Art

Nie zmuszaj dziecka do jedzenia

17.10.2016
Nie zmuszaj dziecka do jedzenia

Problem niejadków jest bardzo męczący dla rodziców, stosują oni wiele praktyk które w przyszłości mogą okazać się problematyczne dla dziecka. Kiedy dziecko odmawia spożywania posiłków warto poradzić się specjalisty, pomoże to szybciej osiągnąć dobre rezultaty. Zbyt duża kontrola rodziców w kontekście ilości spożywanego jedzenia może w przyszłości skutkować problemami z nadwagą, otyłością czy zaburzeniami odżywiania.

Jakich zachowań należy unikać?

- zmuszana dziecka do jedzenia,

- monitorowania ilości zjedzonego pożywienia,

- ograniczenia dotyczące spożywanych pokarmów,

- określanie tego co dziecko powinno jeść.

Takie zachowanie mogą prowadzić do rozregulowania naturalnych mechanizmów głodu i sytości. Może mieć to szkodliwe konsekwencje zdrowotne w dorosłym życiu. Można oczywiście mieć kontrolę nad tym co je dziecko, nie powinno być to jednak narzucające stanowisko. Warto dawać dziecku przykład swoim zachowaniem, w dużej mierze od tego zależą jego prawidłowe nawyki żywieniowe. Najłatwiej osiągnąć to kiedy sami przygotowujemy posiłki dla dziecka, bardzo często procentuje to w okresie dojrzewania i dorosłym życiu.

Dzieci często nakłaniane do jedzenia, zaczynają kojarzyć je jako przykrą czynność. Z czasem mogą nawet przestać odczuwać głód. W efekcie może to zdecydowanie pogorszyć ich zdrowie, a nawet prowadzić zaburzeń odżywiania, które są bardzo złożonym i ciężkim do wyleczenia problemem. Nadmierna kontrola jest największym problemem i nie należy do tego dążyć. Rodzice finalnie powinni zostawić dziecku ostateczną decyzję, czy chce zjeść posiłek. Nie należy też zmuszać do wyczyszczenia talerza. Ważna jest obserwacja dziecka, jego zachowań i przyzwyczajeń.

Podawanie dziecku jedzenia dobrej jakości, dobre rozplanowanie pór, a także kreatywne przygotowanie posiłków może przynieść dobry skutek. Wspólne gotowanie może okazać się dobra zachętą do jedzenia, poznawanie ciekawych przepisów i wspólne wybranie przepisu z kolorowej książki kucharskiej to dobry pomysł na spędzenie wolnego czasu.

Nie należy panikować, ale warto poradzi ć się specjalisty w razie problemów. Rodzic powinien wiedzieć jak prawidłowo powinien odżywiać się maluch, spokojny rodzic będzie lepiej zorganizowany, a złość czy podenerwowanie na pewno nie ułatwi kontaktu z dzieckiem.

 

Daria Występek

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Kwasy tłuszczowe MCT

16.10.2016
Kwasy tłuszczowe MCT

MCT to średiołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które wyróżniają się budową chemiczną. Mają zdecydowanie inne właściwości niż kwasy tłuszczowe długołańcuchowe, które dominują w pożywieniu.

Co je wyróżnia?

Kwasy MCT trawią się inaczej niż pozostałe kwasy tłuszczowe. Wchłaniane są z przewodu pokarmowego bezpośrednio przed żyłę wrotną wątroby. Dzięki temu wchłaniają się szybko, bezpośrednio do krwiobiegu. Nie są transportowane w postaci chylomikronów, co nie zwiększa ryzyka miażdżycy. Zalecane są także w stanach zapalnych i chorobowych, kiedy zaburzone jest wchłanianie tłuszczów, a także w przypadkach chorób metabolicznych, chorób wątroby albo niedożywienia. Kwasy MCT mają działanie termogeniczne, ale też antybakteryjne.

Dlaczego warto je spożywać i komu są zalecane?

Najczęściej suplementację zaleca się osobom o zwiększonej aktywności fizycznej, a także sportowcom. Szybkość wchłaniania oleju jest bardzo istotna i umożliwia na oszczędzenie glikogenu mięśniowego w czasie treningu. To bardzo dobre źródło energii, a także szybki sposób na regenerację potreningową. MCT są pomocne w przypadku diety redukującej tkankę tłuszczową, a także przy budowaniu masy mięśniowej.

