszystkim ze względu na produkcję witaminy D przez naszą skórę. Dni stają się coraz dłuższe i i nie mamy już ochoty siedzieć w domu przy telewizorze. Zamiast tego decydujemy się na weekendowy wyjazd. Zmiana miejsca choćby na parę dni lub nawet godzin bardzo korzystnie wpływa na odpoczynek nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. W dzisiejszym zaganianym świecie warto o tym pamiętać.   Pogoda staje się coraz łaskawsza również pod względem temperatury. Sprzyja ona uprawianiu sportów, grillowaniu, czy długim spacerom do lasu, na plażę, łąkę i wszędzie tam, gdzie wreszcie słychać trel ptaków zamiast warkotu silników.   Jak to stwierdził mój przyjaciel majówka to czas kiedy “mieszczuchy” wreszcie wybywają na łono natury. W końcu mamy taką możliwość, której niestety brakowało zimą. To właśnie w tym okresie spotykamy się częściej z przyjaciółmi i rodziną. Mamy okazję odpocząć od pracy i zregenerować siły. Stajemy się bardziej otwarci na nowe znajomości, przygody, a tym samym łatwiej radzimy sobie ze zwykłą codziennością. Sprawy, które może jeszcze nie dawno nas przerastały, teraz dzięki nowemu spojrzeniu wyglądają dla nas inaczej.   A co kojarzy nam się najbardziej z majówką? Wyjazd i... Piknik! Kto z nas nie lubi wybrać się ze znajomymi jeśli nie nad rzekę to choćby do parku, zabrać kosz smakołyków, psa i frisbee? Dzień tak radośnie spędzony na żartach, pogawędkach i pałaszowaniu smakołyków nie równa się z żadnym innym. A i nierzadko okazuje się pełen niespodzianek i śmiesznych perypetii. Jednymi z bardziej znanych, choćby z kreskówek perypetii są ataki mrówek na kosz piknikowy. Ale ostatnio moim znajomym zdarzyła się inna historia. Jednego dnia pożegnali się w pracy życząc sobie miło spędzonego weekendu, a już następnego dnia spotkali się przypadkowo w innej miejscowości.   W tym okresie również wiele firm zauważa możliwość zarobienia oferując liczne wyjazdy oraz pikniki. Sporo atrakcji czeka nas również pozostając w swoim mieście, ponieważ urzędy, liczne fundacje oraz grupy niezależne coraz częściej i chętniej organizują festyny i zabawy w parkach miejskich.   Na co się zdecydujemy zależy od nas, bo ważne żebyśmy się czuli jak najlepiej. Każdy z nas sam wie jak woli spędzić swój wolny czas. Jednak to, co warto to po prostu skorzystać z wolnego i cieszyć się tym czasem. Czyli, co? Na majówkę?   Autorka: Clementine Zielińska

Marchew.

21.05.2014
Marchew.
Beta - karoten czerpany głównie z marchwki jest prowitaminą witaminy A. Dostarczony w diecie, w zależności od potrzeb organizmu, jest w wątrobie przekształcany w witaminę A. Przede wszystkim jednak beta- karoten posiada właściwość neutralizacji wolnych rodników, a tym samym jest skutecznym środkiem powstrzymującym wzrost komórek rakowych w wątrobie, mózgu i na skórze. Naukowcy są zgodni, że Japończycy i Norwedzy, którzy do przygotowania swych posiłków używają wielu składników, zawierających beta-  karoten, dużo rzadziej chorują na raka jelita grubego, płuc, piersi, szyjki maccicy czy prostaty. Ta substancja zapobiega też chorobom sercowo-naczyniowym. Beta- karoten regeneruje i odmładza skórę. Dzieje się tak dlatego, że chroni on włókna kolagenowe które z czasem ulegają zniszczeniu przez co skóra traci swą jędrność. Dba także o wzrok, poprawia widzenie, chroni przed zapaleniem spojówek i wysychaniem błony śluzowej oka. Szczególnie w okresie letnim, kiedy skóra narażona jest na promienie słoneczne, przydaje się spożywanie marchwi jako głównego źrodła beta- karotenu. Dzięki dostarczeniu swojemu organizmowi tej substancji wyrównamy koloryt skóry, a także zapobiegniemy powstawaniu plam i przebarwień, które moga powstać podczas opalania. Ponadto, spożywanie marchwi daje ładny i zdrowy odcień skóry, który podobny jest do opalenizny, a na pewno o wiele zdrowszy. Jeśli chodzi o codzienną dietę, marchew nie tyle jest niskokaloryczna, co można przygotować ją na wiele różnych sposobów, na słodko, ostro, chrupiąco czy miękko, a poza tym jest idealnym zamiennikiem szybkich przekąsek.

KREM Z MARCHWI Z MLEKIEM KOKOSOWYM

chilli

kolendra świeża

puszka mleka kokosowego 200ml

sól i pieprz

Na łyżce oliwy podsmażamy obraną i pokrojoną marchewkę. Dodajemy ząbek czosnku, zasypujemy przyprawami wg uznania i podsmażamy jeszcze chwilę. Zalewamy wodą i gotujemy do miękkości. Kiedy marchew będzie już miękka, przecieramy zupę na krem, dodajemy puszkę mleka kokosowego, sok z limonki i świeżą kolendrę.

Smacznego!

NATALIA PANCEWICZ

Pomysłodawczyni i współwłaścicielka BITE HEART- projekt freakowo żywieniowy,

pasjonatka zdrowej diety, gotowania i nowinek pokarmowych, managerka gastronomii

www.facebook.com/BiteHeartfood