Art

Nie zapominaj o regeneracji potreningowej!

04.04.2017
Nie zapominaj o regeneracji potreningowej!

Ważną kwestią po wysiłku fizycznym jest sprawa odpoczynku. Chodzi po prostu o to, aby  organizm mógł się w pełni zregenerować i znów być gotów do kolejnych treningów. W przeciwnym razie nie będzie można wejść na właściwy poziom. Bez tego nie zrealizuje się planów i nie zostaną osiągnięte zakładane cele.

Zbyt duży wysiłek

Kiedy intensywnie ćwiczymy, to nasze mięśnie po pewnym czasie są już zmęczone. Dlatego ważne jest, aby obciążenia treningowe odpowiednio dozować. Jeśli tego nie zrobimy i przesadzimy z wysiłkiem, to może dojść do przetrenowania. Powrót później do zadowalającej formy może trwać nawet kilka miesięcy i jest procesem złożonym. Dlatego jeśli nasz organizm daje oznaki wyczerpania, to lepiej odpuścić sobie trening i nie realizować wcześniejszych założeń. Warto słuchać swojego ciała.

Dolegliwości

Po każdym treningu może dochodzić do tzw. mikrourazów, co często nazywane jest zakwasami. W tkankach mięśniowych następują mini uszkodzenia, które wymagają regeneracji. Dlatego potrzebujemy odpoczynku, ale również odnowy biologicznej. Mięśnie dobrze regenerują się podczas snu, kąpieli solankowych, a także dzięki masażom. Czasami właściwe jest zrezygnowanie z treningów na kilka dni.

Odżywianie

Podczas wysiłku nasz organizm wraz z potem wydala na zewnątrz wielce cennych składników mineralnych oraz substancji potrzebnych mu do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego po treningu należy ten ubytek uzupełnić najlepiej w ciągu pół godziny po zakończonym treningu. Można dostarczyć organizmowi aminokwasów w postaci suplementów BCAA oraz napojów izotonicznych. Później należy też spożyć właściwy posiłek złożony ze zdrowych tłuszczów, białek i węglowodanów. Dzięki temu organizm łatwiej będzie się regenerował i powracał do pełnej dyspozycji.       

Relaks

Bardzo ważnym elementem potreningowej regeneracji jest odpoczynek psychiczny. Po wysiłku jesteśmy zmęczeni nie tylko fizycznie. Odpowiedni relaks pozwoli nam znów chcieć dać z siebie wiele na kolejnym treningu. Bez tego może nastąpić znużenie, a nawet wypalenie. Dlatego sportowcy zawodowi, jak również amatorzy stosują raz lub dwa razy w roku przerwę od treningów zwaną roztrenowaniem. W tym czasie odpoczywają, zajmują się czymś innym lub też rekreacyjnie uprawiają sporty nie związane ze swoją dyscypliną.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 2

BOB

09.04.2017

Henryk, ja znam Art of Living oni prowadzą takie kursy, ale nie byłem chociaż słyszałem dobre opinie.

henryk

08.04.2017

Ktoś zna ćwiczenia oddechowe na relaks? Jest taki program, jakaś fundacja w warszawie to prowadzi, ale nie pamiętam jaka. Podobno bardzo dobre efekty.

Art

Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

03.04.2017
Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów?

Mimo regularnego odwiedzania gabinetów stomatologicznych i codziennego dbania o zęby, czasami zdarza się że czujemy przeszywający ból w okolicach dziąseł. Najczęściej ma to miejsce, gdy spożywamy właśnie coś zimnego lub gorącego. Mogą to być napoje gazowane, herbata, kawa, lody, a czasami kwaśne potrawy. Jak więc pozbyć się tych dolegliwości?

Ważną kwestią jest, abyśmy mieli świadomość dlaczego pojawia się ból. Przyczyny są różne. Wrażliwość zębów może wynikać z niewłaściwej ich pielęgnacji. W skutek zbyt mocnego szorowania lub szczotkowania poziomego bez wykonywania ruchów kulistych, może dojść do starcia wierzchniej warstwy, a także do odsłonięcia tzw. szyjek zębowych. Tak dzieje się również w przypadku występowania kamienia nazębnego. Także używanie szczoteczek z bardzo twardym włosiem może doprowadzić do odsłonięcia zębiny. Zdarza się to też, gdy dana osoba podczas snu trze zębem o ząb, co potocznie określa się zgrzytaniem. Zwłaszcza jeśli szkliwo jest słabe i podatne na zdzieranie. Ból pojawia się również w przypadku próchnicy, gdyż w tym przypadku zęby nie mają właściwej ochrony przed działaniem zimna lub gorąca. Nadwrażliwość może wynikać także z diety jaką stosujemy. Dzieje się tak, gdy wypijamy dużo soków owocowych, spożywamy owoce cytrusowe i kwaśne pokarmy.  