Olej MCT jest coraz bardziej popularny wśród sportowców, jest też coraz łatwiej dostępny. Dzienna dawka wynosi od 10-50 ml, w zależności do zapotrzebowania i celu stosowania kuracji. Najpopularniejszym olejem MCT, a zarazem najbardziej naturalnym źródłem tych kwasów jest olej kokosowy. Ten bardzo popularny olej jest bardzo korzystny dla zdrowia.

Można przyjmować go na wiele sposobów. W czasie posiłków można dodawać go na wiele sposobów, ważne żeby zużycie zapasów energii powinno mieć miejsce od 2-6 godzin po spożyciu posiłku z MCT. Gwarantuje to wysoki poziom energii i dobrą wytrzymałość w czasie ćwiczeń.

Oleje MCT można dodawać do wszystkich posiłków, omletów, sałatek, koktajli, dań obiadowych czy kanapek. Jego wartości obniża połączenie z olejem słonecznikowym. To dobry sposób na podniesienie kaloryczności posiłków u osób, które trenują bardzo dużo. Często ciężko jest przyswoić dużą dawkę jedzenia w czasie przygotować do zawodów, kiedy treningi odbywają się częściej niż raz dziennie.

Daria Występek

 

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Art

Duathlon

15.10.2016
Duathlon

To kombinacja biegania i jazdy na rowerze, która zyskuje coraz większą popularność. Rower to dobre uzupełnienie treningu biegowego i odwrotnie. Zamykanie się na jedną dyscyplinę nigdy nie jest dobre, warto korzystać z zalet innych sportów. Zawody duathlonu moją coraz większą ilość zwolenników.

Treningi biegowe i rowerowe angażują różne grupy mięsni, a dzięki połączeniu obu dyscyplin łatwiej osiągnąć lepszy czas i skutecznie poprawić swoje życiowe wyniki. Można uzyskać to dzięki poprawie dynamiki i siły mięśni nóg, a także lepszej motoryce i wzmocnieniu mięśni i ścięgien w kończynach dolnych.

Zacząć może każdy, zarówno bieganie jak i jazda na rowerze to najbardziej popularne i szeroko dostępne formy aktywności. Na początek nie potrzebujesz profesjonalnego roweru. Ważne są regularne treningi. Bieganie poza dobrymi butami nie wymaga innego sprzętu. Możesz biegać wszędzie i o każdej porze roku. Zawody duathlonowe są zróżnicowane, mogą odbywać się w terenie miejskim, na utwardzonym terenie, albo w warunkach przełajowych. Zawody przyciągają coraz większe tumy, a rywalizacja jest bardzo emocjonująca.

Najlepiej do szybkiego pokonywania trasy nadają się lekkie rowery szosowe. Często muszę być dostosowane do terenów górskich, które mają niską wagę i wysoką wydajność na każdej nawierzchni.

Najbardziej popularny dystans zawodów do 55 km. Rozpoczyna się od 10 km biegu, następnie 40 km jazdy na rowerze i ponownie 5 km biegu. Spotykane są także inne kombinacje rozplanowania trasy. Czasem zawody obejmują bieg i jazdę na rowerze na równych odcinkach. Rodzaj nawierzchni i długość odcinków determinują trening. Trzeba przygotowywać się tak, żeby warunki nie zaskoczyły, a sprzęt wytrzymał trasę. Trening powinien być zbilansowany i rozłożony na obie dyscypliny. Dzięki temu uda się osiągnąć najlepsze przygotowanie i  stawić się na zawodach w szczytowej formie.

W każdym treningu bardzo istotna jest regeneracja, dlatego przeznacz na nią 1-2 dni w tygodniu. Zwłaszcza po bardzo intensywnych treningach ważny jest dzień, lub dwa dni odpoczynku.

 

Daria Występek

 

Dodaj komentarz
Komentarzy: 0

Copyright ©2018 RankingLekarzy.pl

Strefa lekarza Zaloguj się Zarejestruj się