Jeśli często zdarza się, że po spożyciu pokarmów odczuwamy przeszywający ból, to przede wszystkim powinniśmy skonsultować się ze stomatologiem. On poradzi jak mamy postępować lub rozpocznie leczenie. Jeśli masz problem z kamieniem nazębnym, to należy systematycznie go usuwać. Ważne jest też samemu dbać o zęby i stosować metody, które pomogą nam pozbyć się bólu zębów lub przynajmniej w jakiejś mierze go zminimalizować. Warto więc używać szczoteczki z miękkim włosiem oraz pasty, która będzie zapobiegać nadwrażliwości. Dobrze jest myć zęby po każdym posiłku, a także czyścić szczeliny między nimi nitką dentystyczną. Stosujmy płyny do higieny całej jamy ustnej. Najlepiej będzie jeśli zrezygnujemy z kwaśnych napojów i produktów żywnościowych lub przynajmniej zdecydowanie ograniczymy ich spożywanie. Nie jedzmy też potraw zaraz po ugotowaniu, kiedy są jeszcze bardzo gorące. Lepiej poczekajmy aż nieco ostygną.

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

heniu

08.04.2017

ojjj boli to boli :(

Art

Masaże gorącymi kamieniami

02.04.2017
Masaże gorącymi kamieniami

Różnego rodzaju zabiegi w gabinetach odnowy biologicznej mają na celu regenerację organizmu, relaks i odprężenie oraz często działania lecznicze. Pomagają nie tylko zmęczonemu ciału ale, również bardzo dobrze działają na sferę naszej psychiki. Jednym z bardzo przyjemnych i pożytecznych zabiegów jest masaż gorącymi kamieniami.

Kamienie mają zaokrąglony kształt, dzięki czemu nie ranią, ani nie podrażniają skóry przy kontakcie z nią. Do gorącego masażu najczęściej stosuje się bazaltowe. Kamienie są koloru czarnego lub ciemnoszarego. Pochodzą z dna morskiego lub oceanicznego. Swój kształt zawdzięczają temu, że przez wiele lat zostały poddane działaniom fal oraz piasku, przez co stały się gładkie. Kamieni do masażu na gorąco jest 54 sztuk. Po podgrzaniu dość długo utrzymują ciepło.

Masaż odbywa się na obszarze całego ciała. Terapeuta lub masażysta poukłada kamienie w różnych jego częściach. Nie tylko na plecach i brzuchu, ale także na twarzy. Niektóre z mniejszych kamieni wkłada się pomiędzy palce stopy, a także dłoni. Większymi terapeuta  masuje ciało.

Poprzez działanie ciepła na skórę ułatwia się przepływ krwi w tętnicach i w całym układzie krwionośnym. Naczynia limfatyczne zostają pobudzone do efektywnego działania. Serce zaczyna lepiej pracować. Działanie kamieni wpływa na lepszą regenerację organizmu i usunięcie toksyn. Skóra zaczyna swobodniej oddychać. Jest bardziej elastyczna.

Masaże kamieniami są doskonałą formą odnowy po intensywnej aktywności ruchowej. Takie zabiegi można polecić sportowcom zarówno zawodowym jak i amatorom. Pobudzone w ten sposób mięśnie są gotowe do kolejnego treningu. Stają się bardziej elastyczne, a ich napięcie jest właściwe.

Kamienie smaruje się olejkami eterycznymi co wpływa na poprawę nastroju. Pacjent czuje się zrelaksowany i spokojny. Stres się zmniejsza, co pozytywnie wpływa na samopoczucie.         

Masaż gorącymi kamieniami można polecić osobom, które cierpią na nerwice, są po udarze, zmagają się z chorobami układu krążenia, reumatyzmem i schorzeniami neurologicznymi. Pomagają w rehabilitacji po urazach, a także przy walce z nadwagą. Są doskonałą formą terapii przy bólach kręgosłupa oraz stawów. Dobrze tez działają na bezsenność i ogólne złe samopoczucie psychiczne.

Masaże gorącymi kamieniami nie są zalecane osobom z wadami serca, chorobami nowotworowymi, kobietom w ciąży oraz podczas menstruacji. Nie powinno się też z nich korzystać przy wysokiej gorączce, ostrych stanach zapalnych, miażdżycy, a także jeśli ktoś cierpi na zakrzepy i tętniaki.   

 

Jarosław Cieśla

 

Dodaj swój komentarz

Komentarzy: 1

peppko

08.04.2017

Hej, jest jakiś sklep internetowy gdzie można kupić takie kamienie? I ile kosztują? p

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się